Jak sprawdzić KRD? Jak czytać raport? Krok po kroku

Logo KRD obok odznaczonych na zielono pól

4.9/5 - (11 votes)
Informacje przetwarzane przez Krajowy Rejestr Długów są istotne dla każdego kto zamierza starać się o kredyt lub chce korzystać z usług o odroczonym terminie płatności. Przez negatywny wpis Twoje plany mogą nie dojść do skutku. Sprawdź poradnik i dowiedz się jak sprawdzić KRD za darmo. Krok po kroku poprowadzimy Cię przez rejestrację, logowanie oraz pobranie pełnego raportu. Dowiesz się, co zrobić w przypadku dopisania Cię do bazy dłużników, gdzie szukać pożyczki z negatywnym wpisem oraz jak dopisać do KRD swojego dłużnika.

Co to jest KRD i po co go sprawdzić?

Krajowy Rejestr Długów BIG jest zdecydowanie najpopularniejszą bazą dłużników w Polsce. Znajdują się w niej  wpisy dotyczące dłużników, których dług aby znaleźć się w KRD musiał spełnić pewne wytyczne m.in. minimalnej kwoty i określonego czasu, który minął od zapadalności terminu płatności. Dodatkowo wpisy nie znajdują się w nim automatycznie, a są zgłaszane przez wierzycieli, którymi mogą być osoby fizyczne i podmioty prawne.

Sprawdzenie KRD umożliwi Ci zapoznanie się ze swoją listą długów i mamy tu na myśli długi, które zapadły, są wymagalne, i z którymi spóźniasz się od dłuższego czasu. Co ważne, w przypadków wpisów w KRD mówimy o długach, które nie dotyczą opóźnień w spłacie rat za pożyczki czy kredyty, tylko po prostu o długach. Tym różni się KRD od BIK, że w tym pierwszym mogą znaleźć się zaległe płatności za telewizje, abonament za telefon, mandaty, alimenty, opłaty za ubezpieczenie czy inne długi wynikające ze stosunku prawnego. Część z nich może „tkwić” w bazie dłużników od dłuższego czasu, być może dawno o nich nie pamiętasz lub nawet nie wiesz, że jesteś dłużnikiem.

Czy warto sprawdzić siebie w KRD?

Sprawdzenie KRD jest tanie, niezbyt skomplikowane i łatwo dostępne. Krajowy Rejestr Długów możesz sprawdzić online i co istotne może Ci to przynieść kilka istotnych korzyści.

Powinieneś sprawdzić siebie w KRD, ponieważ możesz:

  • sprawować kontrolę nad swoim zadłużeniem – wiedza na temat swoich długów i wierzytelności jest podstawą do planowania pozbycia się wszelkich problemów finansowych i skutecznego wyjścia z długów. Bez odpowiedniego zestawienia długów, nastawienia i planu spłaty Twoje zadłużenie może ciągnąć się za Tobą latami.
  • poznać swoich wierzycieli – znajomość tego komu i ile jesteś winny, poszerza Twoje możliwości. Znając swojego wierzyciela możesz się z nim porozumieć w zakresie spłaty. Być może umorzy Ci część długu lub rozłoży go na raty.
  • zapobiec odrzuceniu wniosku o kredyt – jeżeli planujesz wzięcie kredytu, to Twój negatywny wpis w KRD dotyczący nawet bardzo niewielkiej kwoty może skutecznie stanąć Ci na drodze. Z niemal 100% pewnością możemy stwierdzić, że Twój wniosek zostanie odrzucony. Na szczęście sprawdzając KRD i spłacając zadłużenie Twoja przeszkoda na drodze do kredytu zniknie, a Ty będziesz mógł się cieszyć pożyczonymi pieniędzmi.

 

Sam widzisz, że sprawdzenie siebie w KRD daje szeroką informacje i pewnego rodzaju narzędzie na uporządkowanie swoich finansów. Nie powinieneś zatem pytać „czy” tylko „jak i za ile mogę sprawdzić siebie w KRD„.

Ile kosztuje sprawdzenie KRD?

Krajowy Rejestr Długów ma bardzo szeroką ofertę zarówno dla osób fizycznych jak i firm. Propozycja tej bazy dłużników nie ogranicza się jedynie do prostego zestawienia długów i jest znacznie bardziej obszerna, niż przeciętnie zainteresowana finansami osoba może przypuszczać. Poniżej prezentujemy w prostej i przejrzystej tabeli zestawienie najważniejszej części oferty KRD dla konsumentów wraz z cenami i krótkimi opisami wyjaśniającymi.

NazwaUsługa i czas trwaniaCena
Raport KRD1 raz na 6 miesięcy
za darmo
Raport KRDpojedyncze pobranie – drugie i każde kolejne w przeciągu 6 miesięcy
6,90 zł

Rejestr zapytań

dotyczy ostatnich 12 miesięcy – pobranie raz na 6 miesięcy
za darmo

Rejestr zapytań

dotyczy ostatnich 12 miesięcy – drugie i każde kolejne pobranie w przeciągu 6 miesięcy
6,90 zł

Sprawdzenie wiarygodności firmy

pojedynczy raport
249 zł

Dopisanie dłużnika

pojedyncza usługa
89 zł

Jak sprawdzić KRD krok po kroku

Sprawdzenie siebie w KRD nie jest czarną magią. Każdy, kto zna podstawy poruszania się po internecie i ma dostęp do swojego konta przez internet, powinien pobrać raport KRD na swój temat bez większych problemów. Poniżej prezentujemy czynności, które musisz wykonać aby łatwo i szybko dowiedzieć się, czy posiadasz wpisy w bazie dłużników. Jeżeli jesteś już zarejestrowany możesz przejść do kroku drugiego. Jeśli nie, czytaj od początku i przejdź przez wszystkie kroki.

Krok 1 Rejestracja w KRD

Rejestracja w KRD niekoniecznie musi być oczywista. Strona internetowa Krajowego Rejestru Długów jest w naszym odczuciu niedopracowana i bywa, że po kliknięciu w „panel klienta” nie zawsze widać opcję z możliwością rejestracji. Zamiast tego wejdź na stronę chronpesel.pl i tam kliknij w „zaloguj”.

sprawdzenie KRD Krok 1

Następnie zjedź na dół strony i kliknij w „załóż konto”

sprawdzenie KRD Krok 2

Podajesz swój adres e-mail, zaznaczasz kwadracik (antyspam) i kliknij dalej.

sprawdzenie KRD Krok 3

Następnie musisz podać swoje dane, takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu,
  • kod pocztowy,
  • adres pesel,
  • hasło do konta.

sprawdzenie KRD Krok 4

Pamiętaj o zaznaczeniu zgód (właściwie to tylko jedna jest obowiązkowa – są to akceptacje regulaminów, druga dotyczy przesyłania informacji handlowych i nie musisz jej zaznaczać), kliknij „dalej”.

sprawdzenie KRD Krok 5

Zostaniesz automatycznie przekierowany do płatności. Nie wiemy dlaczego tak się dzieje. Przecież nie musisz płacić za rejestrację. Wygląda to tak jak poniżej i nie można odznaczyć płatności, ale nie przejmuj się, nie będziesz na tym etapie za nic płacił. Niezależnie od tego, który sposób płatności zaznaczysz po prostu kliknij „wybierz”.

sprawdzenie KRD Krok 6

Cała sytuacja wygląda dość dziwnie. Cały etap rejestracji powinien być za darmo, zaś serwis stwarza wrażenie, że trzeba ponieść płatność, co nie jest prawdą. My i tak nie będziemy ponosić żadnych kosztów. W następnym kroku zaznacz zgody i kliknij w „przejdź do płatności”.

sprawdzenie KRD Krok 7

Powinieneś zostać przekierowany do bramki z płatnościami. W między czasie „mignie” Ci wiadomość, że poprawnie założyłeś konto. Bramkę możesz wyłączyć i nic nie opłacać. Na Twój adres e-mail przyjdzie wiadomość z informacją o konieczności zweryfikowania swojego profilu.

sprawdzenie KRD Krok 8

Twoje konto powinno być aktywne, jednak aby móc pobrać jakiekolwiek informacje na swój temat musisz zweryfikować swój profil. Masz do wyboru przelew 1 zł (bezzwrotny) lub przesłanie skanu swojego dowodu osobistego. Opcję pierwszą możesz wykonać poprzez kliknięcie w przycisk „zrób przelew” w mailu, którego otrzymałeś. Weryfikacja nastąpi automatycznie. Druga opcja jest możliwa już bezpośrednio w swoim panelu poprzez dodanie plików w „potwierdź tożsamość”, pracownik KRD będzie musiał zweryfikować poprawność Twojego profilu co może nieco dłużej potrwać.

Krok 2 Logowanie w KRD

Zalogować się na swój profil możesz zarówno ze strony krd.pl, jak i chronpesel.pl. Klikasz odpowiednio:

  • w przypadku strony krd.pl  – „panel klienta” a następnie „zaloguj” w okienku „dla konsumentów”,
  • w przypadku chronpesel.pl – „zaloguj”.

sprawdzenie KRD Krok 9

Następnie wpisujesz swój pesel oraz podane przy rejestracji hasło. Powinieneś zostać poprawnie zalogowany.

Krok 3 Sprawdzenie siebie w KRD

Jeżeli posiadasz już profil, zweryfikowałeś go i skutecznie się zalogowałeś, to powinieneś zobaczyć swój panel, tak jak poniżej.

sprawdzenie KRD Krok 10

W tym momencie masz dwie możliwości, które zależą od tego, czy sprawdzałeś siebie w KRD w przeciągu ostatnich 6 miesięcy. Jeżeli nie, nic nie zapłacisz. Jeżeli tak, to musisz liczyć się z wydatkiem w wysokości 6,90 zł 🙂

Jak sprawdzić KRD za darmo

Najeżdżasz kursorem na „sprawdzanie” w górnym menu i następnie klikasz „sprawdź czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”.

sprawdzenie KRD Krok 11

Zostajesz przekierowany na następną stronę. Jest tam kilka informacji o plusach ściągnięcia raportu. Znowu klikasz w przycisk „sprawdź czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”, znajdujący się po prawej stronie.

sprawdzenie KRD Krok 12

Pojawia się pytanie, czy chcesz kontynuować. Klikasz w „tak”.

sprawdzenie KRD Krok 13

Jeżeli wszystko pójdzie prawidłowo będziesz musiał chwilkę poczekać na wygenerowanie raportu.

sprawdzenie KRD Krok 14

Twój raport został wygenerowany. Załadowała się nowa strona, kliknij w „sprawdź raport na swój temat”.

sprawdzenie KRD Krok 15

Została ostatnia formalność w formie pytania, czy chcesz zlecić pobranie raportu z systemu KRD. Klikasz „OK”.

sprawdzenie KRD Krok 16

Twój raport prawdopodobnie otworzy się w przeglądarce, możesz go ściągnąć na dysk. Jest to przejrzyste zestawienie. Jeżeli wszystko będzie w porządku i nie będziesz miał żadnych negatywnych wpisów, to Twój raport będzie zawierał krótką informację – tak jak na poniższym obrazku.

sprawdzenie KRD Krok 17

Jak sprawdzić KRD odpłatnie

Kroki w przypadku płatnego sprawdzenia KRD będą takie same, jak w przypadku darmowego pobrania raportu. Różnica polega na tym, że w momencie kliknięcia w przycisk „sprawdź czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów” zamiast samego pytania o chęć kontynuowania wyświetli Ci się informacja o płatności, którą musisz ponieść, żeby ściągnąć raport KRD.

sprawdzenie KRD odpłatnie

W tym przypadku musisz kliknąć w „zamawiam i płacę”, uiścić płatność i pobrać raport w ten sam sposób, który opisaliśmy powyżej. Jest to w praktyce jedyna różnica między pobraniem darmowym a płatnym.

Jak usunąć negatywny wpis z KRD?

Wiesz już jak sprawdzić KRD. Jeśli to zrobiłeś i znalazłeś negatywny wpis, to powinieneś wiedzieć z jakimi konsekwencjami się wiąże, ale czy wiesz jak ich uniknąć i usunąć swoje dane z bazy dłużników? Istnieje tak naprawdę jeden najskuteczniejszy sposób i jest nim całkowita spłata zadłużenia. Jeżeli spłacisz swój dług Twój wierzyciel ma 14 dni na złożenie odpowiedniego wniosku do Krajowego Rejestru Długów mający na celu wykreślenie Cię z bazy dłużników.

Inną sytuacją, w przypadku której będzie miało miejsce usunięcie Twojego wpisu jest sprzedaż /zbycie długu. Istnieje przy tym jeden warunek. Nowy nabywca nie może zaktualizować danych na temat tego wpisu w Krajowym Rejestrze Długów. Jeżeli tego nie zrobi Twój wpis powinien zniknąć z bazy w ciągu 14 dni. W przypadku aktualizacji Twój wpis ciągle będzie widniał w rejestrze.

Trzecią możliwością jest samoistne usunięcie. Twoje dane nie mogą być przetrzymywane dłużej niż przez 10 lat od pojawienia się wpisu, o ile jest na bieżąco aktualizowany. W innym przypadku zniknie po 3 latach od ostatniego uaktualnienia.

Czy mogę dopisać swojego dłużnika do KRD?

Tak, Ty też możesz dopisać swojego dłużnika do rejestru KRD. Oczywiście nie wygląda to tak, że nie ma żadnych wytycznych w tym zakresie, jednak cała procedura nie jest na tyle skomplikowana abyś sobie z nią nie poradził. Po pierwsze i najważniejsze, aby wpisać kogokolwiek do bazy dłużników musi istnieć podstawa prawna np. jesteś stroną umowy, która nie otrzymała wynagrodzenia za wykonaną usługę. Wówczas posiadając taką podstawę  lub wyrok sądowy możesz dopisać swojego dłużnika do bazy.

Jak w praktyce wygląda dopisanie dłużnika do KRD?

Wpisanie dłużnika na listę odbywa się podobnie jak sprawdzenie KRD. Oznacza to, że pierwsze kroki możesz poczynić online, jednak nie obędzie się bez podpisania odpowiednich dokumentów. Zacznijmy jednak od początku.

  1. Logujesz się na swoim profilu na stronie KRD.
  2. Klikasz na zakładkę „dopisz dłużnika” i wypełniasz odpowiedni formularz.
  3. Przy pomocy poczty zostaje Ci dostarczona umowa (w dwóch egzemplarzach) umożliwiająca upublicznienie danych Twojego dłużnika.
  4. Jeden egzemplarz jest dla Ciebie, drugi podpisujesz i odsyłasz wraz z kserem/fotokopią Twojego dokumentu tożsamości.
  5. KRD wysyła ostrzeżenie do dłużnika informujące, że jego dane zostaną upublicznione (dłużnik ma 14 dni aby spłacić zadłużenie i temu zapobiec).
  6. Po 14 dniach otrzymujesz e-mail od KRD z zapytaniem, czy chęć dopisania dłużnika do bazy jest aktualna.
  7. W przypadku podtrzymania decyzji Twój dłużnik zostaje dopisany do bazy dłużników.

 

Czy z negatywnym wpisem w bazie KRD mam szanse na kredyt lub pożyczkę?

Zła historia kredytowa w BIK i negatywne wpisy w bazie dłużników KRD uniemożliwią Ci sięgnięcie po kredyt. Banki są związane wymogami KNF, który wymusza na nich dokładne przeanalizowanie wiarygodności kredytowej każdego potencjalnego kredytobiorcy, a to z kolei sprawia, że banki muszą sprawdzić wszelkie bazy i odmówić kredytu dłużnikom. Dlatego, jeżeli już wiesz jak sprawdzić KRD, widzisz swoje długi i obecnie nie masz możliwości ich spłaty, to musisz raczej zapomnieć o finansowaniu w banku.

Brak możliwości zaciągnięcia zobowiązania w banku nie oznacza braku możliwości zaciągnięcia zobowiązania w ogóle. Jest duża szansa, że znajdziesz finansowanie na rynku pozabankowym. Firmy pożyczkowe nie są związane wytycznymi KNF i mają znacznie większą swobodę w ustalaniu kryteriów w przyznawaniu pożyczek. Oczywiście znaczna większość firm pożyczkowych sprawdza bazy i weryfikuje zdolność kredytową swoich klientów. Nie jest to jednak regułą i nie wszystkie instytucje sprawdzają wszystkie bazy. Zarówno osoby ze złym BIK-iem oraz długami znajdując odpowiednią firmę mogą pożyczyć od niej pieniądze. Muszą jednak wiedzieć gdzie jej szukać. Jeżeli jesteś jedną z nich i po sprawdzeniu KRD Twoja sytuacja nie wygląda zbyt dobrze, a jednocześnie chcesz pożyczyć pieniądze, to powinieneś zapoznać się z naszymi rankingami chwilówek bez BIK, pożyczek bez BIK i KRD oraz pożyczek dla dłużników.

 

Biuro Informacji Kredytowej BIK - Logo

PAKIET BIK

6 pobrań raportu BIK

Alerty BIK przez 12 miesięcy

Monitoring wskaźnika BIK

99 zł / rok

SPRAWDŹ

LUB

1 RAPORT BIK

39 zł / raport

SPRAWDŹ
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

 

Biuro Informacji Kredytowej BIK - Logo

PAKIET BIK

6 pobrań raportu BIK

Alerty BIK przez 12 miesięcy

Monitoring wskaźnika BIK

99 zł / rok

SPRAWDŹ

LUB

1 RAPORT BIK

39 zł / raport

SPRAWDŹ

Jak sprawdzić KRD wasza dyskusja, opinie i komentarze:

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments