Ranking kont firmowych

Ranking kont firmowych
śr: 4.7 | opinii: 10
Konto firmowe jest czymś czego szukasz? Jako przedsiębiorca dobrze wiesz, że nieodłącznym i ważnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej jest obniżanie stałych kosztów. Sprawdź nasz ranking kont firmowych i wybierz tanie, funkcjonalne konto, dzięki któremu będziesz mógł odpowiednio rozliczać się z ZUS-em, organami podatkowymi, kontrahentami oraz pracownikami. 

>> NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANA OFERTA <<

Opłata za konto
0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł


BONUS – 2000 zł !

Opłata za konto
0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł


BONUS – Nawet do 1800 zł za otwarcie konta!

Opłata za konto
0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł


BONUS – Nawet do 1700 zł za otwarcie konta!

Opłata za konto
0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł


BONUS – Nawet do 1300 zł za otwarcie konta!

Opłata za konto
od 0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł


BONUS – Nawet do 1500 zł za otwarcie konta!

Opłata za konto
0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł


BONUS – Nawet do 350 zł za otwarcie konta!

Opłata za konto
0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł

Opłata za konto
0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł

Opłata za konto
10 zł

Wypłaty z bankomatów
2 zł

Opłata za kartę
9 zł

PRZYDATNE ARTYKUŁY
PORADNIK O KONTACH DLA FIRM

 

Czym jest konto firmowe?

Konto firmowe jest to rachunek bankowy do prowadzenia transakcji w obrębie swojej działalności gospodarczej. W przypadku osób fizycznych rachunkiem jest tzw. konto osobiste. Natomiast w przypadku firm, rachunkiem do wykonywania płatności za usługi i towary w stosunku do innych przedsiębiorców oraz podatków na rzecz urzędu skarbowego, jest konto firmowe.

Jest ono również podstawowym narzędziem do otrzymywania pieniędzy od kontrahentów za usługi oraz sprzedane towary. Ponadto rachunek firmowy może być wykorzystywany do wypłacania pensji pracownikom.

 

Czy konto firmowe jest obligatoryjne?

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to ciąży na Tobie obowiązek korzystania z bankowych operacji finansowych poprzez wykonywanie przelewów do innego przedsiębiorcy na kwotę powyżej 15 000 zł.
Innymi słowy, ustawodawca definiuje przelewy między przedsiębiorcami i w niektórych przypadkach wskazuje je jako obowiązkowe. Nie zwraca uwagi, natomiast na formę rachunku przedsiębiorcy dokonującego przelewy. Można zatem wysnuć wniosek, że skoro forma rachunku jest dowolna, a co nie jest zabronione jest dozwolone, to przedsiębiorca wykonując operacje finansowe w zakresie swojego przedsiębiorstwa może użyć również do tego własnego konta osobistego.

Konto firmowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Przede wszystkim, każdy przedsiębiorca musi rozliczać się z urzędem skarbowym. Dotyczy to zarówno podatków takich jak VAT czy CIT, a także wpłat na rzecz ZUS-u.
Prawo ordynacji podatkowej jednoznacznie wskazuje, że formą takiego rozliczenia na linii przedsiębiorca – urząd skarbowy jest przelew bankowy. Należy jednak zaznaczyć, że nie ma wskazania z jakiego rachunku przedsiębiorca powinien dokonać przelewu. Podobnie jak powyżej, tak i w tym wypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą może wybrać jakiego rachunku chce użyć. Może to być zarówno rachunek osobisty, jak i konto firmowe.

Powinieneś jednak zwrócić uwagę na to, że nie dotyczy to tzw. mikro przedsiębiorców, czyli jednoosobowych działalności gospodarczych i wszystkich firm zatrudniających do 10 pracowników (o ile ich obrót netto nie przekracza dwóch milionów euro). Mikro przedsiębiorca poza przelewem bankowym ma możliwość płacenia podatków i ZUS-u na poczcie.

Po co zakładać konto firmowe?

Konto firmowe jest nieobowiązkowe w przypadku mikro przedsiębiorców, po co zatem Ty jako jeden z nich, miałabyś je założyć? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Wystarczy, że zrozumiesz jak przykrym doświadczeniem może być kontrola urzędu skarbowego, któremu możesz być zobowiązany dostarczyć wyjaśnień z zakresu finansów swojej firmy. O wiele łatwiej jest kontrolować przepływy pieniężne jeżeli oddzielisz finanse osobiste od finansów firmowych.

