Rezygnacja z karty kredytowej – Sposoby na wypowiedzenie umowy + [Wzór pisma]

Nożyczki przecinające kartę kredytową

5/5 - (1 vote)
Rezygnacja z karty kredytowej może być zasadna w wielu przypadkach, szczególnie w celu poprawy zdolności kredytowej. Za nim jednak zdecydujesz się na wypowiedzenie umowy powinieneś dowiedzieć się jakie istnieją na to sposoby, jak w praktyce wygląda rezygnacja z karty kredytowej oraz o czym pamiętać decydując się na ten krok. Możesz również pobrać i skorzystać ze wzoru, który specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy. Sprawdź najbardziej obszerny poradnik dotyczący rezygnacji z karty kredytowej w sieci, który prezentujemy poniżej.

Czym jest rezygnacja z karty kredytowej?

Karta kredytowa jest środkiem płatniczym umożliwiającym bieżące pożyczanie pieniędzy od banku udostępnionych w formie limitu kredytowego. Abyś mógł z niej korzystać musisz podpisać umowę z bankiem, dlatego też jeżeli chcesz zrezygnować z karty kredytowej musisz wypowiedzieć zawartą wcześniej umowę. Nie istnieją limity ograniczające czas, w którym można to zrobić oraz strona, która miałaby w tym zakresie większą decyzyjność. Innymi słowy, możesz zrezygnować z karty w dowolnym momencie bez jakichkolwiek kosztów oraz bez wskazywania konkretnej decyzji swojego działania.

Sama procedura nie jest szczególnie skomplikowana oraz nie wymaga od Ciebie posiadania innych dokumentów niż dowód osobisty. Musisz jednak pamiętać, że będzie Cię obowiązywał 30 dniowy okres wypowiedzenia, podczas którego nie możesz korzystać ze środków znajdujących się na karcie kredytowej. Istotny jest również fakt, że wypowiedzenie umowy wymaga zachowania formy pisemnej.

Jakie są najczęstsze powody rezygnacji z karty kredytowej?

Powodów, dla których klienci rezygnują z konkretnej karty kredytowej, może być naprawdę sporo. Jest jednak kilka, które są najbardziej powszechne. Poniżej przedstawiamy ich listę, z którą warto się zapoznać nawet nie mając w planach rezygnacji z tego produktu. Być może, któryś z argumentów w Twojej sytuacji okaże się wyjątkowo zasadny.

Najczęstszymi powodami rezygnacji z karty kredytowej są:

  • koniec promocji – niektórzy klienci zakładają karty kredytowej, aby otrzymać różnego rodzaju benefity wynikające z promocji. Przykładowo otrzymali pieniądze lub bony za założenie karty w danym banku. Promocja skończyła się i w związku z tym, że nie zamierzają korzystać z karty kredytowej, wypowiadają umowę chcąc uniknąć zbędnych kosztów. Czekają na kolejną promocje w innym banku.
  • zmiana warunków umowybanki często przyciągają klientów dobrymi warunkami, które z kolei mogą być ograniczone w czasie. Powodem rezygnacji z karty kredytowej w tym przypadku może być koniec darmowego okresu korzystania z karty lub podwyższenie kwoty zwalniającej z opłat.
  • skorzystanie z lepszej oferty – po pewnym czasie może się okazać, że warunki karty kredytowej wcale nie są atrakcyjne na tle obecnych ofert. W takim przypadku nie ma sensu, aby korzystać z gorszej oferty niż posiadają banki konkurencyjne. Często osoby rezygnują z karty kredytowej w danym banku, aby skorzystać z oferty innego. Jeżeli Ty również szukasz lepszej oferty, to warto abyś zapoznał się z rankingiem kart kredytowych.
  • obniżona zdolność kredytowa – limit na karcie kredytowej może spowodować, że bank niżej określi maksymalną kwotę, którą może pożyczyć niż w przypadku, gdybyś tego limitu nie posiadał. Karta kredytowa zatem realnie obniża zdolność kredytową, dlatego zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku kredytowego o istotne dla Ciebie finansowanie (np. kredyt hipoteczny) zastanów się nad rezygnacją z karty kredytowej.
  • problemy finansowe – część osób, która korzysta z różnego rodzaju produktów kredytowych wpada w pętle kredytową. Następnie podejmują kroki aby wyjść z długów i spłacają zadłużenie. Znając swoje tendencje do zadłużania nie chcą posiadać takich możliwości i po spłaceniu limitu świadomie rezygnują z karty kredytowej.
  • posiadanie zbyt dużej liczby kart kredytowych – tego typu sytuacja jest dobrą motywacją do rezygnacji z karty kredytowej. Posiadając ich zbyt dużą liczbę narażasz się na niepotrzebne koszty, a także mniejszą kontrolę nad swoimi finansami. O wiele taniej i wygodniej jest posiadać jeden (odpowiednio wysoki) limit kredytowy. Rezygnacja z innych „kredytówek” jest więc jak najbardziej zasadna.

 

Jakie są sposoby na rezygnację z karty kredytowej?

Zrezygnowanie z karty kredytowej nie jest trudne i istnieją cztery skuteczne sposoby, aby to zrobić skutecznie. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie sposób jest dostępny w Twoim banku.

Zrezygnować z karty kredytowej możesz:

  • bezpośrednio w oddziale banku – sposób tradycyjny, prosty i najmniej wygodny. Idziesz do oddziału, podpisujesz odpowiednie dokumenty i załatwiasz sprawę od ręki.
  • przez infolinię banku – w większości banków będziesz miał taką możliwość. Zadzwoń na infolinię banku, zgłoś chęć rezygnacji z karty kredytowej, a konsultant banku powinien załatwić sprawę i wytłumaczyć wszystkie niejasności oraz ewentualne dodatkowe kwestie formalne.
  • przez bankowość mobilną – w swojej bankowości internetowej/mobilnej powinieneś mieć możliwość zrezygnowania z karty kredytowej. Aby się o tym przekonać wystarczy, że klikniesz w „karty kredytowe”, a następnie „zamknięcie karty kredytowej”. Oczywiście poszczególne aplikacje mogą nieco się od siebie różnić, jednak nie powinno Ci to sprawić większych problemów, gdyż w większości są bardzo intuicyjne.
  • listownie – w tym wypadku powinieneś napisać odpowiednie wypowiedzenie umowy i wysłać go listem poleconym na adres korespondencyjny banku. Następnie warto kontrolować jego procedowanie dzwoniąc na infolinie i upewnić się, że Twoja rezygnacja jest skuteczna. Ten sposób wydaje się najmniej sensowny, szczególnie wtedy, kiedy możesz zrezygnować karty kredytowej za pomocą infolinii.

 

Rezygnacja z karty kredytowej w praktyce

Rezygnacja z karty kredytowej nie jest skomplikowaną czynnością i niezależnie od wybranego sposobu, cała procedura jest bardzo intuicyjna. Z pewnością większość osób nie będzie miała z tym większych problemów. Natomiast dla tych, którzy czują się niepewnie bądź chcą być dobrze poinformowani przygotowaliśmy tabelę, dzięki której możesz zobaczyć jak wygląda realizacja poszczególnego etapu w wybranym przez siebie sposobie.

Etap / SposóbBezpośredniOnlineTelefonicznyListowny
1. Kontakt z bankiem
wybranie się do oddziału
zalogowanie się do bankowości internetowej
telefon na infolinię
wysłanie wypowiedzenia pocztą
2. Złożenie wniosku
do pracownika banku
przez kliknięcie „zamknięcie karty kredytowej”
przez rozmowę z konsultantem
j.w
3. Potwierdzenie decyzji
osobiste
telefoniczne/
mailowe
telefoniczne
telefoniczne/
mailowe
4. Otrzymanie potwierdzenia o zamknięciu karty kredytowej
osobiste
osobiste/listowne
osobiste/listowne
osobiste/listowne
5. Zniszczenia karty kredytowej
samodzielne/
z pomocą pracownika
samodzielne
samodzielne
samodzielne

Powyższa tabela uwzględnia poszczególne etapy w sposób orientacyjny i w zależności od wewnętrznych procedur instytucji, nie wszystkie możliwości mogą być dostępne w Twoim przypadku. Ponadto musisz również wziąć pod uwagę, że niektóre banki mogą oczekiwać podpisania oświadczenia o zamknięciu karty. Licz się także z tym, że pracownik banku na etapie potwierdzenia decyzji będzie Cię namawiał na pozostanie przy produkcie, ewentualnie do zmniejszenia limitu. Pamiętaj, że jeżeli Twoja decyzja o rezygnacji z karty kredytowej jest podjęta na podstawie racjonalnych przesłanek, nie ma powodu aby ulegać presji.

Sukcesywne zamknięcie karty kredytowej

Pomiędzy kwestią formalną, a rzeczywistym zamknięciem karty kredytowej czeka Cię jeszcze (z reguły 30 dniowy) okres wypowiedzenia, podczas którego musisz trzymać się pewnych reguł. Ich naruszenie spowoduje brak skutecznego wypowiedzenia umowy.

Aby sukcesywnie zamknąć kartę kredytową, w okresie wypowiedzenia musisz :

  • spłacić całe zadłużenie,
  • nie korzystać z limitu znajdującego się na karcie.

 

Twoja karta kredytowa w trakcie trwania okresu wypowiedzenia będzie cały czas aktywna i jeżeli jej użyjesz tj. chociaż raz zapłacisz nią w sklepie, to bieg wypowiedzenia może zostać przerwany, a rezygnacja będzie nieskuteczna. Pamiętaj o tym!

O tym musisz pamiętać rozwiązując umowę o kartę kredytową

Rezygnacja z karty kredytowej jest czynnością, z którą powiązane jest kilka elementów, o których warto pamiętać. Dzięki temu będziesz miał pewność, że dochowałeś wszelkich formalności.

Rezygnując z karty kredytowej pamiętaj o:

  • zgodzie współwłaścicieli konta – jeżeli karta kredytowa jest „podpięta” do konta posiadającego kilku właścicieli, na rezygnacje z niej muszą się zgodzisz wszyscy współwłaściciele.
  • potwierdzeniu rezygnacji – po okresie wypowiedzenia warto skontaktować się z bankiem w celu otrzymania takiego dokumentu. Posiadając tego typu potwierdzenie zabezpieczysz się na wypadek nieprawidłowo naliczonych kosztów.
  • spłacie limitu kredytowego – jak już wspominaliśmy jest to element niezbędny do skutecznej rezygnacji z karty kredytowej.
  • zniszczeniu karty kredytowej – przetnij ją wzdłuż paska magnetycznego lub oddaj do oddziału. Będziesz do tego zobowiązany przez bank

 

Jak napisać pismo do banku i wypowiedzieć umowę o kartę kredytową? [Wzór pisma]

Jeżeli zdecydujesz się na zamknięcie karty kredytowej drogą listowną, będziesz musiał wysłać pismo wypowiadające umowę do banku. Pismo możesz napisać samemu, jednak aby dochować wszelkich kwestii formalnych powinieneś użyć wzoru konkretnego banku, z którym wiąże Cię umowa o kartę kredytową. Możesz go znaleźć na stronie internetowej instytucji, wydrukować, wypełnić, a następnie wybrać się na pocztę w celu wysyłki. Ta opcja będzie o wiele wygodniejsza, niż samodzielne sporządzanie wypowiedzenia. W dodatku możesz mieć pewność, że nie popełnisz błędu i nie spotkasz się z ewentualną nieskutecznością sporządzonego przez siebie wypowiedzenia. Miej również na uwadze, że niektóre banki mogą przyjmować tego typu dokument jedynie na swoim własnym wzorze. Kolejną kwestią jest to, że bieg wypowiedzenia rozpocznie się od momentu, w którym Twoje pismo trafi do banku.

Drukując gotowy wzór ze strony banku będziesz musiał go jedynie uzupełnić o:

  • imiona,
  • nazwisko,
  • numer dokumentu tożsamości,
  • numer pesel,
  • miejsce zamieszkania / zameldowania,
  • numer karty kredytowej,
  • datę złożenia wypowiedzenia,
  • czytelny podpis,

 

Samodzielne napisanie pisma

Jak już wspominaliśmy pismo możesz napisać samemu. Praktycznie każdy bank ma swój własny wzór i znacznie lepiej będzie, jeśli z niego skorzystasz. Jeżeli jednak nie możesz tego zrobić i chcesz samemu sporządzić wypowiedzenie, to możesz skopiować lub pobrać poniższy wzór w pliku PDF.

……………………………

Imię i Nazwisko

……………………………

Adres

……………………………

Pesel

……………………………

Numer dowodu

……………………………

Nazwa Banku

……………………………

Adres Banku

Wypowiedzenie umowy o korzystanie z karty kredytowej

Ja, …………………………………………………………………………………………………………./imię i nazwisko/

legitymujący się dokumentem tożsamości ……………………………………………………, /rodzaj, numer, seria/

posługujący się numerem PESEL ………………………………………………………………..,

zamieszkały w ……………………………………………………………………………………………, /aktualny adres/

niniejszym wypowiadam Umowę o korzystanie z karty kredytowej, na podstawie której została wydana karta o następujących danych:

_________________                                         _________________                                     _________________

numer karty kredytowej                                                              data ważności                                                          imię i nazwisko na karcie

 

z zachowaniem okresu wypowiedzenia / w trybie natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia

/niepotrzebne skreślić/

 

_________________                                                                                              _________________

miejscowość, data                                                                                                                                     podpis wypowiadającego

 

POBIERZ W PDF

 

Natychmiastowa rezygnacja z karty kredytowej

Jak widzisz powyżej, rezygnacja z karty kredytowej nie musi odbywać się jedynie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Możesz z niej zrezygnować również w trybie natychmiastowym, bez odczekiwania 30 dni. W takim wypadku istnieje prawdopodobieństwo, że bank naliczy Ci dodatkową opłatę. To jak będzie ona duża zależy od zapisów w Twojej umowie.

Istnieje również możliwość nieodpłatnej natychmiastowej rezygnacji z karty kredytowej, ale tylko w przypadku zmiany warunków umowy przez bank. W tym wypadku instytucja powinna Cię poinformować o zmianie warunków odpowiednio wcześniej, Ty zaś możesz nie zgodzić się na nie i w trybie natychmiastowym zrezygnować z karty kredytowej. Oczywiście tutaj również musisz mieć spłacony limit kredytowy, natomiast plusem jest brak ryzyka nieskutecznej rezygnacji w skutek przerwania biegu wypowiedzenia poprzez użycie karty. W końcu rezygnacja w tym trybie odbywa się bez okresu wypowiedzenia.

Konsekwencje zrezygnowania z karty kredytowej

Tak jak za każdą decyzją finansową, również za rezygnacją z karty kredytowej kryją się pewne konsekwencje. Dobra wiadomość jest taka, że praktycznie wszystkie z nich są pozytywne. Jedynym minusem (w zależności od punktu widzenia) jest brak dostępu do limitu kredytowego, jednak budując dobre nawyki finansowe i regularnie oszczędzając ten pozorny minus może zamienić się na plus, ponieważ nie będziesz posiadał możliwości zadłużenia się pod wpływem impulsu, a zamiast tego będziesz korzystał z oszczędności nie ponosząc przy tym kosztów.

Jedną z konsekwencji związanych z rezygnacji z karty kredytowej jest lepsza zdolność kredytowa. Banki wszelkie limity oceniają jako czynnik obniżający Twoją ocenę wiarygodności kredytowej. Brak karty automatycznie ją poprawi. Warto zatem zastanowić się na rezygnacją z niej w przypadku chęci ubiegania się o istotne finansowe np. w postaci kredytu konsolidacyjnego.

Kolejnym pozytywem rezygnacji z karty kredytowej jest brak ponoszenia wszelkich opłat z nią związanych. Nawet jeżeli nie korzystałeś z limitu i traktowałeś go, jako pewnego rodzaju zabezpieczenie w przypadku niespodziewanego wydatku, to musiałeś ponosić opłaty, które były naliczane każdego miesiąca. Te zaś mogły wynosić nawet (przy szczególnie nieatrakcyjnej ofercie) kilkadziesiąt złotych. Sam przyznasz, że tego typu wydatek ponoszony za możliwość ewentualnego zadłużenia się jest całkowicie zbędny. Oczywiście opłaty nie dotyczą dobrych promocyjnych ofert. Warto tutaj wspomnieć, że jeżeli nawet nie chcesz rezygnować z karty kredytowej, to może warto zamienić ją na bardziej korzystną, tańszą kartę proponowaną przez inny bank?

Rezygnacja z karty kredytowej a przetwarzanie informacji

Rezygnując z karty kredytowej miej świadomość, że dane o tym produkcie będą przetwarzane bez Twojej zgody tylko w przypadku negatywnej historii spłaty. Wynika to z przepisów dotyczących przetwarzania danych przez BIK. W przypadku terminowych spłat potrzebna jest do tego Twoja zgoda. Jeżeli zatem zawsze wywiązywałeś się ze spłaty karty kredytowej rzetelnie, to warto taką zgodę wyrazić, ponieważ będzie to miało bezpośrednie przełożenie na Twoją historię kredytową, dzięki czemu pozytywnie będzie kształtować się Twoja ocena wiarygodności kredytowej w przyszłości. Wyrażając zatem zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania zwiększasz swoje szanse na otrzymanie kredytu w przyszłości. Natomiast brak zgody nie spowoduje, że w przypadku złej historii spłaty Twoje dane nie będą przetwarzane. Dlatego też brak takiej zgody może działać tylko na Twoją niekorzyść.

Warto o tym pamiętać przy rezygnacji z karty kredytowej. Możesz zapytać pracownika banku lub konsultanta, czy udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych przy zawarciu umowy, jeżeli tego nie zrobiłeś, to nic nie stoi na przeszkodzie by taką zgodę wyrazić w momencie rezygnacji. W przypadku wypowiedzenia umowy w sposób listowny możesz dopisać taką zgodę na piśmie, które przesyłasz do banku. Taka klauzula może brzmieć przykładowo:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Biuro Informacji Kredytowej S.A. z siedzibą w Warszawie informacji stanowiących tajemnicę bankową dotyczących niniejszego zobowiązania po jego wygaśnięciu w celu oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego.

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę o kartę kredytową klientowi?

Nie jesteś jedynym podmiotem umowy, który może wypowiedzieć umowę. Bank również może to zrobić, ale nie w każdym momencie. Musi istnieć konkretny powód, aby dana instytucja miała taką możliwość. Takich powodów istnieje kilka i są bezpośrednio powiązane z działaniem klienta lub jego sytuacją finansową.

Bank może wypowiedzieć Ci umowę o kartę kredytową w przypadku:

  • łamania postanowień umowy,
  • podania nieprawdziwych informacji,
  • złożenia fałszywych dokumentów,
  • całkowitej utraty zdolności kredytowej,
  • braku spłaty zadłużenia pomimo wezwania do zapłaty pod rygorem wypowiedzenia umowy,
  • nieużywania karty w określonym okresie (okres zależny od postanowień umowy),
  • wszczętego postępowania egzekucyjnego względem Ciebie,
  • braku aktywacji karty,
  • wycofania karty kredytowej z oferty banku,
  • dostania się karty w niepowołane ręce.

 

O wypowiedzeniu umowy dowiesz się drogą listowną. Bank prześle Ci odpowiedni dokument wypowiadający umowę. W większości przypadków będzie Cię obowiązywał okres wypowiedzenia, co z kolei będzie równoznaczne z obowiązkiem spłacenia całego limitu dostępnego na karcie kredytowej.

 

Karta kredytowa

Santander Consumer Bank - Logo

Okres bezodsetkowy
54 dni

RRSO
11,78%

Opłata za kartę
od 0 zł

SPRAWDŹ

BONUS – Zwrot za wybrane zakupy do 360 zł

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

 

Karta kredytowa

Santander Consumer Bank - Logo

Okres bezodsetkowy
54 dni

RRSO
11,78%

Opłata za kartę
od 0 zł

SPRAWDŹ

BONUS – Zwrot za wybrane zakupy do 360 zł

Rezygnacja z karty kredytowej wasze rozwiązania i doświadczenia:

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments