Co to jest wskaźnik BIK?
Wskaźnik BIK może być częścią raportu BIK lub usługą dodatkową, która bezpośrednio jest związana z oceną Twojej rzetelności kredytowej. Obrazuje za pomocą koloru rzetelność w spłacie Twoich zobowiązania. Jest ogólnym miernikiem Twojej historii kredytowej. Bez wdawania się w szczegóły już na pierwszy rzut oka możesz z jego pomocą zidentyfikować swoje szanse na zaciągnięcie nowego zobowiązania
Wskaźnik BIK zobrazuje Ci Twoją sytuację za pomocą jednego z trzech kolorów. Są nimi kolor zielony, kolor pomarańczowy oraz kolor czerwony. Każdy z nich to inna ocena Twojej historii kredytowej, a dokładnie tego, w jaki sposób radziłeś sobie do tej pory z regulowaniem swoich kredytów i pożyczek.
Wskaźnik BIK a historia kredytowa
Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją przetwarzającą dane dotyczące Twoich zobowiązań kredytowych, te zaś są częścią Twojej historii kredytowej. Czym jest lepsza tzn. czym bardziej terminowo wywiązywałeś się z płatności za raty ze swoich zobowiązań, tym większa szansa, że otrzymasz kolejne finansowanie w przyszłości. Wskaźnik BIK informuje Cię o tym, czy w przeszłości posiadałeś jakiekolwiek opóźnienia i jeśli je posiadałeś, to określi jaki wpływ mają one na Twoją obecną ocenę. Kolor wskaźnika jest zatem bezpośrednim zobrazowaniem Twojej historii kredytowej i tego czy jesteś rzetelnym kredytobiorcą, czy też nie.
Wskaźnik BIK a wpisy w bazie dłużników
Wskaźnik BIK nie tylko informuje Cię o kwestiach związanych z terminowością Twoich płatności ratalnych. Innym, równie ważny czynnikiem, który określa jego kolor jest to, czy posiadasz jakiekolwiek negatywne wpisy w BIG InfoMonitor. Instytucja ta współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej i zbiera informacje na temat dłużników. Pełni inną rolę niż BIK, ponieważ zbiera dane wynikające z zaległych płatności np.: za rachunki, mandaty lub inne zadłużenia wynikające ze stosunku prawnego. Kolor wskaźnika BIK jest również uzależniony od tych wpisów i pełni ważna rolę, ponieważ będąc dłużnikiem wpisanym na listę masz zamkniętą drogę do niemal wszystkich produktów kredytowych. Wyjątkiem mogą być jedynie pożyczki dla dłużników.
Gdzie szukać wskaźnika BIK?
Jak wspomnieliśmy na początku, w praktyce masz dwie możliwości aby zapoznać się ze wskaźnikiem BIK. Pierwszą z nich jest zapoznanie się z raportem BIK. Znajdziesz w nim nie tylko wskaźnik, ale również wszelkie inne szczegółowe informacje, od scoringu BIK po dokładne dane dotyczące płatności za każdą ratę. Jeżeli interesuje Cię pełne zestawienie informacji kredytowej na swój temat powinieneś dowiedzieć się jak sprawdzić BIK krok po kroku.
Drugą możliwością jest aktywowanie samego wskaźnika. W takim wypadku nie będziesz miał dostępu do wszystkich informacji, ale jedynie do samej usługi wskaźnika BIK. Nie jest to pełna informacja, ale wystarczająca aby wiedzieć czy posiadać jakiekolwiek opóźnienia, które mogą mieć wpływ na całokształt Twojej historii kredytowej. Co ważne, aktywowanie tej usługi jest jedną z najtańszych ze wszystkich usług oferowanych przez BIK.
Ile kosztuje aktywacja wskaźnika BIK
Biuro Informacji Kredytowej posiada kilka ważnych usług. Najważniejszymi z nich jest wspomniany raport, alerty BIK oraz wskaźnik. Istnieją również pakiety łączone, za które należy zapłacić więcej, jednak są bardziej opłacalne niż pojedyncze usługi. W przypadku wskaźnika jest podobnie. Możesz zakupić sam wskaźnik BIK lub w pakiecie łączonym.
Nazwa | Usługa i czas trwania | Cena |
---|---|---|
Wskaźnik BIK | usługa trwająca 12 miesięcy | 24 zł
|
Pakiet BIK | 6 Raportów BIK + Alerty BIK i Wskaźnik BIK w czasie 12 miesięcy | 99 zł
|
Aktywacja wskaźnika BIK
Wskaźnik możesz w prosty sposób aktywować online. Wystarczy, że zalogujesz się na swój profil na stronie Biura Informacji Kredytowej. Następnie najedziesz kursorem na „wskaźniki” znajdujące się w menu i klikniesz „o mnie – wskaźnik BIK”.
Zostaniesz przekierowany do strony, na której będzie widniała informacja, że nie posiadasz aktywnego wskaźnika. Klikasz w przycisk „sprawdź ofertę”.
Zostajesz przekierowany do strony z ofertą. Tutaj masz dwie możliwości. Możesz wybrać sam wskaźnik BIK. Wówczas koszt będzie wynosił 24 zł a czas trwania usługi 12 miesięcy. Możesz również zakupić cały pakiet BIK za 99 zł, w którego w skład wchodzą dodatkowo raporty oraz alerty. Czas trwania pakietu również wynosi rok.
Po wybraniu oferty, jeżeli kliknąłeś na sam wskaźnik, przenieś się na stronę, na której BIK zaoferuje Ci raz jeszcze droższy ale znacznie szerszy w ofertę pakiet BIK. jeżeli nie chcesz z niego korzystać po prostu kliknij na przycisk „kontynuuj”.
Czas na podsumowanie. W tym miejscu widzisz dokładne dane swojego zamówienia. Na tym etapie możesz jeszcze zrezygnować z zakupu usługi. Jeżeli chcesz dopiąć transakcję wyraź zgodę (poprzez zaznaczenie kwadracika) na rozpoczęcie świadczenia usługi i kliknij na przycisk „zamawiam i płacę”.
Teraz zostaniesz przekierowany na stronę płatności. Pieniądze możesz przelać z konta lub za pomocą BLIK-a. Wszystko oczywiście odbywa się online, a Twoja wpłata zostanie zaakceptowana automatycznie. Po dokonaniu płatności kliknij w menu na „o mnie – wskaźnik BIK”. Twoja usługa powinna być dostępna.
Jak czytać wskaźnik BIK
Wskaźnik BIK jest usługą prostą i niekompletną. Jego zadaniem jest przekazanie w prosty sposób najważniejszej informacji dotyczącej Twojej historii kredytowej tzn. tego czy posiadałeś opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań oraz – co ważne – czy posiadasz negatywne wpisy w bazie dłużników. Każdy z trzech kolorów oznacza co innego. Konsekwencje płynące z danego koloru również będą dla Ciebie inne.
Zielony wskaźnik BIK
Zielony status wskaźnika BIK jest najlepszym z możliwych. Oznacza on, że nie posiadasz opóźnień w swoich płatnościach kredytowych. Dodatkowo oznacza, że wszelkie inne, niekredytowe zobowiązania są uregulowane, a na liście dłużników na próżno szukać Twojego imienia i nazwiska. Jeżeli masz status zielony i jednocześnie masz dobrą zdolność kredytową, to śmiało masz starać się o dowolny kredyt w banku.
Pomarańczowy wskaźnik BIK
Pomarańczowy wskaźnik BIK jest opcją pośrednią. Nie jest dobrze ale jeszcze nie jest tragicznie. Ten kolor informuje Cię o tym, że rzeczywiście pojawiły się opóźnienia, jednak nie są dłuższe niż 30 dni. Ta granica jest bardzo ważna, ponieważ po jej przekroczeniu ocena Twojej historii kredytowej gwałtownie spada. Lepiej to zapamiętać i pilnować w przyszłości, tak aby w przypadku problemów finansowych zrobić wszystko, żeby nie przekroczyć tej granicy. Dodatkowo kolor pomarańczowy informuje Cię o tym, że nie posiadasz negatywnych wpisów w bazie dłużników. Jeżeli Twój wskaźnik prezentuje ten kolor, to wciąż masz szanse na kredyt.
Czerwony wskaźnik BIK
Czerwony wskaźnik BIK to zły znak. Oznacza, że Twoja wiarygodność kredytowa jest na bardzo niskim poziomie. Mogą istnieć dwie oddzielne przyczyny takiego stanu rzeczy lub obie jednocześnie. Jedną z nich jest opóźnienie w spłacie zobowiązań ratalnych przekraczające 30 dni. Drugą jest negatywny wpis w bazie BIG InfoMonitor. Obie przyczyny skutecznie uniemożliwią Ci uzyskanie kredytu.
Co zrobić gdy wskaźnik BIK jest czerwony?
Czerwony wskaźnik to jeszcze nie koniec świata. Pamiętaj, że wskaźnik jest ogólnym zobrazowaniem Twojej wiarygodności kredytowej, a tę można poprawić. Szybka zmiana koloru na zielony jest możliwa, tylko gdy wynika on z negatywnego wpisu w bazie dłużników. Spłacić swój dług, a kolor powinien się zmienić. Biura Informacji Gospodarczej nie przetwarzają informacji wstecz, a bank weźmie pod uwagę to, czy nie jesteś dłużnikiem w momencie wnioskowania o kredyt.
Często bywa tak, że osoba otrzymująca odmowę ze względu na bycie dłużnikiem, spłaca swoją zaległość po czym wnioskuje ponownie i otrzymuje kredyt. Pamiętaj, że BIG-i mają 14 dni na aktualizację swoich danych i po tym terminie Twój wskaźnik powinien zmienić kolor. Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku opóźnienia w ratach. Na przeszłe zobowiązania wpływu już nie masz, jednak warto zacząć porządkować swoje finanse i płacić zobowiązania terminowo, a prędzej czy później odzyskasz wiarygodność kredytową.
Jeżeli chcesz zmienić kolor wskaźnika BIK na pozytywny, to pamiętaj o tym, żeby:
- wyrównać wszystkie zobowiązania ratalne,
- spłacić długi,
- trzymać się terminów płatności.
Jaki jest Twój kolor wskaźnika BIK?