Czym są konta bankowe dla młodych?
Konto młodzieżowe jest to konto spełniające w praktyce te same warunki użytkowania co „zwyczajne” konto osobiste z tą różnicą, że jego użytkownikiem nie jest osoba pełnoletnia. Można zatem stwierdzić, że jest to rachunek dla młodych osób, które z jednej strony mają swój pierwszy „budżet”, z drugiej strony możliwość oszczędzania i wykonywania operacji finansowych.
Młodzieniec korzystający z takiego rodzaju rachunku bez problemu może płacić kartą płatniczą czy oszczędzać swoje „kieszonkowe”.
Konto w banku dla nastolatka? Po co mu one?
Po pierwsze, każdy nastolatek ma swoje wydatki. Typowymi wydatkami mogą być spotkania ze znajomymi, randki, imprezy, posiłki czy zakwaterowanie. Nie zawsze płatność gotówką jest praktyczna, dlatego też nastolatek powinien mieć możliwość zapłacenia kartą w sklepach, czy zrobienia przelewu. Ta druga możliwość jest szczególnie użyteczna dla młodych ludzi, ponieważ co raz częściej wybierają oni zakupy przez internet, gdzie płatność internetowa stała się już pewnego rodzaju normą.
Po drugie, każdy nastolatek posiada określony budżet i w jego ramach funkcjonuje. Dziecko, które posiada pewne kieszonkowe od rodziców, które jest wypłacane (powiedzmy) raz w miesiącu wie, że jeżeli wyda wszystko w pierwszym tygodniu, to nie będzie mieć pieniędzy przez następne trzy. Można zatem stwierdzić, że młody człowiek, który zarządza pieniędzmi uczy się ich wartości.
Konto dla młodego człowieka, który prawdopodobnie bez większych problemów będzie mógł je obsługiwać za pomocą swojego telefonu, daje mu możliwość całkowitej kontroli nad jego finansami. Może sobie ustalić określone limity wypłat, oszczędzać część środków na subkoncie, wykonywać przelewy itd. Czym wcześniej dziecko zacznie się uczyć zarządzania swoim budżetem tym lepiej.
Kiedy założyć konto młodzieżowe?
To pytanie właściwie powinno brzmieć „od jakiego wieku można założyć konto młodzieżowe?”. Młody klient banku powinien mieć minimum 13 lat. W tym wieku nabywa się ograniczone prawo do czynności prawnej i właśnie ten minimalny limit wieku jest najczęściej spotykaną liczbą, jeśli chodzi o konta młodzieżowe. Co do górnej granicy odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ w dużej mierze zależy od oferty banku.
Najczęściej spotykanymi widełkami jest więc wiek od 13 lat do pełnoletności, czyli 18 lat. Po osiągnięciu pełnoletności, rachunek młodzieżowy może zmienić się w „zwykłe” konto osobiste bądź rachunek dedykowany studentom, który również możemy zaliczyć do grona ofert kont młodzieżowych.
W przypadku konta studenckiego mówimy o ofercie kierowanej dla osób w wieku 18-26 lat. Zdarza się, że możemy natknąć się na ofertę banku kierowaną od 13-ego roku życia do 26-ego. Zatem nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że konto młodzieżowe jest przeznaczone dla osób w konkretnym wieku, ponieważ wszystko zależy od konkretnej oferty banku.
Jak założyć konto młodzieżowe?
Jeśli chodzi o kwestie formalne związane z założeniem konta młodzieżowego to nie są one zbytnio skomplikowane. Przede wszystkim założenie konta osobistego jest możliwe jedynie z opiekunem prawnym. Zatem, nie ma możliwości, żeby 13-latek „uzbrojony” w legitymacje szkolną mógł założyć sobie rachunek w banku. Jeżeli jesteś rodzicem, który chce założyć konto swojemu dziecku musisz złożyć swój podpis na dokumentach.
Jeśli chodzi o dokumenty tożsamości, które są wymagane przez banki podczas zakładania rachunku to potrzebne są dwa. Jeden dokument potwierdzający tożsamość Twojego dziecka (np. paszport) oraz Twój (np. dowód osobisty), jako rodzica/opiekuna prawnego.
Czy można założyć konto młodzieżowe przez internet?
Oczywiście! Podobnie jak w przypadku innych kont osobistych jest możliwe, aby wniosek o konto młodzieżowe złożyć przez internet. Zazwyczaj wystarczą podstawowe dokumenty te same, co w przypadku „tradycyjnej” ścieżki. Różnica polega na tym, że nie musisz iść z dzieckiem do oddziału, ponieważ umowę przywiezie kurier. Pamiętaj jednak, że niezależnie jaką drogą założysz konto młodzieżowe, prawdziwy „właściciel” czyli Twoje dziecko, musi być przy podpisywaniu umowy.
Zalety konta młodzieżowego
Konto młodzieżowe jest kierowane do młodych osób, które często wcześniej nie miały doświadczeń związanych z szeroko pojmowaną bankowością, czy wykonywaniem operacji finansowych. Nasuwa się więc pytanie, jakie są podstawowe zalety posiadania konta przez nastolatka?
Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Z jednej strony nastolatek posiada swoje pierwsze pieniądze, dzięki czemu może uczyć się rozdysponowywania swoich zasobów finansowych, z drugiej strony posiada możliwość oszczędzania i „zbierania” na konkretną rzecz.
Młoda osoba ze swoich doświadczeń może wyciągnąć pewne wnioski, które w przyszłości zaprocentują rozsądniejszym podejściem do finansów. Przykładowo, młody człowiek odmawiając sobie pewnych rzeczy, aby uzbierać na jakiś „wyższy” cel, uczy się oszczędzać i nie wydawać wszystkich pieniędzy, które akurat posiada.
Jak mądrze wybrać konto młodzieżowe?
Aby wybrać idealnie dopasowane konto młodzieżowe musisz skupić się na tych cechach konta, które są będą najbardziej odpowiednie dla Twojego dziecka. Oczywiście nie czytamy w myślach i nie jesteśmy w stanie ustalić idealnego konta dla wszystkich, ponieważ każda osoba może mieć swoje subiektywnie spersonalizowane wytyczne. Dlatego też, ustalając cechy odpowiedniego konta młodzieżowego zwróć uwagę na najważniejsze cechy ogólne.
Jakie są najważniejsze cechy dobrego konta młodzieżowego?
Do zalet konta młodzieżowego możemy zaliczyć:
- brak opłat za prowadzenie rachunku,
- darmowe przelewy,
- bezpłatne wypłaty z bankomatów,
- darmowe korzystanie z karty płatniczej.
Są to oczywiście bardzo ogólne wytyczne, które również możemy przyporządkować do innego rodzaju rachunków, takich jak konto osobiste czy konto firmowe. Konto młodzieżowe, zatem nie posiada jakichś szczególnych cech, przez które powinniśmy je klasyfikować jako innego rodzaju rachunek, niż te wspomniane powyżej i doszukiwać się nowych, specjalnych korzyści. Te podstawowe powyżej na pewno wystarczą.
Konto młodzieżowe podsumowanie
Konto młodzieżowe jako produkt finansowy adresowany do konkretnej grupy klientów spełnia swoją funkcję, ponieważ z jednej strony jest użyteczny, z drugiej zaś w pewien sposób umożliwia naukę młodemu człowiekowi nad zarządzaniem swoimi pieniędzmi.
Ważne abyś dobierając odpowiednie konto młodzieżowe, zwrócił uwagę na podstawowe kwestie związane z opłatami za korzystanie z niego. W większości przypadków, jeżeli uda Ci się odpowiednio dobrać ofertę, nie zapłacisz za konto dla swojego dziecka ani złotówki.
Czy zakładałeś kiedyś konto młodzieżowe?
Jaką masz opinie na temat bieżących ofert kont młodzieżowych?
Znalazłeś już najlepszą ofertę konta młodzieżowego? Jeśli tak, to w którym banku?
Może posiadasz konto młodzieżowe i jesteś niezadowolony?
Twoja opinia jest bardzo ważna i pomaga innym 🙂