Co to jest raport BIK? Jak go czytać? Ile kosztuje?

Logo BIK obok raportu

5/5 - (2 votes)
Raport BIK jest obowiązkowy dla każdego, kto chce zapoznać się ze swoją historią kredytową. Dowiedz się czym jest, skąd i jak go pobrać, jakie posiada elementy, ile kosztuje oraz jak go czytać. Zapoznając się z naszym poradnikiem otrzymasz komplet informacji, które są niezbędnego dla każdej osoby, której chodzi po głowie zapoznanie się z raportem BIK, a nie wie do końca jak się za to zabrać.

Co to jest raport BIK?

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i przetwarza dane na temat zobowiązań osób fizycznych i firm. W skład informacji, którymi dysponuje BIK wchodzą kredyty, pożyczki oraz kwestie związane z ich regulowaniem. Raport BIK to automatycznie generowany dokument, w którym możesz dokładnie dowiedzieć się jak wygląda zestawienie tych informacji, które dotyczą Twojej osoby lub firmy.

Z BIK-u informację czerpią głównie banki oraz firmy pożyczkowe, które na podstawie Twojej historii kredytowej są w stanie zdefiniować (biorąc pod uwagę również inne czynniki) Twoją wiarygodność kredytową i określić, czy dana pożyczka lub kredyt zostanie Ci przyznana. Każdy z nas może sam dowiedzieć się jak wygląda w oczach instytucji, od której chce pożyczyć pieniądze ściągając raport BIK, który jest usługą kierowaną bezpośrednio do podmiotów, których dana informacja dotyczy.

W raporcie BIK znajdują się wszystkie te informacje, które zostały przekazane do Biura Informacji Kredytowej. Dowiesz się z niego jakie masz kredyty/pożyczki, w jakiej wysokości oraz jak wywiązujesz się z poszczególnych rat. Każdy dzień zwłoki zostanie odnotowany. Dowiesz się również o ocenie BIK, która często jest brana pod uwagę w momencie rozpatrywania Twojego wniosku o kredyt lub pożyczkę

POBIERZ RAPORT BIK ZA 39 zł

Co dokładnie zawiera raport BIK?

Raport kredytowy jest kompletny i w zależności od naszej aktywności w pożyczaniu, może być naprawdę długim dokumentem zawierającym kilkadziesiąt stron. Istotna jest jego konstrukcja, ponieważ najważniejsze i ogólne informacje są umieszczone na samym jego początku, zaś szczegółowe w dalszej części.

Początek raportu BIK

Na pierwszych stronach raportu znajdują się nasze dane osobowe, a zaraz za nimi dwa podsumowania. Pierwsze z nich dotyczy rachunków kredytowych, czyli wszystkich naszych kredytów. Drugie podsumowanie dotyczy zapytań, czyli wszystkich sytuacji, w których bank lub instytucja udzielająca kredytów/pożyczek „pozyskała’ informacje o naszej historii kredytowej od Biura Informacji Kredytowej, w jakimś konkretnym celu.

W raporcie BIK istnieją trzy rodzaje zapytań i każdy z nich jest zależny od celu, w którym instytucja pozyskuje dane. Zapytania mogą być:

  • kredytowe – bank pozyskuję informację o nas w związku z wnioskiem kredytowym. Sprawdza naszą historię kredytową aby móc określić ryzyko pożyczenia nam pieniędzy. Informacje w raporcie BIK będą odnotowane zarówno wtedy, kiedy to my będziemy składali wniosek oraz wtedy, kiedy będziemy poręczali kredyt komuś innemu.
  • monitorujące – ten rodzaj zapytania używany jest wówczas gdy banki monitorują sytuację kredytową osób, które posiadają u nich kredyt, debet lub kartę kredytową. Działanie monitorujące ma za zadanie kontrolę na ryzykiem kredytowym, które zawsze pojawia się po stronie banku. Nie ma negatywnego wpływu na scoring BIK.
  • dotyczące zarządzania klientem – w tym wypadku powodem zapytania jest z reguły chęć zapoznania się historią kredytową swojego klienta, który jeszcze nie posiada produktów kredytowych. Celem zatem jest ocena klienta oraz to, czy danemu klientowi warto przedstawić ofertę kredytu lub karty kredytowej.

 

POBIERZ RAPORT BIK ZA 39 zł

Dalsza część raportu BIK

W dalszej części raportu będziesz miał do czynienia z bardziej szczegółowymi danymi. W tym miejscu odnajdziesz dokładne informacje dotyczące zapytań wraz z ich powodem oraz dokładną datą. Ich liczba jest skorelowana z aktywnością banku w stosunku do Twojej osoby oraz Twoją aktywnością związaną z zapytaniami lub próbami pozyskania kredytu. O ile te pierwsze zdarzają się sporadycznie i nie mają większego wpływu na Twoją ocenę kredytową, o tyle musisz pamiętać, że każde zapytanie kredytowe banku może obniżyć Twój scoring. Dlatego pytając się o kredyt zapytaj pracownika banku, czy będzie pobierał Twój raport. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś się na tę jedną konkretną ofertę, poproś pracownika o zwykłą symulację bez sprawdzania BIK-u. Kilka takich bezsensowych zapytań i może się zdarzyć, że kredytu nie dostaniesz w ogóle.

Poza dokładnymi informacjami dotyczącymi zapytań, w dalszej części raportu BIK otrzymasz również dokładne zestawienie rachunków kredytowych. W zestawieniu będą znajdowały się zarówno dane dotyczące kredytów przeszłych (zamkniętych) jak i teraźniejszych (otwartych). W raporcie będzie można odnaleźć informacje dotyczące tego jakie miałeś/masz kredyty oraz jak szła/idzie Ci ich spłata. Każdy dzień opóźnienia poszczególnej raty zostanie dokładnie odnotowany. Zestawienie rachunków kredytowych będzie podzielone na kredyty ratalne (kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne itp.) oraz limity (debety, karty kredytowe).

Czy „sprawdzenie BIK-u” i raportu BIK to to samo?

W obiegu funkcjonuje określenie „sprawdzenie BIK-u”, które rozumiane jest jako uzyskanie informacje na temat własnej historii kredytowej. Uzyskanie owej informacji odbywa się właśnie w formie czytania raportu BIK. Te dwa określenia oznaczają dokładnie to samo. Jeżeli chcesz sprawdzić BIK, musisz w pierwszej kolejności pozyskać odpowiedni raport, z którego będziesz mógł odczytać informację, które Cię interesują.

Raport BIK jest pewnego rodzaju opcją obowiązkową, dla każdej osoby, która jest zainteresowana uzyskaniem wspomnianych już informacji. Nie istnieje żadna inna opcja, która z jednej strony dawałaby nam pewne i oficjalne zestawienie danych, a z drugiej pomijała raport. Dlatego jeżeli chcesz sprawdzić swoją historię kredytową, to musisz pobrać raport BIK.

KUP PAKIET BIK ZA 99 ZŁ

Kiedy i dlaczego warto sprawdzić informacje zawarte w raporcie BIK?

Raport BIK to dokument, z którego możesz pozyskać wiele cennych informacji. Pamiętaj, że to nie tylko zwykłe zestawienie Twoich zobowiązań ale również ocena punktowa określająca Twoją rzetelność kredytobiorcy, która jest brana pod uwagę podczas rozpatrywania wniosków kredytowych przez banki. Istnieją bardzo konkretne sytuacje, w których warto go pobrać.

Warto pobrać raport BIK, jeżeli chcesz sprawdzić:

  • jakie zobowiązania posiadasz,
  • jaką masz ocenę punktową,
  • jak wyglądają Twoje obecne zaległości,
  • ile dni spóźniałeś się z ratami w przeszłości,
  • w jaki sposób widzą Cię banki,
  • kiedy zamknąłeś „stare” zobowiązania,
  • czy Twoje kredyty zostały wypowiedziane.

 

Oczywiście powyższe punkty nie wyczerpują tematu w pełni, ponieważ motywacje ludzi bywają różne. Najbardziej popularnym czasem, w którym ludzie chętnie sięgają po raport BIK jest moment, w którym zamierzają starać się o  większy kredyt np. kredyt hipoteczny. Jest to chyba najlepszy moment, w którym powinieneś zapoznać się raportem BIK. Miej na uwadze, że możesz podjąć działania, które poprawią Twoją ocenę w BIK-u i tym samym zwiększą prawdopodobieństwo uznania Twojego wniosku kredytowego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób to zrobić i nie narażać się na odrzucenie wniosku o kredyt lub pożyczkę, to powinieneś dokładnie zapoznać się z naszymi artykułami dotyczącymi zdolności kredytowej oraz budowania historii kredytowej.

Raport BIK za darmo czyli kopia danych

Jeszcze całkiem niedawno, kiedy to przepisy RODO nas nas nie dotyczyły, istniała możliwość otrzymania tzw. informacji ustawowej całkowicie za darmo. Jeżeli posiadałeś wówczas konto na portalu BIK, to za jego pomocą mogłeś pobrać darmowe informacje na swój temat raz na 6 miesięcy. Obowiązek udostępniania danych za darmo przez BIK istniał ze względu na art. 33 ustawy o ochronie danych osobowych. Wraz ze zmianą przepisów Biuro Informacji Kredytowej dostosowało się do obecnych wymagań.

Obecnie tzw. informacja ustawowa nie istnieje, natomiast na każdym administratorze danych ciąży obowiązek udostępnienia kopi danych, które przetwarza. BIK ma zatem obowiązek, jako administrator danych, udostępnić nam ową kopię danych. Często udostępniana kopia jest bardziej skąpa w informacje, mniej przejrzysta i również udostępniana raz na 6 miesięcy, jednak jest za darmo.

Jak otrzymać darmową kopię danych?

Informacja o możliwości pozyskania kopii danych jest dość „zakamuflowana”. Na stronie BIK istnieje krótka instrukcja na temat realizacji swoich praw w tym zakresie.

Aby uzyskać kopię danych za darmo możesz:

  • złożyć wniosek osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK,
  • przesłać wniosek pocztą,
  • przesłać wniosek e-mailem (musi zawierać uwierzytelniony podpis kwalifikowany),
  • złożyć wniosek za pomocą formularza znajdującego się na koncie BIK-u.

 

Ponadto musisz pamiętać aby Twój wniosek zawierał:

  • imię i nazwisko,
  • numer pesel,
  • adres korespondencyjny,
  • serię i numer dowodu osobistego.

 

Nasi czytelnicy zwrócili uwagę, że po złożeniu takiego wniosku, BIK może wysłać niepełną, okrojoną i nieczytelną informację. Musisz jednak pamiętać, że masz prawo do wszystkich informacji, które Biuro Informacji Kredytowej przetwarza. Być może tego typu zabiega ma zachęcić do pozyskania płatnego raportu. Tego nie wiemy, jednak jeżeli kopia danych będzie niepełna, powinieneś zwrócić się do BIK-u ponownie z wnioskiem o pełną informację kredytową, do której masz prawo.

POBIERZ RAPORT BIK ZA 39 zł

Jak sprawdzić raport BIK?

Jeżeli nie chcesz, nie możesz, nie masz czasu lub w ostatnich 6 miesiącach pozyskałeś już kopię danych, a chcesz pobrać pełen raport na temat swojej osoby, to powinieneś wiedzieć, jak to zrobić.

Najprostszą drogą do uzyskania pełnej informacji jest pobranie raportu BIK online. Żeby mieć taką możliwość, to w pierwszej kolejności musisz stworzyć konto na oficjalnym portalu Biura Informacji Kredytowej, uzupełnić dane, zweryfikować konto, wybrać pakiet, który Cię interesuje, opłacić go, a następnie pobrać raport. Tak wygląda to w dużym skrócie. Jeżeli chcesz przejść z nami przez całą procedurę dowiedz się jak sprawdzić BIK krok po kroku.

Ile kosztuje raport BIK?

Już wiesz, że jedyną darmową opcją na pozyskanie informacji kredytowej na swój temat jest wystosowanie wniosku o kopię danych. Nie zawsze jest to możliwe, a w dodatku BIK nie posiada nałożonego limitu czasu, w którym kopię danych powinien nam dostarczyć. Jeżeli potrzebujesz pełnej informacji „na już”, to jedyną możliwością jest pobranie raportu BIK, który z kolei jest płatny. Poniżej przedstawiamy tabelę jak kształtują się ceny w przypadku pojedynczego raportu oraz konkretnych pakietów.

NazwaUsługa i czas trwaniaCena
Raport BIK
jednorazowe pobranie

POBIERZ RAPORT BIK ZA 39 zł

 

39 zł

 

Paczka BIK3 raporty w czasie 3 miesięcy

(oferta obecnie niedostępna)

 

78 zł

 

Pakiet BIK

 12 Raportów BIK + Alerty BIK i Wskaźnik BIK w czasie 12 miesięcy

KUP PAKIET BIK ZA 99 ZŁ

 

99 zł

 

Jak czytać raport BIK?

Raport BIK dzieli się na kilka podstawowych elementów. Każdy z nich obrazuje inne kwestie, jednak dopiero raport czytany razem da Ci pełny obraz Twojej sytuacji.

Wskaźnik BIK

Wskaźnik BIK znajduje się na samym początku i obrazuje w prosty sposób Twoją wiarygodność płatniczą. Tyczy się zarówno przeszłych jak i teraźniejszych spłat zobowiązań. Wyrażony może być w trzech kolorach:

kolory wskaźnika BIK

  • zielonym – oznacza, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcą. Nie masz opóźnień w spłacie, a w rejestrze BIG InfoMonitor nie posiadasz negatywnych wpisów. Jest najlepszą z możliwych opcji.
  • pomarańczowym – nie jest jeszcze tak źle, ale mogłoby być lepiej. Kolor pomarańczowy oznacza, że pojawiły się pewne opóźnienia, jednak nie są one dłuższe, niż 30 dni. Okres ten jest kluczowy, ponieważ spóźniając się ponad miesiąc tracisz wiarygodność kredytową w oczach instytucji finansowych.
  • czerwonym – najgorsza z możliwych. Posiadasz znaczne opóźnienia (powyżej 30 dni), Twoja wiarygodność jest zła i istnieje duże prawdopodobieństwo odrzucenia przez bank wniosku o kredyt.

 

Scoring BIK

Scoring BIK to ocena punktowa stworzona przez Biuro Informacji Kredytowej. Jest podstawowym elementem każdego raportu BIK i określa Twoją wiarygodność kredytobiorcy. Twój wynik będzie mieścił się w skali 0 – 100 i im wyższy tym lepiej dla Ciebie, ponieważ masz większą szanse na uzyskanie finansowania.

BIK stosuje specjalny wzór matematyczny, który jest tajny (przeciwdziałanie manipulacji przy scoringu) i uwzględnia częstotliwość zapytań kredytowych, rzetelność w spłacie zobowiązań oraz aktywność kredytową. Scoring BIK jest podstawowym (ale nie jedynym) elementem, który jest brany pod uwagę przez instytucje kredytowe podejmujące decyzję o przyznaniu kredytu bądź pożyczki. Pamiętaj wysoka ocena punktowa, to wysoka szansa na otrzymanie finansowania.

ocena punktowa BIK

Podsumowanie spłacanych zobowiązań

Jest to element raportu BIK obrazujący podsumowanie naszych zobowiązań. Na podsumowanie składają się:

  • rodzaj zobowiązania,
  • podmiot udzielający kredytu,
  • data zaciągnięcia zobowiązania,
  • pierwotna wysokość,
  • obecna wysokość zobowiązania
  • kwota raty,
  • suma zaległości,
  • mikro wskaźniki obrazujące historyczną najgorszą i obecną płatność.

podsumowanie raportu BIK

Szczegółowe informacje

W tej części możesz zapoznać się z każdym zobowiązaniem osobno. Najważniejszą cechą szczegółowych informacji zdaje się być postęp w spłacie, który w prosty sposób obrazuje jaka część tego konkretnego zobowiązania została już spłacona. Wraz ze wzrostem spłaconego kapitału kolor niebieski coraz bardziej będzie obejmował obramowanie dookoła wyrażonej procentowo informacji o postępie w spłacie.

informacje szczegółowe w raporcie BIK

Podobnie jak w podsumowaniu widzisz jak wygląda historyczna najgorsza płatność oraz obecna. Dodatkowo możesz zobaczyć jak dany kredyt był spłacany w przeszłości i jak wyglądały opóźnienia (bądź ich brak) w konkretnych miesiącach.

zobowiązania w raporcie BIK

KUP PAKIET BIK ZA 99 ZŁ

 

 

Biuro Informacji Kredytowej BIK - Logo

PAKIET BIK

6 pobrań raportu BIK

Alerty BIK przez 12 miesięcy

Monitoring wskaźnika BIK

99 zł / rok

SPRAWDŹ

LUB

1 RAPORT BIK

39 zł / raport

SPRAWDŹ
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

 

Biuro Informacji Kredytowej BIK - Logo

PAKIET BIK

6 pobrań raportu BIK

Alerty BIK przez 12 miesięcy

Monitoring wskaźnika BIK

99 zł / rok

SPRAWDŹ

LUB

1 RAPORT BIK

39 zł / raport

SPRAWDŹ

Raport BIK wasze komentarze, opinie i doświadczenia:

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments