Jak sprawdzić BIK? Za darmo, przez internet – Krok po kroku

Kobieta przy biurku, logo BIK i znaki zapytania

Jak sprawdzić BIK? Za darmo, przez internet – Krok po kroku
śr: 5 | opinii: 2
Czy wiesz jak sprawdzić BIK? Co zrobić aby otrzymać pełną informację na temat swoich zobowiązań kredytowych oraz pożyczek? Nie jest to szczególnie trudne zadanie tym bardziej, że w niniejszym poradniku szeroko omawiamy kwestię sprawdzenia BIK-u oraz pokazujemy jak zrobić to krok po kroku. 

Czym jest BIK i jak go sprawdzać?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja zbierająca oraz przetwarzająca dane na temat naszych zobowiązań. Dane te są udostępniane podmiotom udzielającym kredytów i pożyczek, czyli bankom oraz firmom pożyczkowym. Weryfikacja danych dostępnych w BIK-u ma miejsce w momencie złożenia wniosku kredytowego. To właśnie na tym etapie instytucja, do której złożyłeś wniosek, może odmówić Ci przyznania kredytu. Jednym z powodów odmowy mogą być złe wpisy w BIK-u na Twój temat czyli przeszłe i aktualne opóźnienia lub zbyt duża liczba zapytań kredytowych.

Poza wspomnianymi podmiotami każdy z nas może uzyskać informację na swój temat i zobaczyć to, co widzą banki podczas weryfikacji wniosku. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie jak sprawdzić BIK, to powinieneś wiedzieć, że nie jest to trudne zadanie i możesz to zrobić online jeszcze dzisiaj. Wystarczy, że ściągniesz tzw. raport BIK.

POBIERZ RAPORT BIK ZA 39 zł

Jak sprawdzić siebie w BIK-u? Czyli czym jest raport BIK?

Już wiesz, że aby sprawdzić swój BIK musisz ściągnąć odpowiedni raport. Jest on zestawieniem informacji kredytowych w formie od ogółu do szczegółu. Odnajdziesz w nim wszelkie informacje na temat swoich przeszłych i aktualnych zobowiązań, ich rodzaju, ilości, formy, nazw instytucji udzielających. W dodatku będziesz miał dostęp do informacji na temat płatności każdej raty. W zestawieniu są widoczne wszelki opóźnienia ze wskazanie tego ile trwały. Dowiesz się kiedy i jak długo zwlekałeś z regulowaniem swoich zobowiązań. Ponadto będziesz miał możliwość zapoznania się ze scoringiem BIK, czyli oceną Twojej wiarygodności kredytowej, m.in na podstawie której kredytodawcy decydują o przyznaniu lub odmowie udzielenia finansowania. Sprawdzenie BIK-u oznacza zapoznanie się z raportem.

Dlaczego warto sprawdzić swój BIK?

Większość ludzi traktuje sprawdzenie BIK-u nie jako zaspokojenie swojej ciekawość (chociaż nie jest to rzadkie), tylko jako pewnego rodzaju środek do celu. Zapoznając się i sprawdzając informacje na swój temat posiadasz klarowną wiedzę na temat tego, w jaki sposób będzie widzieć Cię instytucja, u której będziesz wnioskował o np. kredyt hipoteczny lub gotówkowy. Mając taką wiedzę będziesz mógł rozpocząć działania mające na celu poprawę swojej historii kredytowej i zwiększysz prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia Twojego wniosku.

Innym celem, który jest popularny wśród osób dbających o swoje bezpieczeństwo jest sprawdzanie, czy ktoś nie wyłudził na ich dane pożyczki lub kredytu. Jeśli sprawdzisz swój BIK otrzymasz pełny wykaz swoich zobowiązań wraz z kwotami i instytucjami ich udzielającymi. Będziesz mógł zweryfikować, czy wszystkie zobowiązania, które widnieją w BIK-u są wzięte przez Ciebie. Jest to najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o czas przeszły, natomiast jeżeli jesteś zainteresowany otrzymywanie informacji, o każdym zapytaniu kredytowym powinieneś zapoznać się z usługą alertu BIK.

Podsumowując, sprawdzając siebie w BIK-u będziesz miał możliwość sprawdzenia:

 • tego, jakie dane na Twój temat widzą instytucje finansowe,
 • poprawności swoich danych,
 • wszystkich swoich zobowiązań,
 • czy zobowiązania, które widnieją w bazie zgadzają się z tym, które brałeś,
 • swojej historii kredytowej,
 • zapytań kredytowych, monitorujących, zarządzających,
 • terminowości w spłacie każdej z rat.

