Otwierając konto firmowe w tych bankach możesz otrzymać terminal płatniczy:
Czym są terminale płatnicze?
Terminal płatniczy jest urządzeniem nieznacznej wielkości służącym do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Jest instalowany w punktach usługowych oraz handlowych, aby umożliwić klientom ewentualną płatność przy pomocy karty płatniczej, karty kredytowej lub za pomocą BLIK-u.
Inną nazwą terminalu płatniczego jest terminal POS, co z angielskiego oznacza Point Of Sale, punkt sprzedaży/punkt handlowy. Początki terminali płatniczych sięgają lat 70 ubiegłego wieku. Ważną ich cechą jest podłączona do niego klawiatura, która służy do wpisania PIN-u karty oraz czytnik transakcji zbliżeniowych.
Płatność bezgotówkowa czyli czym można płacić przez terminale płatnicze?
Płatność bezgotówkowa polega na uregulowaniu należności za zakupiony towar lub usługę bez użycia pieniędzy w ich fizycznej formie. Klient chcąc zapłacić w sposób bezgotówkowy może użyć w tym celu terminalu płatniczego, który jest w posiadaniu sprzedającego/świadczącego usługę. W praktyce oznacza to zazwyczaj zlecenie przelewu z konta klienta na konto przedsiębiorcy. Istnieje kilka możliwości, aby to zrobić.
Klient chcąc zapłacić przez terminal może to zrobić za pomocą:
- karty płatniczej – umożliwia zapłatę za towar lub usługę poprzez paypass (zbliżenie do terminala płatniczego), czipem (wsadzenie w terminal) lub za pomocą paska magnetycznego (przeciągnięcie). Najbardziej popularne karty płatnicze to karty debetowe, które są podłączone pod konto osobiste. Płacąc kartą debetową, środki zostają automatycznie „ściągnięte” z rachunku osobistego klienta.
- karty kredytowej – jest również kartą płatniczą. Płacąc nią, pieniądze są przelewane ze specjalnie przyznanego limitu kredytowego przez bank. Jeżeli oddasz pieniądze w określonym terminie pożyczka ta nic nie będzie Cię kosztować. Jeżeli jesteś zainteresowany posiadaniem takiego rozwiązania, powinieneś sprawdzić nasz ranking kart kredytowych.
- smartfona – telefon może działać niczym karta płatnicza. Zazwyczaj polega to na tym, że klient ściąga aplikację swojego banku, podłącza do niej swoją kartę płatniczą i płaci poprzez przyłożenie smartfona do terminala płatniczego. Wystarczy, że telefon jest odblokowany, a transakcja będzie zaakceptowana.
- BLIK-a – płatność nim polega na wygenerowaniu kodu w aplikacji mobilnej, a następnie przepisanie go do terminala. Kod działa przez 2 minuty, po tym czasie wygasa. Po przepisaniu kodu, klient akceptuje płatność w swojej aplikacji poprzez wpisanie PIN-u. W zasadzie to wszystko, jeżeli posiadasz środki na koncie, transakcja przebiegła pomyślnie.
- smartwatcha – rozwiązanie to jest umożliwione przez Android Pay, polega niemal na identycznych założeniach co płatność smartfonem. Trzeba odblokować ekran smartwatcha, uruchamić wspomnianą aplikację, przyłożyć zegarek do terminala płatniczego. Zakupy zapłacone.
Terminale płatnicze dlaczego klienci ich oczekują?
Płatności bezgotówkowe to bardzo popularne rozwiązanie. Zamykając się na nie i rezygnacja z terminalu może spowodować brak klientów, którzy nie skorzystają z Twojej usługi bądź nie kupią Twojego towaru tylko dla tego, że nie będą posiadać przy sobie gotówki. Ludzie co raz częściej rezygnuje z noszenia ze sobą pieniędzy, robią to m.in. dlatego, że zrobili się bardziej wygodni. Po co wypłacać pieniądze z bankomatu, skoro można zapłacić kartą i nie marnować czasu. Jeżeli jako przedsiębiorca nie korzystasz z terminala, to nie zdziw się, jeżeli potencjalni klienci zrezygnują z Twojej oferty i pójdą do konkurencji, która umożliwia im płatność bezgotówkową.
