Jak zbudować pozytywną historię kredytową? – 10 podstawowych zasad

Kobieta patrząca na wiele kart kredytowych

5/5 - (4 votes)
Zbudowanie historii kredytowej powinno być priorytetem dla każdej osoby, która planuje wziąć istotny dla siebie kredyt lub pożyczkę. Bez niej nie otrzymasz finansowania w ogóle lub będziesz mógł pożyczyć niewiele. Powinieneś zatem zadbać o to, aby Twoja wiarygodność kredytowa była na jak najwyższym poziomie. Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór porad, dzięki którym żaden bank czy firma pożyczkowa nie odmówią Ci kredytu ze względu na źle zbudowaną historię kredytową. Zapoznasz się z nimi w niniejszym artykule.

Czym jest zbudowanie historii kredytowej?

Wszystkie banki przed udzieleniem Ci kredytu sprawdzą Twoją historię kredytową oraz zdolność kredytową. Dzięki wiedzy na temat spłaty Twoich przeszłych zobowiązań oraz tych, które posiadasz obecnie, instytucja będzie mogła podjąć decyzje o odmowie lub udzieleniu Ci kredytu. Historię kredytową budujesz cały czas, zatem możesz podjąć działania, które sprawią, że ocena Twojej wiarygodności kredytowej będzie lepsza w oczach banku niż obecnie.

Budowanie dobrej historii kredytowej jest więc rozpoczęciem działań, które umożliwią Ci wzięcie kredytu. Bank sprawdzi ją w Biurze Informacji Kredytowej, czyli instytucji, która przetwarza dane na temat spłaty zobowiązań każdej osoby, która kiedykolwiek zaciągnęła kredyt w banku, spłacała debet na koncie, korzystała z karty kredytowej lub wzięła pożyczkę od jednej z firm pożyczkowych.

Co istotne zbudowanie historii kredytowej od zera jest znacznie prostsze, niż jej poprawa. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Nawet jeżeli w przeszłości spłacałeś swoje zobowiązania nieterminowo, zawsze możesz się poprawić. Mało tego, możesz poczynić pewne kroki, które z dnia na dzień poprawią Twoją wiarygodność kredytową i być może umożliwią Ci wzięcie kredytu hipotecznego, gotówkowego lub konsolidacyjnego.

Dlaczego warto zbudować dobrą historię kredytową?

Po części na to pytanie już odpowiedzieliśmy. Posiadając dobrą historie kredytową i spełnieniu innych warunków wymaganych przez bank otrzymasz kredyt. Zła historia kredytowa lub jej brak może skutecznie uniemożliwić Ci finansowanie w instytucji, która sprawdzi Twoją wiarygodność kredytową.

Jest jednak jeszcze jeden ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę rozważając argumenty za budową dobrej historii kredytowej. Jest to mianowicie oszczędność. Możesz się teraz zastanawiać, co ma kredyt do oszczędności. Ma i to bardzo dużo. Zła historia kredytowa to nie tylko odmowa udzielenia kredytu. Jeżeli w przeszłości rzeczywiście spóźniałeś się z płatnościami, jednak nie było to drastyczne nie dotrzymywanie harmonogramu spłaty, wciąż możesz liczyć na pozytywne rozpatrzenie Twoje wniosku kredytowego. Miej jednak na uwadze, że tego typu „rysy” mogą wpłynąć bezpośrednio na koszt kredytu.

Bank analizując sytuację potencjalnego kredytobiorcy, zawsze robi to pod kątem ryzyka kredytowego, które występuje praktycznie zawsze. Wysokie ryzyko kredytowe to automatycznie większy koszt kredytu, zaś bezpośredni wpływ na jego wysokość ma Twoja historia kredytowa. Budując ją lub poprawiając minimalizujesz ryzyko po stronie banku i tym samym możesz liczyć na kredyt udzielony na bardziej korzystnych warunkach.

Zbudowanie dobrej historii kredytowej umożliwi Ci pozyskanie kredytu:

  • na wyższą kwotę,
  • z niższą marżą banku,
  • z niższą prowizją,
  • na krótszy okres,

 

Część z powyższych punktów bezpośrednio przekłada się na Twoją oszczędność. Lepsza historia kredytowa, to więcej pieniędzy w Twojej kieszeni. Może to mieć szczególne znaczenie, gdy chcesz uzyskać kredyt na dłuższy okres czasu np. kredyt hipoteczny, gdzie okres spłaty często sięga nawet 30 lat. Nawet niewielkie różnice w oprocentowaniu przy tak długim okresie kredytowania, mogą finalnie przełożyć się na dziesiątki tysięcy złotych różnicy w kwocie, którą będziesz finalnie zobowiązany zwrócić bankowi.

Od czego zacząć budowę pozytywnej historii kredytowej?

Niezależnie od rodzaju przedsięwzięcia, którego się podejmujesz, zawsze musisz poczynić pierwsze kroki. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku zbudowania dobrej historii kredytowej. Za nim przejdziemy to praktycznej części, poniżej prezentujemy cztery kwestie, które musisz mieć na uwadze, aby całe przedsięwzięcie poszło zgodnie z planem.

Budowanie dobrej historii kredytowej zacznij od:

  1. odpowiedniej motywacji – będzie Ci ona potrzebna, aby pozyskać odpowiednią wiedzę, analizować swoją sytuację oraz mozolnie budować swoją historię kredytową.
  2. pozyskaniu niezbędnej wiedzy – bez niej nie będziesz wiedział jakie działania podjąć. Na szczęście poniżej prezentujemy i opisujemy 10 zasad, które realnie wpłyną na pozytywne budowanie Twojej historii kredytowej.
  3. stworzeniu dobrego planu – musisz przeanalizować swoją sytuację i dobrać odpowiednie kroki w taki sposób, aby Twoje działania były jak najbardziej efektywne.
  4. dobrych nawyków finansowych – jeżeli już wiesz co korzystnie wpływa na historię kredytową i posiadasz odpowiedni plan, to musisz wytrwale go realizować. Czasami budowa dobrej historii kredytowej może potrwać kilka miesięcy. Dobre nawyki finansowe pomogą Ci wytrwać w postanowieniach.

 

10 zasad, dzięki którym zbudujesz dobrą historię kredytową

Wiesz już jak ważna jest budowa i poprawa swojej historii kredytowej. Najwyższy czas przejść do aspektów czysto praktycznych. Wyselekcjonowaliśmy 10 zasad, dzięki którym będziesz mógł realnie wpłynąć na poprawę swojej wiarygodności kredytowej i pozyskać wymarzony kredyt. Niektóre z nich wpłyną na Twoją historię kredytową od razu, z kolei aby dojrzeć efekty pozostałych, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, ta się w końcu opłaci!

1) Daj się poznać instytucjom finansowym

Zła historia kredytowa, to nie najgorsze co możesz sobą reprezentować przed bankiem. W tym wypadku instytucja finansowa co prawda widzi, że różnie radziłeś sobie ze spłatą zobowiązań w przeszłości, jednak ma świadomość tego, czego może się spodziewać po takim kredytobiorcy jak Ty. Znacznie gorszą opcją jest brak jakiekolwiek przeszłości kredytowej. Analityk w banku robiąc analizę Twojej osoby nie posiada wszystkich danych, m.in. nie widzi Twojego scoringu BIK i siłą rzeczy musi określić ryzyko pożyczenia Ci pieniędzy jako wysokie. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz odmowę udzielenia Ci kredytu. Dotyczy to w szczególności dużych kredytów gotówkowych albo hipotecznych. Dlatego też warto do takiego kredytu odpowiednio się przygotować.

Jak to zrobić? Możesz podjąć działania, dzięki którym zbudujesz swoją historię kredytową praktycznie od zera. Czym szybciej rozpoczniesz działania, tym lepiej będziesz przygotowany do wzięcia kredytu docelowego. Jest to szczególnie istotne, kiedy nie masz żadnej historii kredytowej i przy pomocy kredytu chcesz sfinansować swoje pierwsze mieszkanie.

Chcąc zbudować historię kredytową od zera zastanów się nad:

  • niewielkim debetem na koncie – jest to jedna z tańszych opcji na budowanie historii kredytowej. Debet może być niewielki, istotne jest jednak to, że będzie widniał w BIK-u jako zobowiązanie kredytowe. Najlepiej będzie jeżeli z niego skorzystasz, a następnie spłacisz zobowiązanie. Możesz przelać pieniądze na inne konto osobiste, a po miesiącu zwrócić tę samą kwotę. Możesz tak zrobić kilkukrotnie. W takim wypadku musisz się jednak liczyć z kosztami w postaci odsetek. Mimo wszystko nie będzie to wysoka zapłata za dobrą historię kredytową.
  • zakupami na raty – jeżeli planujesz jakiekolwiek zakupy sprzętu AGD/RTV, nawet najmniejsze, to warto abyś nie płacił za nie gotówką. tylko wziął je na raty. Może to być całkowicie darmowe budowanie historii kredytowej. Dlaczego? Dlatego, że w ofercie większości tego typu sklepów dość powszechne są tzw. „raty 0%”, co jest równoznaczne, że spłacisz jedynie kapitał nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów i jednocześnie zyskasz pozytywną historię spłaty. Rozwiązanie idealne.
  • kartą kredytową – w tym wypadku działanie oraz efekt będą podobnie do debetu, z tym że korzystanie z limitu dostępnego na karcie kredytowej może być w 100% darmowe. Aby nic nie płacić za budowanie historii kredytowej tym sposobem, po zapłaceniu „kredytówką” musisz oddać pieniądze bankowi w okresie bezodsetkowym, który z reguły trwa 50 dni. Pamiętaj, że w momencie ubiegania się o docelowy kredyt, karta kredytowa może stanowić pewnego rodzaju problem. Temat ten poruszymy w dalszej części artykułu.

Okres bezodsetkowy
54 dni

RRSO
11,78%

Opłata za kartę
od 0 zł


BONUS – Zwrot za wybrane zakupy do 360 zł

  • małym kredytem gotówkowym – Twoja zdolność kredytowa jest ściśle powiązana z Twoją historią kredytową. Nie mając jej, nie możesz liczyć na duży kredyt, jednak zobowiązanie rzędu 2000 zł nie powinno być problemem (oczywiście przy spełnieniu innych warunków). Pieniędzy z kredytu wcale nie musisz wydawać, a po kilku miesiącach możesz śmiało spłacić całe zobowiązanie zostawiając za sobą pozytywną historię spłat. Oczywiście w tym wypadku również poniesiesz pewne koszty, które będą niewielkie, ponieważ kredyt będzie na małą kwotę i spłacisz go stosunkowo szybko.

AION – nieaktywne

Aion Bank - Logo

Oprocentowanie
6,70%

RRSO
6,77%

Prowizja
0,00%

  • pożyczką pozabankową – polecamy raczej w przypadku odmownej decyzji w stosunku do powyższych produktów kredytowych. Tutaj jednak również możesz zostawić pozytywny ślad w historii kredytowej bez żadnych kosztów. Wystarczy, że sięgniesz po darmową chwilówkę, pieniędzy nie wydasz i oddasz je po miesiącu. Możesz również sięgnąć po alternatywę dla kredytu gotówkowego, czyli pożyczkę na raty. Pamiętaj aby w tym przypadku postąpić tak samo jak z kredytem, wziąć niewielką kwotę i po kilku miesiącach ją spłacić. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz pamiętaj aby mieć pewność, że instytucja udzielająca pożyczek przekazuje dane do BIK-u. Istnieją firmy pożyczkowe udzielające tzw. chwilówek bez BIK i pożyczek bez BIK. Pożyczenie pieniędzy od takiej instytucji mija się z celem, ponieważ spłata takiego zobowiązania nie zbuduje Twojej historii kredytowej.
Wysoka kwota – Długi okres spłaty – Niska rata

