Poduszka finansowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć!

rodzina wśród poduszek

5/5 - (1 vote)
Poduszka finansowa jest w praktyce niezbędnym zabezpieczeniem dla każdej osoby, która odpowiedzialnie podchodzi do bezpieczeństwa finansowego swojego oraz swojej rodziny. Nie powinieneś się zastanawiać tylko jak najszybciej rozpocząć jej budowę. Za nim jednak to zrobisz zdobądź wszelkie niezbędne informacje. Dowiedz się czym jest poduszka finansowa, dlaczego warto ją budować, jak ustalić jej wysokość oraz jak ją budować w praktyce. Wszystkiego dowiesz się z treści niniejszego artykułu.

Co to jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa inaczej nazywana jest funduszem awaryjnym i jest określoną sumą oszczędności zabezpieczającą Twoją sytuację finansową. Każdy z nas w swoim życiu musi liczyć się z nagłymi wydatkami i sytuacjami, których nie sposób przewidzieć, a które narażają nas na problemy finansowe. Mogą się one pojawić w każdym momencie i byłoby dobrze, gdyby każdy był na nie przygotowany. Niestety większość osób nie posiada żadnych rezerw finansowych. W znacznej większości Polacy żyją od pierwszego do pierwszego nie rozważając konsekwencji takiej postawy, a jest ona zła. Każda osoba powinna myśleć o stworzeniu własnego koła ratunkowego, które z dużą dozą prawdopodobieństwa prędzej czy później będzie przydatne.

Zabezpieczenie w postaci poduszki finansowej gwarantuje poczucie spokoju i przygotowania na gorsze czasy. Każdego może dotknąć utrata pracy, choroba lub znaczny wydatek. Posiadając fundusz awaryjny będziesz przygotowany, a Twoja sytuacja nie zmieni się diametralnie z dnia na dzień. Ty i Twoja rodzina będziecie mieli zapewniony dotychczasowy poziom życia przez dłuższy czas, który powinien być wystarczający na uporanie się z problemami i wyjście na finansową prostą.

Dlaczego warto zbudować poduszkę finansową

Argumentów przemawiających za zbudowaniem poduszki finansowej jest naprawdę dużo. Można powiedzieć, że jest ich tyle, ile może się zdarzyć nieoczekiwanych sytuacji, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoje finanse. Odpowiedź na pytanie „dlaczego warto zbudować poduszkę finansową” ma dwa oblicza. Po pierwsze powinniśmy przyjrzeć się sytuacjom, w których okaże się niezbędna oraz jej ogólnym plusom. Tylko dzięki temu możemy Cię przekonać do dobrej decyzji, którą bezsprzecznie będzie zbudowanie poduszki finansowej.

W jakich sytuacjach poduszka finansowa okaże się niezbędna?

Poduszka finansowa to oszczędności, które nie są zbierane na konkretny cel, czy też worek z pieniędzmi, do którego można sięgać, aby urzeczywistnić swoje zachcianki. Poduszka finansowa to przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo w sytuacji kryzysowej. Poniżej prezentujemy niektóre sytuacje, w których użycie środków z funduszu awaryjnego będzie jak najbardziej zasadne oraz dla których warto budować finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Warto budować poduszkę bezpieczeństwa, ponieważ zapewni Ci finansowe bezpieczeństwo w przypadku:

  1. utraty pracy – jeżeli jesteś zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, to posiadasz okres wypowiedzenia, który możesz przeznaczyć na poszukiwanie nowej pracy. Jeżeli nie, pracę możesz stracić z dnia na dzień. Znalezienie jej nie zawsze jest łatwe i zależy od naszych oczekiwań, miejsca zamieszkania, kwalifikacji i ogólnej sytuacji na rynku. Jesteś przygotowany na nagły brak dochodu? Jeżeli nie, to poduszka finansowa może być bardzo przydatna.
  2. choroby – choroba nie wybiera i często może łączyć się z brakiem dochodu, a także różnymi kosztami. Rehabilitacja, leki, wizyty u lekarza oraz normalne zaspokajanie potrzeb, na wszystkie te rzeczy będziesz potrzebował środków. ZUS nie zagwarantuje Ci braku trosk, więc lepiej będzie, jeżeli sam przygotujesz się na taką ewentualność i zbudujesz odpowiednie zabezpieczenie finansowe.
  3. śmierci bliskiej osoby – jedna z najgorszych rzeczy, które może nas spotkać i myślenie w takiej sytuacji o sprawach finansowych może być różnie odebrane, jednak życie będzie toczyć się dalej. Zasiłek pogrzebowy rzadko kiedy starcza na zorganizowanie pogrzebu. Co w sytuacji, gdy umarł Twój partner, który był współkredytobiorcą? Nie chodzi o to, abyś przygotowywał swoją poduszkę finansową na taką ewentualność ale sam przyznasz, że w takiej sytuacji wolne środki mogą być szczególnie potrzebne.
  4. upadku firmy – jako przedsiębiorca na pewno liczysz się z ryzykiem. Z jednej strony może ono dawać duży zysk, z drugiej zaś kryje się za nim niebezpieczeństwo. W przypadku gdy Twoja firma upadnie, straci płynność lub wydarzy się coś innego, co spowoduje kryzys finansowy albo brak zysku, zdecydowanie przydadzą Ci się pieniądze zabezpieczające Twój byt do czasu, do którego nie staniesz z powrotem na nogi.
  5. załamania gospodarki – gdy przychodzi ogólnoekonomiczny kryzys, który może być spowodowany różnymi czynnikami takimi jak np. pandemia, a jego skutki mogą być odczuwalne dla osób pracujących w wielu sektorach gospodarki. Zarobki mogą się skurczyć, w Twojej firmie może być obejmująca Cię redukcja zatrudnia, może wzrosnąć bezrobocie. W takich czasach jedynie osoby posiadające zabezpieczenie finansowe będą czuły, że kryzys ich nie dotknął.
  6. niespodziewanego wydatku – wydatki chodzą po ludziach, a życie jest nieprzewidywalne. Na pewno nieraz zderzyłeś się z sytuacją, w której musiałeś ponieść nagle koszty, których się nie spodziewałeś, a które są priorytetowe. Mając poduszkę finansową, żaden nadchodzący niespodziewany wydatek nie spędzi Ci snu z powiek.

Co gwarantuje poduszka finansowa i jakie ma plusy?

Poza przykładami zdarzeń, w których poduszka finansowa będzie dla Ciebie kołem ratunkowym, warto również wspomnieć o jej plusach. Taka forma „oszczędności na czarną godzinę” ma cztery podstawowe zalety, ze względu na które jest budowana.

Poduszka finansowa zagwarantuje Ci:

  1. spokój – osoby, których spotyka nagła zmiana sytuacji finansowej mogą czuć niepokój, stres lub mieć znacznie obniżony nastrój. Sam fakt braku oszczędności może być dla niektórych wystarczająco stresujący. Jeżeli zbudujesz poduszkę finansową w odpowiedniej wysokości, to w przypadku jakiekolwiek zdarzenia mającego negatywny wpływ na Twoje finanse, zachowasz spokój. Będziesz wiedział, że masz pieniądze i czas na odbudowanie swojej pozycji finansowej.
  2. normalne życie w okresie bez dochodu – w przypadku, gdy całkowicie stracisz dochód w Twoim życiu kompletnie nic się zmieni. Mając poduszkę finansową będziesz mógł normalnie żyć, ponosić te same wydatki i pozwalać sobie na te same przyjemności i to przez dobre kilka miesięcy.
  3. spłacanie zobowiązań pomimo braku wpływów – nie w każdej umowie kredytu czy pożyczki jest możliwość ubiegania się o wakacje kredytowe. Brak takiej możliwości i jednoczesne stracenie dochodu nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji, gdy będziesz miał odpowiednie zabezpieczenie.
  4. brak potrzeby zadłużania się – niespodziewany pilny wydatek czy stracony dochód nie sprawi nigdy więcej, że będziesz musiał się zadłużać. Dług później będziesz musiał oddać wraz z kosztami, więc rozwiązując problem bieżącej chwili pogarszasz swoją sytuację w przyszłości. Problem ten jednak znika całkowicie w przypadku posiadania odpowiedniej poduszki finansowej.

 

Jak duża powinna być poduszka finansowa?

Wielkość poduszki finansowej powinna być dostosowana do naszych własnych preferencji. Z jednej strony powinna stwarzać nam poczucie komfortu psychicznego, zaś z drugiej praktyczne i realne zabezpieczenie w przewidywanym przez nas okresie. Przyjęło się, że można zbudować trzy rodzaje poduszki pod względem jej wielkości uwzględniającej również ilości osób w gospodarstwie domowym.

Mała poduszka finansowa

Absolutne minimum środków, które należy uznać za cel w budowie poduszki finansowej odpowiada 3 miesiącom ogólnych kosztów utrzymania. Przyjmując taką wartość będziesz zabezpieczony w wielu sytuacjach, musisz jednak być gotowy na ewentualne cięcie kosztów, które ponosisz w trakcie kryzysowej sytuacji. Ten rodzaj poduszki finansowej jest zalecany osobom, które są odpowiedzialne jedynie za utrzymanie samego siebie.

Mała poduszka finansowa to równowartość 3-6 miesięcy kosztów utrzymania.

Średnia poduszka finansowa

Standardowa wysokość poduszki finansowej przekracza koszty, które ponosi się w okresie większym niż pół roku. Zbudowanie jej jest znacznie trudniejsze niż małej poduszki, jednak daje o wiele większe bezpieczeństwo. Jeżeli planujesz rozpoczęcie budowy poduszki finansowej, to proponujemy, aby docelowo założyć sobie właśnie taki cel. Fundusz awaryjny średniej wielkości polecany jest dla wszystkim osób, a w szczególności dla tych, które utrzymują innych oraz nie mają możliwości ograniczenia wydatków.

Średnia poduszka finansowa to równowartość 6-12 miesięcy kosztów utrzymania.

Duża poduszka finansowa

Ten rodzaj poduszki finansowej jest polecany wszystkim osobom, których sytuacja kryzysowa może być naprawdę trudna. Dotyczy to w szczególności osób ponoszących duże i często nieprzewidywalne wydatki, utrzymujących całe rodziny oraz przedsiębiorcom, którzy w ramach swojej działalności ponoszą duże koszty lub mają nieregularne dochody. Jeżeli nawet nie należysz do tej grupy i uda Ci się zbudować zabezpieczenie w tej wysokości, to zapewnisz sobie spokój i bezpieczeństwo niemal w każdej sytuacji kryzysowej.

Duża poduszka finansowa to równowartość kosztów utrzymania ponoszonych w okresie powyżej 12 miesięcy.

Jakie określić rozmiar poduszki finansowej?

Określenie wysokości środków, które będą służyć nam jedynie do zabezpieczenia może być dość elastycznie. Pamiętaj jednak, że poduszka finansowa ma w swoim docelowym kształcie zapewnić Ci bezpieczeństwo. Lepiej więc będzie, jeśli do jej oszacowania podejdziesz w sposób niezbyt optymistyczny, ponieważ powinna Cię chronić przed najgorszym wariantem zmiany sytuacji finansowej. Jak więc określić wysokość poduszki finansowej? Oto cztery zasady, których musisz się trzymać.

1) Policz koszty

W pierwszej kolejności policz koszty, które ponosisz każdego miesiąca na swoje utrzymanie. Jeśli tego nie robisz regularnie to już nawet abstrahując od poduszki finansowej powinieneś zacząć to robić. Kontrola wydatków i umiejętność optymalnego stworzenia budżetu domowego jest bardzo ważna, dla każdej osoby, która troszczy się o swoje finanse.

Określenie wydatków jest najistotniejsze z punktu widzenia budowy poduszki finansowej. Posiadając sprecyzowane informacje na ten temat, posiadasz pewnego rodzaju jednostkę miary, na podstawie której możesz określić docelową wysokość swojego funduszu awaryjnego w oparciu o przedstawione już wytyczne. Ewentualnie warto również uwzględnić pewien margines bezpieczeństwa. Przykładowo swój miesięczny budżet powiększasz o 10% i chcąc mieć średniej wielkości poduszkę mnożysz go razy 6-12 (w zależności o dokładnej docelowej wysokości).

2) Określ ewentualne ryzyko

Ryzyko w każdym poszczególnym przypadku będzie inne. I tak singiel posiadający umowę o pracę będzie ponosił inne ryzyko finansowe, niż przedsiębiorca mający na utrzymaniu całą rodzinę, a jeszcze inne będzie w przypadku małżeństwa emerytów. Określając stopień ryzyka powinieneś wziąć pod uwagę dwa główne czynniki, którymi są pewność zarobków oraz ilość osób na utrzymaniu.

3) Weź pod uwagę ewentualne nieprzewidziane wydatki

Niespodziewane wydatki mogą spaść na nas w najmniej odpowiednim momencie, dlatego też wspomnieliśmy o powiększaniu budżet poprzez dodanie do miesięcznego budżetu marginesu bezpieczeństwa. Wspomniane 10% ma oczywiście swoje racjonalne uzasadnienie, jednak najlepiej będzie jeżeli przeanalizujesz wydatki z ostatnich miesięcy i sprawdzisz, jak często i w jakiej wysokości je ponosiłeś. Nawet jeśli były one niewielkie lub rzadkie warto zadbać o pewien margines bezpieczeństwa przy ustalaniu wysokości poduszki bezpieczeństwa.

4) Sprecyzuj wysokość w oparciu o swój komfort psychiczny

Określanie rozmiaru poduszki finansowej pod względem tego aspektu można rozumieć dwojako. Z jednej strony powinieneś określić zabezpieczenie biorąc obiektywnie pod uwagę wszystkie ważne czynniki. Z drugiej natomiast celem pośrednim takowego funduszu jest poczucie bezpieczeństwa. Jaki jest więc złoty środek? Bardzo prosty. Najpierw przeanalizuj koszty, ryzyko, ewentualne nieprzewidziane wydatki. Podlicz je na kartce, a następnie sprawdź czy dana wysokość środków zapewni Ci pełne poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nie, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zwiększyć docelową kwotę poduszki. Nie działaj jednak w drugą stronę i nie zmniejszaj środków, które mają oparcie w matematyce.

Praktyczna budowa poduszki finansowej

Jeżeli już określiłeś wysokość swojej poduszki finansowej, to najwyższa pora rozpocząć jej budowę. Stworzenie zabezpieczenia finansowego nie dla każdego jest proste, gdyż nie każdy ma umiejętność zarządzania swoimi finansami. Możesz być jednak pewny, że niezależnie od tego ile zarabiasz i jakie masz wydatki, możesz rozpocząć budowę poduszki finansowej. Oczywiście nie w każdym przypadku jej budowa będzie trwała tyle samo czasu. Poniżej przedstawiamy kluczowe czynniki mające wpływ na to czy uda się stworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Wizualizacja efektów zrealizowania celu finansowego

Jeżeli do tej pory nie byłeś osobą, która oszczędza i planuje wydatki, to kwestia utrzymania motywacji może być dla Ciebie bardzo istotna. Jednym z narzędzi do jej utrzymania może być wizualizacja efektów zrealizowanego celu finansowego. Nie chodzi o to, aby wyobrażać sobie na co wydasz oszczędzone pieniądze, ponieważ poduszka finansowa sama w sobie powinna być zabezpieczeniem w dosyć trudnych sytuacjach. Dlatego też w tym wypadku szczególnie przydatna może być wizualizacja komfortu, który uzyskasz wiedząc, że Ty i Twoja rodzina jesteście w pełni zabezpieczeni finansowo na nawet bardzo złe czasy.

Znalezienie sposobów na oszczędzanie

Sama motywacja nie wiele pomoże, gdy nie będziesz wiedział na czym i jak oszczędzać. Liczba sposobów na oszczędzanie jest naprawdę duża i jest to temat na osobny artykuł. Pamiętaj przede wszystkim o podstawach, czyli ograniczaniu wydatków, niezadłużaniu się, wydawaniu mniej niż zarabiasz i planowaniu budżetu domowego. Jedynie dzięki zdecydowanym i rozsądnym działaniom będziesz mógł generować nadwyżki finansowe, które posłużą Ci do budowy poduszki.

Regularne oszczędzanie

Pieniądze z wygenerowanych nadwyżek finansowych musisz regularnie odkładać. Najlepiej będzie, jeżeli ustalisz minimalną miesięczną kwotę, którą musisz przelać np. na konto oszczędnościowe, dzięki temu w sposób regularny będziesz powiększał swoją poduszkę finansową. Efekty będą widoczne z każdą kolejną wpłatą. Oszczędności powinieneś traktować jako obowiązek, niczym comiesięczne płacenie rachunków, z tym że w tym wypadku płacisz samemu sobie i zwiększasz bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny.

Budowanie dobrych nawyków finansowych

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na trzymanie swoich finansów w ryzach i regularne oszczędzanie jest stworzenie z nich swoich nawyków. Posiadając dobre nawyki finansowe wszelkie działania zmierzające do budowy poduszki finansowej będą robione automatycznie. Oszczędzanie nie będzie dla Ciebie żadnym szczególnym wysiłkiem, a stworzenie odpowiedniego zabezpieczenia jedynie kwestią czasu.

Gdzie trzymać środki z poduszki finansowej?

Znalezienie miejsca dla naszej poduszki finansowej jest bardzo ważne. Istnieją cztery zasady, którymi powinieneś się kierować szukając dla niej odpowiedniego miejsca.

Chcąc ulokować mądrze pieniądze przeznaczone na poduszkę finansową miej na uwadze:

  1. oddzielenie oszczędności – istotne jest niemieszanie pieniędzy „użytkowych” z tymi przeznaczonymi na nasze zabezpieczenie. Poduszka finansowa powinna wzrastać oddzielnie, to z kolei pozwoli Ci jej nie naruszać oraz sprawować nad nią kontrolę.
  2. bezpieczeństwo – pieniądze z poduszki finansowej powinny być przede wszystkim bezpieczne. To nie są środki na inwestycję czy spekulację i pełnią inną ważną rolę – są zabezpieczeniem. Dlatego powinieneś odłożyć je do banku, gdzie będą objęte bankowym funduszem gwarancyjnym.
  3. przeciwdziałanie inflacji – ta bezlitośnie zmniejsza wartość oszczędności. Trzymanie pieniędzy w miejscu, w którym nie ma absolutnie żadnego oprocentowania (np. konto osobiste) nie ma najmniejszego sensu. Wraz z upływem czasu siła nabywcza środków z poduszki finansowej będzie spadać.
  4. utrudnienie dostępu do środków – chodzi o jakieś małe utrudnienie, które spowoduje, że pod wpływem emocji nie będziesz miał możliwości skorzystania z pieniędzy ze swojego zabezpieczenia finansowego. Ta kwestia może być szczególnie istotna, jeżeli nie zbudowałeś jeszcze odpowiednich nawyków finansowych.

 

Biorąc pod uwagę powyższe, masz de facto dwie możliwości tj. ulokować pieniądze na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Ciężej będzie Ci zerwać lokatę wiedząc, że stracisz odsetki. Czym większa będzie Twoja poduszka finansowa tym więcej odsetek będzie do zaprzepaszczenia. W takim wypadku możesz postawić na lokatę krótkoterminową, którą przy każdym odnowieniu musisz powiększyć odpowiednio o nowe nadwyżki finansowe. Może wydawać się to nieco czasochłonne. W dodatku najlepiej jeżeli skorzystałbyś z lokaty jednomiesięcznej, a tego typu ofert nie ma na rynku zbyt dużo.

Najwyższe oprocentowanie!

Czas trwania
1 – 60 miesięcy

Oprocentowanie
do 3,50%

Kwota lokaty
5000 zł – 50 000 zł

Innym i bardziej wygodnym rozwiązaniem jest założenie konta oszczędnościowego w inny banku niż posiadany rachunek osobisty i stworzenie utrudnienia w postaci „zapomnienia” haseł do bankowości elektronicznej. Wówczas, żeby wypłacić pieniądze będziesz musiał specjalnie iść po nie do oddziału banku, co z kolei utrudni Ci korzystanie z poduszki finansowej pod wpływem emocji. Jeżeli zdecydujesz się na tą opcję, to pamiętaj aby spisywać wszystkie wpłaty, to pozwoli Ci na określenie wysokości poduszki finansowej, do której nie będziesz miał natychmiastowego dostępu.

Poduszka finansowa w pytaniach i odpowiedziach

Znasz już wszystkie najważniejsze zasady tworzenia poduszki finansowej. W praktyce możesz rozpocząć jej tworzenie i najlepiej będzie jeżeli w pierwszej kolejności zaczniesz od wybrania odpowiedniego produktu oszczędnościowego. W tym celu możesz skorzystać z naszych rankingów. Natomiast jeżeli chcesz uściślić jakieś informacje, to poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na sześć najczęściej powtarzających się pytań.

1) W pierwszej kolejności spłacić długi czy zbudować poduszkę finansową?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ stoisz przed dylematem, możesz albo pozbyć się ciężaru (długu) albo zabezpieczyć się (i uniknąć ewentualnych komplikacji przy spłacie długu w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej), czyli zbudować poduszkę finansową. Najrozsądniejszą decyzją wydaje się zbudowanie niewielkiego zabezpieczenia, które będzie pełniło rolę niewielkiej pomocy w kryzysowej sytuacji. Przykładowo w wysokości 1 miesięcznych wydatków, które uwzględniają również ewentualne raty kredytów. Następnie całą swoją energię będziesz mógł przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Zauważ, że wraz ze spłatą zadłużenia Twoja docelowa poduszka finansowa będzie niższa, ponieważ nie będzie uwzględniała comiesięcznych kosztów ponoszonych z tytułu spłaty długów.

2) Czy lepiej najpierw zbudować poduszkę bezpieczeństwa czy nadpłacać kredyt?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że istnieje różnica między długiem i zobowiązaniem, którym jest kredyt bankowy. Dług jest bardziej priorytetowy, ponieważ z reguły jest wymagalny od razy. Nadpłacanie kredytu jest niewątpliwie jest bardzo dobrą inwestycją, ponieważ niezwykle ciężko jest znaleźć coś, w co inwestujesz regularnie środki i otrzymujesz takie oprocentowanie, jakie musisz ponosić z tytułu kredytu. Więc tak, nadpłacanie kredytu jest opłacalne. Zwróć jednak uwagę, że nadpłacając kredyt i nie gromadząc oszczędności narażasz się na pewnie niebezpieczeństwo. Możesz nadpłacić 50% kredytu, zostać zwolnionym z pracy, nie mieć środków na jego normalną spłatę i wówczas narazić się na jego wypowiedzenie. Bank niekoniecznie będzie zainteresowany faktem, że wcześniej płaciłeś z nadwyżką. Zabezpiecz się przed taką sytuacją. Zbuduj odpowiednią poduszką finansową i następnie nadpłacaj kredyt. Nie na odwrót!

3) Inwestowanie czy poduszka finansowa?

Przy takim wyborze, zawsze najpierw zbuduj poduszkę finansową. Nie każda inwestycja jest pewna, przez co część środków (lub całość, w zależności od inwestycji) można stracić. Poduszka finansowa jest poniekąd pewnego rodzaju dywersyfikacją Twojego portfela. Chcesz mieć porządną stopę zwrotu z inwestycji i liczysz się z ryzykiem? W porządku, ale najpierw zbuduj odpowiednie zabezpieczenie, które uchroni Cię przed kryzysem finansowym i jednoczesnym „wtopieniem” pieniędzy z inwestycji.

4) Odkładać na emeryturę czy poduszkę finansową?

Emerytura oraz poduszka finansowa są dwiema odrębnymi kwestiami, jednak nic nie stoi na przeszkodzi aby zbierać na nie równocześnie. Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich możliwości finansowych i umiejętności planowania budżetu. Comięsięczne oszczędności na emeryturę z reguły są stosunkowo niewielkie, gdyż jest to „inwestycja” długoterminowa. Jeżeli stać Cię na oszczędzanie na oba te cele, to nic nie stoi na przeszkodzie aby tak robić. Jeżeli musisz wybrać, to wybierz poduszkę finansową. Będzie to lepszy wybór, ponieważ po zbudowaniu poduszki będziesz miał możliwość oszczędzania jeszcze przez wiele lat. Z kolei jeżeli jej nie zbudujesz, to być może w przyszłości nie będziesz miał okazji. Nie wiesz czy Twoja sytuacja się poprawi, a problemy mogą Cię dopaść w każdej chwili. Gdy to się stanie, będziesz musiał się albo zapożyczyć, albo wypłacić środki przeznaczone na Twoją przyszłą emeryturę, a takie działanie jest pozbawione sensu.

5) Jaka powinna być wysokość poduszki finansowej dla emeryta?

Poduszka finansowa dla emeryta nie musi być tak duża, jak dla osoby w wieku produkcyjnym utrzymującej się z pracy na etacie lub własnej działalności. Emerytura jest dochodem pasywnym i mimo nie najlepszej opinii o ZUS-ie można przyjąć założenie, że jest ona pewna. Emeryt oczywiście również może mieć sytuacje kryzysową, jednak nie straci swojego comiesięcznego przychodu. Nie istnieje więc takie samo ryzyko jak w przypadku osób utrzymujących się z pracy. Jako emeryt możesz zbudować mniejsze zabezpieczenie odpowiadające równowartości Twojej trzymiesięcznej emerytury.

6) Czy ubezpieczenie ma wpływ na wysokość poduszki finansowej?

Nic nie stoi na przeszkodzi abyś posiadał ubezpieczenie (np. na życie) posiadając poduszkę finansową, jednak sam fakt posiadania ubezpieczenia nie powinien być argumentem przemawiającym za rezygnacją z zabezpieczenia finansowego. Nie istnieje produkt ubezpieczeniowy, który gwarantowałby Ci pieniądze i życie przez kilka miesięcy na swoim normalnym poziomie w przypadku poważnych problemów finansowych, straty dochodu czy dużych nieprzewidzianych wydatków. Poduszka finansowa powinna zostać zbudowana mimo posiadania ubezpieczenia (niezależnie jakiego rodzaju).

 

Konto oszczędnościowe

Getin Bank - Logo

Wymagane konto osobiste
NIE

Oprocentowanie
do 3,00%

Kwota
do 400 000 zł

SPRAWDŹ
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

 

Konto oszczędnościowe

Getin Bank - Logo

Wymagane konto osobiste
NIE

Oprocentowanie
do 3,00%

Kwota
do 100 000 zł

SPRAWDŹ

Poduszka finansowa wasze pomysły, opinie i doświadczenia:

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments