Jak rozpoznać problemy finansowe?
Istnieje kilka typowych oznak świadczących o tym, że zaczynasz mieć problemy finansowe lub już je masz w pełnej krasie. Jeżeli zaczynasz odczuwać pewien dyskomfort związany z finansami, myślisz o spłaceniu jednego zobowiązania kolejnym lub po prostu brak Ci pieniędzy na podstawowe potrzeby to musisz postawić sprawę jasno. Masz problem finansowy. Dopiero uświadomienie i przyznanie się przed samym sobą do tego, że masz problem zmobilizuje Cię do znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Każdy problem jest rozwiązywalny.
Za nim przejdziemy do sposobów radzenia sobie w takich sytuacjach, wymienimy najczęstsze objawy problemów finansowych. Być może okaże się, że również je posiadasz. Jeśli tak, to nie przejmuj się. Przygotowaliśmy ogólne zasady radzenia sobie z nimi.
1) Brak nadwyżek finansowych
Życie od pierwszego do pierwszego powinno być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym. Ta sytuacja jest dość niebezpieczna i może wynika z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest to, że za mało zarabiasz. Drugim powodem, że za dużo wydajesz. Być może jest to mieszanka obu tych powodów. Nie ma to tak na prawdę większego znaczenia. Musisz ustalić przyczynę i przejść do działania, które zmieni tę sytuację.
Jeżeli tego nie zrobisz możesz wpaść w prawdziwe kłopoty finansowe. Sytuacja, w której nie posiadasz żadnych nadwyżek finansowych sprawia, że w przypadku jakiegokolwiek nieprzewidzianego wydatku możesz mieć problem. Wówczas będziesz musiał pożyczyć pieniądze. Pytanie z czego je oddasz w przyszłości skoro do tej pory wydawałeś całą swoją wypłatę? Powinieneś zrobić plan wydatków i rozpocząć od stworzenia poduszki finansowej. W przypadku jakiekolwiek nieprzewidzianego wydatku czy straty pracy, problemy finansowe nie będą Cię dotyczyć.
2) Brak pieniędzy na podstawowe potrzeby
Jeżeli nie masz pieniędzy na podstawowe problemy tzn. że w przeszłości popełniłeś jakiś błąd, który spowodował Twoje obecne problemy finansowe. Musisz jak najszybciej poprawić swoją sytuację, już nawet nie ze względu na kwestie finansowe ale również zdrowotne. Osoby, które muszą sobie odmawiać rzeczy, które należą do ich podstawowych potrzeb, mogą odczuwać dodatkowy stres czy przybicie emocjonalne z tego powodu.
3) Opóźnienia w spłatach zobowiązań
Kolejnym sygnałem, że Twoje finanse nie są w dobrej kondycji to sytuacja, w której regularnie spóźniasz się z płatnościami. Każda nadchodząca rata kredytu, częściowa spłata karty kredytowej czy rachunki za mieszkanie sprawiają, że musisz „kombinować” żeby nie popaść w zadłużenie. W dodatku, jeżeli zaczynasz spóźniać się z regulowaniem tych zobowiązań i nie wiesz skąd weźmiesz pieniądze w następnym miesiącu, to znaczy że masz problemy finansowe. Nie jest to jeszcze koniec świata. Póki Twoje zobowiązania nie zostały wypowiedziane to ciągle „piłka jest w grze”.
4) Całkowity brak spłaty zobowiązań
W tym wypadku problemy finansowe urosły tak bardzo, że już nie kontrolujesz swoich finansów. Przestałeś płacić zobowiązania jakiś czas temu. Część osób w takiej sytuacji może „chować głowę w piasek” do tego stopnia, że nie wie ile i komu jest winna. Mamy złą wiadomość, ucieczka od problemów nie jest rozwiązaniem. Prędzej czy później one Cię dopadną. Twoje kredyty i pożyczki w końcu zostaną wypowiedziane, przyjdzie pora na sprawę w sądzie, a gdy już całkowicie „odpuścisz temat” odwiedzi Cię komornik lub zajmie Ci pensje. Nie ważne, na jakim etapie problemu jesteś. Musisz zacząć działać, żeby wyjść na prostą i pokonać problemy finansowe.
9 zasad radzenia sobie z problemami finansowymi
Poradzenie sobie z problemami finansowymi nie jest łatwym zadaniem. Musisz postawić na dyscyplinę i przede wszystkim chcieć zmienić obecną sytuację. Jeżeli jesteś gotowy do poświęceń, postawiłeś sobie cel i masz wizję sytuacji, w której Twoje problemy finansowe znikają tzn. że jesteś już na dobrej drodze. Teraz potrzebujesz narzędzi, które Ci pomogą. Oto one.
1) Staw czoła problemom finansowym nie uciekaj od nich
Uświadomienie sobie problemów finansowych a następnie twarde postanowienie, że zamierzasz zrobić wszystko aby je pokonać to pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić. Nie możesz uciekać od problemu, nie możesz liczyć na cud, że wszystko samo się poukłada. Tak nie się nie stanie. Gdy nie masz w perspektywie dużego spadku, który poukłada wszystkie Twoje finanse, musisz sam wygrać tę bitwę o lepsze życie. Tak, od tego czy masz problemy finansowe czy nie zależy życie Twoje i Twoich najbliższych. Nie przechodź obok tego obojętnie. To zbyt duża sprawa.
Jeżeli zdefiniujesz problem, będziesz nad nim myślał i chciał znaleźć rozwiązanie, to Twój umysł zacznie inaczej działać. Prędzej czy później możesz znaleźć rozwiązanie swojego problemu. Tak jesteśmy skonstruowani, że nasz umysł będzie podsuwał nam pomysły, aż w końcu odeśle problemy finansowe w niebyt.
2) Skontaktuj się z wierzycielami
Jeżeli już postanowisz walkę o naprostowanie swoich finansów to kolejną rzeczą, którą musisz zrobić jest kontakt z wierzycielami. Zaznaczymy, że nie koniecznie musi być to miłe doświadczenie. Prawdopodobnie Twoimi wierzycielami są banki lub firmy pożyczkowe, dzwoniąc na infolinie do nich zostaniesz przełączony do działu windykacji. Osoby, które tam pracują mają z góry ustalony sposób, w który będą z Tobą rozmawiać. Prawdopodobnie konsultant będzie chciał wymusić na Tobie deklarację jak najszybszej i najwyższej wpłaty na rzecz zadłużenia. Nie przejmuj się tym i zaproponuj rozwiązanie, które będzie odpowiadało Twoim możliwościom. Jeżeli usłyszysz odmowę, pozostaje Ci droga pisemna.
Wyślij na adres instytucji pismo (wskazując jednocześnie „dział windykacji”) z prośbą rozłożenia zobowiązania na raty, wspomnij w nim o swojej sytuacji finansowej. Jeżeli masz jakieś dowody, które ją potwierdzają dołącz je do wniosku jako załączniki i wyraź jednocześnie dużą chęć spłaty zobowiązania. Być może firma lub bank pójdą na ustępstwa w tej kwestii. Lepiej spróbować, niż siedzieć bezczynnie.
3) Buduj dobre nawyki
Dobre nawyki pozwolą Ci wyjść z obecnym problemów finansowych i nie wpaść w nie ponownie. Istnieją różne teorie na temat czasu kształtowania się nawyku. Niektóre z nich mówią o 21, 30, 66 czy 254 dniach. Nie sposób jednoznacznie i bez wątpliwości odpowiedzieć na pytanie ile zajmie Ci wyrobienie nawyku. Jedno jest pewne. Jeżeli nie zaczniesz go kształtować, to nigdy nie będziesz go miał. Najlepiej zacznij od razu. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu, który przygotowaliśmy. Dowiedz się jakie dobre nawyki finansowe powinieneś ukształtować aby polepszyć swoją sytuacje finansową.
4) Unikaj nowych zadłużeń
Zobowiązanie kredytowe może być dobre lub złe. W sytuacji gdy masz problemy finansowe kolejne zadłużenie w celach konsumpcyjnych jest dla Ciebie przysłowiowym „gwoździem do trumny”. Nie wbijaj go sobie i ogranicz konsumpcje, na którą musisz pożyczać. Kolejne zobowiązanie to kolejne koszty, które będziesz musiał ponosić każdego miesiąca. Twoja sytuacja nie jest dobra, a po kolejnej pożyczce będzie jeszcze gorsza. Unikaj nowego zadłużenia również wtedy, gdy chcesz jedno zobowiązanie płacić kolejnym. To nie jest dobry pomysł. Niesie to za sobą jedynie krótkoterminowe poprawienie komfortu psychicznego, a tak naprawdę nie poprawia Twojej sytuacji.
Kolejny kredyt gotówkowy czy pożyczka na raty może pomóc krótkoterminowo, gdyż ogólna ilość zobowiązań wzrośnie. Najgorsze co możesz zrobić w takiej sytuacji to wziąć chwilówkę w celu spłacenia rat w danym miesiącu. W następnym również będziesz musiał je spłacić, z tym że będzie miał do spłacenia również szybką pożyczkę. Co wówczas zrobisz? Weźmiesz kolejną? Sam widzisz. Gdy masz problemy finansowe musisz wstrzymać się z pożyczaniem!
5) Użyj kalkulatora i zrób plan wydatków
Jeżeli chcesz wyjść z problemów finansowych, to kalkulator jest Twoim największym sprzymierzeńcem. Pierwsze co musisz zrobić to wziąć kartkę i długopis, spisać wszystkie swoje dochody oraz wydatki. Nie pomiń niczego. Określ swój budżet na wszystkich płaszczyznach. Musisz wiedzieć ile wydasz na jedzenie, rachunki, raty, rozrywkę, czy ubrania. Jeżeli Ci się nie kalkuluje i wychodzi, że nie dasz rady tego pogodzić, to musisz zacząć z czegoś rezygnować. Nie chodzi tutaj bynajmniej o raty, czy rachunki. Pierwsze z czego rezygnujesz to rozrywka. Następnie ubrania. Nowe spodnie nie są tak ważne jak niespłacone raty. Jedzenie kupuj w dyskontach, wybieraj tańsze produkty. Skoro podjąłeś walkę o uzdrowienie swoich finansów musisz to robić na wszystkie możliwe sposoby.
Wyjmij gotówkę z bankomatu, posegreguj ją w kupki, oblicz ile może wydać w danym tygodniu i wychodząc po daną rzecz zawsze tyle ile potrzebujesz, a kartę zostaw w domu. Lepiej, jeżeli nie będzie Cię kusiło. To nie jest przyjemne ale jest konieczne, jeśli chcesz zażegnać problemy finansowe. Jeżeli dalej, pomimo takich restrykcji, Twój budżet domowy się nie spina, sprawdź kolejne dwa punkty z naszej listy.
6) Znajdź dodatkowe źródła dochodów
Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. To prawda. Ofert z tzw. pracą dodatkową nie jest szczególnie dużo. Sprawdź jednak możliwości. Być może jakąś znajdziesz. Nie warto się zamykać na taką opcje szczególnie w Twojej sytuacji. Pamiętaj też, że żadna praca nie hańbi. Być może znajdziesz dodatkową pracę poniżej swoich kwalifikacji. To nic nie szkodzi. Zaciśnij zęby i rób to co musisz. Ustawianie wieczorem towaru w markecie dla magistra wcale nie jest uwłaczające, szczególnie w sytuacji, w której telefony z windykacji się urywają. Zarobisz pieniądze, spłacisz zadłużenie, zwolnisz się.
Poza pracą istnieją inne sposoby na zarobienie pieniędzy. Możesz masz jakieś umiejętności, potrafisz obsługiwać programy graficzne lub pisać teksty. Sprawdź w internecie czy nie ma zleceń, których mógłbyś się podjąć po godzinach pracy lub w weekendy. Każda forma zarobku przy problemach finansowych jest dobra!
7) Skonsoliduj zadłużenie
Często może być to ostatnia deska ratunku przed komornikiem. Konsolidując swoje zobowiązania będziesz posiadał większy przepływ pieniędzy. Będziesz płacił jedną mniejszą ratę w jednym terminie, a Twoje zadłużenie nie będzie „rozproszone”. Istnieją właściwie dwa możliwe produkty finansowe, po które możesz sięgnąć i ich wybór zależy od tego, gdzie masz długi i czy posiadasz negatywne wpisy w BIK-u.
Jeżeli chcesz skonsolidować zadłużenie możesz sięgnąć po:
- kredyt konsolidacyjny – pomoże wykaraskać Ci się z problemów, o ile Twoimi zadłużeniami są kredyty bankowe, posiadasz zdolność kredytową i brak negatywnych wpisów w bazach dłużników i w BIK-u. Jest to najtańszy możliwy produkt do konsolidacji zadłużenia. Niestety, jeżeli nie spełnisz wymagań stawianych przez bank, to nie otrzymasz kredytu konsolidacyjnego. Jeżeli Twoje problemy finansowe są przytłaczające to prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z następnej opcji.
- pożyczka dla zadłużonych – jest udzielana osobom z zadłużeniem. Twoje długi czy negatywne wpisy nie powinny stanąć na przeszkodzie w jej otrzymaniu. Nie jest to typowy produkt konsolidacyjny. To Ty powinieneś go tak potraktować, aby polepszyć swoją sytuację finansową. Innymi słowy, po otrzymaniu finansowania z tego produktu całość środków przeznaczasz na obecne zobowiązania i zostaje Ci jedynie jedna rata, którą spłacasz regularnie. Pamiętaj, że pożyczkodawcą nie jest bank, tylko firma pożyczkowa, która podejmuje duże ryzyko pożyczając pieniądze dłużnikowi, które ma bezpośrednie przełożenie na koszty. Pożyczka dla zadłużonych jest po prostu droga.
Jeżeli już postanowiłeś rozsądnie podchodzić do swoich finansów, to zawsze bierz pod uwagę najtańsze możliwe oferty na rynku, W tym celu sprawdź nasze rankingi. Odnajdziesz je w menu pod hasłem „rankingi i zestawienia”.
8) Edukuj się pod względem finansowym
Nie ma lepszej inwestycji finansowej niż inwestycja w edukację. Dzięki niej będzie bardziej rozumiał czym jest przepływ pieniędzy, rozróżnisz dobre decyzje finansowe od złych. Będziesz wiedział dokładnie dlaczego masz problemy finansowe. Będziesz im zapobiegał i podejmował lepsze decyzję. Postawienie na edukacje finansową będzie dobrą decyzją. Możesz rozpocząć od kupna kilku książek napisanych przez prawdziwych ekspertów. Jeżeli chcesz zaoszczędzić to kup e-booki lub znajdź używane książki. Jest ich pełno na portalach z ogłoszeniami. Nie dawaj sobie wymówek i nie przekładaj tej decyzji. Ona na pewno prędzej czy później się opłaci.
9) Nie wstydź się poprosić o pomoc
Na pewno masz przyjaciół, rodzinę, partnera. Udawanie, że wszystko jest w porządku nie jest dobrym rozwiązaniem. Prędzej czy później dowiedzą się o Twoich problemach finansowych. Lepiej żeby dowiedzieli się tego od Ciebie niż z listu windykacyjnego, czy pisma od komornika. Jak to w życiu bywa ich reakcja może być różna. Jednak prawdopodobnie będą chcieli Ci pomóc, a każda pomoc w Twojej sytuacji jest dobra.
Nie bój się tego, że nie wiesz co może się zdarzyć, gdy im o tym powiesz. Może uda Ci się pożyczyć od nich pieniądze i wyjść z zaległymi wydatkami na prostą? Być może ktoś z Twoich najbliższych poleci Cię u swojego pracodawcy i zamienisz obecną pracę na lepiej płatną? Tego nie wiesz, natomiast możesz być pewny, że brak poinformowania osób, którym zależy na Tobie skończy się źle. Niektórzy z nich mogą to potraktować jako brak zaufania lub kłamstwo, a Twoje relacje z nimi mogą się pogorszyć. Nie dlatego, że straciłeś pracę, masz długi lub inne problemy finansowe tylko dlatego, że nie jesteś szczery. Już samo wsparcie psychiczne może okazać się całkiem pomocne w Twojej sytuacji.
Psychologiczny wpływ problemów finansowych
Oczywistym jest, że problemy finansowe mają bezpośredni wpływ na psychikę osoby, która je posiada. Podejście do tego typu kwestii jest również zależne od charakteru danej osoby. Strata pracy czy spirala długów dla niejednego człowieka to powód do zmartwień. Z nimi wiąże się stres i złe samopoczucie. Każdy człowiek może wykształcić inne mechanizmy obronne. Czyli zachowania chroniące przed wewnętrznym bólem. Bardzo często reakcją na problemy finansowe jest ucieczka przed nimi. Blokowanie numerów windykacyjnych. Postawa „nie będę z nimi rozmawiał bo i tak nie mam z czego zapłacić”. Jest to wygodne i często zrozumiałe, jednak taka postawa do niczego nie prowadzi, jedynie odwleka negatywne konsekwencje, które dopadną daną osobę, z tym że trochę później i w większym wymiarze.
Jako osoba posiadająca problemy finansowe musisz stawić im czoła i znaleźć motywację do ich pokonania. To jedyna recepta. Życie nie zawsze jest usłane różami i być może wina za daną sytuację wcale nie leży po Twojej strony. Uważasz, że nie jest to sprawiedliwe, że masz takie problemy i nie poczuwasz się do odpowiedzialności. Pamiętaj jednak, że nie będzie to interesowało Twoich wierzycieli. Oni sięgną po wszelkie prawne środki, aby odzyskać swoje należności. Większość problemów jest do rozwiązania, a czas ich trwania jest ograniczony. Prędzej czy później się ich pozbędziesz. Ile to będzie trwało zależy tylko od Ciebie. Jeżeli nie znalazłeś rozwiązania na naszej liście, a Twoja sytuacja jest na prawdę beznadziejna przeczytaj nasze porady dotyczące takiej kwestii jak upadłość konsumencka, jest ona rozwiązaniem ostatecznym. Nie martw się i zacznij działać.
Czy jesteś w trakcie rozwiązywania swoich problemów finansowych?
Może udało Ci się je już zażegnać?
Czy masz jakieś pomysły, dzięki którym inni szybciej wyjdą ze swoich problemów finansowych?