Czym jest BIK i jak go sprawdzać?
Biuro Informacji Kredytowej to instytucja zbierająca oraz przetwarzająca dane na temat naszych zobowiązań. Dane te są udostępniane podmiotom udzielającym kredytów i pożyczek, czyli bankom oraz firmom pożyczkowym. Weryfikacja danych dostępnych w BIK-u ma miejsce w momencie złożenia wniosku kredytowego. To właśnie na tym etapie instytucja, do której złożyłeś wniosek, może odmówić Ci przyznania kredytu. Jednym z powodów odmowy mogą być złe wpisy w BIK-u na Twój temat czyli przeszłe i aktualne opóźnienia lub zbyt duża liczba zapytań kredytowych.
Poza wspomnianymi podmiotami każdy z nas może uzyskać informację na swój temat i zobaczyć to, co widzą banki podczas weryfikacji wniosku. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie jak sprawdzić BIK, to powinieneś wiedzieć, że nie jest to trudne zadanie i możesz to zrobić online jeszcze dzisiaj. Wystarczy, że ściągniesz tzw. raport BIK.
Jak sprawdzić siebie w BIK-u? Czyli czym jest raport BIK?
Już wiesz, że aby sprawdzić swój BIK musisz ściągnąć odpowiedni raport. Jest on zestawieniem informacji kredytowych w formie od ogółu do szczegółu. Odnajdziesz w nim wszelkie informacje na temat swoich przeszłych i aktualnych zobowiązań, ich rodzaju, ilości, formy, nazw instytucji udzielających. W dodatku będziesz miał dostęp do informacji na temat płatności każdej raty. W zestawieniu są widoczne wszelki opóźnienia ze wskazanie tego ile trwały. Dowiesz się kiedy i jak długo zwlekałeś z regulowaniem swoich zobowiązań. Ponadto będziesz miał możliwość zapoznania się ze scoringiem BIK, czyli oceną Twojej wiarygodności kredytowej, m.in na podstawie której kredytodawcy decydują o przyznaniu lub odmowie udzielenia finansowania. Sprawdzenie BIK-u oznacza zapoznanie się z raportem.
Dlaczego warto sprawdzić swój BIK?
Większość ludzi traktuje sprawdzenie BIK-u nie jako zaspokojenie swojej ciekawość (chociaż nie jest to rzadkie), tylko jako pewnego rodzaju środek do celu. Zapoznając się i sprawdzając informacje na swój temat posiadasz klarowną wiedzę na temat tego, w jaki sposób będzie widzieć Cię instytucja, u której będziesz wnioskował o np. kredyt hipoteczny lub gotówkowy. Mając taką wiedzę będziesz mógł rozpocząć działania mające na celu poprawę swojej historii kredytowej i zwiększysz prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia Twojego wniosku.
Innym celem, który jest popularny wśród osób dbających o swoje bezpieczeństwo jest sprawdzanie, czy ktoś nie wyłudził na ich dane pożyczki lub kredytu. Jeśli sprawdzisz swój BIK otrzymasz pełny wykaz swoich zobowiązań wraz z kwotami i instytucjami ich udzielającymi. Będziesz mógł zweryfikować, czy wszystkie zobowiązania, które widnieją w BIK-u są wzięte przez Ciebie. Jest to najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o czas przeszły, natomiast jeżeli jesteś zainteresowany otrzymywanie informacji, o każdym zapytaniu kredytowym powinieneś zapoznać się z usługą alertu BIK.
Podsumowując, sprawdzając siebie w BIK-u będziesz miał możliwość sprawdzenia:
- tego, jakie dane na Twój temat widzą instytucje finansowe,
- poprawności swoich danych,
- wszystkich swoich zobowiązań,
- czy zobowiązania, które widnieją w bazie zgadzają się z tym, które brałeś,
- swojej historii kredytowej,
- zapytań kredytowych, monitorujących, zarządzających,
- terminowości w spłacie każdej z rat.
Ile kosztuje sprawdzenie BIK-u?
Jeżeli chcesz sprawdzić BIK możliwie szybko i przy pomocy komputera, to najlepszą opcją będzie sięgnięcie po raport BIK. Po zalogowaniu się na swój profilu na stronie Biura Informacji Kredytowej będziesz mógł wybrać pakiet, następnie go opłacisz i wygenerujesz raport posiadający wszystkie informacje na temat Twoich zobowiązań. Nie jest to skomplikowana procedura i przejdziemy do niej za chwilę.
BIK umożliwia nie tylko pobranie pojedynczego raportu, ale również pakietów. Jeżeli chcesz mieć stały dostęp do informacji i mieć możliwość stałego monitoringu swoich zobowiązań, to powinieneś zainteresować się właśnie pakietem. Dlaczego? Dlatego, że biorąc pod uwagę cenę, wygenerowanie pojedynczego raportu jest całkowicie nie opłacalne. Zresztą spójrz na poniższą tabelę.
Nazwa | Usługa i czas trwania | Cena |
---|---|---|
Raport BIK | jednorazowe pobranie | 39 zł
|
Paczka BIK | 3 raporty w czasie 3 miesięcy (oferta obecnie niedostępna) | 78 zł
|
Pakiet BIK | 12 Raportów BIK +Alerty BIK i Wskaźnik BIK w czasie 12 miesięcy | 99 zł
|
Jak sprawdzić BIK Krok po kroku
Sprawdzenie BIK-u nie jest trudne i każda osoba, która miała cokolwiek wspólnego z komputerem, powinna bez większych problemów poradzić sobie z tym zadaniem. Prawdopodobnie nie będziesz miał z tym większych problemów, jeżeliby jednak by Ci się zdarzyły możesz podążać za poniższą instrukcją, która krok po kroku pokaże Ci jak sprawdzić BIK.
Krok pierwszy – Załóż konto na stronie BIK
Jeżeli chcesz sprawdzić BIK musisz posiadać swój profil na stronie BIK-u. Sama rejestracja i logowanie nie jest trudne. Po pierwsze przechodzić na stronę bik.pl i następnie klikasz w przycisk „zaloguj się” w prawnym górnym rogu ekranu.
Przenosisz się na stronę logowania. Jeżeli zakładałeś wcześniej konto, to w tym miejscu możesz się zalogować wpisując swój adres email, hasło, pesel i przejść do kroku drugiego. Jeżeli nie masz konta, kliknij w „załóż konto”, tak jak wskazuje strzałka po prawej stronie na poniższym obrazku.
Po kliknięciu w „załóż konto” powinieneś zostać przekierowany do formularza rejestracyjnego, który musisz wypełnić poprawnie swoimi danymi.
Formularz składa się z czterech części:
- twoje dane – imię, drugie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu,
- dokument tożsamości – pesel, rodzaj dokumentu, seria i numer dokumentu tożsamości, data wydania oraz data ważności,
- adres zamieszkania – kod pocztowy, miejscowość, ulica, numer domu i lokalu (dodatkowo możesz wpisać adres korespondencyjny jeżeli jest inny, niż adres zamieszkania),
- zgody – zapoznanie się z regulaminem i polityką prywatności, przetwarzanie danych w celach marketingowych, przesyłanie informacji handlowych, przetwarzanie danych przez BIG w celach marketingowych.
Co istotne tylko pierwsza zgoda jest zgodą obowiązkową (oznaczona gwiazdką), dlatego jeżeli nie chcesz otrzymywać informacji handlowych wystarczy, że reszty nie będziesz zaznaczać. Następnie kliknij przycisk dalej. Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie swojej tożsamości (czyli danych wpisanych w formularzu).
Aby poprawnie zweryfikować swoją tożsamość będziesz musiał:
- wysłać skan/zdjęcie swojego dokumentu tożsamości,
- wykonać przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł, który nie podlega zwrotowi. Pamiętaj, aby przelew wykonać ze swojego (w celu zgodności danych) konta osobistego, a nie z konta firmowego.
- potwierdzić link aktywacyjny przesłany na adres e-mail, który wpisałeś w formularzu,
- potwierdzić kod otrzymany smsem (na numer telefony podany w formularzu) na stronie, na którą weszliśmy przez link aktywacyjny.
- ustalić indywidualne hasło do swojego profilu.
Twoje konto powinno zostać poprawnie założone.
Krok drugi – Zaloguj się na koncie BIK
Jeżeli jesteś już zarejestrowany, Twoje dane zostały zweryfikowane i Twój profil na stronie BIK jest aktywny, najwyższy czas na wygenerowanie raportu. Aby to zrobić musisz się zalogować, a następnie najechać kursorem na „raporty” i kliknąć w „raport o mnie”.
Jeżeli nie masz wykupionego żadnego pakietu, na środku strony powinien pojawić napis „Nie posiadasz aktywnych raportów do wygenerowania” i przycisk „sprawdź ofertę”. Kliknij w niego.
Krok trzeci – Wybierz Pakiet
Na kolejnej stronie powinna pojawić Ci się aktualna oferta BIK-u i w zależności od Twojej potrzeb, aby sprawdzić BIK, musisz wybrać jedną z nich. Pamiętaj, że czym większy pakiet wybierzesz, tym mniej zapłacisz za pojedynczy raport. Kliknij przycisk „wybierz” przy ofercie, na którą się zdecydowałeś.
Po wyborze, sprawdź czy wszystko się zgadza i kliknij przycisk „kontynuuj”.
Przejdziesz do krótkiego podsumowania. Jest to moment, w którym możesz się nieco dokładniej zapoznać opisem usługi i ewentualnie zrezygnować z jej zakupu. Jeżeli wszystko się zgadza, zaznacz zgodę i kliknij w przycisk „zamawiam i płacę”.
Krok czwarty – Opłać usługę sprawdzenia BIK
Po wykonaniu wszystkich działań z kroku trzeciego powinieneś znaleźć się na stronie płatności. Możesz wybrać bank z listy i wykonać przelew online lub zapłacić za pomocą BLIK-a. Proces jest w pełni zautomatyzowany i od razu po dokonaniu płatności będziesz mógł przejść do realizacji usługi i sprawdzić swój BIK.
Krok piąty pobierz raport BIK
Po płatności zostaniesz przekierowany na swój profil. Teraz postępujesz jak w kroku trzecim czyli:
- najeżdżasz kursorem na „raporty”,
- klikasz w „raport o mnie”,
- zamiast napisu „nie posiadasz aktywnych raportów do wygenerowania” powinna znaleźć się opcja do wygenerowania raportu,
- generujesz raport,
- raport możesz zobaczy online lub pobrać, poniżej na tej samej stronie (jak na obrazku).
Dowiedz się jak czytać raport BIK.
Jak sprawdzić BIK za darmo?
Sprawdzenie BIK-u może być darmowe. Raz na 6 miesięcy każdy z nas może wnioskować o kopię danych, a administrator, który te dane przetwarza (w tym przypadku BIK), powinien nam taką kopie udostępnić. Niegdyś na stronie BIK-u istniała możliwość pobrania darmowego raportu. Obecnie musisz złożyć wniosek poprzez formularz, pocztą, osobiście lub poprzez e-mail. Biuro Informacji Kredytowej nie ma ustawowego terminu, który wymuszałby na nim wydanie kopii danych w określonym terminie. Dodatkowo sam fakt wnioskowania jest znacznie utrudniony w stosunku do wersji płatnej. Jeżeli jesteś zainteresowany darmowym sprawdzeniem BIK-u, to powinieneś zapoznać się z tym jak otrzymać darmową kopię danych od BIK-u.
Czy udało Ci się sprawdzić BIK?
Co sądzisz o cenie pakietu BIK?