Co to jest kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy jest to rodzaj kredytu celowego, czyli udzielany jest na konkretny cel, który jest jednocześnie zastawem kredytu. Kredyt Nazwa tego produktu bankowego sugeruje, że jedynym celem kredytu może być samochód osobowy. Nie jest to jednak prawda.
Natomiast prawdą jest, że kredyt samochodowy nie jest tak elastyczny, jak kredyt gotówkowy ale ze względu na zabezpieczenia posiada inne pozytywy, chociażby w postaci niższego oprocentowania.
Cechy kredytu samochodowego
Każdy z kredytów posiada swoje specyficzne cechy, jednak główne założenia są identyczne w przypadku wszystkich z nich. Pożyczasz pieniądze od banku, posiadasz okres spłaty, harmonogram spłat i miesięczne zobowiązanie w postaci rat. Oczywiście często możesz ubiegać się o indywidualny „model” spłaty. Możesz wybrać raty malejące, równe, czy też wybrać formę tzw. kredytu balonowego.
Warto wiedzieć, że kredyt samochodowy wyróżnia kilka kwestii, które mogą nie występować w przypadku innych kredytów lub są one korzystniejsze. Najważniejsze cechy kredytu samochodowego przedstawiamy poniżej.
Celowość kredytu samochodowego
Kredyt samochodowy musi być celowy, zatem bank pożyczy Ci pieniądze na konkretny, wcześniej wskazany cel. Jak już wspomnieliśmy sama nazwa tego produktu bankowego może być myląca, a kredyt samochodowy to kredyt, którego celem jest nabycie pojazdu w ogólnym rozumieniu tego pojęcia.
Kredyt samochodowy może zostać zatem udzielony na:
- samochody osobowe,
- ciężarówki,
- motocykle,
- quady,
- przyczepy,
- łodzie motorowerowe.
Wpłata własna w kredycie samochodowym
Możliwym jest, że bank będzie od Ciebie wymagał wpłaty własnej. Jej wysokość zależy od konkretnej oferty banku, oczywiście można również uzyskać kredyt na 100%, a także i więcej (w przypadku, gdy kredyt oraz pojazd spełniają odpowiednie kryteria). Nadwyżka pieniężna kredytu w takich przypadkach może zostać przeznaczona na kwestie dodatkowe, takie jak ubezpieczenia OC, AC, NNW oraz na inne kwestie, które są ściśle związane z zakupem danego pojazdu.
Oprocentowanie kredytu samochodowego
Kredyt samochodowy jest stosunkowo tanim kredytem. Przejawia się to w znacznie niższym oprocentowaniu w stosunku do kredytów niecelowych, co go czyni bardziej atrakcyjnym, jeśli rzeczywiście naszym głównym celem jest zakup pojazdu.
Zabezpieczenie kredytu Samochodowego
Zabezpieczenie jest to kolejna charakterystyczna cecha kredytu samochodowego. Bank, tak jak w przypadku innych kredytów celowych, często może żądać zabezpieczenia. W związku z tym kredyt ten jest nieco bardziej skomplikowany, jeśli chodzi o dokumentację. Natomiast takie rozwiązanie dla konsumenta niesie ze sobą również plusy m.in. niższe oprocentowanie.
Jakie są formy zabezpieczenia kredytu samochodowego?
Jako wnioskodawca o kredyt samochodowy musisz liczyć się z tym, że produkt ten zazwyczaj jest powiązany z zabezpieczeniem, którego wymaga bank dbając tym samym o swój interes. Istnieją trzy najpopularniejsze formy zabezpieczenia, które jak wskazuje praktyka najczęściej możemy spotkać.
Zastaw rejestrowy jako forma zabezpieczenia kredytu samochodowego
Jest to sądowe zabezpieczenie polegające na tym, że bank posiada pierwszeństwo w zaspokojeniu roszczenia na zastawionym pojeździe. Oznacza to, że bank w momencie, kiedy przestaniesz spłacać raty kredytu, ma prawo do stania się właścicielem zastawu.
Typowymi cechami tej formy zabezpieczenia jest:
- zgłoszenie zastawu w sądzie,
- podpis obu stron,
- ustalenie wartości w momencie przejęcia pojazdu przez bank,
Cesja z polisy AC jako forma zabezpieczenie kredytu samochodowego
Zabezpieczenie w postaci cesji z polisy AC jest ograniczeniem ryzyka dla banku w przypadku bliżej nieoczekiwanych zdarzeń, które mogą się wydarzyć.
Cesja polisy AC dotyczy takich przypadków, jak:
- kradzież auta,
- zgon kredytobiorcy,
- zniszczenie pojazdu itd.
Oznacza to, że w tych przypadku, w którym z polisy AC zostaje wypłacone odszkodowanie za np. całkowite zniszczenie pojazdu, pieniądze są przesyłane bezpośrednio do banku, a nie do właściciela pojazdu.
Typowymi cechami cesji z polisy AC jest:
- „uwolnienie” się od cesji po spłaceniu całego zobowiązania,
- ewentualny spór o wypłatę odszkodowania przebiega na linii bank-ubezpieczyciel, nie zaś kredytobiorca-ubezpieczyciel,
- 3 lata od momentu zdarzenia to czas, po którym roszczenia w stosunku do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia AC zostają przedawnione,
- kredyt zostaje uruchamiany po wniesieniu opłaty (lub po pierwszej racie) za ubezpieczenie AC.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie w kredycie samochodowym
Jest to rodzaj zabezpieczenia polegający na przeniesieniu części własności pojazdu na bank. Bank tym samym staje się współwłaścicielem pojazdu do czasu spłaty całości zobowiązania. Po jego spłacie bank przesyła kredytobiorcy dokumenty umożliwiające przerejestrowanie pojazdu w 100% na siebie.
W przypadku, gdy spłata zobowiązania staje się niemożliwa dla kredytobiorcy, wówczas bank ma możliwość przejęcia pojazdu, a następnie może go sprzedać, aby zaspokoić swoje roszczenie.
Typowymi cechami przewłaszczenia na zabezpieczenie jest:
- współwłasność pojazdu,
- wpisanie banku do dowodu rejestracyjnego,
- posiadanie karty pojazdu przez bank,
- możliwość pełnej rejestracji po spłacie zobowiązania.
Jakie dokumenty są potrzebne przy kredycie samochodowym?
Kredyt samochodowy niewiele różni się pod względem dokumentacji od pozostałych kredytów. Musisz przede wszystkim udowodnić, że stać Cię na spłacanie rat kredytu i przedstawić dokumenty potwierdzające Twoje źródło dochodu. Jeżeli jesteś osobą pracującą na etacie wystarczy zaświadczenie od pracodawcy (oczywiście na wzorze banku, u którego ubiegamy się o kredyt).
Zawsze banki uzależniają kwestię ewentualnego zabezpieczenia od zdolności kredytowej kredytobiorcy, a także od rodzaju i wieku samochodu, jaki zamierza kupić. Zatem, jeżeli w Twoim przypadku będzie potrzebne zabezpieczenie możesz spotkać się z dokumentacją związaną z danym zabezpieczeniem.
Zauważ, że wspominaliśmy o obowiązkowym ubezpieczeniu i nie chodzi tutaj o obowiązkowe ubezpieczenie OC, które jesteś zobowiązany bezpośrednio przepisami prawa. Bank oczekuję, że samochód będzie posiadał polisę AC i również tę kwestię będziesz musiał udokumentować.
Ogólnie rzecz ujmując łączna wymagana dokumentacja może okazać się dość znacząca i będziesz musiał przedłożyć:
- dokumenty potwierdzające tożsamość,
- prawo jazdy,
- dokumenty potwierdzające dochody,
- kserokopię dowodu rejestracyjnego,
- kartę pojazdu,
- zaświadczenie z sądu (o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów),
- umowę kupna-sprzedaży lub fakturę,
- inne wskazane przez bank
Zalety i wady kredytu samochodowego
Kredyt samochodowy jest rodzajem kredytu, który jak każdy inny kredyt posiada swoje wady, jak i zalety. Każdy kredyt można rozpatrywać pod różnymi kątami i tym samym sprawdzić czy rzeczywiście jest tym, czego oczekujemy. Za nim podejmiesz decyzję o wnioskowaniu o dany produkt finansowy, powinieneś zapoznać się z plusami i minusami danej oferty, dzięki czemu unikniesz przykrej niespodzianki, o której możesz się dowiedzieć w trakcie ubiegania się o kredyt.
Zalety kredytu samochodowego
Jak już wspominaliśmy ten rodzaj kredytu jest kredytem, celowym i różni się chociażby od „zwykłego” kredytu gotówkowego. Przede wszystkim do zalet kredytu samochodowego należy:
Niski koszt
W porównaniu do kredytu konsumenckiego, kredyt na pojazd jest tańszy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zabezpieczenie, dzięki któremu bank może zaoferować stosunkowo niskie oprocentowanie. Zauważ, że kwestia ryzyka jest zawsze powiązana z kosztem kredytu. Czym większe ryzyko kredytowe ponosi instytucja finansowa, tym droższe rozwiązanie proponuje. Kredyty zabezpieczone są tańsze od tych niezabezpieczonych, a pożyczki gotówkowe niezabezpieczone oferowane przez firmy pozabankowe są droższe od ich bankowym odpowiedników.
Długi okres kredytowania
To kolejna pozytywna cecha tego kredytu. Banki oferują dość długi okres kredytowania. Uznaliśmy to za zaletę, ponieważ mamy większą elastyczność w wyborze raty kredytu. Co prawda, z jednej strony długi okres kredytowania to wyższy koszt kredytu (dłużej naliczane odsetki), z drugiej zaś umożliwienie kredytobiorcy spłacania mniejszych rat, a mniejsze raty to więcej pieniędzy w jego portfelu. Obecnie banki oferują kredyt samochodowy nawet do 10 lat i to w dużej mierze od Ciebie zależy, na jak wysokie raty się zdecydujesz.
Możliwa wysoka kwota kredytu
Podobnie, jak w przypadku niskich kosztów, to od zabezpieczenia (i w dużej mierze od zdolności kredytowej kredytobiorcy) zależy wysokość kredytu samochodowego. W porównaniu z kredytem gotówkowym, kredyt finansujący zakup pojazdu może okazać się znacząco wyższy, przy tej samej zdolności kredytowej.
Dogodna forma spłaty
Harmonogram równych rat jest jedną z możliwości, nie zaś jedyną. Kredyt samochodowy poza tą standardową opcją posiada również inne rozwiązania. Bank może zgodzić się na raty malejące lub na tak zwany kredyt balonowy. Jest to niewątpliwie zaleta, która może się okazać kluczowa dla kredytobiorcy, dlatego też za nim zaczniesz wnioskować o kredyt samochodowy, poproś bank o symulację harmonogramów spłat, w każdej z możliwych form spłaty.
Szeroki wybór celów kredytu
Oczywiście nie chodzi jedynie o rodzaj pojazdu jaki zamierzasz kupić. Rodzaje pojazdów, które możesz sfinansować tym rodzajem kredytu, wymieniliśmy na początku niniejszego artykułu. Drugą kwestią jest również wiek pojazdu. Bank zazwyczaj umożliwia kupno pojazdów zarówno nowych, jak i używanych. Wiadomo, że instytucje ze względu na swój interes preferują te pierwsze, jednak nie powinno być problemu z zakupem kilkuletniego pojazdu nawet wtedy, gdy planujesz sprowadzić go z zza granicy. Wiek pojazdu nie jest tutaj kwestią niczym nieograniczoną i banki zazwyczaj nakładają pewnego rodzaju limity wiekowe i często możemy się spotkać z górną granicą 10 lat.
Wady kredytu samochodowego
Wiadomym jest, że każdy kredyt ma swoje większe bądź mniejsze wady. Niestety, nie inaczej jest w przypadku kredytu samochodowego, który pomimo dużej ilości zalet posiada również pewne wady. Prezentujemy je poniżej.
Liczne formalności
Chodzi o wspomnianą już dokumentację. Każdy kredyt celowy wiąże się z dokumentacją, której zazwyczaj nie ma w przypadku kredytów gotówkowych. Na samym początku procedury, ubiegając się o kredyt samochodowy, uzyskaj jak najwięcej informacji dotyczącej dokumentacji, którą będziesz musiał zgromadzić. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić czas i uniknąć „donoszenia” dokumentów, co znacząco może przedłużyć moment wypłaty środków.
Zabezpieczenia
To nie tylko plusy (niższe koszty, większa kwota kredytu) ale niestety też minusy, w postaci kwestii związanych z dokumentacją, czasem poświęconym na załatwianie spraw formalnych oraz często kosztów, które musisz w związku w tym ponieść. W przypadku zastawu nie jesteś też w pełni jedynymi właścicielami samochodu. Powinieneś zdecydowanie wziąć te kwestię pod uwagę planując wnioskowanie o kredyt samochodowy.
Obowiązkowe AC
Ubezpieczenie, którego musisz ponieść koszty w postaci składek, a w przypadku zdarzenia odszkodowanie wędruje do banku. Teoretycznie istnieje możliwość, że kupisz samochód, opłacisz składki, samochód zostanie skradziony, bank dostanie odszkodowanie, a Ty nie będziesz miał samochodu, co prawda kredytu też nie, ale koszty składek poniesiesz.
Kredyt samochodowy a alternatywne formy finansowania zakupu pojazdu
Oczywiście chcąc kupić pojazd nie jesteś jedynie skazany na kredyt samochodowy. Na rynku istnieje sporo alternatyw, których możesz użyć szukając odpowiedniego rozwiązania, które pomoże Ci sfinansować zakup pojazdu. Aby jak najlepiej porównać kredyt samochodowy z alternatywnymi produktami finansowymi musisz porównać ich cechy.
Ogólnie rzecz ujmując, alternatywy które są dostępne na rynku bankowym zależą od tego czy chcesz kupić pojazd, jako osoba fizyczna, czy też jako firma. Z racji faktu, że najmniej opłacalne zazwyczaj są pożyczki pozabankowe, które można wydać w dowolny sposób pomijamy je w tym zestawieniu.
Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy
Jako osoba prywatna, która chce kupić pojazd, nie jesteś skazany jedynie na kredyt samochodowy. Faktem jest, że jedyne czego potrzebujesz, aby nabyć samochód, są pieniądze i równie dobrze możesz postarać się w banku o kredyt gotówkowy. Jak dobrze wiesz kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu niecelowego, w którym gotówkę możesz wydać w dowolnie wybrany przez siebie sposób, również na zakup pojazdu.
Kredyt gotówkowy w porównaniu z samochodowym to znacząco mniejsza ilość dokumentacji, mniejsza ilość formalności, brak zabezpieczenie oraz pełna własność pojazdu. Jedynym minusem jest nieco wyższy jego koszt. Jeżeli nie chcesz „bawić się” w kredyt samochodowy i zależy Ci na szybkim bezproblemowym pozyskaniu gotówki, to być może dobrym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o kredyt gotówkowy?
Kredyt samochodowy a kredyt firmowy
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który planuje zakupiony pojazd użytkować w zakresie swojej działalności gospodarczej, to kolejną możliwością, którą daje Ci obecny rynek finansowy, jest zakup pojazdu posiłkując się kredytem firmowym. Niesie to za sobą kilka plusów dla Twoich finansów. Przede wszystkim koszty zakupu oraz użytkowania samochodu, możesz „wrzucić” w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o koszty uzyskania kredytu (odsetki i prowizja), te również są kosztem prowadzenia działalności.
Istnieje zatem sporo możliwości zyskania w kwestiach podatkowych na kredycie firmowym. Pamiętaj jednak, że w zależności od jego rodzaju, możesz napotkać się z różnymi wymaganiami, jeśli chodzi o dokumentację i zabezpieczenie tego kredytu. Warto zapoznać się z tym, jakie są rodzaje kredytów firmowych. Być może ta forma będzie dla Ciebie bardzie opłacalna.
Kredyt samochodowy a leasing
Jako przedsiębiorca masz kolejną opcję nabycia pojazdu poprzez tak zwany leasing. Chociaż słowo „nabycie” nie do końca oddaje funkcję leasingu, ponieważ leasing jest tak na prawdę specyficzną formą najmu. Jako przedsiębiorca możesz liczyć na pewne udogodnienia podatkowe (różnią się one w zależności od rodzaju leasingu), a także proste procedury i niewielką dokumentację, co jest nie wątpliwą zaletą tego typu rozwiązania.
Niestety leasing posiada również kilka znaczących wad, które mogą przemawiać na jego niekorzyść. Przede wszystkim jako leasingobiorca możesz korzystać z oferty tylko „droższych” samochodów, rzadko zdarza się, abyś mógł pozyskać tą drogą samochód używany. Nawet jeżeli zdarza się taka możliwość, to jest ona znacząco ograniczona.
A może leasing konsumencki…
Istnieje również tzw. „leasing konsumencki”, czyli leasing kierowany do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Polega on na tym, że firma leasingowa kupuje samochód, dzierżawi go Tobie, jednak to ona jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym. Ty, jako dzierżawca, nie jesteś właścicielem samochodu tylko jego użytkownikiem, który musi zapłacić wkład własny (tzw. czynsz inicjacyjny), następnie płacić za niego raty (przez określony w umowie cywilnoprawnej okres), zaś po zakończeniu umowy masz możliwość wykupu samochodu na własność.
Porównując kredyt samochodowy z leasingiem musisz zwrócić uwagę na zalety i wady obu tych rozwiązań. Odpowiedni wybór zależy od Twoich preferencji i oczekiwań, a także od tego czy jesteś przedsiębiorcą, czy też nie. Jako przedsiębiorca na pewno bierzesz pod uwagę przede wszystkim kwestie związane z opodatkowaniem, natomiast jako osoba fizyczna zwracając uwagę na leasing konsumencki, musisz mieć świadomość pewnych opłat, z którymi nie spotkasz się w przypadku kredytu samochodowego (np: dodatkowe opłaty za każdy kilometr powyżej ustalonego limitu). Kredyt samochodowy to również większa elastyczność w wyborze i wieku pojazdu.
Kredyt samochodowy podsumowanie
Jeżeli szukasz sposobu na sfinansowanie pojazdu i jednocześnie liczysz na niskie oprocentowanie, to kredyt samochodowy może okazać się idealnym rozwiązaniem. Podobnie jak w przypadku innych kredytów, bank sprawdzi Twoją zdolność, historię kredytową oraz Twój dochód. Ponadto musisz liczyć się z przedstawieniem odpowiedniej dokumentacji oraz ustanowieniem zabezpieczenia. W zamian otrzymasz możliwość zakupu pojazdu na kredyt o niskim oprocentowaniu w stosunku do innych form pozyskania gotówki.
Pomimo faktu, że kredyt samochodowy to tanie rozwiązanie pamiętaj, żeby nie brać go pochopnie. Nie musisz analizować wszystkich ofert, my zrobiliśmy to za Ciebie! Sprawdź nasz ranking kredytów samochodowych i rozpocznij o jego wnioskowanie przez naszą stronę!
Dyskusja i wasze opinie o kredytach samochodowych:
- Co to jest kredyt samochodowy?
- Cechy kredytu samochodowego
- Jakie są formy zabezpieczenia kredytu samochodowego?
- Jakie dokumenty są potrzebne przy kredycie samochodowym?
- Zalety i wady kredytu samochodowego
- Kredyt samochodowy a alternatywne formy finansowania zakupu pojazdu
- Kredyt samochodowy podsumowanie
- Dyskusja i wasze opinie o kredytach samochodowych:
Kupiłeś kiedyś pojazd posiłkując się kredytem samochodowym?
Uważasz, że kredyt samochodowy to dobry pomysł na zakup samochodu?
Co uważasz o formach zabezpieczenia tego kredytu?
Czy polecasz jakąś konkretną ofertę kredyt samochodowego?
Podziel się swoją opinią lub zadaj pytanie! Każda informacja może się przydać 🙂