Jak zamknąć konto w banku? Poradnik + wzór wniosku

Bankowanie przez internet

5/5 - (1 vote)
Bywają sytuacje, kiedy warto zdecydować się na zamknięcie rachunku bankowego. Trzymanie się jednej oferty nie zawsze jest opłacalne. Jeżeli Twoje konto zaczęło generować opłaty lub po prostu go nie używasz, koniecznie je zamknij. Czy wiesz jak to zrobić? Jak napisać wniosek o wypowiedzenie umowy i jak skutecznie zamknąć konto w banku? Dowiedz się tego czytając nasz poradnik lub po prostu ściągnij wzór.

Kiedy powinieneś zamknąć konto?

Główną przyczyną skłaniającą do zamknięcia rachunku bankowego jest to, że generuje ono zbyt duże opłaty. Warto o tym pamiętać, w szczególności gdy na nasze konto nie są przelewane żadne środki. Znacząca część promocji jest uzależniona od przepływów pieniędzy na naszym rachunku i płacenia kartą płatniczą. „Martwe” konto bankowe powoduje naliczanie wszelkich opłat, które są z reguły mocno ograniczone, gdy rachunku używamy do otrzymania naszego wynagrodzenia i zlecania transakcji płatniczych.

Możemy wyróżnić sytuacje, które sprawiają, że utrzymanie otwartego konta jest szczególnie nieopłacalne. Do tych sytuacji możemy zaliczyć:

  • skorzystanie z nowej promocji – w momencie, w którym otwierasz nowe konto, ponieważ jego warunki są atrakcyjniejsze lub w ramach promocji otrzymałaś darmowe środki, warto zamknąć „stary” rachunek. Nieużywany będzie generował zbędne koszty.
  • konto zaczęło generować opłaty – jeżeli promocja gwarantująca darmowe prowadzenie rachunku zakończyła się pomyśl o skorzystaniu z rachunku w innym banku, zamienisz konto na darmowe i unikniesz opłat z tego tytułu.
  • przypomniałeś sobie o starym rachunku – gdy nagle przypomnisz sobie o rachunku, którego nie używasz już od pewnego czasu, to najlepiej będzie, jeśli od razu złożysz wniosek o jego zamknięcie. Zdarza się, że niektóre osoby zamykają rachunki po kilku latach, na których suma opłat za ten okres wynosi nawet kilkaset złotych. Nie odwlekaj tej decyzji, czas działa na Twoją niekorzyść.
  • konto przestało być potrzebne – są sytuacje, gdy konto nagle przestaje być użyteczne. Taką sytuacją np. jest spłacenie kredytu, gdzie rata była automatycznie pobierana z Twojego konta, które służyło wyłącznie w celu wywiązywania się z tego zobowiązania.

 

Dowiedz się tego przed zamknięciem konta

Istnieje kilka kwestii wartych poznania przed rozpoczęciem działań mających na celu zamknięcie konta bankowego. Wiedza na ich temat pomoże nam lepiej zorientować się w wymogach, a także skróci i ułatwi całą procedurę.

Przede wszystkim warto:

  1. sporządzić listę kont do zamknięcia – może się zdarzyć, że nie pamiętasz wszystkich kont, które posiadasz. Jest to dość zgubne, za nieużywane rachunki są naliczane opłaty, które będziesz musiał prędzej czy później ponieść. Zrobienie listy i oznaczenie produktów powiązanych pozwoli Ci na posegregowanie rachunków i oznaczenie tych, które są Ci całkowicie zbędne.
  2. poznać wszelkie koszty – jeżeli już wiesz, które rachunki są warte zamknięcia, powinieneś sprawdzić umowę o rachunek i dowiedzieć się, z jakimi kosztami powinieneś się liczyć. Często z dodatkowe opłaty musisz ponieść w przypadku kont promocyjnych np. takich, za których założenie otrzymałeś dodatkowe środki. Oczywiście płatność dotyczy umownego okresu, po którym konto możesz zamknąć nie ponosząc żadnych kosztów. Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach banki mogą wpleść w umowę opłatę nawet wówczas, gdy konto nie jest w żaden sposób promocyjne. Rzadko się to zdarza, jednak jest możliwe.
  3. sprawdzić okres wypowiedzenia umowy – informacja ta również powinna być zawarta w umowie. Okres wypowiedzenia oznacza, że Twoje konto po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku o zamknięcie, będzie ciągle aktywne przez określony czas. Banki różnie ustalają okresy wypowiedzenia, jednak najczęstszą praktyką są okresy 14 i 30 dniowe.
  4. zrozumieć procedurę zamknięcia – chodzi tutaj o możliwe drogi oferowane przez bank oraz wymogi z nimi związane.

 

Drogi do zamknięcia konta

Dróg do sprawnego zamknięta rachunku bankowego może być wiele, jednak nie każdy bank zapewnia pełny wachlarz możliwości. Niektóre instytucje są mocno ograniczone w tym zakresie świadomie utrudniając zamknięcie rachunku. Często też, aby móc podążać daną drogą musimy liczyć się ze zwiększoną ilością formalności i utrudnień, które sprawiają, że dana ścieżka jest bardziej skomplikowana w stosunku do tej z pozoru mniej atrakcyjnej.

Jeżeli chcesz zamknąć konto w banku możesz to zrobić:

  1. w oddziale – jest to najpopularniejsza i jednocześnie najłatwiejsza droga. Wystarczy, że pójdziesz do oddziału, zapytasz pracownika o najważniejsze kwestie i podpiszesz wniosek na wzorze banku.
  2. listownie – oczywiście poza wysłaniem odpowiedniego wniosku bank może mieć dodatkowe wytyczne i wymagać np. ksera dowodu osobistego. Pamiętaj, aby tego typu dokumenty zawsze wysyłać listem poleconym.
  3. telefonicznie – czasami istnieje możliwość telefonicznego zamknięcia konta. Często to może być jedynie wstęp do zamknięcia, a odpowiedni wniosek i tak będziesz musiał podpisać.
  4. przez video rozmowę – pojedyncze banki umożliwiają skontaktowanie się z pracownikiem i zamknięcie rachunku podczas rozmowy video. Aby móc zamknąć konto w ten sposób musisz posiadać niezbędny sprzęt, który umożliwi Ci ten sposób łączności.
  5. online – jest to zdecydowanie najwygodniejsza z opcji. Bank, które szczycą się dobrą bankowością elektroniczną umożliwiają otwarcie i zamknięcie dowolnego rachunku za jej pomocą. Jest do duża oszczędność czasu. Jeżeli Twój bank umożliwia taką opcje, to jeżeli chcesz szybko i sprawnie zamknąć konto, powinieneś z niej skorzystać.

 

Faktem jest, że niektóre banki umyślnie komplikują drogę do zamknięcia rachunku w celu zniechęcania osób, które się na to zdecydowały. Istnieją dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwszą z nich są zyski, które bank otrzymuje z tytułu prowadzenia rachunku, zaś drugą przyczyną jest dostęp do kapitału zagwarantowany przez przelewających pieniądze na konto w danym banku. Nie zdziw się zatem, że niektóre z powyższych dróg w Twoim przypadku będą niedostępne lub jej wymogi będą skomplikowane.

Co zrobić przed zamknięciem konta?

Przed zamknięciem swojego rachunku bankowego powinieneś podjąć się czynności, które Cię zabezpieczą i są z praktycznego punktu widzenia niezbędne. Pomoże Ci to w uporządkowaniu ważnych spraw i umożliwi terminowe zakończenie współpracy z bankiem w sposób, z którego nie wynikną negatywne dla Ciebie konsekwencje.

Po pierwsze powinieneś ściągnąć najważniejsze potwierdzenia przelewów. Może to być szczególnie uzasadnione w przypadku konta firmowego. Potwierdzenia mogą stanowić dowód rozliczeń w przypadku kontroli urzędu skarbowego. Natomiast jeśli chodzi o konto osobiste, warto zachować potwierdzenia najważniejszych płatności za usługi, czynszu czy rat. Powinieneś również ściągnąć historię transakcji.

Po drugie wypłać pieniądze z konta. Mogą one uniemożliwić skuteczne zamknięcie rachunku. Pamiętaj jednak, że w okresie między rozwiązaniem umowy z bankiem, a rzeczywistym zamknięciem konta, mogą zaistnieć dodatkowe opłaty. Wówczas warto dokładnie dowiedzieć się ile i kiedy powinno znajdować się na Twoim rachunku.

Po trzecie sprawdź czy Twoje konto nie jest powiązane z usługą wewnętrzną lub zewnętrzną. Przykładem tej pierwszej może być konto powiązane z lokatą bankową lub kontem oszczędnościowym. Może się zdarzyć, że zamknięcie konta może uniemożliwić wypłatę pieniędzy z innego produktu bankowego. Z kolei usługą zewnętrzną może być konto zweryfikowane i przypisane do Twojego profilu klienta w firmie pożyczkowej udzielającej chwilówek lub pożyczek na raty. W tym przypadku pozytywne rozpatrzenie wniosku o szybką pożyczkę może skończyć się przelaniem środków na nieistniejące konto bankowe.

Co powinien zawierać wniosek o zamknięcie konta?

Jeżeli nie wybierzesz opcji osobistego zamknięcia swojego konta w oddziale banku i zdecydujesz się na załatwienie tej sprawy drogą listowną, to wówczas musisz wysłać do banku odpowiedni wniosek. Wzór takiego dokumentu możesz pobrać poniżej lub napisać samemu. Jeżeli zdecydujesz się na tę drugą opcję, to pamiętaj aby zawrzeć w nim najważniejsze elementy. Nie możesz ich pominąć, ponieważ bank zignoruje przesłany przez Ciebie dokument.

Do niezbędnych elementów każdego wniosku od zamknięcie konta bankowego należą:

  • dane osobowe posiadacza konta osobistego – chodzi o typowe dane, które są standardem w załatwianiu wszelkich spraw formalnych, a więc przede wszystkim o imię i nazwisko, adres zamieszkania/zameldowania, seria i numer dowodu osobistego, numer pesel itp.
  • dane banku, w którym posiadasz konto – podobnie jak powyżej. W dokumencie musisz jednoznacznie oznaczyć instytucję, do które kierujesz pismo wpisując jej nazwę, adres, NIP, Regon, numer KRS itp.
  • właściwy tekst wniosku – jest niezbędnym elementem, dzięki któremu wiadomo czego wniosek dotyczy.
  • zobowiązanie do zniszczenia karty debetowej – co prawda i tak przestanie działać, jednak mimo to banki często oczekują jej zniszczenia, chociaż nie jest to element obligatoryjny we wszystkich instytucjach.
  • własnoręczny podpis – podobnie jak każdy inny dokument wniosek o zamknięte konta bankowego potrzebuje Twojego podpisu aby był skuteczny.

 

oraz ewentualnie:

  • numer innego rachunku – jest to element niezbędny w przypadku, gdy z jakichś okoliczności nie jesteś wstanie samodzielnie przelać pieniędzy z rachunku na inny aby nic na nim nie zostało. Oczywiście lepiej jeżeli zrobisz to we własnym zakresie, ponieważ musisz liczyć się, z tym że bank może naliczyć Ci dodatkowe koszty.
  • oznaczenie terminu wypowiedzenia – chodzi o wskazanie daty, od której się on rozpoczyna (z reguły jest to jeden miesiąc). Jeżeli tego nie zrobisz to termin wypowiedzenia rozpocznie się w momencie doręczenia wniosku.
  • cofnięcie zgody marketingowej – w przypadku, gdy nie chcesz, żeby bank kierował do Ciebie swoją ofertę warto cofnąć zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych. Dzięki takiemu posunięciu nie będziesz otrzymywał e-maili oraz telefonów od konsultantów banku.

 

Zamknięcie konta WZÓR WNIOSKU do pobrania

.................................
Imię i Nazwisko
.................................
Adres
.................................
Pesel
.................................
Numer dowodu

.................................

Nazwa Banku

.................................

Adres Banku

.................................

KRS Banku

Wniosek

Jako właściciel rachunku bankowego o numerze: . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . wypowiadam umowę o nr. . . .. . . . . . . . . . . . zawartą w dniu . . . . . . . . . . . . . . . . dotyczącą w/w konta bankowego. Wskazuję, że datą początkową oznaczonego w umowie okresu wypowiedzenia powinna być data . . . .. . . . . . . . . . . . . Zobowiązuję się do zniszczenia karty debetowej powiązanej z rachunkiem, którego niniejszy wniosek dotyczy oraz do uregulowania wszelkich należności względem Państwa banku z tytułu wyżej wymienionej umowy. W przypadku pozostania środków na rachunku w dniu zamknięcia proszę o przelanie ich na konto o nr: . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . Cofam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych.  

.................................

Podpis wnioskodawcy

Wzór w PDFPOBIERZ
Wzór w DOCPOBIERZ

Czy można zarobić na otwarciu nowego konta?

Banki często konkurując o nowego klienta co gotowe zaoferować coraz więcej. Sprowadza się to już nie tylko do obniżania wszelkiego rodzaju opłat na konkretne produkty bankowe, ale doszło już do tego, że banki dosłownie płacą klientom za to, że skorzystali z ich oferty. Najpopularniejszym produktem, na którym można zarobić nawet kilkaset złotych jest właśnie konto osobiste. Za otwarcie rachunku i korzystanie z niego przez określony czas można zarobić całkiem sympatyczną sumkę. Promocyjne konto możesz założyć online już w kilka minut, jednak aby to zrobić musisz najpierw uzyskać informację, które bank Ci za to zapłaci.

Skąd brać informacje o zarabianiu na promocjach bankowych

Promocji banków polegających na płaceniu klientowi jest co raz więcej i czujne osoby potrafią w ciągu roku zarobić na nich od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Aby być na bieżąco z promocjami bankowymi i regularnie na nich zarabiać powinieneś regularnie śledzić naszą stronę. Dzięki temu nie ominie Cię żadna promocja, gdyż staramy się regularnie informować o produktach, dzięki którym można otrzymać dodatkowe środki oraz inne bonus. Dodatkowo wskazujemy na instrukcję zakładania takiego konta, dzięki czemu cały proces przebiega bardzo sprawnie.

 

Konto osobiste

mBank - Logo

Opłata za konto
od 0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł

SPRAWDŹ

BONUS – Nawet do 300 zł za otwarcie konta!

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

 

Konto osobiste

mBank - Logo

Opłata za konto
od 0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł

SPRAWDŹ

BONUS – Nawet do 300 zł za otwarcie konta!

Jak zamknąć konto w banku wasze komentarze, opinie i doświadczenia:

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments