Czym jest konto osobiste?
Konto osobiste w banku możemy odnaleźć pod różnymi nazwami, takimi jak:
- rachunek bankowy,
- konto internetowe,
- ROR (czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy).
Podstawową cechą konta osobistego jest to, że powierzasz bankowi swoje środki pieniężne, które w postaci zapisanych cyfrowo kwot są do Twojej dyspozycji. Dzięki takiemu rozwiązaniu posiadasz możliwość wykonywania dowolnych operacji finansowych, które są oferowane przez bank. Niektóre z tych operacji (w zależności od konkretnej oferty banku) mogą być płatne lub nie.
Operacje finansowe na rachunku osobistym
Konto osobiste jest bardzo użyteczne, szczególnie ze względu na możliwość wykonywania operacji finansowych. Część z nich jest bardzo przydatna, dlatego jeżeli do tej pory wszystkie kwestie finansowe załatwiałeś przy pomocy gotówki, być może zmienisz zdanie zapoznając się z listą możliwych operacji finansowych.
Lista operacji finansowych wykonywanych na koncie osobistym:
- przelew do innego banku,
- płatność blikiem,
- przelew wewnętrzny pomiędzy Twoimi rachunkami,
- wypłaty z bankomatów,
- inwestowanie środków,
- płatność kartą,
- cashback,
- płatność telefonem.
Należy zaznaczyć, że praktycznie wszystkie z powyższych operacji finansowych możesz robić online za pomocą telefonu lub komputera. Możesz też udać się do oddziału (o ile bank takowe posiada) i zlecić bezpośrednio daną operacje finansową w tzw. „okienku”. Obecnie co raz częściej możesz się spotkać z oddziałami bezgotówkowymi, gdzie pracownicy banku nie obsługują płatności gotówkowych. Owszem będziesz mógł wypłacić i wpłacić pieniądze, ale za pomocą wpłato/bankomatu. Nie będzie również problemu z przyznaniem kredytu gotówkowego, po prostu dostaniesz go na konto, a nie w postaci gotówki.
Kod IBAN i Swift konta osobistego
Powinieneś wiedzieć, że jeżeli założysz konto osobiste w banku, to automatycznie zostanie Ci przyznany Twój własny numer konta. Będzie to indywidualny numer na skalę światową czyli tzw. IBAN tj. (w przypadku Polski) PL i (następnie) ciąg 26 cyfr. Dzięki niemu, możesz otrzymać przelew z dowolnego miejsca na świecie. Definiuje on Twój rachunek, który jest przypisany tylko do Ciebie.
Osoba zlecająca przelew międzynarodowy poza kodem IBAN, czyli Twoim rachunkiem, będzie musiała podać kod SWIFT. Jest to 8 cyfrowy kod, który służy identyfikacji instytucji, w której znajduję się Twój rachunek osobisty. Te dwa kody wystarczą do otrzymania przelewu zza granicy. Jeżeli interesuje Cię kod SWIFT przypisany do konkretnego banku, to możesz go znaleźć w na stronie internetowej swojego banku.
Na co zwracać uwagę wybierając konto osobiste?
Przede wszystkim, założenie konta w banku nie jest trudnym przedsięwzięciem. Wystarczy dostęp do internetu bądź 10 minut w placówce banku. Trudniejszą kwestią jest sam fakt wyboru banku, z którym będziesz współpracować i co miesiąc przesyłać swoje ciężko zarobione pieniądze. O „przechowywanie” Twoich pieniędzy konkurują duże międzynarodowe oraz narodowe instytucje, jak zarówno i mniejsi gracze, do których możemy zaliczyć chociażby banki spółdzielcze, które działają głównie na rynku lokalnym. Alternatywą dla banku mogą okazać się tzw. SKOKi czyli spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Poniżej znajdują się wszystkie kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę chcąc znaleźć idealne konto osobiste.
1) Funkcjonalny dostęp online do konta osobistego
W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z banków oferuje konta osobiste, które możesz kontrolować poprzez aplikację mobilną na swoim telefonie, bądź też po przez stronę banku,.
Jako klient banku i właściciel rachunku osobistego dostaniesz swoje indywidualne dane do logowania, które umożliwią Ci przeprowadzanie operacji bankowych w dowolnym miejscu i czasie. Zrobienie natychmiastowego przelewu z rachunku oszczędnościowego na konto osobiste w momencie, gdy zabraknie Ci pieniędzy, nie będzie problemem. Zrobisz to w kilka chwil za pomocą swojego smartfona.
Jakie możliwości może mieć bankowa aplikacja mobilna?
Poprzez dostęp online do swojego rachunku osobistego możesz wykonywać przelewy, płacić blikiem (np. podczas zakupów przez internet), czy też zastrzec kartę, co w przypadku zgubienia ochroni Cię przed kradzieżą środków.
Musisz zauważyć, że każdy bank ma inną aplikację mobilną i daje inne możliwości. Ważne jest, aby znaleźć takie konto, do którego dołączona będzie idealna aplikacja mobilna. Różnice w funkcjonalności pomiędzy bankami mogą być spore. Przykładowo jeden z banków może umożliwić Ci nadpłacanie kredytu z rachunku osobistego, inny zaś niekoniecznie. Podobnie rzecz ma się z płatnością za pomocą blika. Nie wszystkie oferty banków posiadają taką funkcjonalność.
Będziesz mógł wnioskować online o kredyt gotówkowy, a być może na podstawie Twojej historii rachunku i historii kredytowej bank złoży Ci indywidualną propozycje kredytu, którą zatwierdzić kilkoma kliknięciami i będziesz mógł od razu korzystać z pieniędzy. W dobrej aplikacji będziesz mógł założyć konto oszczędnościowe czy lokatę.
2) Niskie opłaty i prowizje za prowadzenie konta osobistego
Każdy bank niezależnie od innych prowadzi własną wewnętrzną politykę cen, opłat i prowizji za wszelkiego rodzaju usługi i możliwości, które są oferowane klientowi. Biorąc pod uwagę ilość instytucji, które oferują założenie konta osobistego można stwierdzić, że wybór odpowiedniego rachunku jest sprawą wcale niełatwą. Zwróć uwagę, że wybór nie jest prosty, ponieważ z jednej strony konto może odpowiadać Ci pod względem możliwości jakie oferuje, a z drugiej strony opłaty mogą być zbyt duże.
Poniżej znajdują się usługi, za które możesz, ale (jeśli dobrze wybierzesz konto osobiste) wcale płacić nie musisz.
Opłata za wypłacenie pieniędzy z innego bankomatu
Czy wiesz, że wypłacając pieniądze z bankomatu innego niż Twój, możesz zapłacić prowizję liczoną od kwoty, którą wypłacasz. Prowizje i to wcale nie małą! Przykładowo niektóre banki mogą „naliczyć” Cię na 3% ( jednak nie mniej, niż 5zł). Wypłacasz z bankomatu 1000zł, a 30zł idzie „za darmo” na rzecz banku. Są również instytucje finansowe w tym banki, które oferują darmowe wypłaty z bankomatów. Wiąże się to jednak często z minimalnym obrotem na koncie lub/i używaniem karty płatniczej w sklepach powyżej pewnej kwoty. Kwota ta zazwyczaj nie jest wcale wyśrubowana. „Normalnie żyjąc” czyli przelewając wypłatę na konto i płacąc czasami kartą za zakupy spełnisz wszystkie warunki i tym samym możesz wypłacać pieniądze z dowolnego bankomatu.
Opłata za przelew
Część banków może żądać od opłaty za przelew. Dzieję się tak głównie w przypadku przelewu w oddziale, za który musiałbyś dodatkowo zapłacić. Praktycznie wszystkie banki nie zażądają od Ciebie opłaty w przypadku, gdy przelew będziesz robić online. Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji lub bankowości internetowej i zlecisz przelew, który zostanie tak samo potraktowany, jak przelew w oddziale. W praktyce nie ma żadnej różnicy, poza tym że oszczędzisz czas i pieniądze.
Opłata z wpłatę na konto osobiste
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale mając numer rachunku, osoba trzecia może wpłacić na niego środki bezpośrednio w placówce banku. W niektórych bankach taka transakcja może wiązać się z dodatkową opłatą np: 0,5% wpłacanej kwoty, ale nie mniej niż 10 zł. Warto wziąć to pod uwagę, jeżeli oczekujesz wpłaty od bliskiej Ci osoby, która z różnych względów nie mogą być zlecone przelewem.
Opłata za prowadzenie rachunku
Część banków odchodzi od pobierania opłat za prowadzenie konta osobistego. Oczywiście jeżeli istnieje taka opłata nie jest ona zbyt wygórowana, jednak po co płacić jakąkolwiek kwotę skoro można zachować ją w kieszeni? Często, aby konto osobiste pozostało bez opłaty, musi być „żywe”. Podobnie, jest w przypadku zwolnienia z opłaty, która jest pobierana za wypłatę z bankomatów. W tym wypadku wystarczy, że Twój pracodawca przelewa Ci regularnie wypłatę na konto, a Ty korzystasz z karty płatniczej, robiąc nią zakupy od czasu do czasu.
Ważne! Masz kilka kont w różnych bankach, a korzystasz tylko z jednego? ZAMKNIJ NIEUŻYWANE KONTA OSOBISTE! Za ich prowadzenie pobierane są opłaty. Za jakiś czas może się okazać, że masz kilkadziesiąt lub kilkaset złotych do zapłaty za rachunek, z którego nie korzystałeś.
3) Niestandardowe kwestie na które warto zwrócić uwagę
Istnieją pojęcia i kwestie związane z obsługą oraz korzystaniem z kont osobistych, które powinieneś znać by mieć szersze pojęcie, w jaki sposób możesz dobrać najkorzystniejszą ofertę rachunku bankowego do swoich potrzeb.
Kanały dostępu do konta osobistego
Istnieją dwa główne kanały obsługi rachunku osobistego. Jednym z nich jest kanał tradycyjny znany od lat, w którym osoba posiadająca konto dokonuje operacji finansowych w siedzibie/oddziale banku. Ta opcja znacząco generuje wyższe koszty po stronie banku, a zatem część usług wykonywana w ten sposób jest dodatkowo płatna.
Drugim kanałem (którym zapewne jest zainteresowany z racji faktu, że korzystasz z internetu) jest możliwość zlecania tych samych usług za pomocą telefonu bądź komputera. To rozwiązanie wszystkie banki oferują za darmo. Działa to z korzyścią dla obu stron. Z jednej strony obsługa konta osobistego nie generuje takich kosztów, jak w przypadku kanału tradycyjnego, z drugiej zaś bank nie obciąża dodatkowymi kosztami klienta.
Ponadto za pomocą aplikacji mobilnej, klient ma możliwość korzystania z usług bankowych praktycznie w dowolnym momencie.
Karta do konta osobistego
Banki w standardzie do rachunku osobistego oferują kartę płatniczą, za pomocą której można płacić w sklepach czy restauracjach (także za granicą), w sposób również zbliżeniowy. Karta płatnicza umożliwia Ci wypłacanie pieniędzy z dowolnego bankomatu na świecie.
Z racji faktu, że większość kart samych w sobie wiele się od siebie nie różni, niektóre banki zachęcają do założenia konta proponując indywidualny wygląd karty. Jeżeli uiścisz odpowiednią opłatę możesz zlecić bankowi, aby wydał Ci kartę z wskazanym przez Ciebie zdjęciem.
Jeżeli posiadasz limit na koncie, czyli tak zwany debet możesz z niego korzystać również za pomocą karty.
Co ciekawe wynik badań pokazują, że osoby korzystające z karty wydają więcej niż te płacące gotówką. Dlatego musisz mieć się na baczności, ponieważ z jednej strony oszczędzasz na opłatach płacąc kartą, z drugiej strony prawdopodobnie więcej przez to wydajesz.
4) Dodatkowe opcje przelewów
O ile ogólna wiedza na temat tego czym jest przelew bankowy dla większości osób jest dość oczywista, o tyle niektóre kwestie (często dość użyteczne) nie są takie same we wszystkich bankach.
Poniżej znajdują się dwie rzeczy „must have” dla każdej osoby, która chce swobodnie zarządzać swoim kontem osobistym.
- Darmowe przelewy online, z weryfikacją za pomocą sms-a,
- Obsługa przez 24h na dobę rozliczeń agentów rozliczeniowych (dotpay.pl, przelewy24.pl itp.), przydatna opcja jeżeli lubisz kupować rzeczy w internecie i chcesz robić to również w godzinach niestandardowych.
5) Opłaty, których się nie spodziewasz
Usługi, za które bank oczekuje opłaty, a które do tej pory nie zostały poruszone to:
- opłata za wyciąg z konta– oczywiście chodzi o formę papierową. Standardem jest, że możesz pobrać wyciąg z konta za pomocą komputera. Natomiast, jeżeli oczekujesz od banku wyciągu z konta osobistego w formie papierowej musisz liczyć się z dodatkową opłatą, zazwyczaj kilkunastu złotych.
- opłata za infolinie – bywa, że jesteś zmuszony załatwić jakąś sprawę, a jedyną możliwością jest kontakt telefoniczny z konsultantem. Czasami na połączenie trzeba czekać dość długo, a samo rozwiązanie sprawy również trochę trwa. Niektóre infolinie są darmowe, jednak za zdecydowaną większość zapłacisz według swojej taryfy. Opłata za infolinie nie powinna być kluczowym elementem przy wyborze banku, warto byłoby raczej rozważyć zmianę taryfy i przejście na abonament, który oferuje darmowe nielimitowanie rozmowy.
Co gwarantuje bezpieczeństwo środków na koncie osobistym?
Należy pamiętać, że bez względu na to, w której z wymienionych instytucji finansowych zdecydujesz się na założenie konta osobistego, to Twoje pieniądze będą chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Innymi słowy, ustawodawca wymyślił pewnego rodzaju ochronę dla klientów przed ewentualną upadłością banku. Tym samym zapewnia bezpieczeństwo ich środków pieniężnych.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku upadłości Banku lub SKOKu zapewni Ci wypłatę zgromadzonych pieniędzy. Jedną rzeczą, o której musisz pamiętać to, to że kwota zwrotu środków jest ograniczona.
Obecnie BFG gwarantuje zwrot do 100 tysięcy euro. Dlatego, jeśli posiadasz środki większe niż ta suma, to dla własnego bezpieczeństwa staraj się lokować je na kilku kontach w różnych instytucjach, na każdym z nich nie przekraczając tej kwoty. Dzięki temu w przypadku, gdy któryś z banków bądź SKOK-ów upadnie, odzyskasz swoje pieniądze, a tym samym nie będziesz stratny ani złotówki.
Jak zmienić konto osobiste na nowe?
Zmiana konta osobistego to nic trudnego. Istnieją dwa sposoby na założenie konta w dzisiejszych czasach.
Chcąc zmienić konto osobiste możesz wybrać:
- Sposób pierwszy – czyli tradycyjną wersję dla osób, które nie są za pan brat z nowymi technologiami. Wystarczy, że weźmiesz dowód osobisty i powędrujesz do banku z ofertą, którą wcześniej sobie upatrzyłeś. Dasz dowód. Pani w okienku da Ci kilka papierków do podpisania i prawdopodobnie wytłumaczy wszystkie niejasne kwestie związane z daną ofertą. Podpisujesz umowę i gotowe. Możesz robić pierwsze operacje finansowe na swoim koncie osobistym. W ten sam sposób zamkniesz konto, o czym musisz pamiętać, aby później za nie nie płacić.
- Sposób drugi – dla osób bardziej ceniących sobie czas. Wystarczy dostęp do internetu, wypełnienie wniosku wysłanie skanów/zdjęć dowodu i w zależności od banku może się zdarzyć weryfikacja przelewem z innego banku. Znacząco polecamy ten sposób. Dzięki niemu możesz na dobrą sprawę założyć konto osobiste w kilka minut bez bezsensownego czekania w kolejce w oddziale banku. Ponadto chętnie doradzimy Ci wybór konta, tak abyś mógł założyć konto osobiste, które jest jak najbardziej dopasowane pod Twoje potrzeby. Jeżeli chcesz zamknąć konto bez wędrówki to oddziału banku możesz, złożyć wniosek listownie. Wystarczy, że pobierzesz wzór wniosku o zamknięcie konta, wypełnić, podpiszesz i wyślesz.
W jakim banku założyć nowe konto osobiste?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy klient może mieć nieco inne preferencje. Dla jednej osoby mogą się liczyć małe kolejki w oddziale banku, dla drugiego funkcjonalność i możliwości, które oferuje aplikacja mobilna, zaś dla trzeciej najważniejsze mogą być niskie obroty za możliwość korzystania z darmowych bankomatów.
Jak sam widzisz jednoznaczna odpowiedź, przy obecnej ilości instytucji bankowych oraz ich ofert na naszym rodzimym rynku, jest niemożliwa. Na naszej stronie znajdziesz najlepsze oferty kont osobistych pod kątem opłat i prowizji.
Czy muszę zamknąć „stare” konto osobiste?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, odpowiedz sobie najpierw na inne. Czy jest Ci potrzebny ten rachunek? Czy na „starym” koncie osobistym wykonujesz jakiekolwiek operacje?
Jeśli w obu przypadkach odpowiedziałeś NIE to najlepiej, jeśli zamkniesz nieużywane konto. Najważniejszym powodem do zrobienia tego jest to, że nieużywane konto generuje niepotrzebne koszty, a za brak wpływów oraz obrotów na koncie osobistym może zostać naliczona opłata, która nie wystąpiłaby jeśli konto byłoby używane normalnie. Oczywiście te „drobne” i z pozoru nieszkodliwe opłaty z czasem mogą zamienić się w niemałą sumkę, którą prędzej czy później będziemy musieli opłacić. Naprawdę niemiłym uczuciem jest dostanie wezwania do zapłaty opiewające na kilkaset złotych za konto, o którym już dawno zapomniałeś. Dlatego nieużywane konto zamknij jak najszybciej z bardzo prostego powodu. Później możesz zapomnieć.
Jakie są najlepsze oferty kont osobistych
O ile ciężko wskazać, które konkretnie konto osobiste będzie odpowiednie dla wszystkich, o tyle wskazanie najlepszych ofert pod kątem finansowym nie powinno być trudne.
Przede wszystkim oferta dobrego konta osobistego powinna zawierać opcje:
- darmowego prowadzenia rachunku,
- darmowych przelewów,
- bezpłatnych płatności blikiem,
- bezpłatnych wypłat z bankomatów,
- darmowej obsługi karty debetowej,
- darmowych przelewów na telefon.
Wybierając najtańsze konto osobiste musisz zwrócić uwagę na powyższe kwestie. Aby móc przejrzeć wszystkie oferty i dobrać odpowiednie konto osobiste wróć na górę strony.
Konto osobiste podsumowanie
Założenie konta osobistego może wydawać się prostą rzeczą. Idziesz do banku otwierasz konto i niczym się nie martwisz. Jest tak jedynie z pozoru, ponieważ w dłuższej perspektywie może się okazać, że konto osobiste, które założyłeś przypadkowo generuje zbyteczne koszty. Z czasem te mikro koszty mogą zamienić się w pokaźne sumki, których straty nie będziesz świadomy, ponieważ są rozłożone w czasie, a w perspektywie roku mogą się okazać na tyle duże, że stracimy przykładowo fajny weekend za granicą.
Koszty to jedna sprawa, natomiast inne kwestie są równie ważne. Dostępność banku, możliwości płatnicze, wygląd karty debetowej, funkcjonalna aplikacja mobilna dla niektórych mogą okazać się kluczowe. Aby samemu wybrać dla siebie optymalną opcję i nie dostać przy tym zawrotu głowy proponujemy, abyś skorzystał z z rankingu kont osobistych.
Korzystasz z bankowego konta osobistego?
W którym banku opłaca się założyć konto osobiste?
Czy zaskoczyła Cię kiedyś wysokość opłat za konto osobiste?
Oferty, którego banku nie polecasz?
Prześlij swoją opinię i pomóż innym 🙂