Konto dla obcokrajowca czyli dla kogo?
W tym pytaniu nie chodzi o definicje słowa obcokrajowiec. Wolelibyśmy skupić się na tym, kto zakłada konto osobiste tego typu i po co mu one. Istnieje kilka możliwości.
Przede wszystkim, Polska należy do strefy wolnego przepływu osób, dzięki czemu bez żadnych zezwoleń obywatele państw należących do tej wspólnoty mają możliwość zamieszkania w dowolnej części Europy bez żadnych zezwoleń.
Oczywiście jeszcze całkiem niedawno wykorzystywali to głównie Polacy emigrując (w większości przypadków) w celach zarobkowych. Trend ten ostatnio zaczął się zmieniać i wraz z rozwojem naszej gospodarki zarabiamy coraz więcej, dzięki czemu ilość osób wyjeżdżających za chlebem zaczyna spadać.
Jednocześnie można zauważyć napływ obcokrajowców do naszego kraju. Oczywiście rzadko zdarza się, żeby obywatele państw zachodniej Europy przyjeżdżali do Polski w celach zarobkowych. Głównym źródłem napływu emigrantów są państwa zza naszej wschodniej granicy (głównie Ukrainy).
Imigranci przyjeżdżają do Polski, ponieważ mogą być motywowani:
- złą gospodarczą swojego państwa,
- możliwościami podjęcia pracy w Polsce,
- ułatwieniami i dostępem do świadczeń socjalnych.
Kolejną grupą obcokrajowców korzystających z możliwości przemieszczania są często studenci. Grupa ta korzysta z programów edukacyjnych fundowanych przez Unię Europejską, takich jak Erasmus.
Każda z tych grup obcokrajowców (niezależnie od tego czy są studentami, czy osobami pracującymi zawodowo) musi wykonywać operacje finansowe. Jednak, aby było to możliwe potrzebny jest im rachunek w państwie, w którym mieszkają.
Czym jest konto dla obcokrajowca?
Konto dla obcokrajowca spełnia te same funkcje co rachunek osobisty dla obywateli Polski. Służy do wykonywania operacji finansowych, takich jak przelewy czy wypłaty z bankomatów. Co prawda, cechą charakterystyczną kont dla obcokrajowców jest to, że obcokrajowiec musi liczyć się z dodatkowymi procedurami przy zakładaniu konta osobistego.
Ponadto taki typ konta osobistego zdarza się być całkowicie osobną formą oferty bankowej kierowaną w konkretnym języku.
Nic nie stoi na drodze do tego, aby zapoznać się z rankingiem konto osobistych i spełnić formalności, które są potrzebne do tego, aby obcokrajowiec mógł skorzystać z danej oferty rachunku osobistego. Nasz ranking kont dla obcokrajowców to tak naprawdę ranking kont osobistych, z których również mogą korzystać obcokrajowcy. Muszą jedynie się liczyć z nieco szerszą procedurą przy jego zakładaniu.
Procedury przy założeniu konta dla obcokrajowca
Niestety obcokrajowiec aby posiadać w Polsce konto musi przejść przez bardziej skomplikowane procedury niż Polak. Oczywiście nie chodzi o nic specjalnego. Główna różnica polega na tym, że rzadko zdarza się, żeby obcokrajowiec mógł założyć konto składając wniosek przez internet, poprzez infolinię czy aplikację. Zazwyczaj musi udać się do oddziału banku i przedstawić odpowiednie dokumenty.
Obowiązkowe dokumenty przy zakładaniu konta przez obcokrajowca
Przed założeniem konta obcokrajowcowi warto dowiedzieć się jakiego rodzaju dokumenty „dodatkowe” są wymagane. Pozwoli to uniknąć kilkukrotnego zawracania do oddziału w celu uzupełniania dokumentacji.
Ogólnie rzecz ujmując ciężko wskazać konkretny dokument jako „uniwersalny”, ponieważ każdy bank stosuje indywidualną politykę w tym zakresie. Poniżej prezentujemy przykładowe dokumenty, z którymi możesz się spotkać chcąc założyć konto w banku jako obcokrajowiec.
Obcokrajowiec prawdopodobnie spotka się z wymogiem przedstawienia co najmniej jednego z poniższych dokumentów:
- paszport zagraniczny,
- karta pobytu (stałego lub czasowego),
- dowód osobisty kraju pochodzenia.
Ułatwienia dla Ukraińców
Nie ma co ukrywać, że imigranci z Ukrainy obecnie stanowią znaczną część naszego społeczeństwa. Według różnych szacunków liczba Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce dochodzi nawet do dwóch milionów. Oczywiście jest to znacząca grupa osób z potrzebami, z którymi muszą się liczyć wszystkie firmy. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o sektor bankowy.
Jeżeli o chodzi o możliwość założenia konta, ukłon w stronę Ukraińców robi w Polsce część banków. Imigranci zza wschodniej granicy są traktowani nieco bardziej łaskawie, niż inni obywatele Państw nienależących do wspólnoty europejskiej.
Ukraińcy w Polsce mogą liczyć na ułatwienia przy zakładaniu konta. W szczególności banki nie wymagają od nich, aż tak dużej ilości dokumentacji, jak w przypadku innych obcokrajowców. W znaczącej większości przypadków Ukraińcowi chcącemu założyć rachunek bankowy w Polsce wystarczy dowód tożsamości. Banki różnie do tego podchodzą i czasami dają możliwość wyboru, jednak najczęściej potrzebują paszportu oraz karty stałego pobytu.
Konto dla obcokrajowca a różnice pomiędzy rezydentem i nierezydentem
Podstawową różnicą między rezydentem i nierezydentem jest to, że rezydent jest osobą, która posiada miejsce zamieszkania na naszym terytorium. Banki z racji tego argumentu o wiele chętniej zakładają konta obcokrajowcom posiadającym status rezydenta.
Oczywiście praktycznie wszystkie banki dają możliwość założenia rachunku bankowego obu tym grupom obcokrajowców, z tym że nierezydenci muszą się liczyć z dodatkową dokumentacją przy otwieraniu rachunku. Mogą to być różne dokumenty, aczkolwiek takim najbardziej oczywistym jest dokumentacja związana z miejscem zamieszkania. Może to być chociażby umowa najmu. W stosunku to rezydentów ta formalność nie jest potrzebna, dlatego że informacje związane z zamieszkaniem danej osoby o statusie rezydenta można odnaleźć w karcie jego pobytu, która jest podstawowym dokumentem w praktycznie wszystkich bankach.
Jak wygląda kwestia bariery językowej przy zakładaniu i obsłudze konta dla obcokrajowca ?
Rzadko się zdarza, żeby banki zatrudniały specjalnie osoby, które obsługiwałyby klientów w obcym języku. Wystarczy zerknąć do regulaminów większości Banków i SKOK-ów, aby zauważyć, że językiem obowiązującym przy wszelkich procedurach jest język polski.
Temat bariery językowej przy czynnościach proceduralnych podczas zakładania konta może być problematyczny. W większości przypadków (jak już wspominaliśmy) obcokrajowiec chcący założyć konto bankowe musi udać się do oddziału. Ewentualnie możliwe są inne opcje (jak założenie konta przez infolinie czy internet), jednak zdarzają się one rzadko.
Obcokrajowiec, który ma problemy z komunikowaniem się w języku polskim może mieć problem z założeniem konta. Pracownicy banku w danym oddziale wcale nie muszą posiadać odpowiednich umiejętności lingwistycznych, żeby móc obsłużyć klienta zagranicznego.
Oczywiście w dzisiejszych czasach co raz więcej osób mówi w języku angielskim i nawet jeśli nie jest to wysoki poziom, to w większości przypadków wystarczy do obsługi bankowej i wytłumaczeniu kilku podstawowych kwestii.
Ponadto część banków wyszła z bezpośrednią ofertą marketingową do obcokrajowców, w większości Ukraińców. Nikogo dzisiaj nie dziwi leżąca w oddziale banku ulotka w języku naszych wschodnich sąsiadów. Z całą pewnością dzięki takim działaniom osoby z Ukrainy mogą mieć szerszy pogląd na kwestie związane z pewnymi procedurami, niż inni obcokrajowcy.
Konto dla obcokrajowca podsumowanie
Obecność naszego państwa w strefie schengen sprawia, że coraz więcej osób odwiedza Polskę. Oczywiście osoby przyjeżdżające do nas w celach turystycznych nie mają problemów z bankowością, ponieważ nie muszą zakładać u nas rachunku bankowego. Pobyt tymczasowy nie zmusza ich do korzystania z polskiego konta. Znaczna część obcokrajowców na naszym terytorium to osoby studiujące lub imigranci zarobkowi, dla których posiadanie rachunku bieżącego w polskiej placówce banku jest często koniecznością.
Dostęp do środków w walucie, w której się zarabia i robienie na nich operacji, takich jak przelewy do swojego kraju czy wypłaty z bankomatów, to rzeczy bez których ciężko byłoby się dzisiaj obejść. Niestety brak jednolitej procedury sprawia, że każdy przypadek jest odosobniony pod względem formalnym, a banki mają możliwość stosowania swoich własnych rozwiązań.
Należy zauważyć, że większa ilość obcokrajowców na naszym terytorium sprawia, że oferta banków się zmienia i powoli dostosowuje do warunków rynkowych. Można zatem wnioskować, że poszerzenie oferty banków i uproszczenia proceduralne dla obcokrajowców będą posuwać się do przodu.
Jesteś obcokrajowcem, który szuka konta osobistego?
A może jesteś pracodawcą, który pomaga w sprawach formalnych swojemu zagranicznemu pracownikowi?
Masz swoją własną opinię dotyczącą kont dla obcokrajowców?
Znalazłeś już najlepszą ofertę konta dla obcokrajowca? Jeśli tak, to w którym banku?
Może posiadasz konto dla obcokrajowca i jesteś niezadowolony?
Twoja opinia ma duże znaczenie bo pomaga innym! Podziel się nią! 🙂