Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Prosty start!

zegar oraz napis start ułożony z klocków

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Prosty start!
śr: 5 | opinii: 4
Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Podjęcie decyzji o oszczędzaniu jest proste, trudniejsza bywa realizacja tego postanowienia. Wiele osób poddaje się już na starcie, inni wytrzymują tylko kilka miesięcy. Wynika to z braku odpowiedniego podejścia oraz wiedzy, która jest niezbędna aby móc dobrze zarządzać swoimi finansami i mądrze planować oszczędzanie. Bez tych dwóch aspektów całe założenie może dość szybko się posypać. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak zacząć oszczędzać i jak wytrzymać w tym postanowieniu.

Dlaczego warto oszczędzać?

W oszczędzaniu najważniejsza jest motywacja i wynikająca z niej regularność. Jeżeli zabraknie Ci którejś z nich, Twój plan oszczędzania nie powiedzie się. Czy jesteś wystarczająco zmotywowany? Czy wiesz, jakie realne korzyści przyniesie Ci długoterminowe oszczędzanie? Jeżeli nie, to lepiej abyś uzupełnił tę wiedzę i zrozumiał, że rozpoczęcie oszczędzania jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych, które możesz podjąć.

Zabezpieczasz przyszłość swoją i swojej rodziny

Głównym powodem, dla którego warto oszczędzać jest bezpieczeństwo. Mając odpowiednie oszczędności zabezpieczasz przyszłość swoją i swojej rodziny. Przyszłość jest nieznana, nie wiesz na co i kiedy będą Ci potrzebne pieniądze, jednak niektóre rzeczy można przewidzieć. Przygotuj się na sytuacje, które z dużą dozą prawdopodobieństwa będą wymagały nakładów finansowych.

Twoje dziecko jest w przedszkolu? Może warto pomyśleć o okresie studiów już teraz? Może warto pomyśleć o tym, aby wesprzeć je w momencie, w którym będzie wchodziło w dorosłe życie? Jest to oczywiście jedynie przykład, a liczba potencjalnych momentów w życiu, w których będą potrzebne pieniądze jest niemal niezliczona. Zwróć uwagę na te, które są daleko oddalone w czasie. Zbieranie nawet niewielki kwot w dłuższej perspektywie może finalnie skutkować całkiem pokaźną sumą oszczędności.

Jesteś przygotowany na złe czasy

Wypadki chodzą po ludziach. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś przygotowany na złe czasy? Jak długo jesteś w stanie żyć za zaoszczędzone pieniądze, gdy zostaniesz nagle zwolniony z pracy? Czy będziesz w tym trudnym okresie w stanie utrzymać rodzinę? Strata pracy, załamanie gospodarki, choroby, wypadki – takie rzeczy się zdarzają. Większość osób myśli, że „jakoś się ułoży”. Zwykle bywają w błędzie, a złe czasy pod względem finansowym potrafią zabić radość z życia.

Posiadając oszczędności w odpowiedniej wysokości, złe czasy nie są Ci straszne. Posiadasz komfort tego, że jesteś przygotowany na okres, w którym całkowicie tracisz dochód lub masz bardzo duży wydatek. Z kolei, gdy oszczędności nie masz, nie masz komfortu i masz spory problem. Z doświadczenia wiesz, że problemy z reguły udaję Ci się rozwiązać. Pytanie jakim kosztem? Może lepiej zacisnąć pasa, oszczędzać mądrze i być spokojnym?

Zamiast postawy biernej realizujesz cele finansowe

Często ludzie w kwestiach finansowych przyjmują postawę bierną myśląc, że manna spadnie im z nieba. Zwykle się mylą. Pomyśl, o tym co zawsze chciałeś mieć? Wynajmujesz mieszkanie, chcesz mieć swoje, ale nigdy nie udało Ci się uzbierać na wkład własny i nikt nie udzieli Ci kredytu hipotecznego? Może warto podjąć wyzwanie i zmierzyć się z nim. Liczenie na spadek czy wygranie na loterii jest delikatnie mówiąc mało prawdopodobne.

Wyznacz cel, weź kalkulator i sprawdź ile musisz oszczędzać, aby móc dany cel zrealizować. Określ czas i kwotę, która jest Ci potrzebna, aby dany cel osiągnąć. Jeżeli to zrobisz, to będziesz posiadał plan oszczędzania, a to już krok milowy do realizacji swojego celu. Bierna postawa powoduje, że jesteś ciągle w tym samym miejscu. Nie musisz w nim być. Wystarczy, że zaczniesz oszczędzać.

Nie jesteś zmuszony do pożyczania

W sytuacji, w której posiadasz oszczędności nie musisz pożyczać pieniędzy. Co najlepsze, brak konieczności pożyczania jest również pewnego rodzaju oszczędnością. Nie musisz ponosić kosztów kredytu gotówkowego czy pożyczki na raty podczas mozolnego ich spłacania.

Sytuacji, w których ludzie sięgają po różnego rodzaju zobowiązania jest naprawdę dużo. Ty masz pieniądze i nie jesteś do tego zmuszony. Planujesz rozwój sytuacji z wyprzedzeniem. Wiesz, że będziesz musiał zmienić samochód, przygotowujesz się na to odpowiednio wcześniej. Ustalasz cel, tworzysz plan oszczędzania, a następnie konsekwentnie go realizujesz. Pieniędzy nie pożyczasz, tylko sięgasz do konta oszczędnościowego lub lokaty. Nie straszne są Ci również tarapaty finansowe. Posiadasz finansowy bufor, który chroni Ci przed trudnymi czasami.

Co stoi na przeszkodzie abyś zaczął oszczędzać?

Głównym powodem, dla którego do tej pory nie oszczędzałeś jest zapewne to, że dawałeś sobie różne wymówki. Przyzwyczajony do swoich nawyków i pewnego trybu funkcjonowania, nie chcąc podświadomie wyjść poza utarty już schemat, szukasz argumentów, które utwierdzą Cię w przekonaniu, że „coś” stoi na przeszkodzie aby rozpocząć oszczędzanie. To „coś” jest jedynie wymówką. Ludzie broniący się przed gromadzeniem oszczędności z reguły posługują się jedną z czterech najbardziej popularnych wymówek. Czy znajdujesz swoją wśród nich?

Wymówka nr. 1 – „Mam za mało pieniędzy, żeby zacząć oszczędzać”

Jest to najczęstsza wymówka osób, którym wydaje się, że zarabiają zbyt mało, aby móc cokolwiek oszczędzić. W rzeczywistości odpowiednie planowanie wydatków i szukanie możliwości oszczędzania, powinny doprowadzić Cię do sytuacji, w której spokojnie jesteś w stanie oszczędzić co najmniej 10% swoich miesięcznych przychodów. Niezależnie od tego ile zarabiasz, kwota w tej wysokości leży w Twoim zasięgu. Zamiast szukać wymówek zastanów się, czy nie wydajesz pieniędzy tam, gdzie nie musisz ich wydawać.

Wymówka nr. 2 – „Nie mam czasu na oszczędzanie”

Myślisz, że nie masz wystarczająco czasu na szukanie oszczędności, ponieważ masz dużo obowiązków, gonią Cię terminy i wyłuskanie 5 minut wolnego czasu graniczy z cudem? Jesteś tego pewien? Gwarantujemy Ci, że niezależnie od tego jak dużo masz na głowie, to jesteś w stanie znaleźć 30 minut miesięcznie na stworzenie planu wydatków w nadchodzącym miesiącu i znajdziesz również 3 minut na wykonanie przelewu z konta osobistego do puli swoich oszczędności. Jest to słaba wymówka i miej tego świadomość.

Wymówka nr. 3 – „Muszę najpierw spłacić długi”

To jest bardzo dobry pomysł. Oczywiście wyjście z długów jest zawsze dobrą motywacją i ma swoje racjonalne przesłanki. Ale zastanów się, czy podczas spłaty długu jesteś zabezpieczony? Czy naprawdę w tym okresie nie jesteś w stanie odkładać niewielkich kwot, które umożliwią Ci zbudowanie małego buforu bezpieczeństwa, który byłby równy chociażby 1 miesięcznym kosztom utrzymania i zobowiązaniom, które w tym okresie ponosisz? Co jeśli, podczas spłaty swoich długów zostaniesz zwolniony z pracy? Oszczędności można znaleźć wszędzie, wystarczy chcieć i wiedzieć, gdzie ich szukać.

Wymówka nr. 4 – ” Oszczędzanie drobnych kwot jest bez sensu”

Nie jest to prawda. Drobne kwoty możesz oszczędzić na wielu rzeczach, te drobne zamienią się w końcu w większą sumę. Potrzebny jest Ci czas, konsekwencja i procent składany. Zastanów się, czy z pozoru niewielka kwota 200 zł miesięcznie na prawdę leży poza Twoim zasięgiem? Prawdopodobnie nie. Możesz tyle oszczędzić i za chwilę przejdziemy do tego, gdzie tych oszczędności szukać.

Miej świadomość, że oszczędzanie nawet najdrobniejszych kwot jest jak najbardziej zasadne. Oszczędzając zaledwie 200 zł miesięcznie po roku da sumę 2 400 zł, po 10 latach 24 000 zł, a po 20 latach aż 48 000 zł i to nie licząc procentu składanego. Jeżeli weźmiemy go pod uwagę, to czym dłużej będziesz oszczędzał tym bardziej będzie działał na Twoją korzyść. Zakładając, że Twoje oszczędności będą oprocentowane na 4% w skali roku otrzymasz odpowiednio  2 453 zł po roku,  29 548 po 10 latach i 73 599 po 20 latach oszczędzania. Sam widzisz, że gra jest warta świeczki.

Od czego zacząć oszczędzanie?

Rozpoczęcie oszczędzania w teorii jest proste. Wystarczy w końcu, że będziesz odkładał część swoich przychodów na subkonto i o nich zapominał. W praktyce jednak nie jest to takie proste i całkiem sporo osób ma z tym problem. Problem ten zazwyczaj mi kilka przyczyn do których należą nie spisywanie swoich wydatków, brak wiedzy, gdzie szukać oszczędności, brak odpowiednich nawyków oraz brak sprecyzowanych celów oszczędzania.

Znajdź sposoby na oszczędzanie

Nigdy nie znajdziesz środków, które potencjalnie możesz oszczędzić, gdy będziesz miał zbyt swobodne podejście do wydawania pieniędzy. Istotne zatem jest, aby na samym początku swojej przygody z oszczędzaniem, zidentyfikować dziury, przez które przeciekają Ci kolejne złotówki. Musisz zatem znaleźć sposoby na oszczędzanie, a jest ich na prawdę dużo i dotyczą wielu różnych kwestii, takich jak rachunki, rozrywka, zakupy, odzież, komunikacja, jedzenie czy bankowość.

Stwórz budżet domowy

Jak zacząć oszczędzać? Stwórz, a następnie realizuj budżet domowy. Jeżeli dobrze go skonstruujesz, umożliwi Ci on  kontrolę wydatków. Będziesz wiedział jakich wydatków spodziewać się w najbliższym czasie, a jakich w dłuższej perspektywie. Twoje finanse będą podzielone na poszczególne kategorie, dzięki którym nie zabraknie Ci pieniędzy na określone rzeczy. Będziesz mógł kontrolować na co i ile wydajesz oraz generować nadwyżki, które mądrze będziesz oszczędzał. Budżet domowy jest jedną z najbardziej priorytetowych kwestii, o które powinieneś zadbać chcąc zacząć oszczędzanie.

Pracuj na dobrymi nawykami

Każdy z nas posiada różne nawyki, dobre i złe, których często nie jesteśmy świadomi. W dużej mierze nasze przeszłe powtarzalne zachowania przyczyniły się do tego, w jakich obecnie warunkach funkcjonujemy. Istotne jest zatem, aby zdefiniować, co w ogólnym rozrachunku negatywnie na nas działa i to zmienić! Dobre nawyki finansowe wraz z upływem czasu mogą całkowicie odmienić Twoją sytuacje finansową. Dzięki nim możesz zacząć wybierać tańsze produkty, negocjować, ograniczyć zapędy konsumpcyjne, edukować się finansowo. To wszystko zaś bezpośrednio wpłynie na wysokość Twoich oszczędności. Chcesz zacząć oszczędzać? Zmień swoje nawyki.

Stwórz poduszkę finansową

Poduszka finansowa powinna być priorytetem dla każdego, kto dba o swoją przyszłość. Jest to zabezpieczenie, bufor finansowy, który w przypadku zwolnienia z pracy lub nieoczekiwanych wydatków zapewni Ci spokój, poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że w Twoim życiu praktycznie nic się nie zmieni. Niezależnie od złych okoliczności, będziesz mógł wieść życie na tej samej stopie nawet przez długi czas. Stworzenie poduszki finansowej powinno być pierwszym celem, na który zaczniesz oszczędzać.

Wyznacz sobie cele finansowe

Co z tego, że znajdziesz sposoby na oszczędzanie i będziesz posiadał budżet domowy, skoro nie będziesz posiadał odpowiedniej motywacji do gromadzenia oszczędności. Wiesz już, że pierwszym celem powinna być poduszka finansowa, ale na co oszczędzać później? Samo oszczędzanie dla oszczędzania, nie ma większego sensu, ponieważ łatwo stracisz motywację. Wyznacz cele finansowe, wizualizuj jak je osiągasz, a nigdy Ci jej nie zabraknie. Wkład własny do kredytu, samochód, wakacje w tropikach czy godna emerytura – na to wszystko możesz zaoszczędzić i to wszystko leży w Twoim zasięgu. Po prostu zacznij oszczędzać!

 

Konto oszczędnościowe

Getin Bank - Logo

Wymagane konto osobiste
NIE

Oprocentowanie
do 3,00%

Kwota
do 400 000 zł

SPRAWDŹ
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

 

Konto oszczędnościowe

Getin Bank - Logo

Wymagane konto osobiste
NIE

Oprocentowanie
do 3,00%

Kwota
do 100 000 zł

SPRAWDŹ

Jak zacząć oszczędzać wasze pomysły, opinie i doświadczenia:

Facebook

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Asystent Finansowy Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o