Ranking lokat bankowych

Ranking lokat bankowych
śr: 4.8 | opinii: 4
Lokaty bankowe to najlepiej oprocentowane w stosunku do bezpieczeństwa produkty na rynku. Możesz znaleźć lokatę krótkoterminową lub na dłuższy okres, na wysoką lub niską kwotę. Elastyczność to ich cecha. Jeżeli chcesz znaleźć idealną lokatę dla siebie, to koniecznie sprawdź nasz ranking lokat bankowych. Sprawdź, a następnie wybierz z zestawienia najlepszą dla siebie lokatę bankową!

Lokaty:

Najwyższe oprocentowanie!

Czas trwania
1 – 60 miesięcy

Oprocentowanie
do 3,50%

Kwota lokaty
5000 zł – 50 000 zł

Czas trwania
do 15 miesięcy

Oprocentowanie
do 3,30%

Kwota lokaty
500 zł – 180 000 zł

Konta oszczędnościowe:

Wymagane konto osobiste
NIE

Oprocentowanie
do 3,00%

Kwota
do 400 000 zł

Wymagane konto osobiste
TAK

Oprocentowanie
do 2,00%

Kwota
do 100 000 zł

Wymagane konto osobiste
NIE

Oprocentowanie
1,60%

Kwota
do 200 000 zł

Wymagane konto osobiste
TAK

Oprocentowanie
0,01%

Kwota
do 100 000 zł

PRZYDATNE ARTYKUŁY
PORADNIK O LOKATACH BANKOWYCH

 

Co to jest lokata?

Lokata jest to produkt oszczędnościowy oferowany przez banki. Nabywcami tego rozwiązania finansowego są osoby, które mają zamiar w bezpieczny sposób zdeponować pieniądze, a z drugiej strony liczą na to, że będą one zarabiały. Umowy dotyczące lokaty są terminowe co oznacza, że bank podpisując umowę z klientem gwarantuje mu określony procent w określonym czasie. Następnie bank zwraca kapitał wraz z odsetkami. Lokata może być odnawialna lub nieodnawialna.

W przypadku lokaty odnawialnej, po zakończeniu okresu na który została zawarta, umowa automatycznie się przedłuża. Klient może tego oczywiście nie chcieć i wypłacić kapitał wraz z odsetkami. W przypadku lokaty nieodnawialnej, środki wędrują z powrotem do klienta automatycznie po zakończeniu okresu trwania lokaty. W tym drugim wypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby klient znowu zawarł umowę o lokatę z tym samym bankiem.

 

Lokata ważne terminy

Jeżeli chcesz w pełni zrozumieć istotę lokaty, to czym tak na prawdę jest i czego możesz się po niej spodziewać, to zapoznaj się definicjami, które są ściśle z nią związane. Poniżej przygotowaliśmy wyjaśnieni czterech ważnych terminów, których zrozumienie jest obowiązkowe dla każdej osoby, która planuje założenie najbardziej opłacalnej lokaty.

Oprocentowanie lokaty

Jest to procentowa część zdeponowanego w banku kapitału. Założenie lokaty wiąże się z tym, że na pewien okres oddajesz bankowi swoje pieniądze. On oczywiście z nich korzysta, przykładowo poprzez udzielanie kredytów. Bank za możliwość korzystania z Twoich pieniędzy płaci Ci. Ta zapłata jest wyrażona procentowo, jako „oprocentowanie lokaty”. Jest to de facto Twój zysk. Jeżeli deponujesz na lokacie w banku pewną kwotę pieniędzy, to Twój zysk w umowie będzie wyrażony w stopie oprocentowania i przykładowo będzie wynosił 2% w skali roku.

Odsetki z lokaty

W przypadku produktów oszczędnościowych, takich jak lokata odsetki są Twoim zyskiem i wynikają wprost z oprocentowania. Na wysokość odsetek poza stopą oprocentowania, ma wpływ również kapitał, ponieważ od niego liczone są odsetki. Kolejną kwestią jest okres, przez który odsetki są naliczane. Załóżmy, że zakładasz lokatę na 100 tyś złotych, na okres 3 miesięcy, a jej oprocentowanie wynosi 2% w skali roku. Aby w takim wypadku obliczyć odsetki musimy pomnożyć kapitał przez oprocentowanie (100 tys * 0.02 = 2000). Pamiętaj jednak, że oprocentowanie jest liczone w skali roku, a Twoja lokata została zawarta jedynie na 3 miesiąc, zatem 2000/4 = 500 zł.

Od odsetek należy jeszcze odjąć podatek belki (19%), który jest podatkiem od zysków kapitałowych, zatem w naszym przypadku będzie to 95 zł. Odsetki jakie zostaną doliczone do 3 miesięcznej lokaty na 100 tyś złotych i oprocentowaniu 2%, to 405 zł. Przykład ten obrazuje sytuacje, gdy kapitalizacja odsetek nastąpi jeden raz na zakończenie trwania okresu lokaty.

Kapitalizacja odsetek na lokacie

Kapitalizacja odsetek to po prostu dopisanie ich (czyli zysku) do kapitału. Innymi słowy, Twój kapitał powiększa się o określoną kwotę w momencie kapitalizacji odsetek. Czas, po którym odsetki są dopisywane, nazywany jest okresem kapitalizacji. Okres kapitalizacji bywa różny i jest zależny od oferty banku. Kapitalizacja odsetek, a właściwie okres kapitalizacji może mieć wpływ na nasz zysk. Przykładowo, jeżeli odsetki są dopisywane na koniec okresu lokaty zysk będzie mniejszy, niż gdyby były dopisywane co miesiąc. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku kapitalizacji miesięcznej, po dopisaniu odsetek, kolejny okres kapitalizacji będzie uwzględniał odsetki z poprzedniego okresu. Na pewno słyszałeś o terminie „odsetki od odsetek”, właśnie z nim mamy tutaj do czynienia.

Okres lokaty

Okres lokaty to okres, na który lokata zostaje zawarta. Czyli okres na który deponujesz pieniądze w banku, aby otrzymać określone odsetki. Okresy mogą być różne i zależą od konkretnej oferty banku i rodzaju lokaty. Zazwyczaj masz możliwość wcześniej wypłaty środków, jednak musisz liczyć się z tym, że stracisz odsetki. Z reguły wypłata odsetek jest zagwarantowana, ale tylko wtedy jeśli okres lokaty zostanie wypełniony.

 

Jakie są rodzaje lokat?

Lokaty są produktem oszczędnościowym dość elastycznie kształtowanym przez banki. Możesz się spotkać z różnymi okresami, wysokością oprocentowania, czy jego rodzajem. Przed postawieniem na konkretną ofertę, byłoby dobrze gdybyś zdawał sobie sprawę z tego jakich ofert szukać, ponieważ oferta rynkowa potrafi być naprawdę bogata. Dość łatwo się w niej pogubić w szczególności wtedy, gdy tak naprawdę nie wiesz co rynek może Ci zaoferować. Dlatego też warto, abyś zapoznał się z rodzajami lokat, które prezentujemy poniżej.

1) Podział lokat bankowych ze względu na czas i zysk

Pierwszym podziałem, który możesz dokonać to podzielenie lokat na okresy. Potrafią być one naprawdę krótkie, ale również kilkuletnie. Nie bez znaczenia jest również kapitał, którym dysponujesz, ponieważ to on ma kluczowy wpływ na odsetki, które możesz otrzymać w zamian za zdeponowanie pieniędzy na lokacie w banku.

Lokaty krótko, średnio i długoterminowe

Lokaty przybierają różne formy i niektóre banki posiadają kilka ofert, w których okres i wysokość odsetek się od siebie różnią. Ciężko wskazać jakąś konkretną regułę, którą stosują banki. Można spotkać krótkie dobrze oprocentowane lokaty, ale również długie. Głównym założeniem jest zaoferowanie klientowi możliwości zdeponowania środków na taki okres, który będzie mu najbardziej odpowiadał. Przykładowo, gdy sprzedałeś mieszkanie i szukasz innego, na które chcesz przeznaczyć środki, najbardziej będziesz zainteresowany lokatą miesięczną, którą ewentualnie odnowisz. Rozwiązanie długoterminowe nie będą dla Ciebie odpowiednie.

Lokaty bankowe mogą być:

 • na krótki termin – trwające od 1 do 3 miesięcy,
 • na kwartał – trwające od 3 do 5 miesięcy,
 • średnioterminowe – trwające od 6 do 11 miesięcy,
 • długoterminowe – trwające minimum 12 miesięcy.

 

Do lokat długoterminowych należy jeszcze jedna grupa, która nie została tutaj wymieniona. Ze względu na jej indywidualne cechy jest nieco innym produktem, niż „zwykła” lokata. Mamy na myśli produkt oszczędnościowy zwany lokatą rentierską.

Lokaty rentierskie

Lokata rentierska jest charakterystyczną ofertą dla osób z dużym kapitałem. Jej główną cechą charakterystyczną jest długi okres trwania. Zdarzają się oferty 3-4 letnie. Odsetki są atrakcyjne, aczkolwiek można znaleźć oferty „zwykłych” lokat, na których odsetki mogą być większe. Kolejną kwestią jest to, że na lokacie rentierskiej odsetki nie są kapitalizowane, tylko wypłacane na konto osobiste posiadacza lokaty. Głównym ich założeniem jest to, że jeżeli posiadasz duży kapitał to deponujesz go w banku, odsetki od niego dostajesz każdego miesiąca, a po okresie umowy kapitał wędruje z powrotem do Ciebie.

2) Podział lokat ze względu na rodzaj oprocentowania

Lokaty możemy również podzielić na rodzaj oprocentowania. Wyróżnić możemy te za stałym i zmiennym oprocentowaniem. Przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj lokaty warto zapoznać się z charakterystyką tych rozwiązań. Dzięki temu będziesz wiedział, która z nich (i w jakich sytuacjach) może okazać się bardziej zyskowną opcją.

Lokaty z oprocentowaniem stałym

Charakterystyczną cechą tego typu lokaty jest to, że z góry wiemy ile na niej zarobimy. Oprocentowanie jest stałe i niezależne od innych czynników. Nie mają na nią wpływu zmiany stóp procentowych. Z jednej strony może być to pozytywne, ponieważ w pewien sposób gwarantuje stały zysk. Z drugiej strony, w przypadku wzrostu stóp procentowych, oprocentowanie lokat poszybuje w górę, a my zostaniemy z dość nieciekawym produktem, który oferuje znacznie mniejsze zyski niż konkurencja.

Lokaty z oprocentowaniem zmiennym

Oprocentowanie zmienne jest zależne od wysokości stóp procentowych. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie zamrażasz swojego kapitału na stałym, dość niskim poziomie. W przypadku podniesienia stopy referencyjnej NBP, Twoje zyski na lokacie się zwiększą. Istnieje jednak ryzyko, że to nie nastąpi, a stopy spadną. W takiej sytuacji to rozwiązanie nie okaże się opłacalne.

 

Jakie są zyski z lokaty?

Ogólny zysk z lokaty można uznać za dość niewielki. Jednak lokata sama w sobie nie jest od wypracowywania zysków, jest to raczej sposób ochrony kapitału. Oprocentowanie na lokacie rzadko przekracza stopę inflacji. Oczywiście każda dodatkowa dziesiętna procenta ma znaczenie. W końcu lepiej mieć większe zyski niż mniejsze. Tym bardziej, że często jedynym naszym wysiłkiem w drodze do lepszego oprocentowania jest znalezienie lepszej oferty.

Niestety nie mamy co liczyć, że zarobimy na lokacie kokosy. Szczególnie jeśli nie posiadamy bardzo dużego kapitału. Przy dzisiejszych stopach procentowych rzadko się zdarza, żeby znaleźć lokatę na więcej niż 2,5%. Czasami ten próg przekraczają lokaty rentierskie, o ile oczywiście dobierzemy odpowiednią ofertę.

Przy obliczaniu zysku z lokaty (jak już wspominaliśmy) musisz uwzględnić podatek od zysków kapitałowych. Jest to tzw. podatek belki i obowiązuje wszędzie tam gdzie kapitał na siebie zarabia. W przypadku produktów bankowych chodzi głównie o lokaty i konta oszczędnościowe.

Podatek ten wynosi 19% i liczony jest od zysku. Jeżeli chcesz zrobić dopasowaną do Twoich wytycznych kalkulację i obliczyć zysk z lokaty, powinieneś skorzystać z kalkulatora lokat.

Czy można negocjować oprocentowanie z bankiem?

Jeżeli zastanawiasz, czy negocjować warunki lokaty z bankiem, to musisz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Jaki mam kapitał? Jeżeli posiadasz kilka czy kilkanaście tysięcy, to nikt nie będzie chciał się z Tobą rozmawiać na ten temat. Natomiast jeżeli posiadasz ponad 50 tyś złotych, to być może uda Ci się wynegocjować około 0.1 %, co i tak może być całkiem niezłym wynikiem. Niestety, żeby wynegocjować więcej Twój kapitał musi sobie liczyć kilkaset tysięcy. W takim wypadku bank skuszony możliwością posiadania przez pewien okres Twoich pieniędzy, może pójść na różne ustępstwa.

 

Czy lokaty są bezpieczne?

Można powiedzieć, że bankowe produkty oszczędnościowe, takie jak lokata czy konto oszczędnościowe, są najbezpieczniejszymi opcjami na pomnażanie kapitału. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia bezpieczeństwo środków klientów, którzy lokują swoje pieniądze w bankach. Działa on na tej zasadzie, że nawet w przypadku niewypłacalności czy upadku banku, BFG gwarantuje zwrot środków do 100 tysięcy euro.

Osoby, które posiadają większy kapitał i chcą go zdeponować na lokacie bankowej, powinny zastanowić się nad rozlokowaniem środków w różnych instytucjach. Zrobienie tego w taki sposób, że w żadnej z nich suma pieniędzy nie przekroczy 100 tysięcy euro sprawi, że nie będzie musiała się martwić o swoje środki. Można powiedzieć, że lokaty to najbezpieczniejsze narzędzie do oszczędzania na rynku.

 

W jaki sposób można założyć lokatę?

Istnieje kilka sposobów na założenie lokaty. Nowe technologie  w znaczny sposób się do tego przyczyniają. Banki w Polsce są szczególnie otwarte na nowe rozwiązania. Z jednej strony mogą one spowodować napływ nowych klientów, którzy niekoniecznie mają ochotę na odwiedziny placówki w banku. Z drugiej zaś, każde rozwiązanie inne niż tradycyjny sposób powoduje, że banki mogą liczyć na różne oszczędności przy prowadzenia swojego biznesu i jednoczesny napływ nowych klientów.

Możesz założyć lokatę:

 • w placówce banku – jest to sposób tradycyjny i chyba też najbardziej popularny. Odwiedzasz placówkę banku, a pracownik banku prezentuje ofertę i przeprowadza Cię sprawnie przez wszystkie czynności.
 • przez internet – niektóre z banków umożliwiają otwarcie lokaty poprzez złożenie wniosku na specjalnie przygotowanej do tego celu stronie internetowej.
 • dzwoniąc na infolinie – jeżeli chcesz możesz zadzwonić do banku, w którym konsultant poprowadzi Cię przez czynności które umożliwią Ci otwarcie lokaty.
 • korzystając z aplikacji mobilnej – jeżeli posiadasz konto w banku, który posiada wszystkie Twoje dane, to w prosty sposób poprzez aplikację mobilną możesz otworzyć lokatę i przelać na nią środki.

 

Korzystając z naszego rankingu lokat bankowych otworzysz lokatę już dzisiaj. W zależności od oferty możesz zrobić to za pomocą internetu lub poprzez wypełnienie prostego formularza, w którym podasz numer telefonu, a konsultant banku skontaktuje się z Tobą w celu otwarcia lokaty.

 

Dodatkowe produkty i wymagania przy zakładaniu lokaty

Przed wyborem konkretnej oferty koniecznie zwróć uwagę czy nie trzeba spełnić dodatkowych wymagań. Może się zdarzyć, że aby móc otworzyć lokatę lub otrzymać bardziej atrakcyjne oprocentowanie, będziesz musiał się liczyć ze skorzystaniem z dodatkowego produktu.

Założenie konta osobistego

Najbardziej popularny dodatek do lokaty to konto osobiste. Bardzo często banki w pakiecie otworzą Ci konto osobiste. Ważne dla Ciebie jest to, abyś sprawdził jego warunki. Jeżeli konto jest darmowe i będzie przychodziła na niego Twoja wypłata to wszystko w porządku. Gorzej będzie, gdy nie będziesz z niego korzystał, przez co zostaną doliczone dodatkowe opłaty. W przypadku lokaty, na której jest zamrożony niski kapitał może się okazać, że comiesięczne koszty konta osobistego są współmierne do odsetek, które na niej zarobisz. Staraj się uniknąć takiej sytuacji, ponieważ założenie lokaty na takich warunkach nie będzie miało większego sensu.

Utrzymanie określonego salda na rachunku

Kilka razy w historii zdarzyła się sytuacja, w której bank uzależnił wysokość oprocentowania od posiadanego kapitału na koncie osobistym. Innymi słowy, mogłeś dostać większe oprocentowanie lokaty w momencie, w którym na Twoim koncie leżały nieoprocentowane pieniądze. Jest to działanie, które bazuje na niewiedzy osoby, która korzysta z takiej oferty i w naszym mniemaniu powinno być napiętnowane. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli trzymasz pieniądze na nieoprocentowanym rachunku osobistym, to de facto bank otrzymuje od Ciebie więcej pieniędzy, a oprocentowane jest jedynie część. W takiej sytuacji tak naprawdę nominalne oprocentowanie jest mniejsze. Trzymając na lokacie milion złotych oprocentowane na 3% i sto tysięcy na koncie osobistym o oprocentowaniu równym zero, to tak naprawdę oddajesz banku 1,1 mln, a oprocentowanie wynosi ok. 2,7%.

 

Na co uważać szukając odpowiedniej lokaty?

Szukając odpowiedniej lokaty powinieneś uważać na lokaty, które działają na innych zasadach, które niekoniecznie mogą być dla Ciebie korzystne. Ponadto powinieneś zwrócić też uwagę na zasady, ponieważ niektóre z nich mogą być tak skonstruowane, aby dobrze wyszedł na nich bank, a nie klient.

1) Automatyczne odnawianie

Niektóre lokaty są przedłużane w automatyczny sposób. Można sobie pomyśleć, że to dość wygodne, szczególnie jeśli lokata jest krótkoterminowa. Może i tak jest, ale nie zawsze. Musisz sprawdzić, czy dobrze oprocentowana lokata po przedłużeniu będzie miała te same warunki co pierwotnie. Zdarza się, że dość atrakcyjna lokata, która przedłuża się automatycznie zmienia swoje warunki. Wówczas przedłużanie staje się nieopłacalne i najlepszym wyjściem jest założenie nowej lokaty. Sprawdź warunki przedłużenia swojej lokaty, aby w dłuższej perspektywie nie być stratnym.

2) Lokaty strukturyzowane

Jest to tak naprawdę produkt podobny do lokaty, a nie prawdziwa lokata. Część pieniędzy, które wędruje do banku jest zamrażana w bardzo bezpieczny sposób. Kolejna część jest inwestowana już nieco bardziej ryzykownie. Jeżeli decydujesz się na taki produkt, korzystaj z ofert które dają gwarancję 100% wypłaty kapitału. W sytuacji, w której nie zyskasz przynajmniej nie stracisz.

Zysk może być założony z góry po spełnieniu jakiegoś konkretnego warunku, który nie jest zależny w żaden sposób od Ciebie. Jest to gra na zasadzie, jeżeli przyszłość potoczy Cię w dany sposób dostanie 6% zysku, a jeżeli potoczy się inaczej, to dostaniesz swój kapitał z powrotem. To czy chcesz wejść w taki układ zależy tylko od Ciebie.

3) Lokaty z funduszem

Jest to produkt łączony, na którym możesz stracić kapitał. Z reguły polega on na tym, że w ofercie dostajesz wysoko oprocentowaną lokatę na którą przeznaczasz część środków. Zazwyczaj znacząco mniejszą ok. 1/3 ogólnego kapitału. Drugim produktem, na który wpłacasz resztę pieniędzy są określone z góry przez bank fundusze. Jeżeli fundusz będzie stratny, Ty również będziesz stratny. Nie jest to już kwestia oszczędzania, a raczej inwestycji i to dość ryzykownej. Przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty z funduszem, zastanów się czy stać Cię na częściową utratę kapitału i czy ewentualne zyski są warte tego ryzyka.

 

Czy warto korzystać z lokaty?

Jeżeli szukasz bezpiecznej możliwości na ulokowanie środków i przy okazji chcesz zapobiec sytuacji, w której inflacja będzie „zjadała” Twój kapitał, to tak. Lokata jest produktem oszczędnościowym, z którego warto skorzystać. Pamiętaj, że przy lokacie nie masz dostępu do środków chyba, że liczysz się z utratą odsetek. Jeżeli przewidujesz sytuacje, w których będziesz chciał skorzystać ze swoich pieniędzy, to lepiej będzie jeżeli zainteresujesz się ofertami kont oszczędnościowych. W tym celu możesz sprawdzić nasz ranking kont oszczędnościowych.

Z kolei, jeżeli bezpieczeństwo jest dla Ciebie średnio ważne i bardziej skupiasz się na jak największym możliwym oprocentowaniu, to lepiej jeśli skorzystasz z produktów inwestycyjnych. Lokata nie jest opcją na zarabianie pieniędzy. Jeżeli chcesz maksymalizować zyski, to zainteresuj się takimi rozwiązaniami, jak giełda, forex, fundusze inwestycyjne czy inwestowanie w nieruchomości.

 

W jakim banku znajdę najlepszą lokatę?

Na dobrą sprawę nie liczy się tyle wybór banku, co wybór konkretnej oferty. Banki mogą mieć różne opinie i to jest fakt. Natomiast bardzo często ich oferty się zmieniają. Najważniejsze to wybrać najbardziej korzystną lokatę pod względem oprocentowania i dodatkowych warunków, a to jaki to będzie bank ma już drugorzędne znaczenie. Wiele osób, szczególnie starszego pokolenia zakłada lokaty w banku PKO BP, ponieważ towarzyszy im przekonanie, że tam pieniądze będą najbezpieczniejsze. Nic bardziej mylnego, ponieważ nad każdym bankiem czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny i kwota gwarancji jest wszędzie taka sama.

Szukając najlepszej lokaty, zwróć uwagę na podstawowe kwestie, takie jak:

 • rodzaj lokaty,
 • oprocentowanie,
 • produkty dodatkowe,
 • zasady automatycznego przedłużenia,
 • wszystkie inne, które mogą być dla Ciebie ważne.

 

Lokaty podsumowanie

Lokata bankowa to niezwykle popularny produkt oszczędnościowy, z którego korzystają setki tysięcy Polaków. Większość osób, które chcą ulokować środki w bezpieczny sposób, otrzymywać odsetki i pomnażać swój kapitał, rozważa zdeponowanie środków na lokacie. Jeżeli jesteś jedną z nich pamiętaj, żeby uważnie przyjrzeć się ofercie i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki mające wpływ na jej atrakcyjność. Uważaj też na niektóre sztuczki banków, oferty produktów podobnych do lokat, zawsze sprawdzaj okres lokaty i wysokość jej oprocentowania.

Wbrew pozorom, znalezienie lokaty spełniającą Twoje wytyczne nie powinno być trudnym zadaniem. Zawsze możesz skorzystać z naszego rankingu na górze strony. Życzymy wytrwałości w oszczędzaniu i gromadzeniu kapitału.

 

Dyskusja i wasze opinie o lokatach bankowych:

Facebook

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Asystent Finansowy Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o