Czym jest zaświadczenie o zarobkach
Zaświadczenie o zarobkach jest to dokument, z którym większość pracujących osób miała już pewne doświadczenia. Poświadcza o tym, że dana osoba posiada zatrudnienie oraz wskazaną wysokość wynagrodzenia. Może być potrzebny w wielu sytuacjach oraz nosić różne nazwy m.in.: „zaświadczenie o wynagrodzeniu”, „zaświadczenie o zatrudnieniu”, „zaświadczenie o dochodach”, „zaświadczenie od pracodawcy”. Sama nazwa ma drugorzędne znaczenie, ponieważ liczy się jego cel oraz dane, które są w nim zawarte.
Zaświadczenie o zarobkach jest wydawane na prośbę pracownika, zaś podmiotem wystawiającym jest pracodawca. Jego celem nadrzędnym jest udowodnienie, że dana osoba jest wypłacalna. W praktyce zaświadczenie o zarobkach dotyczy osób zatrudnionych w oparciu o wszystkie typy umów i niezależnie od funkcji. Dotyczy zatem osób pełniących funkcję publiczną, pracujących jako urzędnicy oraz osób zatrudnionych w prywatnych przedsiębiorstwach.
Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu jest wydawane, jeżeli osoba wnioskująca posiada pracę w oparciu o:
- umowę o pracę,
- umowę zlecenie,
- umowę agencyjną,
- umowę o dzieło,
- kontrakt,
- mianowanie,
- powołanie,
- pełnienie funkcji kadencyjnych.
Jak widzisz typ umowy przy wystawieniu samego zaświadczenia nie powinien mieć większego znaczenia dla pracodawcy. Natomiast zdecydowanie inną kwestią jest to czy cel, do osiągnięcia którego jest nam potrzebny ten dokument, zostanie osiągnięty przy stosunku pracy opartym o dany rodzaj umowy.
Kiedy zaświadczenie o zarobkach jest potrzebne
Jest wiele sytuacji, do których będziesz potrzebował zaświadczenia o zarobkach. Ich cel może być różny, a podmiot do którego kierowany jest ten dokument może mieć różny charakter. Możemy jednak wyróżnić najczęstsze sytuacje, w których zaświadczenie o zatrudnieniu będzie niezbędne.
Wnioskowanie o kredyt bankowy
Każdy bank i SKOK przed podjęciem decyzji kredytowej będzie potrzebował zaświadczenia o Twoich dochodach. Co ważne, każda instytucja posiada swój unikalny wzór, który będzie musiał wypełnić Twój pracodawca. Większość banków nie przyjmuje innych wzorów, niż swój własny. W pierwszej kolejności powinieneś udać się po niego do placówki bądź ściągnąć go ze strony banku i wydrukować. Dopiero, gdy będziesz go posiadał, przedstaw go swojemu pracodawcy. Przedkładanie dowolnego wzoru może się nie udać i tylko zmarnujesz swój czas. Kolejną kwestią, o której musisz pamiętać to kwestia tego, czy rodzaj Twojej umowy jest akceptowany przez bank. Inaczej mówiąc upewnij się, że posiadając dany typ umowy masz możliwość uzyskania kredytu. W tym celu możesz zadzwonić na infolinie lub dopytać w oddziale. Jeżeli wybierzesz drugą opcję przy okazji poproś o ewentualną symulację spłaty. W dodatku, przed podjęciem decyzji o wnioskowaniu o dany kredyt pamiętaj by sprawdzić, czy rzeczywiście jest to najlepsza opcja na rynku. W tym celu możesz sprawdzić nasze rankingi, które prowadzimy w stosunku do kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego i innych. Wybierając kredyt z naszego zestawienia możesz również rozpocząć procedurę wnioskowania przechodząc bezpośrednio na stronę banku.
Wnioskowanie o pożyczkę pozabankową
Jest to możliwe, jednak większość firm pożyczkowych udziela chwilówek i pożyczek na raty na oświadczenie, nie zaś zaświadczenie. Różni się to tym, że w przypadku oświadczenia wystarczy, że zadeklarujesz dane dochody oraz wpiszesz dane pracodawcy. Niektóre firmy pożyczkowe mogą zweryfikować te dane, jednak w większości przypadków nie będzie to miało miejsca. Jeżeli chcesz wnioskować o pożyczkę i wymagane jest zaświadczenie o dochodach, a pieniędzy potrzebujesz szybko możesz zmienić pożyczkodawcę na takiego, który nie wymaga takich dokumentów. Może się okazać, że zaoszczędzisz nie tylko czas, ale również pieniądze. Jedyne co musisz zrobić, to sprawdzić rankingi dostępne na naszej stronie.
Kupno towarów lub usług na raty
W tego typu transakcjach z reguły pośredniczy jeden z banków, to on kredytuje Twój towar lub usługę, a nie firma, u której kupujesz daną rzecz. Zaświadczenie o zarobkach może być potrzebne, ale nie zawsze. Może się okazać, że Twój dokument tożsamości, oświadczenie oraz pozytywna historia kredytowa, będą wystarczające. Ten ostatni element jest ważny, nie tylko przy zakupach na raty. Twój BIK zostanie sprawdzony również w przypadku kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych. Jeżeli złe wpisy uniemożliwiają Ci nabycie upragnionej rzeczy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po inne rozwiązania, jak chociażby chwilówki bez BIK lub pożyczki bez BIK.
Uzyskanie zasiłku
Jeżeli Twoje zarobki spełniają kryteria dochodowe i możesz uzyskać w ten sposób zasiłek, to będziesz potrzebował zaświadczenia o zarobkach. Niestety wsparcia socjalnego nie otrzymuje się na oświadczenie i przedstawienie tego dokumentu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej będzie niezbędne do uzyskania świadczenia.
Zawiadomienie ZUS-u o podjęciu działalności zarobkowej
Jeżeli jesteś emerytem lub rencistą i w trakcie roku kalendarzowego rozpocząłeś działalność zarobkową, to w świetle przepisów musisz o tym fakcie powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Masz kilka możliwości, żeby to zrobić. Możesz powiadomić tę instytucję przedstawiając odpowiednie pismo, złożyć pisemne oświadczenie w tej sprawie lub poprzez formularz RW-73. Żadna z tych opcji nie jest typowym zaświadczeniem o zarobkach od pracodawcy. Jeżeli wybierzesz formularz, to jego forma nosi miano oświadczenia, czyli będziesz musiał wypełnić go samodzielnie. Pamiętaj, że powiadamiasz ZUS właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania.
Potwierdzenie przed ZUS-em zarobków w określonych latach
W celu określenia świadczeń emerytalno-rentownych możesz potrzebować odpowiedniego zaświadczenia o dochodach. Jest nim formularz RP-7. Dokument ten decyduje o tym, w jakiej wysokości będziesz otrzymywał emeryturę (jeżeli osiągnąłeś wiek emerytalny przed 2014 rokiem) lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. W tym przypadku wystawienie tego dokumentu jest dla pracodawcy obowiązkowe.
Zapisanie dziecka do przedszkola
O ile fakt przedstawienia zaświadczenia w tym przypadku może niektórym rodzicom się nie podobać, to o tyle stał się pewnego rodzaju normą. Dokument ten jest traktowany podobnie jak w innych przypadkach, jako pewnego rodzaju weryfikacja. Rodzice dają dowód temu, że stać ich na regularne opłacanie opieki nad ich dzieckiem. Przedszkole dba w ten sposób o swój interes, ponieważ w przypadku braku opłat za dzieci, narażone jest na stratę finansową. Skreślenie dziecka z listy wychowanków jest możliwe, o ile stanowi tak status przedszkola, jednak znalezienie dziecka „w zastępstwo” w trakcie roku szkolnego niesie ze sobą komplikacje, których można uniknąć odpowiednio dbając zawczasu o wybór wypłacalnych rodziców.
Co powinno zawierać zaświadczenie o zarobkach
Nie ma przepisów, które regulowałyby w sposób jednoznaczny treść tego typu dokument. Tak naprawdę to co powinno być w nim zawarte w dużej mierze zależy od tego czego oczekuje podmiot, do którego zaświadczenie o zarobkach będzie kierowane. Możemy jednak wyróżnić podstawowe elementy, które w większości przypadków są niezbędne.
Podstawowymi elementami zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach są:
- dane osobiste pracownika – wypisywane w celu identyfikacji osoby, której zaświadczenie dotyczy, powinny być zatem wskazane podstawowe dane identyfikujące tj.:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- numer i seria dowodu osobistego (lub numer paszportu).
- dane o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia – jest to podstawowa informacja spełniająca cel zaświadczenia. Powinna być zawarta tak, aby wszelkie informacje były czytelne, zatem dokument powinien zawierać:
- nazwę stanowiska,
- rodzaj umowy,
- datę początku rozpoczęcia pracy,
- średnie zarobki z 3 miesięcy poprzedzających termin wydania zaświadczenia.
- informacja o ewentualnych obciążenia komorniczych i upadłości/likwidacji zakładu pracy – jest to informacja przydatna dla instytucji udzielających pożyczek i kredytów. Wpis o ewentualnych obciążeniach lub upadłości może negatywnie wpłynąć na postrzeganie zdolności finansowej kredytobiorcy i zakończyć się odmową w udzieleniu finansowania.
- podpis pracodawcy i pieczątka firmy – nadają zaświadczeniu moc prawną i wskazują na prawdziwość dokumentu.
Każdy rodzaj zaświadczenia i wzór może się różnić w zależności do czego jest potrzebny. Wzór zaświadczenia o zarobkach w przypadku kredytu bankowego może być inny, niż ten dla firmy pożyczkowej i w celu uzyskania zasiłku. Poniżej przygotowaliśmy kilka podstawowych wzorów, które mogą Ci się przydać.
Wzór zaświadczenia o zarobkach
Co? | Plik w PDF |
---|---|
Zaświadczenie o zarobkach – umowa o pracę | POBIERZ |
Zaświadczenie o zarobkach – umowy cywilnoprawne | POBIERZ |
Formularz ZUS – RW-73 | POBIERZ |
Formularz ZUS – RP-7 | POBIERZ |
Zaświadczenie o zarobkach pod względem prawnym
Prawo nie reguluje wydawania zaświadczeń jako obowiązku oraz nie przewiduje określonej liczby dokumentów, które pracodawca powinien wypełnić na prośbę pracownika. W dodatku procedura wnoszenia o tego typu dokument jest również nieuregulowana i jeżeli pracodawca nie określa jej w aktach wewnętrznych, takich jak np. regulamin, to teoretycznie powinna być dowolna.
Od braku przepisów dotyczących obowiązkowego wypełnienia tego typu dokumentu istnieje wspomniany wyjątek, którym jest formularz RP-7. Służy on do określenia wysokości świadczeń. Przepisem nakładającym ten obowiązek jest art.125 o emeryturach i rentach, który stwierdza, że pracodawcy obowiązani są do (…) wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości.
W przypadku innych zaświadczeń takiego obowiązku nie ma, jednak w niektórych sytuacjach pracownik nie posiadający zaświadczenia może ponieść konsekwencje prawne. Taką sytuacją jest chociażby przedstawienie tego dokumentu przed sądem podczas rozprawy rozwodowej lub o alimenty. Brak zaświadczenia może być potraktowany jako próba zatajenia dochodów i skończyć się otrzymaniem grzywny.
Pamiętaj, że brak dobrej woli pracodawcy w wypełnieniu zaświadczenia o zarobkach może być traktowany jako działanie na szkodę pracownika. Poza wspomnianymi konsekwencjami prawnymi, w niektórych przypadkach brak wypisania zaświadczenia uniemożliwi Ci np. uzyskanie zasiłku lub otrzymania rzeczy na raty. Fakt, że nie ma przepisów świadczących o obowiązku nie oznacza, że pracodawca może odmówić Ci wydania tego dokumentu.
Co sądzisz o obowiązku przedstawiania zaświadczenia o zarobkach w celu uzyskania kredytu?
Czy pracodawca odmówił Ci kiedyś wypisania takiego dokumentu?