Dzięki założeniu konta firmowego, Twoje finanse firmowe będą znacząco bardziej przejrzyste. Warto więc założyć konto firmowe, dlatego że będziesz mógł w przyszłości na podstawie przepływów pieniężnych wnioskować o limit kredytowy bądź inne formy finansowania dla swojego przedsiębiorstwa.

 

Co jest niezbędne do założenia konta firmowego?

Można by powiedzieć, że do założenia konta osobistego wystarczy wpis do CEIDG oraz podjęcie decyzji.

Masz dwie opcje, aby założyć konto firmowe są nimi:

 • założenie konta w siedzibie banku,
 • założenie konta online.

W obu przypadkach Twoja firma musi być zarejestrowana, a Ty musisz przygotować dane firmy oraz swoje.

Do danych firmy, które są potrzebne do założenia rachunku firmowego możemy zaliczyć:

 • regon,
 • NIP,
 • kody PKD,
 • adres siedziby firmy,
 • dane kontaktowe (takie jak: telefon i e-mail),
 • datę rozpoczęcia działalności.

Ponadto musisz również liczyć się z tym, że bank będzie oczekiwał Twoich danych, takich jak:

 • pesel,
 • numer i seria Twojego dowodu osobistego,
 • adres zamieszkania,
 • numer telefonu oraz adres e-mail.

Oczywiście w zależności od banku zakres wymaganych danych może się nieco różnić. Powyżej podano jednak wszystkie te dane, których banki mogą od Ciebie oczekiwać.
Jeżeli je posiadasz nie czekaj i nie przekładaj decyzji o założeniu go, ponieważ możesz to zrobić w kilka chwil sprawdzając nasz ranking kont firmowych.

 

Na co zwracać uwagę wybierając konto firmowe?

Każdy przedsiębiorca wie, że aby skutecznie prowadzić działalność gospodarczą należy optymalizować koszty związane z jej prowadzeniem. Podobnie jest przy wyborze konta osobistego, musisz zwrócić uwagę na podstawowe kwestie związane z kosztami obsługi rachunki firmowego. Może się okazać, że niektóre koszty nawet te drobne po pewnym czasie mogą przekształcić w całkiem sporą sumę w dłuższej perspektywie czasu. Ponadto wybierając konto niekiedy możesz liczyć na dodatkowe bonusy, czy zwroty za niektóre transakcje.

Do podstawowych funkcji konta firmowego, na które powinieneś zwrócić uwagę należą:

 • darmowe prowadzenie rachunku firmowego,
 • bezpłatne przelewy wewnętrzne i zewnętrzne (często w przypadku kont firmowych bywają ograniczone),
 • darmowe przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego,
 • darmowa karta płatnicza,
 • ewentualne korzystne warunki związane z korzystaniem z karty kredytowej,
 • możliwość ubiegania się o dodatkowe finansowanie w banku, w którym posiadamy rachunek firmowy.

Ponadto powinieneś również zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, takie jak:

 • dostęp do rachunku online,
 • przejrzysta aplikacja mobilna.

 

Czym się różni konto firmowe od konta prywatnego?

Przede wszystkim, podstawowa różnica między kontem osobistym, a firmowym polega na tym jaki podmiot (pod względem prawnym) używa danego rachunku to transakcji. O ile ciężko znaleźć jakieś podstawowe funkcje rachunku firmowego, którego brakowałoby w rachunku prywatnym to jednak ta różnica jest znacząca. Oczywiście istnieją dodatkowe „opcje”  takie jak przelewy do ZUS-u czy Urzędy Skarbowego, jednak posiadając odpowiednie dane możesz te operacje wykonać za pomocą „zwykłego” konta osobistego.

Podstawową różnicą zdaje się być fakt, że jako przedsiębiorca masz możliwość wszelkiego rodzaju opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego wliczenia w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Konto firmowe podsumowanie

Konto firmowe, bez wątpienia ułatwi Ci kontrolowanie finansów. Twoja firma będzie również postrzegana bardziej profesjonalnie, gdy płatności będą regulowane z konta firmowego, a nie osobistego. Założenie tego rodzaju rachunku nie powinno przysporzyć Ci większych problemów, a koszty możesz zoptymalizować korzystając z naszego rankingu. Jeżeli nawet takowe się pojawią, to masz możliwość „wrzucenia” ich w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Funkcjonalne, dobrze dopasowane, tanie konto firmowe to dobry wybór. Jeżeli prowadzisz firmę, a jeszcze nie założyłeś konta firmowego, zrób to teraz!

 

Konto Firmowe Dyskusja i Wasze Opinie:

Facebook

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Admin Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o