Przelew natychmiastowy – Ile kosztuje? Jak działa? Jak go wykonać?

Przelew natychmiastowy

Przelew natychmiastowy – Ile kosztuje? Jak działa? Jak go wykonać?
śr: 5 | opinii: 1
Przelew natychmiastowy może okazać się niezbędny w wielu sytuacjach. Nic więc dziwnego, że zyskuje na popularności i co raz więcej klientów zaczyna z niego regularnie korzystać. Cenią w nim wygodę i szybkość zrealizowania transakcji, na którą odbiorca nie może czekać do najbliższej sesji przychodzącej. Jest przy tym niedrogi i dostępny praktycznie we wszystkich liczących się bankach. Czym jest przelew natychmiastowy? Ile kosztuje, jak działa i jak go wykonać? Odpowiemy dzisiaj na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące przelewu natychmiastowego.

Czym jest przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy, nazywany też ekspresowym, to typ przelewu, który dociera na rachunek odbiorcy bez zbędnej zwłoki tj. w czasie rzeczywistym. Jest niezależny od sesji wychodzących i przychodzących w danych bankach. Zlecając ten typ przelewu możesz być pewien, że ominie on standardowe sesje rozliczeniowe, a odbiorca otrzyma pieniądze automatycznie.

W przypadku przelewów standardowych środki przekazywane są stosunkowo długo i bywa, że dojdą do odbiorcy dopiero następnego dnia roboczego. Zdarza się, że odbiorca może czekać nawet kilka dni. Przykładem może być zlecenie przelewu w piątek. Wówczas może się zdarzyć, że odbiorca otrzyma środki dopiero w poniedziałek. Realizacja standardowych przelewów jest zależna od już wspomnianych sesji przelewów (księgowań, które obowiązują w systemie ELIXIR), które mają inne godziny w poszczególnych bankach.

Do takiej sytuacji nie dojdzie jeżeli zlecający przelew zapłaci dodatkową kwotę i zleci przelew w trybie natychmiastowym. Wówczas pieniądze nie będą czekać na księgowanie i od razu powędrują na konto odbiorcy. Stanie się tak nie zależnie od tego w jakim dniu i godzinie zostanie on wykonany, ponieważ przelewy natychmiastowe są realizowane przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku, w tym również w niedzielę i święta.

>> NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANA OFERTA <<

Opłata za konto
0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł


BONUS – Nawet do 360 zł za otwarcie konta!

Jak działa przelew natychmiastowy?

Jak już wspomniano przelew natychmiastowy to rodzaj przelewu, który realizowany jest w czasie rzeczywistym. Pomija więc on standardowe sesje przelewów ELIXIR, które odbywają się 3 razy dziennie. Aby jednak został on zrealizowany muszą zostać spełnione pewne warunki zarówno przez bank zlecającego przelew natychmiastowy, jak i bank jego odbiorcy.

Podstawowym warunkiem jest obsługiwanie przez oba banki systemu przelewów natychmiastowym. Kolejnym zaś ich dostępność w tym samym czasie. Istnieje bowiem kilka banków, które mają przerwy w ich działaniu. Z praktycznego punktu widzenia do realizacji przelewów natychmiastowych używane są rachunki pomocnicze, dzięki którym transakcje te są realizowane tak jakby były transakcjami wewnętrznymi.

Jak wykonać przelew natychmiastowy?

Wykonanie przelewu natychmiastowego nie powinno przynieść Ci większych problemów. W praktyce niewiele różni się od zlecenia przelewu standardowego. Jak go więc wykonać?

 • Krok pierwszy – zaloguj się do swojej bankowości internetowej, kliknij w „wykonaj przelew” (w niektórych bankach ten krok może wyglądać nieco inaczej).
 • Krok drugi – podaj dane w formularzu, tak jak robisz to podczas zlecania zwykłego przelewu. Musisz więc podać imię i nazwisko odbiorcy, jego numer konta, wpisać kwotę przelewu oraz jego tytuł.
 • Krok trzecizaznacz pole przelewu natychmiastowego, sprawdź poprawność wpisanych danych w formularzu, dokonaj autoryzacji i kliknij „wyślij przelew”.

 

Jak widzisz jedyna różnica w zlecaniu przelewu natychmiastowego to zaznaczenie odpowiedniego pola. Miej jednak świadomość, że przelew nie zostanie zrealizowany jeżeli zlecisz przesłanie środków do odbiorcy, który posiada konto osobiste w banku, który nie uczestniczy w systemie umożliwiającym zlecenie przelewu natychmiastowego.

Rodzaje przelewów natychmiastowych

W Polsce przelewy natychmiastowe realizowane są przy pomocy dwóch systemów. Są nimi Express ELIXIR oraz Blue Cash.

 • Przelew z Express ELIXIR – Jest to system, który poza przelewami natychmiastowymi obsługuje również standardowe przelewy. Mówimy wówczas o tzw. przelewach ELIXIR. Został stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową.
 • Przelew z Blue Cash – Jest to system, który został stworzony przez prywatną firmę Blue Media. Znana jest ona również z rozwiązań oferujących szybkie płatności online.

 

Kiedy warto skorzystać z przelewu natychmiastowego?

Jeżeli zależy Ci na szybkim zrealizowaniu przelewu, gdy odbiorca nie może czekać na księgowanie i chcesz mieć pewność, że pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy, to przelew natychmiastowy jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Istnieje wiele sytuacji, w których skorzystanie z niego będzie najlepszy rozwiązaniem. O jakie sytuacje chodzi?

Skorzystanie z przelewu natychmiastowego będzie odpowiednie jeżeli:

 • osoba bliska potrzebuje pieniędzy na już – zdarza się, że ktoś bliski jest w nagłej potrzebie finansowej i prosi Cię o pożyczkę, a jednocześnie nie może czekać na środki.
 • musisz przelać pieniądze w święto, niedzielę lub w nocy – istnieje wiele przypadków, w których musisz dokonać przelewu w dniu, w którym normalne księgowanie przelewy po prosty się nie odbywa.
 • dzisiaj zapada termin płatności – jeżeli właśnie przypomniałeś sobie o płatności w dniu, w którym zapada termin np. raty kredytu gotówkowego lub pożyczki, to przelew natychmiastowy będzie idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu unikniesz odnotowania opóźnienia np. w BIK-u.
 • spóźniasz się z płatnością – czym szybciej opłacisz rachunek lub ratę tym lepiej. Nie warto w przypadku opóźnienia dalej przeciągać uregulowania płatności. Może się to spotkać z wieloma negatywnymi konsekwencjami.
 • chcesz uniknąć dalszego naliczania odsetek karnych – każdy dzień zwłoki może skutkować naliczeniem odsetek ustawowych. Wszystko zależy jak dużą kwotę musisz uregulować. Jeżeli jest ona pokaźna, to warto uniknąć ich naliczania, tym bardziej jeżeli przed Tobą dni wolne od pracy, podczas których księgowanie standardowych przelewów się po prostu nie odbywa.
 • musisz wpłacić zaliczkę – często odbiorca oczekuje pieniędzy na teraz.

 

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Szczególnie interesujące dla wielu klientów chcących skorzystać z usługi przelewu natychmiastowego jest jej koszt. Oczywiście banki mają tutaj dowolność i same kształtują ceny usług dostępnych w ich ofercie. Możemy jednak zauważyć, że w znacznej większości przypadków cena jest bardzo zbliżona i wynosi ona równe 5 zł. Oczywiście w poszczególnych bankach ceny mogą się różnić.

Rzadko się zdarza aby instytucje finansowe oferowały przelew natychmiastowy za darmo, jednak zdarzają się wyjątki. Jest nim chociażby Santander Bank, Credit Agricole i Citi Handlowy.

Opłata za konto
0 zł/30 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł


BONUS – Nawet do 350 zł za otwarcie konta!

Opłata za konto
0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł


BONUS – Nawet 555 zł za otwarcie konta!

Opłata za konto
0 zł

Wypłaty z bankomatów
od 0 zł

Opłata za kartę
0 zł


BONUS – Nawet do 200 zł za otwarcie konta!

Czy można wykonać przelew natychmiastowy za granicę?

Niestety nie jest to możliwe. Jeżeli musisz wykonać przelew za granicę, to musisz skorzystać ze standardowego rozwiązania. Przelewy natychmiastowe działają jedynie pomiędzy kontami w polskich bankach. Jest to jedno z podstawowych ograniczeń, na które napotkasz korzystając z tej usługi.

Czy istnieje górna kwota, do której można wykonać przelew natychmiastowy?

Istnieje taka kwota, ale nie jest ona określona ustawowo i to banki same narzucają tego typu ograniczenia. Przykładowo w PKO BP to 3 000 zł. Jeżeli chcesz przelać pokaźną kwotę w trybie ekspresowym musisz zapoznać się z zasadami obowiązującymi w Twoim banku. Co istotne banki nakładają ograniczenia nie tylko w stosunku do pojedynczej transakcji, ale również wyznaczają limity dzienne i miesięczne. Warto poszukać szczegółowych informacji na ten temat w witrynie internetowej swojego banku.

Jak wygląda kwestia przelewów natychmiastowych wewnętrznych? Czy są płatne?

Co do zasady, sam fakt wykonania przelewu standardowego wewnętrznego będzie wiązał się z automatyczną jego realizacją. Jeżeli zatem dokonujesz przelewu na rachunek w tym samym banku nie musisz zaznaczać dodatkowego pola, a przelew i tak dojdzie natychmiastowo. Co ważne, przelewy wewnętrzne realizowane błyskawicznie nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Co zrobić, jeżeli przelew natychmiastowy nie dotrze do odbiorcy?

W pierwszej kolejności sprawdź, czy na pewno wpisałeś poprawne dane w formularzu przelewu. Następnie powinieneś skontaktować się bankiem, który powinien pomóc Ci naprawić ten problem. Być może uda się cofnąć przelew. Jeżeli nie, powinien pomóc Ci w odzyskaniu pieniędzy od odbiorcy, do którego środki nie powinny trafić. Powodów, dla których Twój przelew nie dotarł do odbiorcy może być wiele. Często powodem może być zlecenie przelewu w godzinach, w których bank odbiorcy ma przerwę w ich realizacji.

Jakie są alternatywy dla przelewu natychmiastowego?

Idealnym rozwiązaniem, które działa bardzo podobnie do przelewu natychmiastowego i jednocześnie jest całkowicie darmowe, jest tzw. przelew BLIK. Jeżeli Twój odbiorca powiązał swój rachunek z numerem telefonu, to wystarczy, że zlecisz przelew BLIK na telefon. Formularz tego typu usługi jest podobny, z tym że zamiast wpisywać numer konta wpisujesz numer telefonu. Przelew dojdzie natychmiastowo, a Ty nic za to nie zapłacisz. Jest to więc idealna alternatywa dla przelewu natychmiastowego, która jest obecnie dostępna w znacznej większości banków.

Czy można wykonać przelew natychmiastowy z konta firmowego?

Oczywiście. Jeżeli bank realizuje przelewy natychmiastowe dla osób fizycznych, nie będzie problemu aby przedsiębiorca zlecił tego typu przelew z konta firmowego. Miej jednak na uwadze, że cena w takim przypadku jest kilkukrotnie wyższa i z reguły waha się między 10 zł a 20 zł. Niektóre banki (np. Alior Bank) oferują różnego rodzaju pakiety. Dlatego jeżeli zamierzasz często zlecać przelew natychmiastowy, sprawdź czy masz możliwość skorzystania z tego typu promocji.

Jakie banki nie wykonują przelewów natychmiastowych?

Co prawda przelewy natychmiastowe są obecnie pewnego rodzaju standardem i znacząca większość banków ma je w swojej ofercie. Jak zawsze zdarzają się jednak wyjątki i istnieją 3 banki, które nie zdążają za trendami rynkowymi. Obecnie nie będzie miał możliwości zlecenia przelewu natychmiastowego jeżeli jesteś klientem Aion Banku, Plus Banku i Toyota Banku. Jeżeli zatem zależy Ci na tej usłudze, a Twój bank Ci jej nie umożliwia, rozważ skorzystanie z oferty konkurencji, zwłaszcza że masz szanse odebrania bonusu pieniężnego, który często jest oferowany za założenie konta i spełnienie prostych warunków. Oferty możesz sprawdzić w rankingu kont osobistych na naszej stronie.

 

Konto osobiste

mBank - Logo

Opłata za konto
od 0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł

SPRAWDŹ

BONUS – Nawet do 300 zł za otwarcie konta!

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

 

Konto osobiste

mBank - Logo

Opłata za konto
od 0 zł

Wypłaty z bankomatów
0 zł

Opłata za kartę
0 zł

SPRAWDŹ

BONUS – Nawet do 300 zł za otwarcie konta!

Przelew natychmiastowy wasze doświadczenia i komentarze:

Facebook

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Asystent Finansowy Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o