 

POBIERZ RAPORT BIK ZA 39 zł

Ile kosztuje sprawdzenie BIK-u?

Jeżeli chcesz sprawdzić BIK możliwie szybko i przy pomocy komputera, to najlepszą opcją będzie sięgnięcie po raport BIK. Po zalogowaniu się na swój profilu na stronie Biura Informacji Kredytowej będziesz mógł wybrać pakiet, następnie go opłacisz i wygenerujesz raport posiadający wszystkie informacje na temat Twoich zobowiązań. Nie jest to skomplikowana procedura i przejdziemy do niej za chwilę.

BIK umożliwia nie tylko pobranie pojedynczego raportu, ale również pakietów. Jeżeli chcesz mieć stały dostęp do informacji i mieć możliwość stałego monitoringu swoich zobowiązań, to powinieneś zainteresować się właśnie pakietem. Dlaczego? Dlatego, że biorąc pod uwagę cenę, wygenerowanie pojedynczego raportu jest całkowicie nie opłacalne. Zresztą spójrz na poniższą tabelę.

NazwaUsługa i czas trwaniaCena
Raport BIK
jednorazowe pobranie

POBIERZ RAPORT BIK ZA 39 zł

 

39 zł

 

Paczka BIK3 raporty w czasie 3 miesięcy

(oferta obecnie niedostępna)

 

78 zł

 

Pakiet BIK

12 Raportów BIK +Alerty BIK i Wskaźnik BIK w czasie 12 miesięcy

KUP PAKIET BIK ZA 99 ZŁ

 

99 zł

 

Jak sprawdzić BIK Krok po kroku

Sprawdzenie BIK-u nie jest trudne i każda osoba, która miała cokolwiek wspólnego z komputerem, powinna bez większych problemów poradzić sobie z tym zadaniem. Prawdopodobnie nie będziesz miał z tym większych problemów, jeżeliby jednak by Ci się zdarzyły możesz podążać za poniższą instrukcją, która krok po kroku pokaże Ci jak sprawdzić BIK.

Krok pierwszy – Załóż konto na stronie BIK

Jeżeli chcesz sprawdzić BIK musisz posiadać swój profil na stronie BIK-u.  Sama rejestracja i logowanie nie jest trudne. Po pierwsze przechodzić na stronę bik.pl i następnie klikasz w przycisk „zaloguj się” w prawnym górnym rogu ekranu.

sprawdzenie BIK Krok 1

Przenosisz się na stronę logowania. Jeżeli zakładałeś wcześniej konto, to w tym miejscu możesz się zalogować wpisując swój adres email, hasło, pesel i przejść do kroku drugiego. Jeżeli nie masz konta, kliknij w „załóż konto”, tak jak wskazuje strzałka po prawej stronie na poniższym obrazku.

sprawdzenie BIK Krok 2

Po kliknięciu w „załóż konto” powinieneś zostać przekierowany do formularza rejestracyjnego, który musisz wypełnić poprawnie swoimi danymi.

sprawdzenie BIK Krok 3

Formularz składa się z czterech części:

 1. twoje dane – imię, drugie imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu,
 2. dokument tożsamości – pesel, rodzaj dokumentu, seria i numer dokumentu tożsamości, data wydania oraz data ważności,
 3. adres zamieszkania – kod pocztowy, miejscowość, ulica, numer domu i lokalu (dodatkowo możesz wpisać adres korespondencyjny jeżeli jest inny, niż adres zamieszkania),
 4. zgody – zapoznanie się z regulaminem i polityką prywatności, przetwarzanie danych w celach marketingowych, przesyłanie informacji handlowych, przetwarzanie danych przez BIG w celach marketingowych.

sprawdzenie BIK Krok 4

Co istotne tylko pierwsza zgoda jest zgodą obowiązkową (oznaczona gwiazdką), dlatego jeżeli nie chcesz otrzymywać informacji handlowych wystarczy, że reszty nie będziesz zaznaczać. Następnie kliknij przycisk dalej. Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie swojej tożsamości (czyli danych wpisanych w formularzu).

Aby poprawnie zweryfikować swoją tożsamość będziesz musiał:

 1. wysłać skan/zdjęcie swojego dokumentu tożsamości,
 2. wykonać przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł, który nie podlega zwrotowi. Pamiętaj, aby przelew wykonać ze swojego (w celu zgodności danych) konta osobistego, a nie z konta firmowego.
 3. potwierdzić link aktywacyjny przesłany na adres e-mail, który wpisałeś w formularzu,
 4. potwierdzić kod otrzymany smsem (na numer telefony podany w formularzu) na stronie, na którą weszliśmy przez link aktywacyjny.
 5. ustalić indywidualne hasło do swojego profilu.

 

Twoje konto powinno zostać poprawnie założone.

Krok drugi – Zaloguj się na koncie BIK

Jeżeli jesteś już zarejestrowany, Twoje dane zostały zweryfikowane i Twój profil na stronie BIK jest aktywny, najwyższy czas na wygenerowanie raportu. Aby to zrobić musisz się zalogować, a następnie najechać kursorem na „raporty” i kliknąć w „raport o mnie”.

sprawdzenie BIK Krok 5

Jeżeli nie masz wykupionego żadnego pakietu, na środku strony powinien pojawić napis „Nie posiadasz aktywnych raportów do wygenerowania” i przycisk „sprawdź ofertę”. Kliknij w niego.

sprawdzenie BIK Krok 6

Krok trzeci – Wybierz Pakiet

Na kolejnej stronie powinna pojawić Ci się aktualna oferta BIK-u i w zależności od Twojej potrzeb, aby sprawdzić BIK, musisz wybrać jedną z nich. Pamiętaj, że czym większy pakiet wybierzesz, tym mniej zapłacisz za pojedynczy raport. Kliknij przycisk „wybierz” przy ofercie, na którą się zdecydowałeś.

KUP PAKIET BIK ZA 99 ZŁ

sprawdzenie BIK Krok 7

Po wyborze, sprawdź czy wszystko się zgadza i kliknij przycisk „kontynuuj”.

sprawdzenie BIK Krok 8

Przejdziesz do krótkiego podsumowania. Jest to moment, w którym możesz się nieco dokładniej zapoznać opisem usługi i ewentualnie zrezygnować z jej zakupu. Jeżeli wszystko się zgadza, zaznacz zgodę i kliknij w przycisk „zamawiam i płacę”.

sprawdzenie BIK Krok 9

Krok czwarty – Opłać usługę sprawdzenia BIK

Po wykonaniu wszystkich działań z kroku trzeciego powinieneś znaleźć się na stronie płatności. Możesz wybrać bank z listy i wykonać przelew online lub zapłacić za pomocą BLIK-a. Proces jest w pełni zautomatyzowany i od razu po dokonaniu płatności będziesz mógł przejść do realizacji usługi i sprawdzić swój BIK.

sprawdzenie BIK Krok 10

Krok piąty pobierz raport BIK

Po płatności zostaniesz przekierowany na swój profil. Teraz postępujesz jak w kroku trzecim czyli:

 1. najeżdżasz kursorem na „raporty”,
 2. klikasz w „raport o mnie”,
 3. zamiast napisu „nie posiadasz aktywnych raportów do wygenerowania” powinna znaleźć się opcja do wygenerowania raportu,
 4. generujesz raport,
 5. raport możesz zobaczy online lub pobrać, poniżej na tej samej stronie (jak na obrazku).

sprawdzenie BIK Krok 11

Dowiedz się jak czytać raport BIK.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Sprawdzenie BIK-u może być darmowe. Raz na 6 miesięcy każdy z nas może wnioskować o kopię danych, a administrator, który te dane przetwarza (w tym przypadku BIK), powinien nam taką kopie udostępnić. Niegdyś na stronie BIK-u istniała możliwość pobrania darmowego raportu. Obecnie musisz złożyć wniosek poprzez formularz, pocztą, osobiście lub poprzez e-mail. Biuro Informacji Kredytowej nie ma ustawowego terminu, który wymuszałby na nim wydanie kopii danych w określonym terminie. Dodatkowo sam fakt wnioskowania jest znacznie utrudniony w stosunku do wersji płatnej. Jeżeli jesteś zainteresowany darmowym sprawdzeniem BIK-u, to powinieneś zapoznać się z tym jak otrzymać darmową kopię danych od BIK-u.

POBIERZ RAPORT BIK ZA 39 zł

 

 

Biuro Informacji Kredytowej BIK - Logo

PAKIET BIK

6 pobrań raportu BIK

Alerty BIK przez 12 miesięcy

Monitoring wskaźnika BIK

99 zł / rok

SPRAWDŹ

LUB

1 RAPORT BIK

39 zł / raport

SPRAWDŹ
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

 

Biuro Informacji Kredytowej BIK - Logo

PAKIET BIK

6 pobrań raportu BIK

Alerty BIK przez 12 miesięcy

Monitoring wskaźnika BIK

99 zł / rok

SPRAWDŹ

LUB

1 RAPORT BIK

39 zł / raport

SPRAWDŹ

Jak sprawdzić BIK wasze sposoby, komentarze, opinie i doświadczenia:

Facebook

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Asystent Finansowy Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o