Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to odpowiedź rynku finansowego na podstawową potrzebę życiową, jaką jest posiadanie własnego mieszkania. Jest to oczywiście jedna z funkcji kredytu hipotecznego, natomiast nie jedyna. Kredyt hipoteczny jest nieco bardziej skomplikowanym produktem bankowym, który można podzielić na kilka różnych kategorii. Wszystkie z nich łączy jedna wspólna charakterystyczna cecha, czyli zabezpieczenie nieruchomością. Innymi słowy, banki udzielają kredytu celowego i zabezpieczają się nieruchomością, co w przypadku braku terminowej spłaty rat przez klienta umożliwia im „przejęcie” i spieniężenie nieruchomości.
Dla niektórych osób wszystkie kwestie prawne związane z wnioskowanie o kredyt hipoteczny mogą wydawać się „czarną magią”. Faktem jest, że za kredytem hipotecznym stoi wiele czynności oraz dokumentacja, które nie pojawią się chociażby w przypadku kredytu gotówkowego. Wiąże się z nim o wiele bardziej skomplikowana procedura wnioskowania i przyznawania. Każda osoba za nim zdecyduje się i wybierze odpowiedni kredyt hipoteczny, powinna odpowiednio przygotować się merytorycznie i tym samym zapoznać się ze wszystkimi kwestiami, które nie są dla niej w pełni jasne.
Jakie jest ogólne przeznaczenie kredytu hipotecznego?
Przede wszystkim, opisując kredyt hipoteczny trzeba zaznaczyć, że jest to kredyt celowy. Co to oznacza? Mianowicie to, że bank musi mieć wiedzę (a często także i uczestniczyć) w procesie wydatkowania pożyczonych pieniędzy. W momencie wnioskowania o kredyt hipoteczny musisz wiedzieć na co zamierzasz przeznaczyć pieniądze. Jest to zdecydowana różnica pomiędzy tym rodzajem kredytu, a chociażby kredytem gotówkowym, gdzie cel spożytkowania pieniędzy jest bankowi całkowicie obojętny.
Kredyt hipoteczny można podzielić na kilka kategorii głównie ze względu na cel kredytowania. Poniżej prezentujemy podstawowe kategorie kredytu hipotecznego.
Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania/działki/domu
Ten typ kredytu udzielany jest w celu zakupu danej nieruchomości. Wiąże się z tym, że bank zostaje wpisany do księgi wieczystej na „prawie użytkowania wieczystego” lub „prawie własności nieruchomości” położonej na terytorium Polski. Ponadto sam fizycznie nie dostajesz gotówki. Bank bezpośrednio przelewa pieniądze do sprzedającego, zaś Ty staniesz się pełnoprawnym właścicielem (bez żadnych obciążeń na hipotece) dopiero wtedy, kiedy spłacisz zaciągnięty w banku kredyt.
Kredyt hipoteczny na konsolidację innych kredytów
Jest to opcja dla osób, które posiadają różne zadłużenia, w różnego rodzaju produktach bankowych. Skonsolidować możesz:
- kredyty w różnych bankach,
- produkty na raty,
- zadłużenie na karcie kredytowej,
- debet na koncie.
W takim przypadku bank spłaci za Ciebie zobowiązania bądź przekaże Ci środki na ich spłatę, a Ty zastawiając swoją nieruchomość, będziesz mógł liczyć na:
- jedną niższą ratę,
- niższe oprocentowanie, niż na „pierwotnych” produktach,
- większą osobistą płynność finansową.
Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny nie musisz wcale zabezpieczać go nieruchomością. Wystarczy, że weźmiesz niezabezpieczony kredyt konsolidacyjny.
Kredyt hipoteczny na dokończenie prac budowlanych
Jest to specyficzny rodzaj kredytu. Osoby fizyczne, które wnioskują o ten typ kredytu hipotecznego robią to głównie w celu remontu mieszkania. Przykładowo, klient kupuje za gotówkę mieszkanie (które pozostawia pod względem mieszkalnym wiele do życzenia) i następnie (chcąc zwiększysz wartość nieruchomości) decyduje się na remont, który finansuje za pomocą kredyt hipotecznego.
Najczęstszym firmowym klientem banku, wnioskującym o takiego rodzaju kredyty, są firmy deweloperskie. Robią to zazwyczaj po to, aby móc dokończyć budowę osiedla mieszkalnego.
Kredyt hipoteczny w celu spłaty innego kredytu hipotecznego
Takie określenie nieco komplikuje zrozumienie idei tej kategorii kredytu hipotecznego. Najbardziej powszechną nazwą tego rodzaju kredytu jest kredyt refinansowy i dotyczy de facto przeniesienia obecnego kredytu hipotecznego do innego banku. Dlaczego miałbyś skorzystać z możliwości przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku? Dlatego, że możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy.
Przenosząc kredyt do innego banku możesz znacząco obniżyć ratę kredytu. Bank spłaci za Ciebie kapitał Twojego zadłużenia w innym banku i tym samym zamknie Twoje zobowiązanie. W księdze wieczystej zostanie wskazany nowy bank i pomimo, że Twój „nowy” bank pobierze prawdopodobnie prowizje i będzie naliczał swoje oprocentowanie, to dzięki korzystniejszej ofercie kredytowej Twoje comiesięczne koszta się obniżą.
W dłuższej perspektywie ta oszczędność może się opłacić. Pomyśl, że spłacając o 200zł mniejszą ratę kredytu co miesiąc zaoszczędzisz 2400 zł rocznie. Jeśli zostało Ci jeszcze 25 lat spłacania kredytu to prosta matematyka podpowiada, że Twoje konto może powiększyć się o kwotę 60 000 zł. Oczywiście jeśli zdecydujesz się regularnie oszczędzać na dobrze oprocentowanej lokacie bankowej lub koncie oszczędnościowym, kwota ta może docelowo okazać się o wiele wyższa!
Jakie są szczegółowe cele przeznaczenia kredytu hipotecznego?
Powyżej wskazano ogólne podstawowe kategorie, które najczęściej są finansowane kredytem hipotecznym. Banki jednak nierzadko miewają ofertę pod konkretnie doprecyzowane cele. Dlatego może się zdarzyć, że możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny pomimo, że Twój cel jest inny niż te wskazane powyżej.
Abyś był pewien, czy Twój cel może być finansowany przez kredyt hipoteczny, przygotowaliśmy szeroką listę szczegółowych celów kredytu hipotecznego.
Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym
Celem w tym wypadku jest zakup nieruchomości, może być to mieszkanie bądź dom. Charakterystyczną cechą rynku pierwotnego jest to, że kupując na nim nieruchomość możesz mieć pewność, że jesteś jej pierwszym właścicielem i nikt przed Tobą w niej nie mieszkał. Zazwyczaj sprzedającym nieruchomość jest deweloper, który trudni się budowaniem i sprzedażą nieruchomości.
Zakup nieruchomości na rynku wtórnym
Cel kredytu hipotecznego jest podobny do powyższego przykładu. Kredyt jest również udzielany na zakup nieruchomości. Jedyną różnicą jest rynek, z którego pochodzi. Rynek wtórny dotyczy kupna mieszkań zazwyczaj od poprzedniego właściciela. Na rynku wtórnym możesz kupić mieszkanie, dom, działkę, a nawet całą kamienicę.
Zakup nieruchomości od spółdzielni mieszkaniowej
Możesz zakupić nieruchomość od spółdzielni mieszkaniowej. Niewiele osób wie, że spółdzielnie mieszkaniowe mogą budować mieszkania na sprzedaż niczym deweloper. Mogą to robić, z tym że obowiązują je inne przepisy niż dewelopera. Niegdyś przed rokiem 2000 spółdzielnie mieszkaniowe „rządziły” na rynku deweloperskim. Dzisiaj oddały one miejsce prywatnym przedsiębiorstwom, z którymi czasami tworzą spółki celowe. Dlatego też, kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej wspierając się kredytem hipotecznym nie powinno stanowić większego problemu.
Zakup udziału w nieruchomości
Bank może pożyczyć Ci pieniądze na zakup udziałów w danej nieruchomości, z tym że jest to nieco bardziej wymagający dla Ciebie proces. Przede wszystkim, bank będzie chciał, aby w zastaw Twojego kredytu wchodziła cała nieruchomość, a na to potrzebna jest zgoda innych współwłaścicieli. Jak wiadomo nie jest łatwo by współwłaściciel zgodził się na takie ryzyko. Banki, natomiast nie są chętne i rzadko zgadzają się na udzielenie kredytu na zakup udziałów z zastawem jedynie na danej części nieruchomości. Jest to spowodowane tym, że bank w przypadku, gdy przestaniesz spłacać kredyt nie będzie mógł upłynnić nieruchomości, której nie jest w pełni właścicielem. Jeżeli planujesz zakup udziałów poprzez kredyt hipoteczny zadbaj o relacje ze innymi współwłaścicielami.
Wykup mieszkania spółdzielczego / komunalnego / zakładowego
Jeżeli jesteś w co raz to węższym gronie osób, które nie posiadają własnościowego prawa do lokalu, a masz ku temu możliwości, pomyśl o jego wykupie. Dzięki nabyciu takiego prawa będziesz właścicielem mieszkania, które będziesz mógł sprzedać, wynająć lub zapisać w testamencie. Jeżeli Cię nie stać na wykup, to bank może Cię wesprzeć i udzielić Ci na ten cel kredytu hipotecznego. Ta możliwość, która na pewno Ci się opłaci.
Zakup działki budowlanej
Zakup tego typu nieruchomości jest traktowany przez bank, jak zakup mieszkania czy domu. Nie ma szczególnych problemów przy udzielaniu kredytu hipotecznego na ten cel. Oczywiście tyczy się to osób z odpowiednią zdolnością kredytową. W przypadku, gdy jej nie posiadasz, zakup działki budowlanej przy pomocy kredytu hipotecznego może być niemożliwy. Działkę budowlaną możesz zakupić nie tylko w celu wybudowania na niej domu. Nieruchomości te są taką częścią rynku, którą szczególnie upodobali sobie inwestorzy, którzy w dłuższej perspektywie czasu zawsze zyskują. Jeżeli nie posiadasz wolnych środków, a chciałbyś nabyć działkę budowlaną wesprzyj się kredytem hipotecznym.
Zakup działki budowlanej z rozpoczętą budową
W takim przypadku również nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś od banku mógł otrzymać pieniądze na tego typu transakcje. Mało tego. Jeśli chcesz zakupić działkę budowlaną, na której stoi np.: niedokończony dom możesz sfinansować jego dokończenie/remont przy pomocy kredytu hipotecznego. Oczywiście z racji faktu, że kredyt hipoteczny zawsze jest celowy będziesz musiał wypełnić odpowiednie dokumenty związane z tym jakiej wysokości koszty będziesz musiał ponieść, w związku z remontem oraz na co konkretnie wydasz pieniądze (np.: koszt firmy remontowej, narzędzia, farby itd.).
Budowa domu
Kredyt hipoteczny również, a może i przede wszystkim, może być zaciągany na budowę domu. Tego typu kredyt jest udzielany osobom fizycznym, deweloperom i spółdzielniom mieszkaniowym, którzy/które chcą wybudować nieruchomość. Warto pamiętać, że jeżeli posiadasz działkę budowlaną może być ona potraktowana, jako wkład własny, a co za tym idzie nie musisz posiadać fizycznie żadnej gotówki.
Zakup działki rolnej
Ta możliwość oczywiście jest mocno ograniczona ustawowo, jednak istnieją wyjątki i przypadki, w których stan prawny danej nieruchomości sprawia, że kupno i sprzedaż działek rolnych w pewnych okolicznościach jest dozwolony. Tym samym możliwe staje się, aby taką transakcję sfinansować przy pomocy kredytu hipotecznego udzielanego przez bank. Jednak nie wszystko jest takie proste. Nie każdy bank posiada ofertę kredytu hipotecznego na kupno działki rolnej. Powodem jest utrudniony handel tego typu nieruchomością. Jeżeli bank zgadza się na jej sfinansowanie, to ma zazwyczaj pewne wytyczne, które dana działka musi spełniać, aby można było wziąć na nią kredyt.
Bank udzieli Ci kredytu hipotecznego na zakup działki rolnej, jeżeli będzie:
- w atrakcyjnej lokalizacji,
- możliwość jej odrolnienia,
- możliwość postawienia zabudowy itp.
Ważna jest również dokumentacja, która w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny finansujący zakup działki rolnej, jest często szersza niż przy „standardowej” procedurze. Warto zatem dowiedzieć się szczegółowo, jaka jest obowiązująca dokumentacja w danym banku, jeszcze przed złożeniem wniosku. Umożliwi Ci to sporą oszczędność czasu.
Budowa mieszkania w budynku wielorodzinnym
Taka możliwość dotyczy praktycznie jedynie dwóch podmiotów prawnych. Przedsiębiorstwa budującego lokale mieszkalne (dewelopera) oraz trudniącej się tym samym zajęciem spółdzielni mieszkaniowej.
Remont domu / mieszkania
Część osób, która chce sfinansować remont, zazwyczaj posiłkuje się kredytem gotówkowym całkowicie nie rozpatrując kredytu hipotecznego. Ten drugi jest jak najbardziej możliwy. Jeżeli nie przewidujemy żadnych „perturbacji” przy jego spłacie, jest również o wiele bardziej opłacalny. Należy pamiętać, że celowość kredytu hipotecznego zobowiązuje nas do przedstawienia planów związanych z remontem. Tego typu kredyt jest stosunkowo łatwo otrzymać, ponieważ jego wysokość jest o wiele niższa niż wartość nieruchomości. Drugim pozytywnym faktem dla banku w tym przypadku jest to, że remont danej nieruchomości zwiększy jej wartość, zatem bank stosunkowo „nie wiele” ryzykuje.
Rozbudowa domu
Podobnie jak powyżej, z tym że zamiast odnawiania/remontowania domu powiększasz jego powierzchnię.
Przekształcenie nieruchomości niemieszkalnej na lokal mieszkalny
W przypadku, gdy dysponujesz nieruchomością niemieszkalną, do której posiadasz odpowiednie zgody i dokumentacje związaną z możliwością prawną przekształcenia jej w lokal mieszkalny, bank może udzielić Ci w tym celu kredytu hipotecznego. Przykładem tego typu działania jest dostosowanie strychu bądź piwnicy na cele mieszkalne.
Budowa domu letniskowego na działce rekreacyjnej
Nie istnieją powody, żeby tego typu nieruchomość nie móc sfinansować bankowym kredytem hipotecznym. Dotyczy to również kwestii związanych z domem całorocznym mającym powstać na działce rekreacyjnej. Niektóre banki jednak nie umożliwiają zabezpieczenia kredytu na tej konkretnej nieruchomości i bywa, że mogą żądać nieruchomości zastępczej, na której ustawi się zabezpieczenie. Może to być działka, mieszkanie, czy też dom.
Jakie są zabezpieczenia kredytu hipotecznego?
Podstawowym i najszerzej znanym zabezpieczeniem jest sama hipoteka. Hipoteka, która zostaje wpisana w księgę wieczysta w rozdziale czwartym.
Każda osoba wie, że posiadając kredyt hipoteczny jest zobowiązana do spłacania rat w terminie, w innym wypadku może się okazać, że obciążona nieruchomość przejdzie w ręce banku, który ją sprzeda w celu zaspokojenia swoich roszczeń.
Hipotek może zostać ustanowionych kilka na jednym kredycie i mogą one należeć do właściciela bądź do osoby trzeciej. Istnieje wiele możliwości i warto dowiedzieć się w banku czy kwestia, którą obecnie rozpatrujesz, jest możliwa w praktyce.
Bardzo ważną kwestią wydaje się fakt, że nie jest to jedyna forma zabezpieczenia, jaką bank może posiadać w swoim rękawie. Innym dodatkowym zabezpieczeniem może być obowiązkowe ubezpieczenie, którego zakres może być różny.
Wkład własny przy kredycie hipotecznym
Do 2014 roku można było uzyskać kredyt hipoteczny bez żadnego wkładu własnego. Wszystko zmieniły wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, które de facto zmieniły zasady otrzymywania i ubiegania się ten produkt bankowy. Przede wszystkim, w 2014 roku zaczął obowiązywać minimalny próg wpłaty własnej na poziomie 5% i rósł odpowiednio do 2017 roku, w którym osiągnął swoją maksymalną granicę na poziomie 20%.
Oczywiście jest to dość sporo na kieszeń przeciętnego Kowalskiego, dlatego też rynek znalazł swoją odpowiedź na ten problem. Jest nią 10% wymagany wkład własny, zaś kolejne 10% jest doubezpieczone.
Ciężko wskazać jakieś szczególne wytyczne co do tego, jaki jest obecnie wymagany wkład własny, ponieważ każdy bank stosuje swoją własną politykę w tym zakresie.
Wkładem własnym może być oczywiście gotówka, która jest najczęściej spotykaną jego formą, jednak nie jedyną. Wkładem własnym mogą być chociażby inne nieruchomości, jak chociażby działka budowlana, na której jest stawiany dom finansowany kredytem hipotecznym.
Umowa kredytu hipotecznego
Umowa kredytu hipotecznego to jedna z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o kwestię formalne związane z tego typu inwestycją. Treść umowy obowiązuje oba podmioty określone w umowie, czyli Ciebie i bank. Treść umowy kredytowej, jako dokumentu poświadczającego zawarcie stosunku prawnego ma kluczowe znaczenie, nie zaś to, co usłyszysz od przedstawiciela banku (nie twierdzimy, że Ci wprowadzają w błąd, ale lepiej się upewnić). Standardem zawarcia tego typu umowy jest oczywiście forma pisemna.
W dokumencie umowy kredytu hipotecznego odnajdziesz:
- dane Twoje i banku,
- cel kredytu,
- kwota kredytu,
- harmonogram spłat,
- kwota prowizji dla banku,
- oprocentowanie kredytu.
Każda z powyższych kwestii ma spore znaczenie. Dlatego też biorąc pod uwagę, że zobowiązanie spłaty kredytu hipotecznego to często długie dekady, warto poświęci kilkanaście minut na przeczytanie całej umowy.
Kredyt hipoteczny jakie dokumenty przy wnioskowaniu?
Dokumentacja to niezbędny element każdej umowy kredytowej. Oczywiście w zależności od rodzaju kredytu będziemy potrzebowali różnych dokumentów. Kredyt hipoteczny to jeden z tych kredytów, do których musimy się przygotować nieco bardziej, ponieważ w tym wypadku dokumentacji jest sporo (chociażby w porównaniu z kredytem gotówkowym). Wpływ na dokumentację może być kilka ważnych (z punktu widzenia banku) kwestii.
Bank może różnicować dokumentację ze względu na:
- obywatelstwo,
- stan cywilny,
- miejsce pracy znajdujące się poza terytorium RP,
- formy zatrudnienia,
- dochodów z różnych źródeł,
- formy rozliczenia jako przedsiębiorca,
- celu kredytu,
- rodzaju nabywanej nieruchomości.
Jak widać, w tym wypadku nie ma możliwości przedstawienia uniwersalnego zbioru dokumentacji, którą niezależnie od sytuacji będziemy mogli przedstawić w banku. Natomiast, z całą pewnością dokumentację możemy podzielić na trzy rodzaje.
Dokumentacja dotycząca danych osobowych
Są do dokumenty dotyczące nas samych. Bank musi wiedzieć komu pożycza pieniądze.
Dokumentami dotyczącymi naszych danych osobowych mogą być:
- dowód osobisty,
- paszport,
- umowa rozdzielności majątkowej,
- dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w przypadku obcokrajowca itd.
Dokumentacja dotyczą kwestii finansowych
Zazwyczaj bank wydaje Ci własny wzór dokumentu, który Twój pracodawca powinien wypełnić – jest to zaświadczenie o dochodach.
Bank ponadto może prosić Cię również o:
- wyciąg z rachunku, na który wpływa pensja,
- zaświadczenie z ZUS-u,
- dokumentacje księgową, o ile jesteś przedsiębiorcą itp.
Dokumentacja dotyczące nieruchomości
Bank może żądać od Ciebie różnego rodzaju dokumentacji związanej z nieruchomości, której zakup finansuje bądź, która idzie w „zastaw” wnioskowanego przez Ciebie kredytu. Rodzaje dokumentów mogą być różne w zależności od nieruchomości. Może to być przykładowo odpis z księgi wieczystej, umowa przedwstępna z deweloperem, decyzja o pozwolenie na budowę, operat szacunkowy, decyzja o pozwoleniu na budowę i wiele innych.
Powyżej wymienione dokumenty to jedynie przykłady dokumentacji. Wymagania banków co do jej zakresu w poszczególnych przypadkach może być naprawdę szeroki i zależny od typu nieruchomości. Niebawem zostanie opublikowany artykuł z pełną analizą dokumentacji.
Kredyt hipoteczny tryb udzielania?
Tryb udzielania kredytu hipotecznego jest o wiele bardziej skomplikowany oraz dłuższy, niż w przypadku innych kredytów. Od momentu sprawdzenia Twojej zdolności kredytowej do uruchomienia kredytu jest kilka ważnych szczebli, które trzeba przejść. W bardzo dużym skrócie tryb udzielania kredytu hipotecznego można podzielić na kilka podstawowych etapów.
Zakładając, że znamy swoją zdolność kredytową i mamy „upatrzoną” nieruchomość, kolejnymi etapami powinny być:
- wybór najlepszej oferty kredytowej,
- spełnienie wszystkich formalności kredytowych w tym zebranie odpowiedniej dokumentacji,
- podpisanie umowy kredytowej i uruchomienie kredytu,
- realizacja celu za pomocą pozyskanych środków i spłacanie rat kredytu.
Oczywiście powyższy opis trybu wnioskowania o kredyt hipoteczny jest bardzo ogólny, a za każdym z etapów mogą się kryć pewne zrozumiałe trudności i niejasności.
Jakie są koszty kredytu hipotecznego?
Koszt kredytu hipotecznego może być różny, a na jego sumę składa się kilka elementów. Warto przeanalizować koszty kredytu zanim podejmie się decyzje, którą będziemy obarczeni przez nawet całe dziesięciolecia! Nie należy więc tej decyzji podejmować zbyt pochopnie. Poniżej znajdują się koszty, z którymi możesz się spotkać.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego
W składzie oprocentowania możemy wyróżnić dwa elementy, są nimi:
- marża – jest to stała składowa część rocznego oprocentowania kredytu. Jej cechą charakterystyczną jest stałość. Jest to koszt, który będziesz ponosił przy każdej pojedynczej racie kredytu. Wysokość marży jest zależna od konkretnej oferty kredytowej, zatem nie jest narzucana i jest kwestią stron umowy.
- stopa oprocentowania – jest to zmienna składowa część oprocentowania, która jest zależna od ustaleń Banku Centralnego. Na wysokość stopy oprocentowania nie ma wpływu, ani bank, ani kredytobiorca.
Inne możliwe koszty kredytu hipotecznego
W kosztach, które są po stronie kredytobiorcy jest nie tylko oprocentowanie. Może składać się ono z wielu innych elementów, które również mogą mieć kluczowe znaczenie.
Kosztami kredytu hipotecznego mogą być:
- prowizja,
- koszt ubezpieczenia,
- opłata przygotowawcza,
- produkty „dodatkowe”.
Ponadto, jeżeli w umowie kredytowej istnieje zapis, o okresach „niepłatnych” to sprawdź, jakie koszty możesz przy nich ponieść. Karencja oraz wakacje kredytowe to prawdopodobnie dodatkowe odsetki.
Kredyt hipoteczny podsumowanie
Wybór kredytu hipotecznego to decyzja, której konsekwencje możemy odczuwać przez większość naszego dalszego życia. Naprawdę warto sprawdzić czy oferta, na którą się „przymierzamy” jest naprawdę tak atrakcyjna, jak wskazuje na to reklama banku.
Kredyt hipoteczny, to również wiele kwestii formalnych, na które czym lepiej się przygotujemy, tym łatwiej i szybciej będziemy mogli uzyskać środki na naszą przyszłą nieruchomość.
Powinieneś pamiętać, że koszty, dokumenty i kwestie formalne nie powinny być czynnikami, które zniechęcą Cię do tej decyzji. Kupno własnej nieruchomości to ważny krok w życiu każdego człowieka. Warto więc, abyś dylemat wyboru kredytu hipotecznego potraktował jako wyzwanie i nie przekładał tej decyzji na później. Sprawdź też nasz ranking kredytów hipotecznych i przyjrzyj się czołowym miejscom, które zostały dokładnie wyselekcjonowane z bieżącej oferty. Powodzenia!
Dyskusja i wasze opinie kredytach hipotecznych:
- Czym jest kredyt hipoteczny?
- Jakie jest ogólne przeznaczenie kredytu hipotecznego?
- Jakie są szczegółowe cele przeznaczenia kredytu hipotecznego?
- Jakie są zabezpieczenia kredytu hipotecznego?
- Wkład własny przy kredycie hipotecznym
- Umowa kredytu hipotecznego
- Kredyt hipoteczny jakie dokumenty przy wnioskowaniu?
- Kredyt hipoteczny tryb udzielania?
- Jakie są koszty kredytu hipotecznego?
- Kredyt hipoteczny podsumowanie
- Dyskusja i wasze opinie kredytach hipotecznych:
Posiadasz kredyt hipoteczny? Jeśli tak, to w którym banku?
Czy masz na oku konkretną ofertę kredytu hipotecznego?
Jak oceniasz obecną ofertę kredytów hipotecznych na rynku?
Może spłacasz obecnie kredyt hipoteczny i nie jesteś zadowolony ze współpracy z bankiem?
Podziel się swoją opinią. Jest ona bardzo ważna, ponieważ pomaga innym 🙂