Istnieje kilka konkretnych powodów dla których polski klient rezygnuje z używania gotówki. Możemy do nich zaliczyć:
- płatność bezgotówkowa jest wygodna,
- klient nie musi nosić ze sobą portfela,
- konsument nie chce szukać bankomatu do wypłaty gotówki,
- korzystanie z karty płatniczej zmniejsza koszt prowadzenia rachunku osobistego,
- klient może bezpłatnie korzystać z karty kredytowej.
Jakie funkcje mają terminale płatnicze?
Terminale płatnicze to nie tylko płatności bezgotówkowe, ale również inne funkcje, z których niekoniecznie możesz zdawać sobie sprawę. Przygotowaliśmy listę, w której wymieniamy wszystkie możliwe funkcje, które mogą być przydatne dla klienta.
Płatność bezgotówkowa
Jest to podstawowa funkcja, którą już w tym poradniku częściowo omówiliśmy. Z płatnościami tego typu wiąże się jeszcze jedna ważna kwestia. Mianowicie, jeżeli płatność jest dokonywana w inny sposób niż poprzez wsadzenie karty do terminala płatniczego i kwota transakcji nie przekracza 100 zł, to jest ona zatwierdzana bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Natomiast, jeżeli kwota transakcji jest większa to klient musi wpisać numer PIN. Jest to rodzaj zabezpieczenia, który chroni użytkownika karty płatniczej przed jej kradzieżą lub zagubieniem. Osoba trzecia, która dostała się w jej posiadanie nie zrobi jednorazowych zakupów na dużą kwotę nawet, gdy właściciel nie zdążył jej zastrzec.
Płatności bezgotówkowe to już standard. Nie możesz pozwolić sobie na stratę klientów, którzy przyzwyczajeni są do niepłacenia gotówką. Jest ich co raz więcej. Będzie lepiej dla Twojego biznesu, jeżeli o nich pomyślisz i podejmiesz decyzję o przyjmowaniu płatności za pomocą terminalu. Koszty nie są tutaj najważniejsze! Wiesz dlaczego? Ponieważ terminal płatniczy możesz mieć za darmo.
Wypłata pieniędzy przez tzw. Cash Back
Umożliwienie wypłaty pieniędzy z punktu handlowo-usługowego, który używa terminala płatniczego do transakcji, jest jego kolejną ważną cechą. Innymi słowy, klient robiący zakupy może wypłacić pieniądze ze sklepu za pomocą karty, tak jak robi to z bankomatu. Są dwa warunki, które powinien spełnić. Pierwszym z nich jest zrobienie zakupów lub skorzystanie z usługi. Musi zatem coś nabyć. Nie można po prostu wejść do sklepu i wypłacić pieniądze. Drugim warunkiem jest ograniczenie kwoty. Maksymalną kwotą, którą można wypłacić za pomocą terminala płatniczego w punkcie handlowo-usługowym jest 200 zł.
Jako przedsiębiorca oferujący Cash Back w swoim sklepie możesz zwiększyć zakres swojej oferty. Twój sklep będzie mógł działać jako miejsce wypłacania niewielkich środków, co może skusić osobę zainteresowaną wypłatą do kupna Twoich towarów. Zamiast przemierzać kilkaset metrów do najbliższego bankomatu, klient odwiedzi twój sklep, a żeby móc wypłacić środki będzie musiał coś kupić.
Preautoryzacja
To bardziej popularna funkcjonalność, z której obecnie korzysta kilka modeli biznesowych. Chodzi w niej o to, że terminale płatnicze umożliwiają zabezpieczenie środków na koncie klienta na poczet późniejszych płatności. Może przyjmować kilka funkcji w zależności od tego, jaka usługa jest oferowana przez przedsiębiorstwo, które przyjmuje płatności bezgotówkowe.
Możemy wyróżnić kilka biznesów, które korzystają z preautoryzacji:
- wynajem samochodów – firma określa zakres finansowy odpowiedzialności wypożyczającego samochód w przypadku potrzeby skorzystania z ubezpieczenia. Następnie blokuje kwotę przez terminal płatniczy do momentu zwrotu samochodu.
- biura podróży – jest to forma zabezpieczenia środków za wykupioną wycieczkę.
- hotele – może być wykonana na poczet przyszłych płatności przy korzystaniu z usług hotelowych.
- restauracje organizujące duże zamówienia – realizacja dużego zamówienia wiąże się z poniesieniem kosztów. Restauracja może chcieć zabezpieczyć swój interes w przypadku rozmyślenia się przez klienta.
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który udziela usług związanych z ryzykiem niewypłacalności klienta to warto, abyś przemyślał zainstalowanie terminala. Dzięki preautoryzacji zyskasz finansowe zabezpieczenie wykonanej usługi. Warto przemyśleć taką możliwość.
Doładowanie telefonu na kartę
Terminal może być użyty również, jako generator kodów doładowujących. Jeżeli posiadasz w swojej ofercie kody doładowujące w formie tradycyjnej zdrapki warto, abyś przemyślał zrezygnowanie z takiego modelu i zastąpienie go bardziej funkcjonalnym terminalem płatniczym. Przede wszystkim, sprzedając doładowania przez terminal nie będziesz ponosił kosztów związanych z przedpłatą za zdrapki. Nie będziesz marnował miejsca na ich przechowywanie. Nikt również nie ukradnie kodu doładowującego.
Opłata rachunków
Dość niewiele osób wie, że przy pomocy terminala płatniczego można nawet opłacić rachunki. Jest to spore uatrakcyjnienie oferty dla przedsiębiorcy posiadającego zwykły sklep osiedlowy, dzięki niemu będzie mógł świadczyć usługi z zakresu opłacania rat kredytowych, opłat czynszu czy mediów związanych z mieszkaniem. Potencjalny klient zamiast iść na pocztę opłaci rachunki przy okazji zakupów, a przedsiębiorca skasuje prowizję.
Możliwość wyboru waluty transakcji (DCC)
Usługa DCC to z angielskiego Dynamic Currency Conversion. Może okazać się bardzo funkcjonalna w Twoim biznesie. Jeżeli zdarzy się, że Twoim klientem będzie turysta posiadający rachunek w innej walucie niż polski złoty, posiadając odpowiedni terminal płatniczy będziesz mógł mu zaoferować płatność w walucie, w której posiada rachunek. Klient skorzysta z karty, terminal automatycznie rozpozna walutę jego środków na rachunku i wyświetli propozycję przewalutowania. Klient na tym skorzysta, ponieważ będzie miał możliwość wyboru, a Ty zarobisz prowizję. Jest to ciekawa opcja dla przedsiębiorców, u których istnieje wysokie prawdopodobieństwo obsługi osób zza granicy.
Transakcja przez terminal płatniczy tyko powyżej określonej kwoty?
Do tej pory zdarzało się, że przedsiębiorcy wyznaczali pewne limity, od których można płacić kartą. Jako klient na pewno mogłeś spotkać się z sytuacją, że sprzedawca odmówił Ci sprzedaży, ponieważ kwota którą miałbyś uiścić bezgotówkowo w jego przekonaniu była zbyt niska. Z kolei jako przedsiębiorca samemu mogłeś wyznaczyć takie standardy sprzedaży. Takie działanie oczywiście było podyktowane nie samymi regulacjami związanymi z terminalem płatniczym, a kwestią prowizji, którą przedsiębiorca musi zapłacić za przyjęcie transakcji bezgotówkowej. Prowizja ta jest dość niska, a zarobek ze sprzedaży pojedynczych produktów może być jej równy. Wówczas sprzedawca nic by nie zarobił i de facto oddał dany produkt bez zarobku.
Obecnie nie ma takiej możliwości. Zmieniło się prawo i każdy przedsiębiorca, który nie ma dolnego limitu, od którego ogólnie zawiera transakcje, nie może nakładać limitu, od którego przyjmuje transakcje bezgotówkowe. Wszystko ze względu na dyrektywę Unii Europejskiej, która znosi taką możliwość. Od czerwca do 2018 roku ustalenie limitu przez przedsiębiorcę na minimalną płatność jest łamaniem przepisów. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby przyjmowanie płatności od jakiejś kwoty bez względu na jej formę. Oczywiście z wiadomych względów takie działanie nie jest opłacalne.
Jakie są rodzaje terminali płatniczych?
Terminale płatnicze możemy posegregować na różne rodzaje ze względu na wielkość, użyteczność, łączność i inne względy zależne od biznesu, który prowadzisz. Jeżeli szukasz odpowiedniego terminala, który będzie spełniał wszystkie niezbędne funkcje, to warto abyś zapoznał się z podziałami, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
1) Podział terminali ze względu na przenośność
Pierwszym i najbardziej popularnym podziałem terminali płatniczych jest ich podział w oparciu o mobilność. Każdy biznes może potrzebować innego rozwiązania. Inny terminal może mieć dostawca pizzy, a inny w sklepie stacjonarnym. Warto abyś zwrócił uwagę, która z opcja bardziej pasuje do Twojego biznesu.
Stacjonarne terminale płatnicze
Ten rodzaj terminala z reguły służy do obsługi płatności w jednym miejscu. Jest podłączony kablami zarówno do sieci, jak i prądu. Nie trzeba go ładować. Rolki z papierem do wydruku są większe, więc nie trzeba ich często zmieniać. Nie można go przenosić, a kable mogą czasami przeszkadzać pracownikowi. Sprawdzi się we wszystkich punktach stacjonarnych, w którym to klient przychodzi po towar lub usługę. Polecany jest również osobom chcącym minimalizować koszty, ponieważ ten rodzaj terminala płatniczego jest po prostu tańszy.
Mobilne terminale płatnicze
Największym plusem tego rodzaju urządzenia do przyjmowania płatności jest możliwość jego przenoszenia. W kilku kwestiach różni się od jego stacjonarnego odpowiednika. Przede wszystkim, posiada baterię (lub akumulator) więc trzeba pamiętać o jego ładowaniu. Jest również znacząco mniejszy. Funkcjonuje bez żadnego okablowania, a z systemem łączy się przez GPRS czy sieci komórkowe, a co za tym idzie musi posiadać kartę SIM. Niektóre egzemplarze mogą korzystać z wifi. Jego cena jest wyższa, ale posiada więcej możliwości, które mogą się sprawdzić w kilku biznesach, w których używanie terminala stacjonarnego nie może mieć miejsca.
2) Podział terminali ze względu na wykorzystywaną łączność
Terminale możemy również podzielić na to, jaką formę łączności z internetem wykorzystują do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Często forma łączności jest bezpośrednio skorelowana z jego mobilnością. Ponadto poniższy podział nie jest podziałem sztywnym i dużą popularnością cieszą się terminale płatnicze, które mogą korzystać z więcej niż jednej formy łączenia się z internetem.
Bezprzewodowe terminale płatnicze
Z internetem łączy się za pomocą sieci komórkowej, posiada kartę SIM. Problemem może być połączenie się w miejscach, w których zasięg jest ograniczony. Ponadto można go polecić wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie funkcjonuje stałe łącze internetowe. Sprawdzi się w restauracjach serwujących jedzenie na dowóz, w taksówkach i innych biznesach, w których jego działanie będzie niezastąpione.
Terminale płatnicze z linią telekomunikacyjną
Są to tzw. terminale PSTN. Jest to przestarzała technologia, która obecnie w praktyce już raczej nie jest wykorzystywana. Czasami jednak można się na nie natknąć. Jego działanie polega na podpięciu urządzenia do gniazdka telefonicznego. Cena najmu takiego urządzenia co prawda z reguły jest bardzo niska, jednak to rozwiązanie posiada bardzo dużo minusów. Czas autoryzacji jest długi, a skuteczność niewielka, poza tym istnieje ryzyko wystąpienia dodatkowych kosztów, które nie występują w przypadku innych rodzajów terminali płatniczych. Naszym zdaniem lepiej sobie darować ten typ terminala i wykorzystać nowocześnie rozwiązania.
Internetowe terminale płatnicze
Jest to nowoczesny i bardzo popularny rodzaj terminala. Z siecią łączy się przy pomocy rutera lub innego źródła sygnału. Biorąc pod uwagę fakt, że stałe łączę internetowe nie jest w dzisiejszych czasach zbyt drogie, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem szczególnie wtedy, jeśli Twój biznes funkcjonuje w jednym miejscu. Problem może się pojawić w przypadku, gdy awarii ulegnie Twoje łącze internetowe. Poza tym, ten rodzaj terminalu płatniczego ma same plusy. Autoryzacja jest szybka i skuteczna, jest bezpieczny i przede wszystkim tańszy od mobilnej wersji.
3) Podział terminali ze względu na rodzaj budowy
Kolejnym podziałem jest rozróżnienie terminali na ich budowę. W tym przypadku mamy dwie możliwości do wyboru. Różnice między poszczególnymi rodzajami są raczej czysto użytkowe i często nie mają aż tak dużego znaczenia.
Jednomodułowe terminale płatnicze
Są to terminale płatnicze w formie jednego urządzenia, z którego korzysta zarówno przyjmujący płatność bezgotówkową, jak i zlecający ją. Zajmują stosunkowo mało miejsca. Ich użyteczność w praktyce wygląda tak, że najpierw sprzedawca wpisuje kwotę płatności, a następnie przekazuje (lub odwraca na specjalnie przygotowanej podstawce) terminal klientowi, aby ten potwierdził płatność wpisując PIN.
Dwumodułowe terminale płatnicze
Terminale zbudowane z dwóch modułów. Jedna część posiada funkcje, które są potrzebne do przyjęcia płatności. Drugi moduł przygotowany jest do klienta, aby ten mógł zapłacić zbliżeniowo i ewentualnie wpisał kod PIN. Z jednej strony takie rozwiązanie jest wygodniejsze dla obu użytkowników, z drugiej zaś terminal może zajmować nieco więcej miejsca niż jednomodułowy.
4) Dodatkowe rodzaje terminali
Możemy wyróżnić dodatkowe rodzaje terminali płatniczych, które warto mieć na uwadze poszukując idealnego rozwiązania do swojego biznesu.
Terminale płatnicze w automatach vendingowych
Jako klient na pewno się już z nimi spotkałeś. Ten rodzaj terminali funkcjonuje wszędzie tam, gdzie płatność odbywa się bez udziału pracownika. Możesz je spotkać na dworcach np. w przypadku chęci zakupu biletu w automacie. Często też funkcjonują jako dodatkowa możliwość płatności w automatach, które serwują kawę lub przekąski. Warto się nad nim zastanowić w przypadku, gdy mamy zautomatyzowany biznes i chcemy umożliwić klientowi płatność nie tylko w formie gotówkowej.
Terminale płatnicze zintegrowane z kasą fiskalną
Jest to rodzaj terminala, który jest podłączony i zintegrowany z kasą fiskalną. Z reguły taki model nie posiada własnej drukarki, a potwierdzenie dokonania płatności jest drukowane przez kasę. Jest to ciekawa opcja dla nieco większych biznesów. Często jest stosowana w marketach, ponieważ skraca czas obsługi klienta i zmniejsza kolejki do kas. W przypadku mniejszego biznesu może okazać się zbędny i wówczas wystarczy terminal bez integracji. Różnica będzie polegała na tym, że klient otrzyma dwa wydruki, jeden z kasy fiskalny, a drugi z terminala jako potwierdzenie dokonanej płatności.
Terminal płatniczy za darmo czyli program Polska Bezgotówkowa
Polska Bezgotówkowa to program kierowany do mały i średnich przedsiębiorców. Jego głównym celem jest rozpowszechnienie płatności bezgotówkowych. Jako niewielki przedsiębiorca możesz z niego skorzystać. Terminal przez pierwsze 12 miesięcy będziesz mógł użytkować za darmo. Powinieneś poważnie się zastanowić do dołączenia do tego programu, ponieważ posiadanie terminala to same plusy dla Twojego biznesu. Możesz zyskać dodatkowych klientów, zwiększyć prestiż swojej firmy oraz dochody jednocześnie nic za to nie płacąc.
Program Polska Bezgotówkowa polega na tym, że przedsiębiorca może skorzystać z maksymalnie 3 terminali całkowicie za darmo przez pierwsze 12 miesięcy lub do 100 000 zł obrotów na danym terminalu. Jedynymi warunkami, aby móc skorzystać z programu, jest nie posiadanie więcej niż pięciu placówek oraz nieprzyjmowanie płatności przez terminal przez ostatnie 12 miesięcy.
Jak odebrać darmowy terminal płatniczy
Aby móc odebrać terminal płatniczy wystarczy sprawdzić nasz ranking terminali płatniczych. Jeżeli posiadasz konto firmowe, prawdopodobnie terminal możesz odebrać w swoim banku. Jeżeli nie, to możesz założyć konto firmowe i skorzystać z terminali oferowanego przez bank. Istnieje wiele sposobów, zatem otrzymanie terminala za darmo nie powinno sprawić Ci większych trudności.
Na co zwracać uwagę wybierając terminal płatniczy?
Wybór terminala wcale nie jest trudnym przedsięwzięciem. Tak naprawdę wystarczy ustalić czego oczekujemy od tego urządzenia, przygotować ewentualne pytania i skontaktować się z instytucją, od której możemy pozyskać terminal. W większości przypadków to wystarczy, a konsultant nas sprawnie poprowadzi i wytłumaczy kwestie, które nas będą interesować.
Przede wszystkim, za nim skontaktujesz się operatorem terminala płatniczego zastanów się na kilkoma kwestiami, które mogą być ważne. Listę kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę, przedstawiamy poniżej. Dzięki niej możesz określić to czego będziesz oczekiwał od swojego przyszłego urządzenia do przyjmowania płatności bezgotówkowych.
1) Wybór odpowiedniego rodzaju terminala płatniczego
Rodzaj terminala w dużej mierze zależy od tego, jaki typ działalności prowadzisz. Możesz zdecydować się na terminal stacjonarny lub mobilny. Weź pod uwagę, wszystkie wady i zalety tych obu rozwiązań, o których pisaliśmy już w tym poradniku.
2) Sposoby przyjmowania płatności przez terminal
Nie każdy z terminali posiada funkcje, na których Ci zależy. Płatności zbliżeniowe kartą, telefonem czy smartwachem są znaczącym ułatwieniem. Dowiedz się koniecznie, czy proponowany terminal posiada daną funkcję. Dzisiaj jest to już standard i lepiej mieć terminal z pełną funkcjonalnością niż uboższą wersję.
3) Warunki serwisowania i gwarancja na terminal płatniczy
Gwarancja i warunki serwisowania są niezwykle ważne. Lepiej żebyś wiedział na jakiej zasadzie będzie działała ewentualna naprawa Twojego terminala, gdy ten ulegnie awarii. Dzięki temu nie zostaniesz zaskoczony, gdy warunki będą gorsze niż początkowo zakładałeś.
4) Integracja terminala płatniczego z kasą fiskalną
Jeżeli zależy Ci na sprawności i funkcjonalności zastanów się nad terminalem, który jest zintegrowany z kasa fiskalną. Czas obsługi w takim wypadku się skróci, ponieważ sprzedawca nie będzie musiał za każdym razem wpisywać kwoty transakcji na terminalu. Kasa fiskalna automatycznie prześle do niego dane.
5) Ewentualne dodatkowe usługi
Zastanów się, czy w Twojej działalności warto wprowadzić dodatkowe usługi. Możesz na nich zarobić, jednak nie w każdym type działalności są one pożądane. Na pewno warto je rozważyć w przypadku, gdy jesteś właścicielem sklepu osiedlowego. O dodatkowych usługach wspominamy w dalszej części tego poradnika, gdzie piszemy o korzyściach z posiadania terminala.
6) Wszystkie koszty związane z terminalem płatniczym
Możliwości i koszty są tak samo ważne. Musisz dokładnie dowiedzieć się, jakie opłaty możesz ponieść. Operator może pobierać różnego rodzaju opłaty. Koszty, na które możesz się natknąć to opłata za instalację, dzierżawę, aktywację, za kartę GPRS, stację dokującą, opłata za rozwiązanie umowy oraz prowizja za transakcję bezgotówkową.
Dlaczego przedsiębiorca powinien zdecydować się na terminal płatniczy?
Opisując terminale płatnicze nie sposób pominąć najważniejszej kwestii, takie jak korzyści, które płyną dla przedsiębiorcy z przyjmowania płatności bezgotówkowych. Jeżeli jeszcze się zastanawiasz, czy byłoby to dobre rozwiązanie również dla Ciebie, to koniecznie zapoznaj się z poniższą listą zalet, które stoją za pozyskaniem terminala płatniczego.
1) Większa ilość klientów
Czy wiesz, że 60% Polaków regularnie płaci kartą płatniczą, telefonem lub innym środkiem, który zleca płatność bezgotówkową? Część z nich może w ogóle nie nosić ze sobą gotówki. Być może przyjmując jedynie gotówkę niektórzy klienci omijali Twój punkt wiedząc, że nie będą mogli zapłacić w wygodny dla siebie sposób lub po prostu nie mieli przy sobie pieniędzy. Problem z płatnością nie jest czymś co chcesz oferować swoim potencjalnym klientom. Decydując się na terminal płatniczy możesz skończyć z tym problemem i otworzyć się na nowych klientów, którzy do tej pory nie korzystali z Twojej oferty.
2) Większe zyski firmy
Nowi klienci to dodatkowa sprzedaż, ona zaś generuje zysk dla Twojej firmy. Ponadto sprzedaż wcale nie musi być proporcjonalna do liczby nowych klientów. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że wiele badań potwierdza, że osoby, które korzystają z bezgotówkowych środków płatniczych wydają więcej. Innymi słowy, klient który płaci przez terminal płatniczy mniej liczy się z pieniędzmi niż ten, który płaci gotówką. Zamykanie się na taką możliwość to działanie na szkodę swojej firmy.
3) Szybsza obsługa
Niektóre czynności, które są związane z przyjmowaniem gotówki znika. Pracownik nie musi wydawać reszty. Nie zaistnieje sytuacja, że w kasie zabraknie pieniędzy i nie będzie z czego wydać. Klient po prostu przyłoży swoją kartę lub telefon i po chwili transakcja będzie zaakceptowana. Będzie można obsłużyć kolejnego. Szybkość, użyteczność, prostota i zmniejszenie kolejek to zalety terminali płatniczych, na które warto zwrócić uwagę, gdy nie jesteś do końca przekonany do tego rozwiązania.
4) Większy prestiż firmy
Firma, która korzysta z nowoczesnych technologii jest bardziej prestiżowa. W XXI wieki przyjmowanie jedynie gotówki na pewno nie świadczy o prestiżu firmy. Zwróć uwagę jakie rodzaje działalności ostały się bez przyjmowania płatności bezgotówkowych. Dzisiaj jedynie idąc na miejski bazar możesz mieć pewność, że sprzedawcy nie mają terminali płatniczych, chociaż i to zaczyna się zmieniać. We wszystkich innych miejscach urządzenia te stają się powoli normą. Nie możesz pozwolić, że ten trend ominie Twoją firmę.
5) Zwiększone bezpieczeństwo
Płatność bezgotówkowa za pomocą terminala płatniczego to zwiększone bezpieczeństwo zarówno dla przedsiębiorcy, jak i klienta. Zwróć uwagę, że przyjmując płatności w ten sposób posiadasz mniej gotówki w kasie, a więcej na koncie. Ewentualna kradzież w takim wypadku to mniejsze straty. Dla klienta z kolei zagubienie karty wiąże się jedynie z poinformowaniem banku, jej blokadą i wyrobieniem nowej. Transakcje bezgotówkowe są szyfrowane i bezpieczne, a rozliczenia bardziej przejrzyste.
6) Dodatkowe usługi świadczone przez firmę
Korzystając z terminala płatniczego możesz zaoferować nowe usługi. W końcu to urządzenie umożliwia dodatkowe możliwości, których wdrożenie bez niego byłoby bardziej skomplikowane. Możesz wypłacać klientom gotówkę, oczywiście jeżeli wcześniej dokonają zakupów. Masz możliwość otrzymywania prowizji za opłacanie rachunków klientów, którzy mogą przyjść do Ciebie zamiast na pocztę, czy do banku. W dodatku możesz poszerzyć swoją ofertę i sprzedawać doładowania do telefonów jednocześnie nie magazynując zdrapek.
Terminale płatnicze podsumowanie
Terminal płatniczy to rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy działającego na linii firma-klient. Wdrożenie przyjmowania płatności bezgotówkowych to sposób na zyskanie nowych klientów, zwiększenie zysków, przejrzystość finansów oraz oferowanie dodatkowych usług. Idąc z duchem czasu każda firma powinna wziąć pod uwagę korzystanie z tego nowoczesnego urządzenia.
Nie można zostawać w tyle, gdy świat idzie do przodu. Jeżeli zdecydowałeś się na to rozwiązanie, to weź pod uwagę nasze zestawienie darmowych terminali płatniczych. Pomożemy Ci skontaktować się operatorem i pozyskać terminal odpowiadający Twoim potrzebom.
Dyskusja i wasze opinie o terminalach płatniczych:
- Czym są terminale płatnicze?
- Płatność bezgotówkowa czyli czym można płacić przez terminale płatnicze?
- Terminale płatnicze dlaczego klienci ich oczekują?
- Jakie funkcje mają terminale płatnicze?
- Transakcja przez terminal płatniczy tyko powyżej określonej kwoty?
- Jakie są rodzaje terminali płatniczych?
- Terminal płatniczy za darmo czyli program Polska Bezgotówkowa
- Na co zwracać uwagę wybierając terminal płatniczy?
- Dlaczego przedsiębiorca powinien zdecydować się na terminal płatniczy?
- Terminale płatnicze podsumowanie
- Dyskusja i wasze opinie o terminalach płatniczych:
Czy często płacisz przez terminal płatniczy?
Czy uważasz, że korzystne dla firmy jest posiadanie terminalu płatniczego?
Czy nie dokonałeś kiedyś płatności bo sprzedawca nie przyjmował płatności bezgotówkowych?
Co sądzisz o programie „Polska Bezgotówkowa”?
Napisz coś od siebie! Każda opinia ma znaczenie 🙂