Czas wypłaty
15 minut

Kwota pożyczki
3 000 – 60 000 PLN

Okres spłaty
6 – 84 miesięcy

  • połączeniem kilku powyższych opcji – dobrej historii kredytowej nigdy w nadmiarze. Jeżeli będziesz miał możliwość zaciągnięcia kilku z powyższych zobowiązań i umiejętnie z niej skorzystasz, to zwiększysz swoje szanse na uzyskanie docelowego kredytu. Przykładowo możesz zaciągnąć niewielki debet na koncie i zrobić zakupy na raty. Trzymając się powyższych zasad, spłacone zobowiązania na pewno zadziałają na Twoją korzyść.

 

2) Kontroluj swoją historię kredytową

Jeżeli chcesz zbudować dobrą historię kredytową, to w pierwszej kolejności powinieneś ją sprawdzić. Każdy osoba, która zamierza poprawić swoją ocenę wiarygodności kredytowej musi znać swoją obecną historię spłat zobowiązań oraz wiedzieć, jak wygląda jej ocena punktowa wystawiana przez BIK oraz jakiego typu błędy zdarzały się jej w przeszłości.

Ze sprawdzeniem swojej historii kredytowej nie powinieneś mieć większych problemów, ponieważ Biuro Informacji Kredytowej umożliwia sprawdzenie danych każdemu, kto kiedykolwiek miał zobowiązanie zgłoszone do BIK. Wystarczy, że ściągniesz raport BIK, z którego dowiesz się praktycznie wszystkiego o swoich obecnych i przeszłych zobowiązaniach. Będziesz posiadał informacje na temat tego, jakie zobowiązania posiadasz, ile ich jest, kto jest kredytodawcą, jak były spłacane, jakie miałeś opóźnienia oraz poznasz swoją ocenę punktową. To wszystko ta Ci obraz tego, w jaki sposób widzą Cię banki.

Sprawdzając regularnie swoją historię kredytową będziesz na bieżąco monitorował jej poprawę oraz to, jak w czasie zmienia się Twój scoring. Będziesz również znał moment, w którym Twoja ocena będzie wystarczająca na to, aby złożyć wniosek o kredyt docelowy, jeżeli taki masz cel w zbudowaniu historii kredytowej. Miej na uwadze, że raport BIK jest płatny i przy bieżącym monitoringu warto zakupić pakiet BIK, który jest znacznie bardziej opłacalny, niż pojedyncze ściągnięcie raportu.

3) Budowanie historii kredytowej poprzez terminową spłatę zobowiązań

Najważniejszym i najistotniejszym czynnikiem wpływającym na Twoją historię kredytową jest terminowa płatność za wszelkie zobowiązania. Wszystkie propozycje z pkt. 1 niniejszej listy, są proponowane po to, aby je regularnie spłacać i w ten sposób budować pozytywną wiarygodność kredytową. Praktyka wskazuje, że nie ma innej rzeczy równie ważnej, która miałaby tak duże znaczenie dla oceny BIK, niż własnie terminowa spłata. Oczywiście istnieją inne możliwości skutkujące poprawą BIK-u, które mają wpływ na kształtowanie się historii kredytowej,  jednak żadne z nich nie będą tak skuteczne, jak terminowa spłata zaciągniętych zobowiązań.

Sytuacja jest analogiczna do braku terminowej spłaty. Każde opóźnienie wpływa negatywnie na szanse otrzymania kolejnego kredytu, z tym że możemy wyróżnić dwa typy opóźnień zależne od tego, jak długo zwlekaliśmy z płatnością i każdy z nich będzie miał inny wpływ na historię kredytową.

Brak terminowej spłaty zobowiązania może dotyczyć opóźnienia:

  • do 30 dni – zostanie ono odnotowane, będzie miało negatywny wpływ na ocenę Twojej wiarygodności, jednak nie będzie ono aż tak istotne. Przy tego typu opóźnieniu ciągle masz szanse na kredyt.
  • powyżej 30 dni – w tym przypadku, Twoja wiarygodność gwałtownie spada. Przekraczając ten termin sprawisz, że Twoja historia kredytowa staje się po prostu zła, a szanse na otrzymanie kredytu znacząco maleją.

 

Jeżeli zatem zdarzyło Ci się opóźnienie, zrób wszystko aby nie przekroczyło ono jednego miesiąca. Niektóre osoby mogą pomyśleć, że skoro zalegają z ratą 2-3 tygodnie, to nic szczególnego się nie stanie, jeżeli bank poczeka jeszcze trochę. Nic bardziej mylnego. W ten sposób można zaprzepaścić swoje szanse na kredyt w przyszłości. Jeżeli jesteś zainteresowany sprawdzeniem swoich obecnych i historycznych opóźnień w płatnościach, to możesz skorzystać z usługi wskaźnika BIK.

4) Wyrażaj zgodę na przetwarzanie danych przez BIK

Terminowe spłacanie kredytów i debetów to nie wszystko. Miej na uwadze, że poprawnie spłacane zobowiązania widnieją w Twojej historii kredytowej tylko wtedy, gdy wcześniej wyraziłeś na to zgodę. Gdy tego nie zrobiłeś lub ją cofnąłeś, informacja o tym, że Twoja przeszłość w spłatach jest nieskazitelna, nie będzie dostępna dla banku, u którego będziesz wnioskował w przyszłości o kredyt. Dlatego też zadbaj o to, aby tego typu klauzula pojawiła się w Twojej umowie. W większości przypadków, tak właśnie będzie. Ewentualnie pracownik banku może o to zapytać. Gdy jednak tego nie zrobi, warto się upewnić i dopytać, abyś miał pewność, że przypadkowo nie obniżysz swojej wiarygodności kredytowej. Pamiętaj, że chcesz zbudować historię kredytową, dobrze spłacony kredyt, po którym nie ma ani śladu, nie przyczyni się do tego.

5) Cofnij zgodę na przetwarzanie danych przez BIK

Kolejną odpowiedzą na pytanie, jak zbudować historię kredytową, jest usunięcie danych o źle spłacanych zobowiązaniach. Usunięcie danych z BIK jest możliwe tylko w trzech przypadkach tj. nieprawidłowo przetwarzanych danych, dobrze spłacanych zobowiązaniach oraz źle spłacanych, ale tylko tych, od których minęło 5 lat począwszy od ich pełnej spłaty (zamknięcia zobowiązania). Nie możesz zrobić tego wcześniej, nie możesz też liczyć na to, że poinformowanie BIK-u o braku udzielonej zgody na przetwarzanie danych, cokolwiek wskóra. Zgodnie z prawem może to robić niezależnie od niej. Złe wpisy nie są Ci potrzebne, nawet z dalekiej przeszłości. Dlatego, jeżeli miałeś zaległości w płatnościach rat za zobowiązania, które spłaciłeś ponad 5 lat temu, to wykorzystaj jedyną prawną możliwość i wyślij wniosek o usunięcie negatywnych danych do BIK-u.

6) Gdy pojawią się problemy finansowe reaguj tak szybko jak tylko to możliwe

Jeżeli nie posiadasz poduszki finansowej, to nawet przez chwilowe problemy finansowe możesz utracić płynność. Wówczas możesz mieć realne kłopoty z terminowym uiszczaniem rat, a to nie dość, że uniemożliwi Ci poprawę historii kredytowej, to w dodatku spowoduje jej pogorszenie. Jeżeli rzeczywiście znajdziesz się w takiej sytuacji, to najrozsądniejszym wyjściem z niej będzie poinformowanie o tym instytucji, z którą masz umowę kredytową. Możesz być pewien, że jej również zależy na tym, abyś mógł regularnie i bezproblemowo spłacać kredyt. Być może zostaną Ci zaproponowane wakacje kredytowe lub karencja w spłacie. Jeżeli zmiana Twojej sytuacji finansowej jest trwała, to dobrym posunięciem będzie złożenie wniosku o restrukturyzację kredytu.

Powyższe możliwości będą ugodowym rozwiązaniem problemu z bankiem i zapobiegnięciem niepotrzebnym opóźnieniom w spłacie. Nowe warunki kredytowe mogą zostać wprowadzone do Twojej umowy w formie aneksów, a bank poinformuje o nich BIK. Dlatego też przesunięcie spłaty lub mniejsza rata będą traktowane jako należyte wywiązywanie się z umowy, a Ty dalej będziesz budował pozytywną historię kredytową.

7) Nie zadłużaj się ponad miarę

Jeżeli posiadasz zbyt dużą ilość zobowiązań, to nawet jeżeli są spłacane idealnie, może to być źle odebrane przez bank. Dobrze zbudowana historia jest ważnym aspektem przy ocenie ryzyka kredytowego, jednak równie istotna jest Twoja zdolność kredytowa. Bank badając ją weźmie pod uwagę Twoje zarobki oraz dane z BIK-u dotyczące wysokości Twoich comiesięcznych rat za obecne zobowiązania. Gdy będzie ich zbyt dużo, może stwierdzić, że ryzyko pożyczenia Ci pieniędzy jest zbyt wysokie. Dlatego też budując swoją historię kredytową staraj się nie przesadzić. Dotyczy to szczególnie okresu, w którym zamierzasz starać się o większy kredyt. Nawet idealna historia kredytowa może nie być wystarczającym argumentem za pożyczeniem Ci pieniędzy, gdy wielkość rat za Twoje zobowiązania będzie zbyt wysoka w stosunku do Twoich zarobków.

8) Zrezygnuj z limitów i karty kredytowej przed złożeniem wniosku o kredyt

Bardzo istotnym aspektem, bezpośrednio związanym z oceną wiarygodności kredytowej, którą wystawi Ci bank podczas procedowania Twojego wniosku kredytowego, jest sam fakt posiada tego typu limitów. Debet na koncie lub karta kredytowa będą obniżały Twoją zdolność kredytową.

Jak to ma się do punktu pierwszego, w którym polecaliśmy tego typu rozwiązania jako dobry sposób na budowanie historii kredytowej? A no tak, że rzeczywiście warto postawić na produkty z limitem kredytowym, ale nie w momencie ubiegania się o docelowe zobowiązanie. Możesz budować za ich pomocą swoją historię kredytową, ale rezygnacja z karty kredytowej będzie dobrym pomysłem tuż przed złożeniem wniosku o np. kredyt hipoteczny. Dzięki dobrej spłacie tych produktów, będziesz miał dobrą historię kredytową, a dzięki ich zamknięciu bank wyżej określi maksymalną kwotę kredytu, którą będzie gotowy Ci pożyczyć.

9) Uważaj jak korzystasz z limitów i kart kredytowych

Przejdźmy zatem to kwestii korzystania z tych produktów w trakcie budowania historii kredytowej. Przeszłe płatności za raty to nie jedyny element związany z regulowaniem zobowiązań, które sprawdzi bank. Kwestia tego, w jakiej wysokości i jak często korzystałeś z limitów jest niemal równie istotna. Jeżeli zadłużałeś się każdego miesiąca i całkowicie wykorzystywałeś limit kredytowy, to nie świadczy to dobrze o sposobie gospodarowania przez Ciebie pieniędzmi nawet jeżeli spłacałeś limit terminowo. Niektórzy dość szybko wykorzystują limit równy swojej pensji, z kolei gdy ta przychodzi na konto spłacają go cały i kolejny miesiąc żyją na „kreskę”. Już abstrahując od tego, że taki tryb działania przy niewielkich kłopotach może spowodować pętle kredytową, to znacząco obniża wiarygodność w oczach banku. Pamiętaj żeby nigdy tak nie robić!

Inną kwestią jest sam wniosek kredytowy, w którym będziesz musiał zadeklarować swoje comiesięczne wydatki. Na podstawie tych oraz innych danych, analityk banku będzie mógł przewidzieć, na jaką ratę pozwolą Twoje nadwyżki finansowe. Co jeśli zadeklarujesz niewielką kwotę, a z Twojej historii kredytowej analityk wyczyta, że każdego miesiąca zadłużałeś się na duże sumy? Chcąc zbudować dobrą historię kredytową musisz o tym pamiętać.

10) Unikaj zbędnych zapytań kredytowych

Chcąc zbudować idealną historię kredytową musisz unikać częstego błędu osób, które są nie do końca zdecydowane w swoich finansowych działaniach. Biuro Informacji Kredytowej wystawia Ci ocenę nie tylko za trzymanie się terminów w spłacie zobowiązań i rozsądne korzystanie z limitów kredytowych, ale również za sam fakt zapytań kredytowych, czyli wniosków banków o dane klienta w takcie procedowania wniosku kredytowego. Sęk w tym, że bank może złożyć tego typu zapytania przy samej prośbie o wstępną ocenę zdolności kredytowej. Jeżeli dana osoba jest niezdecydowana i sprawdza różne opcje, może nieświadomie przyczynić się do dużej liczby zapytań kredytowych do BIK-u. Te zaś zostaną odnotowane i będą miały negatywny wpływ na scoring. Chcąc zbudować dobrą historię kredytową musisz uważać na zbyt dużą liczbę zapytań. W niektórych skrajnych przypadkach mogą nawet uniemożliwić wzięcie kredytu. Za nim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie możesz skorzystać z naszych rankingów (znajdziesz je w menu), które naświetlą Ci jakie obecnie oferty są najbardziej opłacalne.

Co zrobić, gdy masz złą historię kredytową i potrzebujesz pieniędzy na już?

Bywają sytuację, w których zbudowanie lub naprawa historii kredytowej może potrwać dłuższy okres czasu. Co zrobić, gdy go nie masz, a musisz pożyczyć pieniądze jak najszybciej? Na rynku pożyczkowym zdarzają się oferty firm pożyczkowych, które nie sprawdzają historii kredytowej. To jest w praktyce jedyna szansa na szybkie sfinansowanie swoich potrzeb w tego typu sytuacji. Polecamy jednak nie podejmować zbyt pochopny decyzji. Pośpiech i działanie pod wpływem emocji w sprawach finansowych nie jest wskazany. Łatwo przeszacować swoje możliwości lub nie uwzględnić wszystkich aspektów, które później mogą odbić się negatywnie w przyszłości. Decydując się na ofertę instytucji, która nie sprawdzi Twojej historii kredytowej, miej na uwadze, że z reguły będzie się ona wiązała z większymi kosztami w porównaniu do standardowych pożyczek, gdzie ocena wiarygodności kredytowej jest normą.

Jeżeli jednak rozważyłeś wszystkie za i przeciw. Jesteś przekonany, że stać Cię na takie zobowiązanie, jednocześnie potrzebujesz pieniędzy i nie masz zbudowanej historii kredytowej, to powinieneś wybrać produkt, który będzie z jednej strony odpowiedzią na Twoje potrzeby, zaś z drugiej będzie po prostu najtańszy w danej kategorii. W tym celu możesz skorzystać z naszych rankingów, stworzonych specjalnie dla osób, które mają złą historię kredytową lub inne problemy związane z ich sytuacją finansową.

Szukając pożyczki bez zbudowanej historii kredytowej sprawdź rankingi:

 

Biuro Informacji Kredytowej BIK - Logo

PAKIET BIK

6 pobrań raportu BIK

Alerty BIK przez 12 miesięcy

Monitoring wskaźnika BIK

99 zł / rok

SPRAWDŹ

LUB

1 RAPORT BIK

39 zł / raport

SPRAWDŹ
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

 

Biuro Informacji Kredytowej BIK - Logo

PAKIET BIK

6 pobrań raportu BIK

Alerty BIK przez 12 miesięcy

Monitoring wskaźnika BIK

99 zł / rok

SPRAWDŹ

LUB

1 RAPORT BIK

39 zł / raport

SPRAWDŹ

Jak zbudować dobrą historię kredytową? Wasze rozwiązania, pomysły, opinie i doświadczenia:

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments