Sposoby na oszczędzanie – 127 sprawdzonych pomysłów

Rodzina wrzucająca pieniążek do świnki skarbonki

Sposoby na oszczędzanie – 127 sprawdzonych pomysłów
śr: 5 | opinii: 2
Istnieją sposoby na oszczędzanie, dzięki którym uda Ci zgromadzić sporo pieniędzy. W niniejszym artykule prezentujemy 127 porad, dzięki którym zaczniesz gromadzić oszczędności nawet wtedy, gdy myślisz, że nie masz z czego oszczędzać. Wiele osób, które tak sądzi po prostu się myli nie wiedząc, w których aspektach marnotrawią pieniądze. Uwierz nam, oszczędzanie możesz rozpocząć jeszcze dzisiaj. Wystarczy, że sprecyzujesz w których miejscach popełniasz błąd i zmienisz swoje nawyki.

Sposoby na oszczędzanie na rachunkach

Wszelkiego rodzaju rachunki są kosztami stałymi, zatem musisz ponosić je każdego miesiąca. Jeżeli raz znajdziesz sposoby na oszczędzanie na rachunkach, to będziesz mógł stale (przez całe lata) powiększać swoje oszczędności, które do tej pory były pochłaniane przez nieracjonalne korzystanie z prądu, gazu czy mediów.

1) Nie odkręcaj „na maksa” kaloryferów

Ustawianie kaloryferów na maksymalne grzanie jest z reguły bez sensu. W Twoim lokum powinno być ciepło, a nie gorąco. Nie musisz chodzić po mieszkaniu nago. Może w ramach oszczędności warto założyć na siebie koszulkę lub bluzkę?

2) Krótko i intensywnie wietrz mieszkanie

Otwarcie okna na oścież na 5 minut da lepszy efekt wywietrzenia niż jego rozszczelnienie. Ta druga opcja jest nie dość, że mniej efektywna, to również wymusza na Tobie dogrzewanie mieszkania. Lekko uchylone okno w zimę sprawia, że ciężko jest zachować stałą temperaturę i wymusza na Tobie rozkręcanie ogrzewania.

3) Uszczelnij okna

Uszczelnienie okien pozwala zachować ciepło w środku. Mieszkanie nie ochładza się w zimę, ponieważ nie wlatuje do niego zimne powietrze. To z kolei nie wymusza na Tobie dodatkowego ogrzewania mieszkania. Jeżeli chcesz znaleźć sposób na oszczędności na ogrzewaniu, to jest to jedna z priorytetowych rzeczy, które powinieneś sprawdzić.

4) Odsłoń kaloryfery

Kaloryfer powinien ogrzewać powietrze, które rozprzestrzenia się po mieszkaniu. Jeżeli jest schowany za łóżkiem lub szafką mogą być z tym problemy. Efektywne ogrzewanie mieszkania wiąże się z odsłoniętymi kaloryferami. Pamiętaj o tym robiąc przemeblowanie.

5) Wyłącz kaloryfer

Jeżeli masz pokój, z którego rzadko korzystasz możesz wyłączyć w nim grzanie i zamknąć drzwi. Podobnie możesz zrobić z pokojem, który jest środkowy tzn. po jego zewnętrznych ścianach znajdują się ogrzewane pomieszczenia. Zwykle najcieplejsze mieszkania to te, wokół których grzeją sąsiedzi 🙂

6) Telewizor LED zamiast LCD

Jeżeli zamierzasz kupić telewizor i bierzesz pod uwagę oszczędność, to zastanów się nad jego rodzajem. Telewizory LED są podświetlane świetlówkami, z kolei telewizory LCD w ich miejsce posiadają diody, które zużywają mniej energii. Warto zatem zastanowić się na tym drugim rodzajem telewizorów. Niby są droższe, ale jeżeli zamierzasz korzystać z niego przez długie lata, to i tak w ogólnym rozrachunku oszczędzisz.

7) Przestań oglądać telewizor

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na prądzie, zastanów się nad zmianą sposobu spędzania wolnego czasu. Oglądanie telewizji to z reguły zbyteczna i niezbyt ambitna rozrywka, która generuje koszty w postaci zwiększonego zużycia prądu. Zrezygnuj z oglądania telewizji i obniż rachunki za prąd.

8) Wyłączaj z gniazdka nieużywane sprzęty

Dobrym sposobem na oszczędność jest wyłączenie nieużywanych sprzętów elektrycznych z gniazdka. Część osób nie zdaje sobie sprawy, że takie urządzenia również pobierają prąd. Jest to całkowicie zbyteczne. To tak jakbyś powoli wyrzucał drobne kwoty do kosza na śmieci. Co prawda wiele to nie kosztuje, jednak jest bez sensu i szkoda na to pieniędzy.

9) Wyłączaj światło

Proste i oklepane, ale skuteczne. Nie ma lepszej oszczędności na rachunkach za prąd niż ich zwyczajne nie generowanie. Oczywiście nie chodzi o to, abyś funkcjonował przy świeczkach, ale jeżeli nie przebywasz w danym pomieszczeniu, to po co ma się w nim palić światło? Wyłączaj je wszędzie tam, gdzie jest zbędne, a Twoje rachunki się zmniejszą.

10) Zmień żarówki na energooszczędne

Samo ograniczenie korzystania ze światła nie jest wszystkim co możesz zrobić, aby zostawić kilka złotych w swoim portfelu. Możesz dodatkowo wymienić żarówki na takie, które zużywają mniej energii. Faktem jest, że żarówki energooszczędne są droższe, jednak jest to inwestycja, która na pewno się zwróci.

11) Wybieraj sprzęt o wyższej klasie energetycznej

Oznakowanie sprzętów poprzez wskazanie ich klasy energetycznej jest obowiązkiem ustawowym. Za każdym razem, gdy będziesz chciał kupić sprzęt AGD/RTV sprawdź jego klasę energetyczną (przyjmują postać znaku od G do A+++). Jak się domyślasz sprzęt o wysokiej klasie zużywa o wiele mniej energii, niż ten o niskiej. Z reguły nastawiamy się, że zakupiony sprzęt będzie służył nam kilka lat, warto zatem zainwestować i kupić taki, który pozwoli Ci zaoszczędzić.

12) Zainstaluj termostat

Według różnych źródeł odpowiednie ustalanie temperatury w pomieszczeniu może pozwolić użytkownikowi nawet na 30% oszczędności na rachunkach. Warto zatem zastanowić się nad zakupem termostatu. Pozwoli on na efektywne zarządzanie temperaturą w pomieszczeniach i oszczędności np. poprzez obniżenie temperatury w nocy i zwiększenie jej w dzień.

