TOP 3 Najlepszego faktoringu:
TOP 3 Kredytów dla firm:
Czym jest pożyczka dla firm?
Pożyczka dla firm to jedna z możliwości finansowania firmy. Jest udzielana przez firmy pożyczkowe działające w oparciu o prawo cywilne, nie zaś przez banki. Pozabankowe pożyczki dla przedsiębiorców to produkt cieszący się dużą popularnością, szczególnie wśród osób, które dopiero rozpoczęły działalność gospodarczą lub takich, którym odmówiono kredytu dla firm w banku. Polega na przyznaniu wnioskowanej kwoty, która zostaje wydatkowana na nowe inwestycje lub inne kwestie związaną z działalnością gospodarczą.
Pożyczka dla firm często jest opcją numer dwa zaraz po kredycie firmowym, który wcale nie jest taki prosty w uzyskaniu. Częstym wymogiem stawianym przez banki jest minimalny okres prowadzenia działalności, który z reguły wynosi 12 miesięcy. Banki chcą sprawdzić w ten sposób, czy dany przedsiębiorca radzi sobie ze swoim własnym biznesem. Kolejną kwestią ważną z punktu widzenia banku jest to, jakie dochody osiąga przedsiębiorca.
Wiadomym jest, że część przedsiębiorców działa w taki sposób aby optymalizować kwestie podatkowe, a co za tym idzie ich zarobek (tak ważny dla banku) może być dość niewielki, co niekoniecznie musi świadczyć o kondycji finansowej firmy. Wówczas ratunkiem zostaje pożyczka udzielana przez sektor pozabankowy, który z reguły ma mniejsze wymagania do pożyczkobiorców, niż banki.
Firma zainteresowana pożyczką może mieć kilka możliwości, które daje jej rynek. Poza standardową pożyczką dla firm, która jest spłacana w ratach, przedsiębiorstwo może się ubiegać o linie kredytową, która z reguły jest dość podobna do jej odpowiedników bankowych. Wszystko to sprawia, że firma spoglądająca w kierunku sektora pożyczek pozabankowych, prawdopodobnie znajdzie na nim odpowiednie finansowanie.
Jakie są rodzaje pożyczek dla firm?
Na rynku pozabankowym możemy spotkać wiele rodzajów pożyczek dla firm. Przedsiębiorstwa mogą wybrać takie finansowanie, które będzie dopasowane do ich potrzeb. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to prawdopodobnie będziesz szukał innego finansowania w przypadku chęci poczynienia inwestycji, a innego w sytuacji uregulowania należności w ZUS-ie czy skarbówce. Być może Twoja firma potrzebuje „poduszki” bezpieczeństwa, która umożliwi jej płynność finansową, gdy ta będzie zagrożona. Każda osoba prowadząca własną działalność wie, że potrzeby finansowe związane z prowadzeniem własnej firmy mogą przybierać różna formę. Instytucje finansowe wyszły temu na przeciw i w różnorodny sposób starają się odpowiadać na potrzeby swoich klientów.
Pożyczka dla firm bez BIK i KRD
Część pożyczkodawców oferuję pożyczki firmom nie sprawdzając przy tym ich historii kredytowej oraz baz dłużników. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo ma długi, czy nie spłacone kredyty, nie ma najmniejszych szans na finansowanie pozyskane z banku. Często taka sytuacja jest kluczowa dla firmy. Z jednej strony potrzebny jest kredyt na inwestycję, aby móc zarobić pieniądze. Z drugiej, aby móc się o niego ubiegać trzeba spłacić obecne zadłużenie. Błędne koło się zamyka. Na szczęście z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe, dla których zaistniałe długi bywają drugorzędne. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdyż może ono pomóc wyjść firmie na prostą.
Pożyczki ratalne dla firm
Jest to standardowa pożyczka, która poniekąd spełnia to samo zadanie, co kredyt dla firm. Jest prosta w uzyskaniu, a jej koszty, tak jak przy jej bankowym odpowiedniku, można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Ten zabieg sprawia, że jest tańsza, niż w rzeczywistości. Dużym plusem tego rozwiązania jest też możliwość dopasowania rat i okresu spłaty do możliwości przedsiębiorstwa.
Pożyczki z poręczeniem
Może się okazać, że firma będzie oczekiwała od Ciebie poręczenia. Zazwyczaj odpowiada ono około 70% wartości pożyczki. Z takim wymogiem możesz się spotkać w przypadku niektórych pożyczek bez BIK, a także innych które nie będą miały szczególnych wymogów, aby przyznać Ci finansowanie. Poręczenie w takiej wysokości rekompensuje firmom ryzyko kredytowe, które ponoszą udzielając pożyczki tak niepewnemu pożyczkobiorcy, jakim jest przedsiębiorca ze złą historią kredytową, długami, z brakiem doświadczenia lub z brakiem dochodów.
Linia kredytowa dla firm
Jest to jeden z najbardziej przydatnych produktów kierowanych do firm. Rozwiązanie, które umożliwia pożyczenie pieniędzy w dowolnym momencie. Firma posiada ustalony limit, z którego może skorzystać o każdym czasie, gdy pojawi się taka potrzeba. Linia kredytowa dla firm może być odnawialna lub nie. W tym pierwszym przypadku, po spłaceniu zobowiązania i wyrównaniu środków, możesz bez zbędnego wnioskowania znowu z nich korzystać. Jest to idealne rozwiązanie dla każdej firmy, która chce mieć pieniądze „pod ręką” i nie wnioskować o nowe środki za każdym razem, gdy jest potrzeba finansowania zewnętrznego.
Pożyczka dla firm kiedy firma powinna po nią sięgnąć?
Istnieje wiele sytuacji, w których środki z zewnątrz przydadzą się firmie. Nie sposób wymienić wszystkich możliwości w szczegółach, ponieważ profil każdej konkretnej firmy i jej potrzeby, różnią się od siebie. Możemy jednak pogrupować (dość ogólnie) sytuacje, w których sięgnięcie po pożyczkę pozabankową dla firm, będzie rozsądną decyzją.
Bank odmówił firmie przyznania kredytu
Jest to sytuacja dość częsta, jednak kredyty bankowe nie są jedyną opcją na otrzymanie dodatkowych pieniędzy. Na szczęście tam gdzie bank widzi problem, firma pożyczkowa może widzieć okazję do nawiązania współpracy. Oczywiście niektóre wytyczne firm mogą być podobne do tych, które ma bank. Jednak jeżeli wymagania byłyby tak samo bezwzględne, to żadna firma nie byłaby zainteresowana finansowaniem swojej działalności poza bankiem. Firmowych klientów firmom pożyczkowym nie brakuje. Już samo to świadczy o tym, że o wiele łatwiej jest otrzymać u nich kredyt firmowy, niż w instytucjach bankowych.
Poczynienie nowych inwestycji
Nowe inwestycje to zawsze okazja do zwiększenia obrotów firmy. Ciężko jednak jest je poczynić bez odpowiednich środków. Oferta pożyczki firmowej może być rozwiązaniem tego problemu. Każda inwestycja jest robiona po to, aby zarobić więcej pieniędzy, zatem ewentualne koszty pożyczki nie powinny przesądzać o odrzuceniu jej, jako opcji finansowania. Takie działanie byłoby nieopłacalne nawet w przypadku, gdy koszty pożyczki pozabankowej mogą wydawać się duże. Jeżeli prawdopodobna inwestycja ma przynieść Ci namacalne korzyści, powinieneś zdecydowanie zastanowić się nad opcją finansowania pozabankowego. Jeżeli kalkulator podpowiada, że Ci się to opłaci, to rzeczywiście tak będzie.
Pilne wydatki związane z prowadzeniem firmy
Każda firma ma mniejsze lub większe wydatki, które trzeba regulować na bieżąco. Mogą to być pensje pracowników, składki do ZUS-u, podatki do urzędu skarbowego, opłata za wynajęty lokal, czy rata leasingu. Z takimi opłatami lepiej nie zalegać, ponieważ brak płatności w terminie może powodować bardzo przykre konsekwencje, które będą o wiele bardziej kosztowne od ewentualnych kosztów pożyczki dla firm. Jeżeli w takiej sytuacji i pozabankowa pożyczka jest dla Ciebie ostatnią deską ratunku, to lepiej będzie, jeżeli ją złapiesz.
Zachowanie płynności finansowej
Zachowanie płynności jest bardzo ważne. Jego brak może być spowodowany pilnymi wydatkami, o których wspominaliśmy w punkcie poprzednim, brakiem terminowej płatności przez kontrahenta lub innymi, których przewidzieć nie sposób. W przypadku, gdy inny przedsiębiorca nie uregulował faktury zawsze możemy wspomóc się faktoringiem dla firm, który rzeczywiście może być nieco bardziej opłacalny od pożyczki. Zwróć jednak uwagę, że niezależnie od tego co jest przyczyną braku płynności lepiej jest mieć pewne zabezpieczenie, które jest gwarantowane w przypadku pozabankowej linii kredytowej.Warto się nad nią zastanowić.
Rozwój technologii produkcji
Wprowadzenie nowej technologii to coś na czym prawie zawsze przedsiębiorstwo korzysta. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma może poczynić działania, dzięki którym może wytwarzać więc, szybciej lub taniej. Tym sposobem możemy ograniczyć koszty lub zwiększyć sprzedaż, bądź jedno i drugie. Niektóre firmy potrafią finansować takie przedsięwzięcia udzielając firmom pożyczek nawet na kilkaset tysięcy złotych. To czy skorzystasz z takiego rozwiązania, zależy od Ciebie. Miej jednak na uwadze wszystkie plusy, które wiążą się z rozwojem technologii w Twojej firmie.
Czekając na środki z dotacji
Otrzymałeś już dofinansowanie, masz nakreślone działanie inwestycyjne i jedyne co Cię powstrzymuje to brak wypłaty środków? Nie tylko Ty stajesz przed tym problemem. Rozwiązaniem może być wniosek o kredyt pomostowy w banku, będzie on tańszy od pożyczki. Jeżeli go nie dostaniesz bądź nie chcesz czekać na rozwiązanie, które jest związane z dużą ilością formalności, zawsze możesz wnioskować o pożyczkę pozabankową dla firm. To jaką formę wybierzesz zależne jest od obecnych ofert na rynku. Jednak wysoka linia kredytowa, którą możesz spłacić wcześniej i oszczędzić na odsetkach i opłatach jest rozwiązaniem dość logicznym. Korzystasz z niej, rozpoczynasz inwestycję, następnie otrzymujesz dofinansowanie i spłacasz zaciągnięte zadłużenie. Twoja nowa inwestycja jest już zrealizowana bądź jest na wyższym etapie w momencie, gdy Ty dopiero otrzymujesz na nią środki. Czas to pieniądz, również w tej sytuacji.
Pożyczka dla firm jakie są warunki?
Formalności i dokumentacja to dwie rzeczy, które odróżniają procedurę przyznawania kredytu od procedury przyznawania pożyczki dla przedsiębiorców. Nikomu nie trzeba przypominać, że dostęp do kredytów bankowych jest ograniczany szczególnie dla nowych firm. Często, aby w ogóle mieć możliwość otrzymania kredytu, trzeba prowadzić działalność minimum 12 miesięcy. Oczywiście, to nie jest jedyny warunek, który trzeba spełnić, aby móc go otrzymać. Ponadto, poza odpowiednim stażem na rynku, trzeba również okazać księgę przychodów i rozchodów obrazującą kondycje finansową Twojej firmy. Być może obowiązkiem leżącym po Twojej stronie będzie okazanie PIT-u za ostatni rok rozliczeniowy. Przy niektórych kredytach bankowych przyda się również zabezpieczenie, a w związku z tym dokumentacja dotycząca ruchomości bądź nieruchomości, w zależności od tego na czym zostanie ono ustanowione.
W przypadku pożyczek dla firm cała procedura i dokumentacja jest znacząco uproszczona. Nie spotkasz się z tak trudnymi do spełnienia warunkami, które są domeną banków. Często, w przypadku przedsiębiorcy, który liczy na pożyczkę pozabankową, wystarczy okazanie dokumentu tożsamości i podstawowe dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej. Oczywiście wymagania poszczególnych firm pożyczkowych mogą różnić się między sobą. Jedna firma może wymagać jakiegoś minimalnego stażu, inna nie. Nie ma co do tego reguły. Jednak w znaczącej większości przypadków staż i kondycja finansowa Twojej firmy nie powinny mieć kluczowego wpływu na decyzję o przyznaniu pożyczki.
Czy pożyczki dla firm są drogie?
Koszt jest pojęciem względnym. Jeżeli porównamy pożyczki dla firm z kredytami bankowymi, to oczywiście koszt w przypadku tych pierwszych jest większy. Jeżeli porównamy koszt pożyczki z ewentualna karą z urzędu skarbowego bądź ZUS-u wówczas pożyczka może wydawać się dość tanim rozwiązaniem. Ogólnie rzecz ujmując, jeśli chodzi o rynek finansowania firm to pożyczki są dość drogim produktem. Natomiast musimy mieć na uwadze, że jej koszty podobnie jak to jest w przypadku kredytów firmowych możemy „wrzucić” w koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Taka możliwość znacząco podnosi atrakcyjność tego produktu.
Ponadto, jeżeli środki z pożyczki przeznaczysz na inwestycje i przykładowo kupisz za nie samochód firmowy, to jego wartość również będzie kosztem prowadzenia Twojej działalności. Nie jest to więc równanie na zasadzie „pożyczam taką kwotę, a tyle więcej muszę oddać”. Jest to nieco bardziej skomplikowane działanie. Dodatkowo powinieneś wziąć również pod uwagę nie tylko to, ile zapłacisz za kredyt, ale również to, jakie korzyści płyną z ewentualnych inwestycji, czy poprawienia kondycji finansowej Twojej firmy. Dopiero pełna analiza sytuacji da Ci odpowiedni obraz tego, czy pożyczka dla firm w Twojej sytuacji jest opłacalnym przedsięwzięciem.
Co zyska Twoja firma jeśli weźmiesz pożyczkę?
Na każdym przedsiębiorcy ciąży duża presja i odpowiedzialność. Niezależnie od wielkości firmy z reguły jest on odpowiedzialny za jej funkcjonowanie, rozwój, pensje pracowników czy pozyskiwanie kontrahentów. Przedsiębiorca nie ma płatnych urlopów i często musi pracować znacznie więcej niż 40 godzin tygodniowo. Pożyczka dla firm może znacząco pomóc w funkcjonowaniu jego firmy lub zabezpieczeniu jej finansów. Jeżeli weźmie ją w sposób przemyślany, mając cel, to może się ona okazać całkiem zyskownym przedsięwzięciem.
Dzięki pożyczce dla firm przedsiębiorstwo może zyskać:
- możliwości rozwoju,
- poczynienie nowych inwestycji,
- zabezpieczenie finansów,
- polepszenie płynności,
- poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny przedsiębiorcy.
Każdy przypadek oczywiście może być inny. Jednak niezależnie od Twojej branży, do rozwoju niemal zawsze będą potrzebne Ci pieniądze, które możesz albo uzbierać, albo pożyczyć. Pierwsza opcja wbrew pozorom wcale nie jest tak bardzo opłacalna, jak w przypadku oszczędzania na konkretny cel u osób prywatnych.
Jeżeli Twoje pieniądze nie będą reinwestowane w Twoją firmę to będą opodatkowane, ponieważ będą liczone jako zysk. Zatem oszczędzanie na inwestycje będzie nieefektywne i może trochę potrwać. W sytuacji, w której Twoja rynkowa konkurencja nie śpi, warto przemyśleć kwestię pożyczki dla firm.
Kolejne możliwości, takie jak zabezpieczenie finansów czy polepszenie płynności finansowej, możesz zyskać dzięki linii kredytowej dla firm. Nie koniecznie musisz z niej korzystać (wówczas będziesz ponosił niewielkie comiesięczne opłaty, które będziesz mógł wrzucić w koszty), ale zawsze masz możliwość sięgnięcia po środki w dowolnym momencie bez wnioskowania o kredyt w banku, który możesz dostać albo i nie. W przypadku pozabankowej linii kredytowej dla firm, akceptowalność wniosków stoi na wysokim poziomie.
Stały dostęp do pieniędzy ma również drugie oblicze, bardziej psychologiczne, ale również ważne. Posiadając środki na wyciągnięcie ręki, Twoje decyzje mogą być bardziej odważne. Z praktycznego punktu widzenia, ludzie którzy decydują się częściej na działanie osiągają lepsze efekty. Częściej na działanie decydują się osoby, które nie boją się porażki bo czują się bezpiecznie, zaś pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa. Stały dostęp dostęp do nich może Cię uratować w sytuacji, w której utracisz na pewien czas płynność finansową. Jednak mając stały dostęp do gotówki możesz zdecydować się na działanie, na które nie zdecydowałbyś się, nie mając go.
Pożyczka dla firm czy kredyt?
Kredyt dla firm powinien być dla Ciebie pierwszą opcją, ponieważ z reguły jest tańszy. Jednak wiele firm po prostu go nie dostanie, ze względu na różne czynniki brane pod uwagę przez bank. Jeżeli Twoja firma znalazła się w gronie, które nie ma co liczyć na finansowanie przyznane przez bank, nie powinieneś całkowicie rezygnować z możliwości pozyskiwania dodatkowej gotówki. Każdemu przedsiębiorcy może się ona przydać. Zwróć uwagę na oferty pozabankowe.
Póki co ich ilość jest ograniczona, mimo to niektóre z nich są naprawdę konkurencyjne i firmy pożyczkowe, które ich udzielają cieszą się dobrymi opiniami. Weź pod uwagę możliwości, które daje Ci ten sektor rynku finansowego. Nie musisz już przeczesywać internetu na własną rękę, zrobiliśmy to za Ciebie. Sprawdź nasz ranking pożyczek dla firm, a na pewno wybierzesz najlepszą opcję dla swojej firmy.
Dyskusja i wasze opinie o pożyczkach firmowych:
- Czym jest pożyczka dla firm?
- Jakie są rodzaje pożyczek dla firm?
- Pożyczka dla firm kiedy firma powinna po nią sięgnąć?
- Pożyczka dla firm jakie są warunki?
- Czy pożyczki dla firm są drogie?
- Co zyska Twoja firma jeśli weźmiesz pożyczkę?
- Pożyczka dla firm czy kredyt?
- Dyskusja i wasze opinie o pożyczkach firmowych:
Czy uważasz, że pożyczka dla firm to dobre rozwiązanie?
Otrzymałeś kiedyś pożyczkę dla firm?
Masz pytania odnośnie tego produktu?
Co sądzisz o pożyczaniu pieniędzy w ten sposób na początku swojej przygody z biznesem?
Dodaj pytanie lub opinię! Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń może pomóc wielu początkującym przedsiębiorcom 🙂