13) Weź prysznic zamiast kąpieli

Dużo osób uwielbia gorące kąpiele i nie przepada za prysznicami. Może warto zmienić to przyzwyczajenie? Każda kąpiel to minimum kilkadziesiąt litrów ciepłej wody niezależnie od tego ile trwa. Szybki prysznic to duża oszczędność. Nawet kilkaset złotych w skali roku!

14) Zainstaluj perlatory do baterii prysznicowej

Prelator to urządzenie, które napowietrza wodę. Dzięki niemu możesz zmniejszyć strumień i mieć podobny efekty, a mniejszy strumień, to mniejsze zużycie wody, które przekłada się na comiesięczny rachunek.

15) Negocjuj cenę z dostawcą energii

Mało osób korzysta z tej możliwości. Skontaktuj się z dostawcą energii i spróbuj negocjować. Urwanie kilku groszy z 1kWh w dłuższej perspektywie może okazać się sporą oszczędnością. Być może wystarczy zmienić taryfę, a nawet jeżeli ma się to skończyć niepowodzeniem, warto spróbować.

16) Zmień dostawcę energii na tańszego

Jeżeli negocjacje nie przynoszą skutku, to zawsze masz możliwość zmiany dostawcy prądu. Pamiętaj, że nie jesteś uzależniony od jednego i możesz go zmienić na tańszego. Przejrzyj ofertę w internecie i skontaktuj się z nowym dostawcą.

17) Zmień stałe łącze internetowe na tańsze

Osoba oszczędna szuka możliwości oszczędności wszędzie. Sprawdź ofertę konkurencji i zmień swoje łącze internetowe na tańsze. Różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami mogą być odczuwalne dla Twojego portfela, a w praktyce nie różnią się między sobą.

18) Zrezygnuj z rozszerzonego pakietu TV

Jesteś pewien, że jesteś zainteresowany wszystkimi programami, które posiadasz w pakiecie TV? Niektóre osoby nie oglądają telewizji w ogóle albo robią to przez 1h dziennie, a i tak mają wykupiony szeroki pakiet programów. Jest to bez sensu. Zadzwoń na infolinię i dobierz pakiet, który spełnia Twoje potrzeby, a nie ten który jest drogi.

19) Zrezygnuj ze zbędnych abonamentów

Przejrzyj wszystkie płatności za usługi, które ponosisz cyklicznie. Być może okaże się, że część z nich jest Ci zbędna lub korzystasz z nich naprawdę sporadycznie. Warto z nich zrezygnować i zaoszczędzone kwoty przelać np. na konto oszczędnościowe.

20) Używany modem zamiast dopłacanie do abonamentu

Za możliwość korzystania z modemu często dopłacasz do abonamentu. Zamiast tego przejrzyj oferty używanych modemów w internecie (np. na olx.pl). Takich ofert jest na prawdę dużo, dzięki czemu używany model możesz kupić za niewielkie pieniądze. Inwestycja, która szybko się zwróci.

21) Zmień operatora komórkowego

Operatorzy komórkowi prześcigają się w promocjach. Te z kolei często są kierowane do nowych klientów. Sprawdź warunki konkurencyjnych operatorów i jeżeli te okażą się bardziej korzystne, to po prostu przejdź do konkurencji. Nie musisz być lojalny w stosunku do operatora. Myśl o sobie.

22) Postaw na e-faktury

Zmiana faktury papierowej na elektroniczną wiąże się z oszczędnością. Zamiast otrzymywać rachunek do skrzynki fizycznej, otrzymasz go w załączniku na maila (zawsze możesz go wydrukować). Dla Ciebie w praktyce bez różnicy, dla Twojego budżetu domowego niekoniecznie.

23) Kup zmywarkę

Ręczne mycie naczyń w dzisiejszych czasach jest nie tylko mało praktyczne i marnuje czas, ale również jest drogie. Zmywarka zużywa mniejszą ilość wody do umycia naczyń, niż Ty robiąc to ręcznie. Kupując zmywarkę oszczędzisz czas i pieniądze (te w końcu się zwrócą). Pamiętaj tylko, aby Twoja zmywarka miała wysoką klasę energetyczną.

24) Nie włączaj częściowo zapełnionej zmywarki

Zmywarka nie dozuje wody na podstawie oszacowanej ilości naczyń wewnątrz niej. Dlatego też, powinieneś ją zapełnić za nim ją włączysz. Jeżeli nastawisz do połowy pełną zmywarkę dwa razy, zużyje ona dwa razy więcej wody, niż gdybyś napełnił ją raz i wówczas nastawił zmywanie.

25) Sprawdź spłuczkę i kran

Powinieneś sprawdzić, czy z Twojej spłuczki i kranów nie cieknie woda. Mówi się, że kropla drąży skałę i to przysłowie znajduje tutaj zastosowanie. Kropelki zmienią się w litry, litry w hektolitry, a finalnie Ty za to zapłacisz. Po co, skoro wystarczy drobna naprawa?

Sposoby na oszczędzanie na jedzeniu

Niektórzy twierdzą, że na jedzeniu nie należy oszczędzać. Według nas nie jest to do końca prawda, ponieważ oszczędność w tym zakresie nie zawsze oznacza odmawianie sobie podstawowych produktów. Można i zdrowo się odżywiać i oszczędzać pieniądze. Wystarczy znaleźć na to odpowiednie sposoby.

26) Pij wodę

Picie wody jest po pierwsze zdrowe, a po drugie tłumi apetyt. Może warto odstawić trochę kalorii, nawodnić się i przy tym zaoszczędzić pieniądze?

27) Kup filtr do kranu

W Polsce w kranach mamy wodę zdatną do picia. Jeżeli w pełni nie ufasz wodzie ze swojego kranu, to zawsze możesz założyć filtr. Nie ma sensu kupowania wody w butelkach i płacenie za nią, skoro o wiele tańsza jest w Twoim kranie. Pomyśl, jeżeli wydajesz 3 zł dziennie na wodę, to rocznie jest to prawie 1100 zł, zaś filtr kosztuje około 40 zł. O oszczędnościach myśl w długiej perspektywie.

28) Przejdź na dietę

Wiele osób myśli, że diety są drogie, zaś w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Będąc na diecie kupujesz określone produkty, a nie te, na które masz ochotę. Nie możesz na niej podjadać, nie kupujesz fastfoodów, batoników i puszek z napojami gazowanymi. W ogólnym rozrachunku przejście na dietę opłaci Ci się nie tylko pod względem finansowym, ale również, a może przede wszystkim, zdrowotnym.

29) Nie jedz na mieście

Nie jedz na mieście lub znacząco je ogranicz. Robiąc jedzenie samemu wydajesz pieniądze tylko na składniki. Gdy zamawiasz na mieście płacisz za składniki, przygotowanie oraz zysk restauracji. W rzeczywistości obiad z własnej kuchni dla 4-osobowej rodziny wyniesie mniej więcej tyle, ile jeden obiad na mieście.

30) Umawiaj się na kolacje w domu zamiast na mieście

Powyższe może mieć zastosowanie również przy okazji spotkań towarzyskich. Jeżeli nie chcesz cały czas odmawiać wyjść ze znajomymi, to może warto ich zaprosić do siebie lub zaproponować spotkanie u kogoś w domu. „Domówka” na pewno wyniesie Cię mniej, niż rozrywka w centrum miasta.

31) Zamrażaj żywność

Zdarza się, że nie wszystko co kupiłeś jesteś w stanie zjeść. W takim przypadku warto zacząć zamrażanie żywności. Pozwoli to na przedłużenie zdatności produktów do spożycia, a Tobie na rzadsze zakupy.

32) Nie wyrzucaj jedzenia

Już wiesz, że możesz je zamrozić, jednak nie wszystkie produkty są do tego zdatne. Warto zatem planować swoje zakupy i kupować jedynie to, co rzeczywiście jest Ci potrzebne. Wyrzucając jedzenie do kosza, wyrzucasz pieniądze. Czy stać Cię na to by pozbywać się pieniędzy?

33) Kupuj sezonowe warzywa i owoce

Jedzenie warzyw i owoców jest zdrowe, ale to zapewne wiesz. Pytanie, które się rodzi, to czy dostosowujesz ich zakup do sezonu, który obecnie panuje? Jeśli nie, to pora to zmienić. Z reguły sezonowe warzywa i owoce są tańsze, niż w innych okresach. Dostosuj zatem swoje preferencje zakupowe do aktualnie panujących cen.

34) Hoduj swoje warzywa

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu z ogródkiem, to zastanów się na posadzeniem swoich warzyw. Po pierwsze będziesz mieć pewność, że są zdrowe i niepryskane. Po drugie zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ nie ma możliwości aby kupić warzywa taniej niż ich nasiona.

35) Hoduj zioła

Do hodowania własnych ziół nie potrzebujesz ogródka. Wystarczy doniczka, ziemia i miejsce na parapecie.

36) Rób przetwory

Robienie własnych dżemów, syropów i przecierów wiąże się z kosztem, jednak odbijesz ten koszt w zimę, gdy nie będziesz musiała kupować gotowych produktów. Zejdziesz do piwnicy, zamiast iść do sklepu wydawać pieniądze.

Sposoby na oszczędzanie na bankowości

Nieracjonalne korzystanie z produktów bankowych mogą stale uszczuplać Twój budżet. Drobne kwoty, z którymi się nie liczysz mogą zamienić się w setki złotych w dłuższym okresie. Warto wiedzieć, jakie są sposoby na oszczędzanie na produktach bankowych i zwiększać swoje oszczędności. Osoby dobrze poinformowane w tym zakresie nie tylko nie ponoszą zbędnych kosztów, ale także na nich zarabiają.

37) Zmień konta bankowe na promocyjne

Jeżeli posiadasz konto osobiste, za które ponosisz opłaty, to powinieneś zainteresować się ofertą banków konkurencyjnych i zmienić swój rachunek na darmowy. Powinieneś również wiedzieć, że banki walczą o klienta i często zdarza się, że aby go przyciągnąć oferują różnego rodzaju promocje np. kilkaset złotych za założenie konta! Niektóre osoby śledzą tego typu promocje i regularnie na nich zarabiają. Jeżeli chcesz do nich dołączyć zapisz się na nasz newsletter, a będziesz otrzymywał informacje na bieżąco.

38) Zamknij nieużywane konta bankowe

Przypomnij sobie, czy posiadasz rachunek bankowy, którego nie używasz. Często brak opłat jest związany ze spełnieniem odpowiednich warunków, takich jak wpływy czy płatności kartą. Jeżeli posiadasz nieaktywny rachunek, opłaty prawdopodobnie się naliczają. Po kilku latach możesz być bardzo zdziwiony, gdy będziesz musiał zapłacić kilkaset złotych za coś, co całkowicie nie było Ci potrzebne.

39) Trzymaj się terminów spłaty karty kredytowej

Korzystanie i dostęp do środków znajdujących się na karcie kredytowej często może być bezpłatny, o ile z regulowaniem należności mieścisz się w tzw. okresie bezodsetkowym. Jeżeli tego nie zrobisz będziesz musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami.

40) Negocjuj odsetki na karcie kredytowej

Każdy produkt można negocjować, co nie oznacza, że negocjacje będą skuteczne. Jeżeli widzisz, że Twoja karta kredytowa jest wysoko oprocentowana, postaraj się renegocjować warunki z instytucją, która Ci kartę wydawała. W przypadku, gdy okaże się to nie możliwe, zmień kartę kredytową na bardziej korzystną.

41) Zmień kartę kredytową na promocyjną

Banki rywalizując o klienta prześcigają się w nowych pomysłach na jego przyciągnięcie. Co raz częściej pojawiają się karty kredytowe, które poza atrakcyjnymi warunkami proponują różne „bonusy”. Może to być zwrot za paliwo, punkty, które możesz wykorzystać w określonym sklepie, bony zakupowe lub pieniądze.

42) Zrezygnuj z karty kredytowej

Najlepiej będzie jednak, jeśli zrezygnujesz z karty kredytowej całkowicie. Jej brak oznacza, że nie będziesz miał „źródełka”, z którego będziesz mógł pożyczać pieniądze, a co za tym idzie nie będziesz ponosił kosztów z tym związanych. W dodatku posiadając dostęp do gotówki możesz nieświadomie robić większe zakupy. Jeżeli chcesz czuć się naprawdę bezpiecznie oszczędź odpowiednią kwotę i nie licz na finansowanie zewnętrzne.

43) Negocjuj warunki kredytu

Mniejsza marża lub oprocentowanie jest możliwe. Warto spróbować negocjować warunki przed podpisaniem umowy kredytowej. Czym większy kredyt, tym większe możliwości negocjowania warunków. Negocjacje mogą być szczególnie istotne w przypadku kredytu hipotecznego, który jest zobowiązaniem na długie lata.

44) Nadpłacaj kredyt

Nie ma lepszej inwestycji, niż nadpłacanie kredytu. Oszczędzając pieniądze na lokacie zarobisz jedynie 2-3%, zaś każda kwota nadpłacona, to oszczędności w wysokości obecnego oprocentowania Twojego kredytu!

45) Skonsoliduj kredyty

Skonsolidowanie kredytów za pomocą kredytu konsolidacyjnego lub pożyczki oddłużeniowej, może znacząco poprawić płynność finansową każdej rodziny. W dłuższej perspektywie ogólny koszt kredytu będzie wyższy, ponieważ konsolidacja również będzie Cię kosztowała, jednak niektórym osobom może umożliwić oszczędzanie np. na poduszkę finansową.

46) Porównuj kredyty

Każdy kredytodawca sugeruje, że jego kredyt jest najbardziej atrakcyjny. Rzadko kiedy jest to zgodne z prawdą. Dlatego też, warto solidnie zaangażować się w etap wyboru odpowiedniej oferty kredytowej. Możesz samemu porównać kredyty lub skorzystać z gotowych rankingów (są dostępne w menu).

47) Porównuj pożyczki

W pierwszej kolejności znacznie taniej jest skorzystać z oferty banków niż firm pożyczkowych. Nie każdy jednak spełnia oczekiwania banków. Jeżeli należysz do jednej z tych osób i zamierzasz starać się o pożyczkę na raty lub chwilówkę, to również warto wybrać najtańszą z możliwych opcji.

48) Spłacaj kredyt w walucie i wymieniaj ją w kantorze online

Jeżeli posiadasz kredyt w innej walucie niż złoty, to możesz spłacać raty w tej samej walucie,w której wziąłeś kredyt. Banki często narzucają niekorzystny spread, a oczywiście osoby nieliczące się ze swoimi funduszami przystają na takie warunki. Warto jednak, abyś zamienił zarobione złotówki na walutę spłaty po korzystnej cenie, a tą znajdziesz w kantorach internetowych.

49) Korzystaj z moneyback

Moneyback to zwrot wydatków za płatności kartą. Innymi słowy bank odda Ci od 1-5% (w zależności od oferty) kwoty, którą wydasz za pomocą karty płatniczej. To tak, jakbyś z automatu obniżył cenę produktów, które kupujesz! Co prawda nie jest to fortuna, jednak oszczędzanie nawet niewielkich kwot jest zasadne i zauważalne w dłuższej perspektywie.

Sposoby na oszczędzanie na komunikacji i samochodzie

Nieumiejętne korzystanie z samochodu może być workiem bez dna, w który ciągle będziesz wkładał pieniądze. Naucz się oszczędzać na komunikacji i samochodzie, sprawdź sposoby, które Ci to umożliwią i nie ponoś zbędnych kosztów. Zamiast nich gromadź oszczędności na wyższe cele.

50) Wymień filtr powietrza

Zanieczyszczony filtr powietrza ma bezpośredni związek z dużym spalaniem. Wymiana filtra spowoduje, że zaoszczędzić nawet kilka procent środków (według różnych źródeł 6-9%), które wydajesz na paliwo. Filtr możesz również wyczyścić. Nie jest to specjalnie trudne i czasochłonne zajęcie. W dodatku możesz to zrobić samemu przy pomocy filmów instruktażowych, które możesz znaleźć w internecie. Poświeć parę minut i zaoszczędź sporo pieniędzy.

51) Kontroluj ciśnienie w oponach

Odpowiednie ciśnienie w oponach to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również spora oszczędność. Opony nieodpowiednio napompowane posiadają większy opór podczas toczenia, a zatem potrzebują więcej energii, która pochodzi z paliwa. Jeżeli o to zadbasz, to mniej spalisz i mniej zapłacisz za tą samą drogę.

52) Znajdź tańsze ubezpieczenie

Za każdym razem, gdy kończy Ci się okres ubezpieczenia samochodu, powinieneś sprawdzić oferty konkurencji. Możesz to zrobić choćby za pomocą porównywarki OC lub wybrać się do punktu ubezpieczeń. W obu przypadkach porównanie ofert będzie bezpłatne, a Ty możesz zyskać nawet kilkaset złotych rocznie!

53) Płać jednorazowo za ubezpieczenie

Bardzo często rozbicie ubezpieczenia na raty może podwyższyć łączną sumę ceny polisy. Jeżeli stać Cię aby ponieść ją jednorazowo, to nie rozbijaj płatności na raty dla własnego komfortu psychicznego. Spojrzenie na płatność z perspektywy długoterminowej utwierdzi Cię w przekonaniu, że nie warto przepłacać za coś, co można mieć w mniejszej cenie.

54) Kup niezawodny samochód

Nie ma gorszego drenażu portfela niż ciągle psujące się auto. Koszty mechanika mogą być naprawdę spore i jeśli występują często mogą poważnie wpłynąć na finanse. Kupując samochód postaw na uznany model, który dokładnie sprawdzisz przed zakupem.

55) Kup używany samochód

W momencie wyjechania nowym autem z salonu traci ono automatycznie na wartości około 10%. Z każdym kolejnym rokiem cena, za którą mógłbyś sprzedać swój samochód będzie drastycznie spadać. Zamiast nowego modelu znacznie korzystniej dla Twoich finansów będzie, jeśli postawisz na kilkuletni samochód w dobrym stanie technicznym.

56) Zainstaluj LPG

Jeżeli dużo jeździsz samochodem, to poważnie zastanów się nad instalacją gazu. Jest on z reguły tańszy o 60% od benzyny, a spalanie niedużo większe. Instalacja z pewnością się zwróci z nawiązką. Jeżeli jesteś na etapie zakupu samochodu, to może powinieneś kupić taki, który już posiada zainstalowane LPG?

57) Jedź stałą i nie zbyt szybką prędkością

Wszystkie testy pokazują, że taki sposób jazdy powoduje najmniejsze spalanie. Pamiętaj o tym, gdy będziesz jechał do miejsca, do którego wcale się nie śpieszysz. Niektórzy ludzie mają po prostu ciężką nogę i niestety muszą za to płacić.

58) Nie jeździj na rezerwie

Niektórzy twierdzą, że lżejszy samochód mniej spala, zatem tankują mało i jeżdżą z ciągle zapaloną rezerwą. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ jest to bardzo szkodliwe dla układu paliwowego. Różnica w spalaniu może być minimalna (o ile w ogóle będzie), zaś z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że taka jazda doprowadzi Twój samochód do mechanika, za którego będziesz musiał sporo zapłacić.

59) Unikaj płatnych odcinków

Skoro możesz dojechać do miejsca docelowego trasą, za którą nie będziesz musiał zapłacić, dlaczego miałbyś z tego nie skorzystać? W Polsce odcinki płatne są naprawdę drogie w stosunku do średniej pensji. Jeżeli nie zależy Ci na czasie, znajdź trasę, którą będziesz mógł pokonać za darmo.

60) Poruszaj się na skróty

Krótsza trasa to mniej kilometrów, które musisz pokonać, a to z kolei oszczędność na paliwie. Czasami poruszamy się pewnymi trasami z przyzwyczajenia i nie zdajemy sobie sprawy, że istnieje krótsza droga do danego miejsca.

61) Postaw na wspólną jazdę i dzielenie kosztów

Być może w bliskiej okolicy masz współpracownika, który również jeździ samochodem do pracy. Dogadaj się z nim i jeździjcie na zmianę. Pozwoli to oszczędzić 50% na dojazdach. Taką samą taktykę możesz zastosować przy dłuższych trasach. Wystarczy, że skorzystać z BlaBlaCar.

62) Przesiądź się do komunikacji miejskiej

Komunikacja miejska jest o wiele tańsza niż przemieszczanie się samochodem. Często jest mniej wygodna i dojazd może trwać dłużej, jeżeli jednak szukasz sposobu na oszczędzanie, przesiadka do komunikacji będzie dobrym pomysłem.

63) Kup bilet miesięczny

Jeżeli już zdecydowałeś się, że Twoim głównym środkiem transportu będzie komunikacja miejska, to jeździj nią w taki sposób, aby jak najmniej zapłacić. Kup kartę miejską lub bilet miesięczny. Będzie to duża oszczędność w stosunku do jazdy samochodem czy kupowania jednorazowych biletów.

64) Dojeżdżaj na rowerze

Możesz nic nie wydać na komunikację, jeśli przesiądziesz się na rower. Oczywiście zrób to tylko wtedy, jeżeli jest to możliwe. Oszczędzisz całkiem sporo pieniędzy i zyskasz kondycję.

65) Myjnia ręczna zamiast automatycznej

Automatyczna myjnia jest znacznie wygodniejsza, ale jest też droższa. Umycie auta w myjni ręcznej nie jest ani skomplikowane, ani szczególnie męczące, natomiast jest na pewno tańsze.

66) Myj auto samemu zamiast korzystać z myjni

Jeżeli mieszkasz w domu i posiadasz szlauch ogrodowy auto może umyć samemu. Zakupione środki czystości starczą Ci na wiele użyć. Pomyśl, jeżeli wydajesz 15 zł tygodniowo na mycie samochodu, to wydajesz prawie 800 zł rocznie na samo mycie auta. Te pieniądze mogą zostać w Twojej kieszeni.

Sposoby na oszczędzanie na odzieży

To prawda, że ludzie oceniają nas po wyglądzie, ale nie musisz wydawać setek złotych na ubrania, aby dobrze i modnie wyglądać. Poniższe sposoby na oszczędzanie na odzieży pozwolą Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy.

67) Sprzedaj nieużywaną odzież

Na pewno posiadasz dobre ubrania, które od dłuższego czasu zalegają w szafie. Może warto zrobić w niej miejsce? Wystaw ubrania na portalach ogłoszeniowych jak OLX. Jeżeli cena będzie odpowiednia, to możesz się zaskoczyć zainteresowaniem sporej liczby osób. Zysk nie musi być duży, ale zyskasz trochę oszczędności i miejsce w szafie.

68) Kupuj ubrania dobrej jakości

Dobra jakość ubrań pozwoli na ich dłuższy żywot. Słabej jakości odzież szybko się psuje, pęka, czy rozciąga w praniu. Nie warto kupować ubrań, które po kilku użyciach będą się nadawać do wyrzucenia. Co istotne, jakość nie zawsze musi być droga. Wystarczy wiedzieć, gdzie kupować.

69) Kupuj w outletach

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, dla którego powinieneś je omijać. Skoro można kupić daną rzecz taniej, to warto z tego skorzystać. Tym bardziej, że w outletach znajdziesz produkty wysokiej jakości o obniżonych cenach.

70) Kupuj w lumpeksach

Nie ma co się wstydzić kupować używane ciuchy. Jeżeli trafisz na odpowiednią dostawę możesz kupić ubrania znanych producentów, które nie posiadają oznak użytkowania! Spodnie wranglera za 5zł, koszulka lacosty za 3zł, to jak najbardziej możliwe.

71) Korzystaj z wyprzedaży

Wyprzedaż końcówki kolekcji czy okres promocji, to idealny moment aby uzupełnić swoją garderobę. Nie ma najmniejszej potrzeby aby kupować drogo ubrania, tylko dlatego że wpadły Ci w oko. Lepiej poczekać na promocje lub takową upolować.

72) Naprawiaj odzież

Szanuj swoje ubrania, a jeżeli się zepsują to je napraw. W dzisiejszych czasach ludzie wyrzucają rzeczy zamiast naprawiać. Nie ma sensu wyrzucać koszuli, tylko dlatego że urwał się od niej guzik. Zawsze możesz go przyszyć. W przypadku napraw, których nie możesz zrobić sam, warto abyś policzył, czy bardziej opłaca się kupić nowe ubrania czy oddać je do krawca.

73) Nie przywiązuj się do marki

Część ludzi chcąc podwyższyć swój status w oczach innych, kupują jedynie drogie i markowe ubrania. Nie jest to raczej dobry sposób na oszczędność. Lepiej będzie, jeżeli nie będziesz przywiązywał wagi do marki. Ubrania znanych producentów często niczym nie różnią się od ich odpowiedników, oczywiście poza ceną.

74) Ogól zmechacone ubranie zamiast je wyrzucać

Niektóre ubrania mają to do siebie, że się mechacą. W prosty sposób, za pomocą zwykłej maszynki do golenia, możesz je ogolić. Po takim zabiegu zmechacenie zniknie, a Tobie ostanie się parę złotych w portfelu.

Sposoby na oszczędzanie na zakupach

Przeciętna osoba najwięcej pieniędzy wydaje na różnego rodzaju zakupy. To tutaj masz największe pole do popisu na płaszczyźnie potencjalnych oszczędności. Sposobów na oszczędzanie na zakupach jest naprawdę dużo. Pytanie brzmi, czy umiesz powstrzymać konsumpcjonizm i postawić na rozsądne trzymanie się ustalonych zasad? Jeśli tak, to Twoje oszczędności będą rosły. Wystarczy, że wdrożysz niektóre z poniższych pomysłów.

75) Wymieniaj element a nie cały sprzęt

Zepsuła Ci pralka lub komputer? Nie wyrzucaj sprzętu i nie kupuj nowego. Lepiej oddać go do naprawy. Bardzo często wystarczy wymienić jeden element, aby dalej działał bez zarzutu. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie.

76) Trzymaj się budżetu domowego

Budżet domowy jest podstawą mądrego gospodarowania swoimi finansami. Dobrze zaplanowany, a następnie realizowany budżet domowy zapewni Ci bezpieczeństwo i oszczędności nawet wtedy, gdy myślisz, że ich zgromadzenie leży poza Twoim zasięgiem.

77) Trzymaj się listy zakupów

Przed pójściem na zakupy przygotuj dokładną listę. Dzięki temu kupisz to co jest Ci potrzebne i nie będziesz wydawać pieniędzy na rzeczy całkowicie zbędne. Towary w supermarketach są ustawiane w taki sposób, aby jak najbardziej nakłonić Cię do ich kupna. Sprecyzowana lista zakupów pozwoli Ci na oszczędności.

78) Nie kupuj dzieciom rzeczy, który nie potrzebują

Niektóre osoby obdarowują swoje dzieci tym, czego same nie miały w dzieciństwie. Tak naprawdę większość rzeczy, szczególnie tych drogich, jest im całkowicie zbędna. Mogą się dobrze bawić bez nich, wystarczy trochę wyobraźni. Najnowsza i najdroższa zabawka i tak w końcu zostanie rzucona w kąt.

79) Kupuj solidne rzeczy a nie tanie

Oszczędnego nie stać, aby tanio kupować. Przy zakupie rzeczy, które powinny posłużyć dłuższy okres, postaw na jakość. Solidnie wykonana rzecz często jest nieco droższa od jej mniej trwałego odpowiednika. Warto ją kupić i z niej korzystać przez długi czas, niż co chwilę kupować tanie zamienniki. W ogólnym rozrachunku może się to okazać o wiele tańsze.

80) Kupuj tylko to, co jest Ci potrzebne

Osoba, która chce oszczędzać pieniądze powinna wystrzegać się kupowania niepotrzebnych rzeczy. Postaraj się określić priorytety i nie wydawać pieniędzy tylko dlatego, że je masz. Zbędne rzeczy i produkty, które kupujesz pod wpływem emocji również kosztują. Pieniądze, które na nie wydasz bezpośrednio zmniejszają sumę Twoich ewentualnych oszczędności.

81) Korzystaj z promocji

Robiąc zakupy staraj się korzystać z promocji. Często zdarza się, że kupując kilka sztuk zapłacisz sporo mniej niż za pojedynczą sztukę. Takie rozwiązanie może być opłacalne szczególnie, gdy robisz zakupy dla całe rodziny. Przy korzystaniu z promocji nie daj złapać się w pułapkę kupując przecenioną rzecz, która nie jest Ci potrzebna.

82) Rób zakupy poza okresem świątecznym

Przygotowując się do świąt warto zrobić zakupy odpowiednio wcześniej. Z reguły w okresie tuż przed świętami ceny nieznacznie rosną. Biorąc pod uwagę, że zakupy świąteczne są znacznie większe niż te „standardowe” może się okazać, że sporo przepłacisz.

83) Zastanów się za nim kupisz

Chwila zastanowienia, czy dana rzecz jest Ci rzeczywiście potrzebna może okazać się dobrym sposobem na oszczędzenie pieniędzy. Znaczna część rzeczy kupowanych przez ludzi nie jest im do niczego potrzebna. Szczególnie warto się zastanowić przed zakupem rzeczy o większej wartości.

84) Kupuj opakowania rodzinne

Opakowania rodzinne lub XXL są znacząco bardziej opłacalne. Biorąc pod uwagę stosunek ilości danego produktu do ceny, duże opakowania zawsze będą bardziej opłacalne niezależnie od tego czy mówimy o jajkach, parówkach czy napojach gazowanych. Uważaj jednak, aby nie kupować tylko po to, aby później niezjedzone jedzenie wylądowało w koszu.

85) Zbieraj kupony

Warto korzystać z różnego rodzaju promocji polegających na zbieraniu kuponów. Zazwyczaj po zebraniu odpowiedniej ich ilości możesz dostać zniżkę lub jakiś produkt gratis. Skoro i tak robisz w danym miejscu zakupy, to może warto, abyś skorzystał z takiej możliwości?

86) Kawa z termosu a nie z kawiarni

Pijesz kawę w kawiarni lub bierzesz ją na wynos? Pijesz 2-3 takie kawy dziennie? Zastanów się, czy nie będzie taniej, jeżeli zaparzoną kawę weźmiesz ze sobą do termosu. Kawa na mieście to minimum 6 zł, zaś zaparzona samodzielnie to zaledwie kilkadziesiąt groszy. Zakładając, że kupujesz 1 kawę dziennie tylko w dni robocze (jest ich ok. 250 w roku) i przepłacasz na każdej 5 zł, to rocznie przepłacasz 1250zł. Te pieniądze można zaoszczędzić.

87) Rób jedzenie do pracy

Zrobienie sobie obiadu dzień wcześniej nie jest skomplikowane i nie musi trwać długo, natomiast jest dużą oszczędnością w stosunku do zakupu obiadu w stołówce pracowniczej lub u tzw. „pana kanapki”. Rób sobie jedzenie do pracy i oszczędzaj w ten sposób pieniądze.

88) Pamiętaj o śniadaniu

Zjedzenie wartościowego śniadania jest istotne nie tylko ze względu na zdrowie, ale również ze względu na finanse. Ograniczysz w ten sposób kupowanie jedzenia na mieście. Domowe śniadanie jest tanie i w zależności od preferencji może być również zdrowsze.

89) Rób zakupy spożywcze będąc nasyconym

Według badań osoby robiące zakupy, które są głodne, kupują więcej przez co wydają więcej pieniędzy. Jeżeli wybierasz się na zakupy przegryźć coś wcześniej. W ten sposób zmniejszysz szanse, że skuszą Cię rzeczy, które są Ci zbędne.

90) Kupując przez internet porównuj ceny

Za nim kupisz produkt w konkretnym sklepie internetowym warto porównać jego cenę w innych sklepach. Nie musisz w tym celu przeczesywać całego internetu. Wystarczy, że skorzystać, z którejś z popularnych porównywarek cenowych.

91) Nie kupuj impulsywnie

Kupowanie pod wpływem impulsu emocjonalnego z reguły nie jest mądre. Za nim rzeczywiście zdecydujesz się kupić coś na co się „napaliłeś”, w pierwszej kolejności prześpij się z tą decyzją. Być może następnego dnia okaże się, że dana rzecz nie jest Ci wcale potrzebna do szczęścia.

92) Sprawdź wagę produktu

Porównuj nie tylko cenę danych produktów spożywczych, ale również ich wagę. Pozornie tańszy produkt może nie być wcale tak opłacalny, gdy weźmiesz pod uwagę jego ciężar. Co z tego, że kupisz produkt o 10% tańszy, gdy jego waga będzie o 20% mniejsza.

93) Negocjuj za nim kupisz

Negocjuj zawsze wtedy, gdy jest to możliwe. Oczywiście nie ma możliwości negocjacji przy produktach spożywczych, jednak możesz pokusić się o negocjacje w przypadku zakupu samochodu czy sprzętu AGD/RTV.

94) Nie przepłacaj za sprzęt elektroniczny

Sprecyzuj czego oczekujesz od danego sprzętu i nie kupuj lepszego tylko dlatego, że taki Ci polecono. Nie ma sensu kupować bardzo drogiego i nowoczesnego laptopa, gdy służy Ci on wyłącznie do serfowania po internecie.

Sposoby na oszczędzanie na urodzie i zdrowiu

Każdy chce być piękny i zdrowy. Często jednak sami działamy destruktywnie na nasze zdrowie i urodę, w dodatku ponosimy tego koszty. Zamiast oddawać się używkom, może warto pomyśleć o darmowej aktywności, która pozytywnie wpłynie na Twój organizm? Nie musisz też zostawiać tysięcy złotych u fryzjerów i kosmetyczek, aby dobrze wyglądać. Poznaj sposoby na oszczędzanie i zdrowe życie.

95) Rzuć palenie

Zyskasz zdrowie i pieniądze. Obecnie papierosy kosztują ok. 15 zł za paczkę. Paląc 1 dziennie, przepalasz rocznie prawie 5,5 tyś złotych, czy solidne 2 tygodniowe wakacje. Zastanów się jakie masz korzyści z palenia. Prawdopodobnie żadnych nie znajdziesz, dlatego jeżeli nawet nie troszczysz się o zdrowie, rzuć papierosy dla swoich finansów.

96) Nie pij alkoholu

Sytuacja podobna jak w przypadku papierosów. Naucz bawić się na trzeźwo i oszczędź pieniądze. Nie chodzi nawet o sam fakt ponoszenia kosztów alkoholu, ale również o to, że większość ludzi pod wpływem alkoholu ma luźniejszy stosunek do finansów. Łatwiej wydaje się pieniądze pod wpływem.

97) Obetnij samemu włosy

Jeżeli nie masz na głowie jakiejś specjalnej fryzury, włosy możesz obciąć samemu. Nie tyczy się to jedynie panów, którzy golą się na łyso, ale również wszystkich innych. Panie mogą poprosić swojego partnera o obcięcie końcówek. Nie jest to specjalnie skomplikowana czynność, a w dłuższym okresie umożliwia zaoszczędzenie pokaźnych sum.

98) Nie gol się elektryczną maszynką

Golenie twarzy elektryczną maszynką może być mało opłacalne w stosunku do golenia się jednorazówkami. Elektryczne maszynki z reguły przestają działać po około 2 latach, a wiążą się z dużym jednorazowym wydatkiem. Natomiast kupno „jednorazówek” np. w 12-paku kosztuje kilka złotych. W dodatku odpowiednie użytkowanie powoduje, że maszynką jednorazową możesz ogolić się kilka razy.

99) Zrób domową siłownie

Jeżeli posiadasz w domu miejsce, to może warto kupić używany sprzęt i zrobić sobie domową siłownie? Określ jakie ćwiczenia wykonujesz i co Ci jest potrzebne. Za używane hantle, ławeczkę, gryf i stojaki wydasz maksymalnie kilkaset złotych. Rezygnując z karnetu na siłownie inwestycja zwróci Ci się po kilku miesiącach.

100) Biegaj na dworze a nie w fitness klubie

Niektórzy uczęszczają do klubów fitness tylko po to aby pobiegać na bieżni. Czy nie można pobiegać w parku albo w lesie? Oczywiście, że można i to za darmo!

101) Zrób to sama zamiast korzystać z usług kosmetycznych

Czy naprawdę za każdym razem, gdy chcesz pomalować paznokcie musisz korzystać z usług kosmetyczki? Bardzo często kobiety traktują wizytę u kosmetyczki jako pewnego rodzaju konieczność. Nie zawsze jest to potrzebne. Większość rzeczy, które robią kosmetyczki możesz zrobić sama.

102) Nie upiększaj się na siłę

Przesadne upiększanie nie jest wskazane. Warto postawić na naturalność, tym bardziej, że większość mężczyzn ją woli. Upiększanie i poprawianie cech swojego wyglądu, które tego nie potrzebują jest marnowaniem pieniędzy.

Sposoby na oszczędzanie na rozrywce

Aby dobrze się bawić nie musisz wydawać worków pieniędzy. Istnieją sposoby, które nie dość, że zagwarantują Ci rozrywkę, to w dodatku pozwolą Ci na niej oszczędzić. Musisz jedynie je poznać i wdrożyć w życie.

103) Nie zmuszaj dzieci do drogiej rozrywki

Kiedyś w dzieciństwie, aby dobrze się bawić wystarczyło mieć patyk, kałużę i kolegów z osiedla. Dzisiaj rodzice zmuszają dzieci do drogich rozrywek. Często są one zbędę i nie powodują większej frajdy niż tradycyjne rozrywki. Nie ma sensu wydawania pieniędzy na coś, bez czego również można się dobrze bawić.

104) Nie płać składek za zbędne członkostwa

Być może należysz do koła lub  klubu (kulinarnego, wędkarskiego, sportowego), w którym już dawno się nie udzielasz, a mimo to ciągle płacisz składki. Zastanów się nad wypisaniem z niego. Skoro nie korzystasz, to jaki jest sens płacenia za członkostwo?

105) Szukaj taniej lub darmowej rozrywki

Wiele rozrywek jest bardzo tanich lub są za darmo. Zainteresujesz się wydarzeniami w Twoim mieście, uprawiaj sport, chodź na koncerty plenerowe. Być może nie wiesz, że rozrywkę można mieć za darmo bo wcześniej szukałeś jedynie tej płatnej.

106) Zorganizuj tanie wakacje

Wakacje nie muszą być drogie. Sprawdź najtańsze noclegi, w których znajduje się kuchnia (dzięki temu nie będziesz musiał jeść w restauracjach), szukaj tanich biletów i oszczędzaj dobrze się bawiąc.

107) Sam zaplanuj wakacje zamiast korzystać z biur podróży

Planowanie wakacji samemu jest tańsze niż korzystanie z biur podróży, te w końcu muszą zarabiać. Nie pozwól by zarabiały na Tobie. Samemu możesz kupić bilety, zarezerwować hotel i inne kwestie związane z podróżą. Jeżeli zrobisz to rozsądnie, to ogólny koszt Twoich wakacji będzie niższy.

108) Kino tylko w dni robocze

Na pewno zwróciłeś uwagę, że ceny biletów do kina są najwyższe w weekendy. Wolne dni możesz spędzić w inny sposób, a film na który czekałeś możesz obejrzeć po pracy.

109) Tanie loty zamiast drogich

Staraj się znajdować loty w ofercie tanich linii lotniczych. Sprawdzając Wizzair i Ryanair, oszczędności mogą iść w setki złotych.

110) Zamiast kupować książkę wypożycz ją z biblioteki

Książka, którą przeczytasz raz z reguły ląduje na regale i więcej do niej nie zaglądasz. Zamiast tego możesz wypożyczyć książkę z biblioteki, przeczytać ją, a następnie oddać. Czytanie książek to fajne hobby, na które nie musisz wydawać pieniędzy.

111) Czytaj e-booki

E-booki są znacznie tańsze od książek papierowych i zawierają tą samą treść. Przeczytanie książki w wersji elektronicznej pozwoli Ci oszczędzić nawet 60% kwoty, którą wydałbyś na tradycyjną książkę.

112) Sprzedaj gry, które przeszedłeś lub Ci się znudziły

Jeżeli jesteś graczem i przeszedłeś daną grę lub po prostu Ci się znudziła, to zamiast odkładać ją na półkę aby się kurzyła, sprzedaj ją. Dobrym pomysłem będzie zrobienie zdjęć i wystawienie jej na portalu ogłoszeniowym. Jeżeli nie jest stara, a cena będzie rozsądna, to powinna szybko się sprzedać.

113) Kupuj używane gry

W jakim celu kupujesz gry prosto ze sklepu? Na pewno po to, aby po prostu pograć. Pytanie, czy ta gra musi być nowa? Jednym ze sposobów na oszczędzanie będzie kupowanie używanych gier, a gdy się znudzą znowu możesz je odsprzedać. Dzięki temu będziesz grał w gry za parę złotych lub za darmo.

Sposoby na oszczędzanie na co dzień

Każdego dnia stoisz przed wyborem wydania lub oszczędzenia pieniędzy. W życiu nie chodzi o to, aby żyć jak asceta, ale nierozsądnym jest wydawanie pieniędzy tam, gdzie nie trzeba tego robić. Kontroluj swoje finanse każdego dnia i wdrażaj efektywne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

114) Oryginalne prezenty zamiast drogich

Zamiast kupować coś drogiego możesz postawić na kreatywność. Znajdź prezent, który pasuje do solenizanta, wiąże się z jakąś historią lub zrób coś samemu. Wyróżnij się prezentem oryginalnym, a nie drogim.

115) Sprzedaj wszelkie rzeczy, których nie potrzebujesz

Przejrzyj swoje szafy i piwnice. Zrób listę rzeczy, które rzeczywiście są zbędne, a które mogą nieść jakąś wartość dla innych ludzi. Możesz być w posiadaniu rzeczy, które mogą być nie lada gratką dla kolekcjonera. Sprzedaj je, a pieniądze z ich sprzedaży dorzuć do swoich oszczędności.

116) Podrzuć dzieci rodzicom

Zamiast zatrudniać opiekunkę do dziecka, może warto podrzucić dzieci rodzicom lub teściom? Starsi ludzie często cieszą się, że są przydatni, w dodatku mogą przebywać ze swoimi wnuczkami. Takie rozwiązanie to nie tylko zacieśnienie więzów rodzinnych, ale również spore oszczędności.

117) Naprawiaj zamiast wymieniać na nowsze

Większość rzeczy da się naprawić. Staraj się nie wyrzucać rzeczy, tylko dlatego że się zepsuły. Przedłuż ich żywot zamiast wymieniać na nowe. Naprawa z reguły jest tańsza.

118) Przeprowadź się

Osoby wynajmujące mieszkanie mogą pomyśleć nad zmianą miejsca zamieszkania. Naprawdę musisz mieszkać w modnej dzielnicy? Może warto przeprowadzić się do tańszej? Może warto znaleźć mieszkanie bliżej pracy i oszczędzić na dojazdach. Możliwości jest dużo. Sprawdź je i wykorzystaj okazję do oszczędzenia pieniędzy.

119) Wyjdź z długów

Dowiedz się, jak wyjść z długów i zakończ ten nerwowy etap swojego życia. Dług to zawsze koszty, a te uszczuplają Twoje oszczędności. Zrób porządek ze swoimi finansami, spłać wierzycieli, gromadź oszczędności i już nigdy więcej się nie zadłużaj.

120) Zatrudnij fachowców tylko do trudnych prac

Jeżeli wiesz co się zepsuło w domu, to jesteś na dobrej drodze do naprawy. Sprawdź poradniki w internecie i postaraj się naprawić daną usterkę samemu. Być może masz sąsiada, który jest złotą rączką i zrobi Ci drobną przysługę. Korzystaj z fachowców w ostateczności. Ich usługi z reguły nie są tanie.

121) Zrezygnuj ze zbędnych usług

Być może korzystasz z różnego rodzaju dodatkowych usług, które są Ci zbędne, a których musisz ponosić koszty. Może to być sms z informacją o wpłynięciu wynagrodzenia na konto albo ubezpieczenie kredytu, którego nie potrzebujesz. Zastanów się, czy nie korzystasz z takich rzeczy, a następnie zrezygnuj z tych, które są Ci całkowicie zbędne.

122) Buduj dobre nawyki finansowe

Dobre nawyki finansowe mogą uchronić Cię przed nieprzemyślanym wydawaniem pieniędzy. Dzięki nim będziesz kontrolował swój budżet, a efekty zobaczysz o wiele szybciej niż może Ci się zdawać.

123) Korzystaj z dodatków pozapłacowych

Jesteś zatrudniony na umowie o pracę w dużej firmie? Jesteś pewien, że korzystasz ze wszystkich możliwych przysługujących Ci dodatków? Jeżeli nie, to porozmawiaj ze współpracownikami albo wybierz się do działu HR. Możesz zyskać plan emerytalny, kartę multisport czy kartę przedpłaconą, dzięki której zaoszczędzisz na jedzeniu.

124) Znajdź tańsze mieszkanie

Cena najmu mieszkania jest zależna od dzielnicy, w której znajduje się mieszkanie. Może warto poszukać mieszkania w tańszej okolicy albo w miasteczku obok dużego miasta. Komunikacja często jest na tyle sprawna, że i tak dość szybko powinieneś dostać się do docelowego miejsca. Nie ma więc sensu przepłacać nawet kilkuset złotych za możliwość mieszkania w centrum.

125) Dokształcaj się za darmo

Istnieje wiele różnego rodzaju kursów w internecie, które z jednej strony podniosą Twoje kwalifikacje, a z drugiej nie będą kosztowały Cię ani złotówki. Wiedzę możesz zdobywać również z e-booków czy blogów tematycznych, których jest cała masa w internecie.

126) Nie popełniaj wykroczeń

Mandaty sporo kosztują. Jeżeli nawet nie zamierzasz ich płacić, to prędzej czy później i tak poniesiesz tego konsekwencje. Nie popełniaj wykroczeń, a nie uszczuplisz swojego portfela wzbogacając budżet Państwa.

127) Korzystaj z ulg podatkowych

Niektóre rzeczy można odpisać od podatku. Robiąc remont albo wpłacając datek charytatywny możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy. Nie płać, kiedy nie musisz tego robić. Warto zainteresować się tym tematem.

 

Konto oszczędnościowe

Getin Bank - Logo

Wymagane konto osobiste
NIE

Oprocentowanie
do 3,00%

Kwota
do 400 000 zł

SPRAWDŹ
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

 

Konto oszczędnościowe

Getin Bank - Logo

Wymagane konto osobiste
NIE

Oprocentowanie
do 3,00%

Kwota
do 100 000 zł

SPRAWDŹ

Sposoby na oszczędzanie wasze pomysły, opinie i doświadczenia:

Facebook

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Asystent Finansowy Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o